kp_pl

Uus kasutaja, liitus Tripiga 14 aastat tagasi

0 meeldimist
0 postitust
4 kommentaari
Viimased kommentaarid

See on Maltal loomulikult imeline, et teine riigikeel on inglise keel ning igal pool saab inglise keelega hakkama! Tõsi, paljude äride omanikud on itaallased, kuid ka nemad räägivad reeglina inglise keelt. Seega, kui on abi vaja, soovid muuseumis millegi kohta rohkem teada või ööklubis baaridaamiga arutada, milline kokteil kohalikest jookidest kokku võiks segatud saada, siis inglise keelt osates ei jää kunagi hätta. Ja see on Malta ülisuur pluss, sest tunned end igal pool hästi, sest saad kõigest aru.

Malta on Ok ja kui on isu vaadata vanu hooneid ja tutvuda saare ajalooga. On looduskauneid kohti, on lahedat ööelu. Ja ajalugu on põnev, eriti, kui veidi juurde lugeda, kriitiliselt mõelda ja mitte alati puhta kullana võtta seda, mida muuseumides / kirikutes esitletakse : ) Hotellid on valdavalt head ja kui on soov (soojal ajal) niisama hotelli basseini ääres vedeleda, siis sobib hästi. Mis mind Maltal kõige rohkem häiris, oli asjaolu, et jalgsi asulatest väljaspool jalutada väga ei saa. No lihtsalt ei ole selliseid kohti. Kindlasti neid siin ja seal on, kuid ei saa eeldada, et lihtsalt lähen ja jalutan (mere ääres, küngaste vahel). Või siis, et rendin ratta ja sõidan saarel ringi. Nägin küll saarel rattureid (autoteedel sõitmas), kuid see on pigem väga harv vaatepilt. Samas, mõnes üliharvas kohas on autotee kõrval isegi rattatee, mis suvaliselt algab ja sama suvaliselt lõpeb. Võimalik, et teen Maltale liiga, kuid nädal aega on saarel ... veidi palju. 3-4 päeva on Ok, no 4-5, kui Gozol ka käia. Seda siis, kui auto rentida (vasakpoolne liiklus pole midagi keerulist, 10-minutiga saab asjale pihta ja kuigi rendiautode peale tihti tuututatakse, sest nad veidi aeglased on ja kohalikel tihti jalus, siis võta seda pigem huumoriga). Kui bussidega ringi kooserdada (bussiliiklus on seal väga Ok, mulle jäi mulje, et mingid liinid sõidavad vist 24h?), siis kulub aega rohkem ja teisalt 'ohoo, lahe pisike tee, vaatame, kuhu see viib - vau, viib kauni vaatega mereäärsesse kohta', jääb ära. Seega, rendiautoga on Malta 4-5 päeva Ok, nädal (7 päeva) on suure huvi korral ka mõeldav, kuid ma soovitaks nädalast (7-päevast) reisi pigem mujale planeerida.

Kui mõnest USA netipoest Garmis osta, siis eeldatavasti "räägib" ta inglise keeles. Ei usu, et eesti keel on seal automaatselt keelte valikutes. Kas seadme saab lihtsalt eesti keelt rääkima (tõmbad netist vastava faili?). Otsisin ka netist, kuid vastust ei saanud. Keegi targem ehk teab aidata?

"Aga tahaks teada, paljuga peaks arvestama Pariisis nt söögi-joogi peale."

Ma olen mitu korda Pariisis käinud. Ma pakun, et kahe inimese peale 50 EUR - sellega peaks ehk hakkama saama. OK, pole probleem kahekesi ka n. 35..40 EUR hakkama saada, kuid siis peab sellele liialt keskenduma ning lõunat või õhtust sööma asudes peab hoolega vaatama, kuhu sisse astuda. Alati leiab koha, mis on odavam, kuid selle otsimisele võib asjatult aega kuluda. Kui on aga soov niisama nagunii jalutada ja ringi vaadata, siis pole probleem.

Suuremad poed asuvad kesklinnast väljas. Metroo kõige kiirem liikumisviis ning kindlasti tasub osta päevapilet või 3 päeva pilet (sõltub, kauaks kohale jääd). (Bussiga võid ka sõita, kui viitsimist on ning eriti, kui prantsuse keelest aru saad, sest siis on bussis huvitavam. Bussis inimesed omavahel rohkem suhtlevad ning elust-olust räägivad; kui nad seda kõva häälega teevad, kuuled paratamatult juttu pealt. Ise olen bussis näinud, kuidas kaks pariislannat omavahel väga krõbedate sõnadega vestlesid ning bussijuht pidi neile käratama, et kas jääte kohe vait või astute mu bussist välja - metroos selliseid asju näeb vähem. Küll aga olen ühel õhtul metroos näinud, kuidas peksmisjälgedega pool-verine kutt mööda metroorongi käis ning kõva häälega rääkis "näete, näete, näete, mida teeb Pariisi politsei". Tont seda teab, kelle käest ta kolki oli saanud. Ühesõnaga, Pariis on huvitav linn ning kui ühistransporti õigesti valida, näed ka ühistranspordis linna erinevaid tahke oma kirevuses).

La Défence'is on suur kaubanduskeskus, kuid kui on viitsimist, siis: Carrefour, Auchan ja Intermarche on suured marketid Pariisis, kus ka toitu müüakse. Otsi netist välja, mis aadressildel need asuvad. Siis maps.google.com-st otsid aadressi järgi, kus need poed asuvad. Siis vaatad juurde netist Pariisi metrookaardi, otsid välja, milline on poele kõige lähim metroopeatus ning sõidad metrooga õhtul või lõuna ajal sinna peatusesse (just vaatan, et maps.google.com näitab Pariisis nagunii metroopeatusi). Nendest poodidest saad osta toitu sama hinnaga mis Eestis või odavamalt. Need poed on abiks, kui toidule väga palju kulutada ei taha ning eelistad poes käimist.

Veidi abiks: http://paris.evous.fr/, kasuta prantsuse keelset lehte. Seal on üleval Pariisi piirkonnad. Valid piirkonna, siis klikkad hallil menüül "Guide", siis avaneb kohe jaotus, kus alguses kirjas Alimentation (toit). Seal klikka "Supermarchés et Hypermarchés" (kaubanduskeskused). Ja nii saadki teada, millised suured kaubapoed vastavas piirkonnas asuvad. Tavaliselt on suurtes kaubanduskeskustes ka suured toitupoed.

Kui aga poes käia ei viitsi, siis õhtut mine näiteks sööma aasia restorani. Neid on hulganisti 13 piirkonnas. No ega nad ei ole hullult odavad, kuid odavamad, kui muud kohad. Kui hind on väga oluline, võib ju menüüst vastavalt valida. Aga 20 EUR eest võib kaks inimest seal söönuks saada. Ma ei julge kirjutada, et "võib vabalt söönuks saada", kuid kui eelroaks 2 suppi või salatit võtta ning põhiroaks näiteks üks "nuudlid kanaga" ja paluda tuua kaks taldrikut (väga avaline komme, sest põhiroad on üsna suured ning põhiroog lauale jõudes kahe taldriku vahel ära jagada) ning teed juua, siis võib ehk isegi vähemaga kui 20 EUR hakkama saada.

Kui päeval väga odavalt süüa soovid, siis metrooga (nr 1 liin) St. Paul-i peatusesse, lähedal (5..6 min. astumist, vaata maps.google.com-st, kui Pariisis oled, siis on ikka soovitav linnakaart näpuvahel hoida) on tänav Rue de Rosiers (see paik on juudi kvartal ehk Marais' piirkond). Sel tänaval on mitu söögi- ja müügikohta, kus kaasa müüakse tuutu sisse pandud kiirtoitu. Tuutu sees on pooleks lõigatud kakuke, kuhu vahele pannakse kõiksugu salatit, kastet, lihapallikesi, alati võid teravat kastet peale küsida (aga see on tõesti terav!). See tuutu maksab sõltuvalt täitest 2..3 EUR ning väga tavaline on seda osta luugist ning süüa otse tänaval. Kui kõht tühjaks jääb, võid lähedal asuvatest saiapoodidest magustoiduks kreemikoogi juurde osta, hinnaga 2..3 EUR kook :)

Kindlasti osta Lonely Planet Paris või Let's Go Paris reisijuht kaasa. Ka nendes on iga Pariisi piirkonna kohta soodsa hinnaga söögikohad (ning lähim metroojaam) välja toodud.

Bon voyage!