Yllelo

Uus kasutaja, liitus Tripiga 12 aastat tagasi

3 meeldimist
0 postitust
8 kommentaari
Viimased kommentaarid

Käisin Socotral 7a tagasi, vahetult enne kui Jeemenis madinaks läks. Toonastest reisikorralduslikest kogemustest pole täna paraku kasu (läksin Sanaast), aga kui olukord rahuneb ja saarele võimalik sõita, julgen soovitada - loodus oli minu meelest huvitav. Mõningane araabia keele oskus (oskusega kaaslane) on kindlasti väga abiks.

Tänane Tehran Times annab teada, et alates esmaspäevast on lennujaamades antava viisa pikkuseks senise 14 päeva asemel 30 päeva. Samuti olla laiendatud lennujaamade valikut, kust võimalik saabumisel viisa saada. http://tehrantimes.com/index_View.asp?code=248482

Poliitiline olukord Iraanis ei ole stabiilne, aga see ei puuduta välismaalast kuni ta ise ei käitu sobimatult. Nt politsei pildistamisega võib endale sekeldused suhteliselt kindlalt kaela tõmmata. Kriminaalses plaanis - pigem väga turvaline. Mis jällegi ei tähenda, et suuremas rüsinas poleks mõistlik oma asjadel siiski silm peal hoida.

Soe või külm? Pärsia lahe saartel eestlaste jaoks vaevalt kunagi külm on. Qeshm olevat ka tore koht. Kishi kohta, mida paljud kohalikud kiidavad, välismaalastelt pole häid sõnu kuulnud. Põhjas ja mägedes sajab talvel lundki. Samas mulle detsembris Teheranis väga meeldis. Päikesepaiste pea iga päev ja temperatuur korralikult plussis, aga ei mingeid suviseid probleeme enda korrektselt riietamisega. Muide, lühikesed püksid pole ka meestel OK. ;) Kui tahaks mägedes matkata, valiks ikka pigem südasuve.

Ramadani väldiks. See, et söögikohad kogu päevase aja kinni on, on minu meelest väga tüütu. Isegi kui turud ja poed on lahti. Grupireiside puhul ilmselt pole üldse teema. Reisil olles söömine nagunii lubatud ja siis reisikorraldaja poolt ka korraldatud. Selleks aastaks sai eelmisel nädalal ramadaniga just ühele poole.

Iraan ei ole ekstreemne reisisihtpunkt. Aga no ega nende meedia õhtumaadest ka kena pilti maali. :)

Iraanlased on väga sõbralikud, väga suhtlemisaltid, väga avatud, aga kui kuhugi kutsutakse, midagi pakutakse vms, tasub paar korda "ei" öelda ning kui kutse kordub kolmandat korda, siis see oli ka nii mõeldud. Selline käitumismall (taarof) ongi osa igapäevasest suhtlemisest ja inimesed, kes turistidega igapäevaselt kokku ei puutu, ei oska aimata kui ebaviisakalt otsekohesed meie oskame olla. Mulle on küll vahel ka öeldud kohe, et kutse/pakkumine ei olnud taarof, et ei peaks pikemalt vastu punnima. :)

Raha saatmise asemel on olemas ka eespool korra mainitud rahvusvahelised margid, mille saad Eestist osta ning mis peaks siis Poolas kirja postitamisel ka kehtima (ebakompetentse ametniku eest pole muidugi keegi kaitstud). Ise olen korra Saksamaale passi saatnud ja Eesti Postist ostetud margiga ümbrikus ka kenasti tagasi saanud.

Sain küllakutse hankimisel kahelt Usbekis asuvalt reisibüroolt pakkumised, mõlemad väitsid, et kõigiks riigis viibimise öödeks peab olema öömaja broneeritud ning 100% ettemakstud ning täiendavate võimalike teenuste osas (transfeerid, ekskursioonid..) küsisid samuti 100% ettemaksu. Seetõttu ei läinud nendega ka kaubaks, küllakutsed said tellitud Stantoursilt ilma ühegi lisateenuseta. Samas ametlikuks kutsujaks osutus siiski Usbekis baseeruv Arostr Co. LTD, vbl on võimalik nendega ka otse asju ajada - tel: (+998 71) 153-40-67. Meil probleeme ei tekkinud, seetõttu pole ise selle firmaga üldse suhelnud. Lennujaamast küllakutse alusel viisa saamine oli üsna lihtne protseduur, keerulisem oli aru saada, kust viisat saab. :) Riia lennu maandumise ajal oli viisaluuk suletud ja jäi suletuks veel ca üheks tunniks, aga kuna ka passikontrolli järjekord venis, siis napilt enne meie järjekorra saabumist avati selja taga viisaputka ning me saime tagasi teise järjekorda suunduda. Seda ma ei usu, et ükski Usbeki reisifirma tünga teeks (väikesed muudatused ikka võivad ette tulla :)), aga omal käel reisimine on kindlasti odavam ja paindlikum. Kuna meid oli neli, siis sai end sageli Nexiasse topitud ja päris pikki otsi taksoga sõidetud ning kokku ikkagi vähem kulutatud kui reisibürood küsisid.

Kui pole sõpru Usbekis, siis ainult läbi reisibüroo ongi võimalik. Eesti bürood, kui üldse teevad, võtavad ca 4-kordse hinna. Suhtlesin mitmete Usbeki reisibüroodega, kes üldse vastasid, tahtsid kindlasti ka müüa reisipaketi (hotellid, ekskursioonid jne) kogu perioodi peale ning 100% ettemakset (väitsid, et muudmoodi nende turismiseadus ei luba). Kui Sa võtad siinsamas Tripis lahti Usbeki all eelmised teemad, siis paar nädalat tagasi kiidusõnu saanud Stantours tundub tõesti olevat parim valik. Saime küllakutsed 1,5 nädalaga ning taotleme viisat sellega piiril, so. Taškendi rahvusvahelises lennujaamas. Edu Sullegi!

Tuhat tänu! Kirjutasin eile õhtul Stantoursile, täna hommikuks oli vastus kohal. Ükski Usbekis asuv reisibüroo pole nii nobedasti ja asjalikult reageerinud. :)

Kuidas õnnestus marsruuti mitte väga rangelt paika panna? Endal ka praegu küllakutsete/viisade hankimise kadalipp pooleli ja need Usbeki reisifirmad, kes üldse on reageerinud, väidavad, et öömaja tuleb kogu perioodi peale ette ära broneerida ja ka 100% ette maksta.