ago7

Uus kasutaja, liitus Tripiga 13 aastat tagasi

73 meeldimist
4 postitust
111 kommentaari
Viimased kommentaarid

Improved. Sorri, aga ma ei pidanud lapsi silmas.

Minule mõistetamatu teema. Ei ole midagi lihtsamat, kui ennast vaktsineerida. Ei ole midagi hullemat, kui oma reisile/puhkusele genereerida üks korralik peavalu. Millal pean testima, mitu korda, kus seda saab teha, kas kellaaeg sobib, jääb koht kaugele, palju jälle maksma pean? Kas lennujaamas enne minu lendu kindlasti testipunkt töötab? Kas saan sisse hotelli, söögikohta, muuseumisse, baari, ükskõik kuhu, mida parasjagu soovin? Mis see laste värk oli - jõehobu, kes kartis süstimist.

Kui on koroonapass/sertfikaat 2/2, on kõik korras. Mingi aparaat ei näita, et oled juba süsti lisaks saanud. Enne, kuni kolmandast süstist on 14 päeva möödas, ei tasu passi uuendada. Nii lihtne see ongi, et ei tekiks mingeid tobedaid probleeme.

Igasugustele nabadele reisimine on ilmselt suhtelisel kulukas. Lihtsalt oma naba imetlemine võib ka kalliks minna, ses mõttes, et märkad, kuidas sõpruskond väheneb. Odavaim variant oleks Eesti kaardilt leida mingi järv, mille kaldapealsele on veel lubatud minna, võtta ennast trussade väele ja lihtsalt istuda. Ühel hetkel märkad, kuidas külm kontide vahel koha sisse võtab.

Kristo olen: Olles jätnud käimata Sansibaris, aga käinud Mehhikos Yucatani poolsaarel, siis minu kogemus on, et keegi pole tahtnud mind lüpsta ja petta. Kuigi enne esimest reisi Mehhikosse lugesin Tripist, et on kohutavalt kallis, hinnad on ameerika turistide poolt üles aetud. Seda ameerika keelt peaaegu ei kuulnudki. Mehhikos on umbes 115 miljonit elanikku ja hispaania keelt ma seal enamuses kuulsingi. Ja nemad ka puhkavad seal Yucatani poolsaarel.Turistikohtades ongi kallim, aga ikka kohalike järgi. Eestist kallimaid kohti on juba raske leida - Ikka odavam kui Eesti.  Äkki on oma viga, kui lüpstakse ja politsei kollitab? Ja mis ameerika turist Sina oled?

Olen palju lennanud, aga hoidunud odavlennufirmadest. Nüüd plaan lennata Riia - Kutaisi. Wizziga. Pakkumine on ahvatlev: 2 inimest edasi-tagasi 84.- Tegin bronniprotseduuri huvi pärast läbi. 1 kohver juurde võtta teeb koguhinnaks 182. Ei saa siiani aru, kas käsipagas on hinnas või pean leidma kusagil nupukese, kuhu vajutada ja käsipagas ka lunastada? Kohti ei valinud, hind oli 14 inimene, ei saanud aru, kas üks suund. On see siis normaalne, et kui kohta ei osta, pannakse reisikaaslasega eraldi istuma? Minu meelest naturaalselt väljapressimine. Selge see, et minu arvamus ei koti ühtegi lennufirmat. Ja chek-in tuleb teha eelnevalt internetis, mingi teatud aja jooksul (selle suudan ma muidugi ise ka välja selgitada). Süüa-juua vist ei pakuta. Ärge pahandage mu teadmatust, senini teistsuguste lendude ja lennufirmadega lennanud. Aga nüüdseks kipuvad vist kõik odavlennufirmade nippe üle võtma.

Inimeste vaktsineerimise eesmärgiks on nakkushaiguste ennetamine. Poleks vaktsiine, maadleks me ikka rõugetega, lisaks lastehalvatus, leetrid, mumps, läkaköha, hepatiit, punetised, difteeria, malaaria. Kindlasti midagi veel. Isiklikult läksin Covidi vastu süsti saama esimesel võimalusel. Põhjusi mitu. Kui haigestun, põen haiguse ilmselt kergemini läbi, vanust on ka, jään ellu, saan veel reisida. Ja kui reisin, ei soovi asjatut peavalu - siin test, seal test, järeltest, test igaks juhuks. Kõik testid veel minu rahakotist. Selle raha eest saab järgmise reisi.

Miks peaks oktoobris 2021  inimene, kes soovib reisida, olema ikka veel vaktsineerimata?

Olen kusagil AIG-st kirjutanud, teeme siis uuesti. Umbes 10 aastat kõik reisikindlustused tehtud AIG-s. Ja 10 aastat ei juhtunud midagi. Õnneks. 2020, 9 märts oli lend Vantaast Vietnami. Reisi- ja tõrkekindlustus tehtud, veel mingi kuldpakett. Lend pidi toimuma kusagil kesköö paiku, TUI-ga. Paar tundi enne lendu tuli teade, et Vietnam on võtnud vastu otsuse ilma viisata mitte sisse lasta. Kellel viisa, peab see olema tehtud vähemalt 5 päeva varem. Kogu see lennukitäis rahvast uute tingimuste kohaselt lennukõlbulikud ei olnud. TUI veel lootis, et ehk lend ikkagi toimub, pani meid kõiki ööseks hotelli. Hommikul selgus siiski kurb tõsiasi, et lendu ei toimu ja Vietnam jääb ära. TUI maksis 3 päevaga lennupiletite raha tagasi. Minul oli Vietnamis makstud hotell hinnaga 800 EURi. Küsisin meili teel AIG-lt, mis paberid esitada. Vastuses loetleti küll vajalikud dokumendid, aga kirja stiil oli äärmiselt tõrjuv, umbes, et mees, kui sul veidigi mõistust peaks olema - ära tüüta meid. Saatsin paberid teele, esmane vastus oli: klient ise ei soovinud reisida(!). Küsimus muidugi, et mida ma siis keset ööd oma kohvritega Vantaa lennujaamas tegin? Pidasin kirjavahetust hotelli ja Bookinguga, kindlustuse vahendanud Iiziga, samal ajal loomulikult ka AIG-ga. Mida vastus edasi, seda kaugemale mind saadeti, oleksin neid kuulda võtnud ja läinud, poleks ilmselt siiamaani tagasi. Samal ajal oli Tripis teema firmast LWRD, kes tegeles lennukipiletite raha tagasi nõudmisega. 2 nädalat peale nende sekkumist oli raha arvel. AIG-st jäi mulje, et niisama ei raatsi nad midagi välja käia, alles kui neil endil on selg vastu seina surutud, tehakse rahakotirauad lahti. Pettumus muidugi suur, oled üle 10 aasta klient, reisid aastas mitmeid kordi, neile see ei loe, esimesel võimalusel siristavad varba peale.

Ei taha kedagi hirmutada, aga isiklikule kogemusele toetudes on AIG firma, kelle käest kindlustushüvitist saada on võimalik ainult endale pädev jurist abiks palgata.

Minu teada vaktsineerimisega ei tohiks meil enam probleeme olla -tahad vaktsineerida, teed ära. Kui ei taha, pole mõtet viriseda, tee aga teste. Miks vaktsineerida? Kui lastehalvatuse vastu poleks süsti tehtud, kaks võimalust: kas jookseksid (kui jookseksid) väga kõverate ja kehvade jalgadega ringi või ei jookseks enam ammu mitte, sest sind enam polegi. Maetud. Vaktsineerimine on juba väga ammu tulnud, et jääda.

Võite mind tümitada, palju kellelgi soovi ja viitsimist, aga... Kui lähen puhkama, siis tahangi puhata. Mitte jätkuvat peavalu. Testid, sundhotellid. Millalgi tohin sinna, millalgi ei tohi, siis võin minna, kuhu väga ei tahagi minna. Saan aru, et tänaseks on maailm muutunud ja kas endine, vaba ning muretu reisimine tagasi tulebki. Sellegipoolest, ka praegu on kohti, kuhu ilma suuremate jamadeta reisida saab. Et keegi valesti aru ei saaks - Tais olen palju, palju kordi käinud. Tai on olnud selline koht, et kui parasjagu teised reisid ei sobi erinevatel põhjustel, siis sinna oli alati kindla peale minek. Soe vesi jne. Mina ei viitsiks seda praegust Taisse mineku kadalippu mingil juhul läbi teha. Rõhutan, et see on ainult minu arvamus, igaüks otsustab ise. Kui on soov Taisse minna, siis lähebki.

Siin Tripis on mitmel korral olnud teemad, kus inimesed kirjutavad oma uskumatutest ja imepärastest seiklustest. Otsi ise välja. 200 pärast ei hakka siin reisisellidest keegi äkki kirjanikuks. Iga raha on muidugi teretulnud, aga... Mõtle ise - kas siin Tripis minnakse suurte firmade 200 pärast pöördesse?

Vähemalt 10 aastat tegin reisikindlustust AIG-s (Soome firma eesti filiaalis). Kõik justkui tore, hind ka soodne. Möödunud aastal tuli esimest korda kindlustusjuhtum. Nende poole pöördudes saadeti mind esimese soojaga nii kaugele, et kui oleksin läinud, poleks siiamaani veel tagasi. Tuli kasutada juristi abi, et kindlustushüvitis kätte saada. Lisaks, et kergelt see ei tulnud, paras pusimine ja võitlus. Pärast sellist kogemust kipub pessimism pead tõstma ja skeptsisism võimust võtma: kindlustusmakse võib olla odavam või kallim, aga kui midagi juhtub, kas keegi korvab kahjusid? Kui jälle enam-vähem normaalselt reisima pääseb - ega ma ei kujuta veel ette, kus ja kuidas neid reisikindlustusi teha. 3 minutiga internetis, nagu vanasti, no ma ei tea. Minna kontorisse koha peale, iga punkt ja klausel lepingus ükshaaval läbi võtta? Jah, kisub vähe paranoiliseks... Ega ma sellegipoolest ei tea veel, kuidas tulevikus käituda.

Ise küsin, ise vastan. Ehk kellelegi tulevikus kasuks. Peipsi ääres käidud, leidsime Willipu külalistemaja, Kallastest mõni kilomeeter. Strateegiliselt hea koht, kõik vaatamisväärsused ligidal (Alatskivi loss, Varnja küla jne). Karavani plats suur, otse järve kaldal, ujumiskoht suurepärane. Karavani koht koos elektriga 16 öö, dusikorra eest tuli maksta euro. Soomes palju kämpingutes olnud, kuigipalju ka Rootsis - sealne süsteem, et kõik kohe hinnas. Vaatasin, mingi koht Peipsi ääres küsis dusi eest isegi 4 euri. Jo siis meil käivad asjad sedamoodi. Hiljuti jooksis siit läbi sääse teema, sääski ei olnud. Oli tagasihoidlikult öeldes tuhatkond hüperaktiivset ja agressiivset parmu. Lohutuseks, et kui nad sinuga juba tutvunud olid, muutusid vähe rahulikumaks. Vaatamata püüdlustele puhkust nad ära rikkuda ei suutnud, tore oli Eestis puhata.

Olen Tallinki kuldklient, kui varem sai 2 inimest + auto boonuspunkte kasutades edasi-tagasi 65.- eest, siis nüüd 75 - 85. Aga hinnad tõusevad igal pool. Kahjuks.Täpsustuseks - ei ole kohustatud sõitma nädala lõpus, valin odavamad päevad. Konkurents on TLN - HKI liinil olemas, mõne laevaga saad justkui soodsamalt, ise valid. Tallinkil on boonuspunktide süsteem hea, osa tooteid on odavam osta, saad suuremat võitu, viimasel ajal siiski hinnad laeva poodides tuntavalt tõusnud, õlleaktsiisi langetust neil enam ei eksisteeri, hinnad nagu Ossinovski ajal.Kampaaniahindades näidatakse toodet, mis tegelikult enne kampaaniat oli odavam. Samas on Tallinkil kama, et oled kuldklient, ta võib su auto laevas toppida rekkade taha ja sõidad laevast välja viimasena. Kunagi sinisilmsusest kirjutasin laevafirmasse ja avaldasin oma nördimust sellise käitumise pärast, aga kui vastati, et see parkimissüsteem on laevareisijate huvisid ja ohutust silmas pidades - selle tobeduse peale pole nagu mõtet enam reageerida. Ei tee reklaami, aga senini pean Tallinki Helsinki liinil pidevalt reisivale kõige edulisemaks.

Mis asjad on looduslikud vahendid?

Statistika oli vist selline, et kõige rohkem toodi koroonat Eestisse kas Türgist või Egiptusest ja Soomest. Eesti riigil oli kama kaks, kes sealt Soomest tuli ja mida kaasa tassis. Heast tahtest 2 x 60 maksta, ei taha. Niigi maksan iga kord Soome minnes 2 x 50 testi eest. Ja käia tuleb tihti. Olen vaktsineeritud, aga soomlane ütleb, et ilma testita saab sisse ainult sel juhul, kui oled haiguse läbi põdenud. Vaktsineerimist pole veel piisavalt uuritud. Kas ainult Soomes pole uuritud või mujal ka? Milleks siis vaktsineerimine? Läksin teemast mööda, palun kergemat karistust. Lihtsalt sommid käivad aina enam närvidele. Aga eks neil oma õigused.

Lubasin isiklikult endale, et ma ei sekku antud teemasse, aga... Varsti on neid riike enamus, kuhu süstitud inimene saab normaalselt ja probleemivabalt siseneda. Tagasi samuti. Ja lennukisse, ja laevale. Puhkusereis jätkub ühest riigist teise - pole probleemi. Minule see sobib. Või. Enne reisi broneerin kusagile aegu testile, maksan olenevalt reisiseltskonna suurusest (2 - 4 inimest) 140 - 280 eurikut, kulutan kõigeks selleks isiklikku aega. Sihtkohta saabudes karantiin, lühendamiseks uued testid. Muidugi mitte tasuta. Neid riike on piisavalt, kus testi maksumus on tunduvalt suurem, kui Eestis. Jne. Lihtne arvutus näitab, et aastas veidi rohkem reisides maksad ühe reisi raha testideks + ajakulu. Palju õnne! Lõpuks vist ainult Tansaania jääbki, kuhu pakutakse vaba sissepääsu.  Kui sedagi. Lisaks veel - tänaseks on tehtud 1 miljard vaktsiinisüsti ja maailm pole kokku varisenud. Läheb ainult paremaks.

Teemaalgatajale rahustuseks, et reeglina AI puhul leiad kindlalt mingid joogid, mis sobivad maitsemeele ja tarbimisharjumustega. Isiklikult on probleem olnud ainult Kuubal, kus rummist koolaga täielik siiber sai. Tähendab, rumm kõlbas, aga koolast sai isu täis. Varieeruv valik oli seal kehvapoolne ja kui siis rummi hulka palusin apelsinimahla lisada, mõistsin baaridaami pilgust, et täiemõistuslike hulgast on mind välja arvatud.

Ei nõustu, et kohalikud joogid on alati halvad. Filipiinidel ostsin liitrise pudeli, vist 2.70 euros ja pudelil oli silt, et see on rumm. Maitstes selgus, et see on üks parimaid brändisid, mida elus kogenud. Jäin rahule. Aga see pudel, millel oli silt Brändi,  ei kannatanud tõepoolest juua.

Eluline näide. Tulime abikaasaga märtsi esimeses pooles Soomest. Minu mäletamist mööda oli siis nakatumisnäitaja laes, mitte tervishoiualane kriis, vaid katastroof. Eesti nakatumiselt maailma eesrindlane, suremuselt viies riik. Uurisin enne Eestisse tulekut, kus on võimalik teha test. Ah et olete autoga (tulime laevaga), aga siis ei saagi testi teha. Tule taevas appi (A.Ansip)! Tallinna D-terminalis on testimisvõimalus ainult nendel reisijatel, kes lahkuvad laevast jala. Jalakäijad on maailma kõige eesrindlikum osa rahvastikust (Ilf ja Petrov). Ma võin ju tulla autoga terminali parklasse, siseneda, pardakaart on ju olemas. Ei, ei ole võimalik. Tagantjärele tean, soovi korral oli võimalik. Abikaasa tuligi jala maha, test oli tasuline, 60.- Eesti kodanikule. Suur tänu! Meil abikaasaga mõlemil eakad vanemad, kes vajavad hoolitsust, ei mingit soovi riskida viiruse toomisega. Jah, oleme kõikidest karantiini reeglitest kinni pidanud, aga keegi pole kunagi kontrollinud. Kas kõik välisriikidest tulevad on kohusetundlikud karantiini, testide suhtes - ei, ei ole. Kes vähegi Tripi lugenud, näeb, et väga vähe maailmas riike, kes ilma eelneva testimiseta sisse laseb. Aga täna ütleb Tanel Kiik, et testi nõudmine on inimõiguste rikkumine! Lõpetuseks: veel kord Ansipi repliik.