tiuk

Uus kasutaja, liitus Tripiga 12 aastat tagasi

0 meeldimist
0 postitust
11 kommentaari
Viimased kommentaarid

Kas reisid ESTA-ga? Natuke teemast välja, aga Sinu plaanitav reis läheb pikemaks kui 90 päeva. Kui piiril tagasilennupiletit küsitakse, siis Sind riiki ei lasta.

USA-s ei ole ühtlast üleriigilist käibemaksu (VAT). On osariigi müügimaks (sales tax) kuni 13%. Umbes viies osariigis pole sedagi. Seega TAX-free-kaubandust seal olla ei saa. Parandage kui eksin.

Olen korduvalt äraantavas pagasis vedanud Eesti õlut ja siidrit, plekkpurkides. Miskit pole juhtunud. Igaks juhuks olen küll purgid alati mässinud köögipaberisse ja/või mullikilesse, siis pakkinud ziplock-kottidesse ja muidugi pakkinud kohvri nii, et sisu võimalikult vähe raputatud saaks.

Uuematel kohvritel (vähemalt Samsonite ja Delsey)on lukkudel märge, et need on TSA universaalvõtmega avatavad. Selliseid lukusta julgelt. Mina pole oma USA-reisidel (11 korda viimase 6 aasta jooksul) kohvreid kunagi lukku pannud, pole iial ka millestki ilma jäänud. Välistaskute lukud on paaril korral kätte saades lahti olnud. Mõnikord on pagas päev pärast mind koju jõudnud ja "pahadel" justkui aega seal tohlata olnud piisavalt, kaotsi pole läinud midagi, lõhutud ka mitte. Tegelikult on pagasikäitlejatel alati kiire, kohvreid palju ja nende tööd jälgitakse ka. Küll olen leidnud kohvrist sedeli tekstiga: inspected by TSA. Pisteliselt ikka sobravad. Viimati tulin Ameerikast möödunud nädalal ja näiteks võrreldes poole aasta taguse ajaga oli turvakontroll jälle rangem. (Chicago O`Hare) Kasutusel oli kehaskänner, mis minu jaoks oli tunduvalt vähem ebamugav kui füüsiline läbikobamine. Käsipagas võeti pulgakesteks lahti ja valgustati korduvalt läbi. Eriliselt põnev tundus neile 1 metallklambriga pildiraam. :)

*TSA - Transportation Security Administration. U.S. Department of Homeland Security.

Sul võib väga kiireks minna. O`Hare pole miski tilluke lennujaam. Kuu aega tagasi läks mul immigratsiooniametnikust ja koos pagasiga tollionust möödapääsemiseks täpselt poolteist tundi. Sõltub samaaegselt sissetulevate lendude ja hetkel tööd tegevate immigratsiooniametnike arvust. Samuti sellest, kui umbsed on parajasti kiirteed. Võta takso, hind ei tapa.

Nn. värvikirevaid piirkondi on Chicagos palju küll. Rohkem olen juhtunud käima asiaatide linnaosades. Sealt võib leida tõesti head idamaist kööki. Ameeriklastele teadagi meeldib elu kõikvõimalikesse edetabelitesse toppida, nii on Chicago kindlalt USA söögipealinn. :) Väidetavalt on seal esindatud enim erinevaid rahvuskööke. Igal suvel toimub 10-päevane festival Taste of Chicago, kus restoranid ennast reklaamivad. Tohutu söömine lageda taeva all. Mõne Brazilian Steak House võiks samuti üles otsida, buffee-tüüpi restoranis saab kindla raha eest (oli vist 50 taala) end nõrkemiseni erinevat liha täis süüa.

Mis Sind enam huvitab? Kolm päeva on armetult lühike aeg selle linna jaoks, samas on ju talv, turismihooaega pole. Minu lemmik on sealne kunstimuuseum Art Institute of Chicago , kus on üks parimaid Impressionistide püsiväljapanekuid üleüldse. Asub südalinnas Michigani avenüül. Samas üsna lähedal järve ääres on Field Museum, Adler Planetarium ja Shedd Aquarium. Väga heaks peetakse veel Chicagos asuvat Museum of Science and Industry. Seda pole ma ise külastanud. Turistina saad osta Go-Chicago kaardi, millega 2 päeva jooksul saad odavamalt külastada põhilisi vaatamisväärsusi. Käia võiks muidugi ühe Chicago pilvelõhkuja vaateplatvormil, Sears Tower on kõrgem, John Hancock Center jällegi järvele lähemal, vaade kohati paremgi. Searsis on väga range turvakontroll, kuna seal asuvad paljude rahvusvaheliste äriaettevõtete kontorid. Hancockis saad sellevõrra tunduvalt kiiremini käidud. On veel Navy Pier, meelelahutuskai Michigani järves, kus kinod, restoranid, teatrid, suveniiripoed ja tehakse restorani- ja kruiisilaevadega väljasõite Michigani järvele. Hetkel pole muidugi hooaeg. Muuseumi- jms. piletid maksavad keskeltläbi 13 taala tükk täiskasvanule. Kaubandusest. No kui linnas koos eeslinnadega elab ligi 8 miljonit inimest, siis seda va kaubandust seal tõesti jätkub. Macys kaubamaju on mitu, suurim südalinnas endine Marshall Fieldi hoone State streetil. Outlet-tüüpi kauplusi on samuti mitmeid, vaata netist näiteks TJMaxx, Filenes Basement ja Marshalls. Kui otsid oma peatuspaiga postiindeksi järgi nende kodulehelt, siis leiad lähima. Umbes tunni kaugusel eeslinnas on Woodfield Mall, kaubanduskeskus, mida 1 päevaga võimatu läbi käia, info leiad netist. Kolm päeva pole tõesti palju. Jutt sai pikk, kui tahad üle küsida, võid mulle ka mailida. Olen Chicagos käinud 6 korda.

Mõne aasta eest Floridas Cape Canaverali sadamas: olime jõudnud tagasi Kariibi mere kruiisilt, must USA immigratsiooniametnik nähes meie Eesti passe luges kenasti eesti keeles ühest kümneni. Ja küll oli tal seejuures kaval ja võidrurõõmus pilk.

Viisat taotleda muidugi võib, saamise tõenäosus pole just suur. Samuti on alati võimalus, et vähimagi kahtluse korral immigratsiooniametnik inimest riiki sisse ei lase. Kriminaalse taustaga inimesed pole kuskil maailmas palavalt oodatud.

Nii odava pileti saamise tõenäosus on hetkel paraku nullilähedane. On ju reisimise tippaeg. Viimaste aastate tavahind lennates TLL-ORD-TLL on olnud 11000-12000 EEK (eeldusel, et pilet on ostetud palju varem ja lend toimub väljaspool turismi kõrghooaega). Odavamaid variante võib leida kampaaniapakkumistest. Ühte võimalust pakub praegu Estravel.