Oleme reisilt tagasi ja jagame enda muljeid, ehk tuleb kellelegi puhkuse planeerimisel kasuks.
Ööbisime 5* hotellis Melia Grand Hermitage ja jäime nii toa kui kogu hotelliga väga rahule. Õhtuti oli meelelahutusprogramm nii lastele kui ka täiskasvanutele, kuid kella 23ks oli vaikus majas ja lärm und ei seganud. Tripadvisorist lugesime, et hotell sobib hästi ka lastega peredele ja nii see tõesti on.
Söök-jook
Rootsi lauas sai küll iga söögikorra ajal söönuks ja valik oli lai, kuid erilist elamust see siiski ei pakkunud. AI-st oli ainult nii palju kasu, et kui juhtusime olema hotelli basseini ääres, siis sai kohalikku õlut ja veini (mis ei kõlba eriti juua) ning kokteile (mida serveeriti selles kõige odavamas plastiktopsis) tasuta. Pigem soovitaks võtta vaid hommikusöögiga paketi ning rohkem väljas einestada. Kindlasti proovige menüüst ka kohalikke toite, nt üks hea avastus oli meie jaoks parlenka, mis kujutab endast õhukest pitsatoalist küpsetist juustu, küüslaugu ja maitseainetega (parim oli see Burgase poole jääva kuurordi/promenaadi lõpus, täitsa rannas asuvas söögikohas Neptun). Parima õhtusöögi saime hotelli Admiral taga asuvast restoranist (ei asu promenaadil, jääb paralleelsele tänavale, mis viib Admirali juures Melia juurde). Meie hotelli Melia juures promenaadil on ka hea restoran mõistlike hindadega – „Parmys“. Meliast teisele poole (Admirali hotelli/Burgase) pea aegu „Parmyse“ vastu jääb teine hea ja suur restoran, kuhu tasuks sööma minna u 21.00 (tänaval on sisseviskajad, võid päeval kella täpsustada), kuna siis esinevad rahvatantsijad ja toimub muu kultuuriline meelelahutus. Meie arvates oleks see hea alternatiiv reisibüroo pakutavale rahvusõhtule. Üldiselt saime õhtuti u 40-50 levi eest kahekesi kõhud kõvasti täis ja pudeli veini. Jälgige menüüst ka gramme, kuna portsud on küllaltki suured ja tihti piisab ühest toidust kahepeale.
Ekskursioonid
Kuigi mõtlesime algul, et võtame kohapealsed reisid nö tänvalt, siis otsustasime siiski GoAdventuri ekskursioonide kasuks, kuna hinnavahe ei olnud suur ning see oli turvalisem/mugavam. Käisime jeep safaril, mis kestis u 5 tundi ning kus sai näha ka külaelu. Eriti palju off-roadi seal polnud, seega ei tasu peljata, et sõit liialt ekstreemne on. Korraldajad olid toredad ning paar peatust oli kenasti sisustatud. Ühel päeval käisime ka jahiga ekskursioonil (mis oli pigem väike laevake kui jaht): kuna meri oli üsna lainetav , siis sõideti tavapärase marsruudi asemel Varna poole. Kui sa pole kindel, kas suudad loksuval laeval mitu tundi olla, siis parem vali mõni teine ekskursioon, sest ka väga tasasel veel suutis see laevuke pidevalt kummalegi poole u 35-kraadise nurgani kõikuda. Kui oleks rohkem aega olnud, siis oleks tahtnud ka Nessebari ära käia, kuid üle ekskurseerida ka ei tahtnud. Varnas käisime omal käel mõnusal tasuta ekskursioonil, kus giidiks oli kohalik. Vaata täpsemalt siit http://www.freevarnatour.com/ . Kui lähed nr 409 bussiga, siis hüppa kolme kuldse kupliga kirikut nähes peatuses maha. Ka jalgratastega tuur (http://www.varnagreentour.info/index.html) tundus huvitav, kuid kuna see nõudis ette registreerimist, siis meie seda teha ei viitsinud. Nägime linnas ka hop on-hop off busse sõitmas (http://varnacitytour.com/).
Buss ja takso
Bussipeatus oli meie hotellist u 15-minutilise jalutuskäigu kaugusel ja sellega sai ilusti Varnasse, kuigi tänu peatustele läks selleks üle 40 minuti (ja palaval päeval pole sellega kõige mõnusam sõita ka). Taksoga sai poole kiiremini ja hind jäi u 20 leevi ringi. Taksoga on tegelikult nii, et hind sõltub kauplemisest. Taksosid on meeletult palju ja teel bussipeatusesse püütakse sind 10 korda takso peale meelitada erinevate hindadega (käiakse isegi tükk aega järel ja seletatakse). Meie suutsime bussipeatuse juurest saada Varna Grand Mall kaubanduskeskusesse 15 leeviga, kuid see tähendas seda, et lisaks meile võttis taksojuht samas kohast peale ühe kohaliku, kelle linnas varem maha pani, ning linna piirini jõudnud, peatus igas bussipeatuses ja pakkus küüti kesklinna. Tagasi Grand Mallist hotelli saime 25-ga, kuigi algul väitis taksojuht, et sõidab ainult taksomeetri järgi ja hiljem oli nõus 35-ga viima. Ega ta väga õnnelik selle üle olnud, et nii odavalt viima pidi (seda tõestas konditsioneeri põhja keeramine ja linna vahel ohtlike maanöövrite tegemine samal ajal, kui 60 km tunnis kiirust ületas), aga tundus, et ega tal väga varianti ka polnud.
Valuutavahetus
Kui kohe esimesel õhtul palju leeve vaja ei ole, siis soovitaks valuutat vahetada Bulgaarias mitte Eestis ja ainult ametlikus pangakontoris (mitte nendes väikestes putkades, mis iga 50 meetri tagant on ja mis esmapilgul imelist kurssi pakuvad). Kui Eestis saime 1 euro eest 1,917 leevi (ainuke koht, mis leeve vahetab, on minu teada Tavid), siis seal saab 1,95 leevi. Sellega tuleb aga arvestada, et raha vahetamiseks on vaja passi või ID-kaarti ning panga töötajatel on iga liigutuse tegemisega aega maa ja ilm. Samuti võib olla mõnikord kehtestatud limiit, et ühes päevas ei saa vahetada rohkem kui nt 200 eurot.