trip-krainetrip-ukraine-dark

jansag

Uus kasutaja, liitus Tripiga 14 aastat tagasi

5 meeldimist
4 postitust
19 kommentaari
Viimased kommentaarid

Just saabunud Ohridist, kahenädalaselt olemiselt. Kindlasti on vaja autot. Linn ise on kahe päevaga risti-rästi läbikäidav, edasi hakkab igav. Kesklinnas igaõhtune jalutamine on muidugi vägev. Autoga pääseb aga päris palju nägema. Pealinn Skopje on ilus, jääda tuleks kindlasti ööseks, et nautida vanalinna ja keskväljakut ka õhtul. Elu käib ja mõnus linn. Millenium cross ja Matka kanjon tasub külastamist. Viimase juurde viib muidugi olematu tee, kus on tuhat autot. Liiga treppi ei tasu end sõidutada, pärast ei saa välja. Mavrovo looduspark, kui väike mägimatk on huvipakkuv. Vevcani küla (lugege selle kunagise iseseisvust soovinud vabariigi ajalugu kindlasti läbi enne) Ohridi lähedal oma allikatega. Bitola linna 70km kaugusel on kena, tagasiteel saab vaadata ka Prespa järje ja sõita üle mägede tagasi Ohridisse, väga ilusad vaated. Teed veidi kasinas korras, peab olema rooli tähelepanelik, aga liiklust on Makedoonias vähe, isegi pealinnas ei ole ummikuid. Lisaks kindlasti Sv.Naum Ohridi järve ääres. Seal on ka liivapõhjaga rand, kuigi rannariba on kitsas. Randu on palju, paar täiesti liivast jäi ka ette, kus saab kenasti eestipäraselt vette jalutada. Prügi on riigis rohkesti, aga mitte veel häirivalt. Vesi on väga puhas. Kindlasti tasuks käia Tiranas. Bunkerart2 muuseum otsige üles, see on MUST!  Albaania teed on suurepärased, tee Tiranani on looduslikult imekaunis ja seetõttu mõnus sõita. Liiklus veidi tihedam ja aeglasem, aga ei midagi hullu. Tirana on muidugi kogu aeg umbes ja seal peab olema tähelepanelik. Kui rohkem aega, siis meie veetsime kolm päeva ka Durreses mere ääres. Merevesi oli vist soojem kui kehatemperatuur :)   Ljubanishta Beach on hea suur. Naumi lähistel kohe, kämppari rand. Ahjaa, ümber järve sõitke ka. Piiriületus ei võta mingit aega, autol peab olema muidugi roheline kaart. Sharr Expressi nimeline kohalik rendifirma oli üks väheseid, kes lubas autoga sõita Albaaniasse muretult. Teiselpool järve on Pogradeci linn ja müüakse kalu restos, mis Makedoonia pool on keelatud püüda. Samuti on seal palju Hoxha aegseid punkreid, sest Jugoslaavia oli ju suur vaenlane. Natuke muljeid ka teisest vaatenurgast, äkki tekitab isu: https://arvamus.postimees.ee/6147757/erki-loigom-soe-reisimaa-kus-emotsioonid-lahevad-vahest-liiga-kuumaks?_ga=2.265570191.1866619773.1535387770-605023459.1535387770

Kui nagunii autorendi plaan (mis on maaga tutvumiseks väga hea plaan!), siis võib selle võtta otse Tivati lennujaamast, seal on nad kõik kenasti kõrvuti olemas. Hinnad autorendile on tavapärased,ei odavamad ega kallimad. Samuti rannaäärne elu ja olme on Eesti hindades või natuke odavam. Kui omal auto kasutada, siis soovitan rannas käia Budvast üles ja allapoole mõned kilomeetrid paiknevates randades. Budva enda rand on kohutavalt ülerahvastatud. Ega need teised ka tühjad polnud (30km Albaania poole siiski mõned on, sest asulad on kaugel), aga talutavad. Igas rannas on mingi heinamaa parklaks tehtud, kus parkimine maksab 2 - 3 eurot päev. Maksta saab sulas parklas, küll maksukoguja su üles leiab. Liiklus kuurortites on tihe, aga parkimisega minul kahe nädala jooksul sisuliselt probleeme polnud. Mägedes on teed head, liiklus suht hõre. Külastage ka Bosniat kuni Mostarini, väga mõnus sõitmine, ilus loodus ja head teed. Tühi maa. Paar rida juttu ka: https://balkanireisid.blogspot.com

Egiptus ja eriti Siinai on täna äärmiselt ebastabiilne piirkond ja on vaid aja küsimus kui Siinaile jõudnud ISIS korraldab seal Tuneesia Kahe. Ma ei ole mingi paranoiamees, vaid lihtsalt jälgin piirkonna arenguid. Külastasin ise Hurghadat talvel, ka Kairot ja tegelikult on riik ikka väga teelahkmel. Kui keegi sellist tõsist kraami viitsib lugeda, siis palun: http://egiptus2014.blogspot.com/ Tõesti, kuurortid on turvalised, kuni.... Meie avalikkus ei tea midagi, aga Karnaki tempel Luxoris oli kuu aega suletud õnneks enne avastatud enesetapurünnaku tõttu. Miskipärast meie meedia sellest sõnagi ei rääkinud. Hukka sai paar ennastsalgavat politseinikku, kuid läbi selle jäi ellu kümneid turiste. Egiptus on omadega väga sandis seisus. Iraak kui maailma häll on läinud, kas Egiptus on järgmine?

Kõik reisid toimuvad ilmselt vaid lennukiga. Olukord Siinail pole kiita, kuigi selles ääres ei ole ka midagi ammu juhtunud. Kui Eesti korraldajad ei paku, siis kohalikud arvukad bürood kindlasti pakuvad nii bussi kui lennukiga käimist. Kairo on äge. Kuigi veel eile paukus seal kolm pommi, on vägivald siiski lotovõit ja ükski turist pole paar aastat õhku lennanud.

Pole ikka elus üldse reisinud, kui siinseid kirjutisi lugeda. Inimesed kirjutavad ikka vapustavalt! Tänud vahva lehe ees. Lisan mõned algelised soperdused:

Põhja-Korea 2010: http://pkorea.blogspot.com/ Vietnam ja Kambodža 2013: http://kambodza-vietnam.blogspot.com/ Kerry Way (Iirimaa) 2013: http://mykerryway.blogspot.com/ Tai ja Laos 2014: http://laos-taimaa.blogspot.com/

http://www.north-korea-travel.com/

Mina käisin eelmisel kevadel sellise ettevõtmise abil. Pekingisse ja tagasi pead ise saama, aga sealt edasi on nende korraldada. Kõik sujus nagu kellavärk ja rahaline kokkuhoid võrreldes Eestist korraldatud reisidega oli ligi kahekordne. Kindlasti tasub külastamist, see on halvas mõttes tõesti ainulaadne riik maailmas. Turistina ei ole samas midagi karta, kui suudad keelt hammaste taga hoida ja mitte teadmiste ja suhtumistega liialt esineda. Kodus harjuta ka kujude eest ilma muigmata kummardamist.

Vähe meenutamist ka: http://pkorea.blogspot.com/

Pekingi metroo on peale olümpiamänge kenasti ingliskeelseks tehtud, lennujaamast algan airport expressiga oled kohal alla tunni ajaga. Takso unusta ära, see tee on kogu aeg umbes.

Mul vanade kommunistide mausoleumid hinge peal. Mao Zedong ja Kim Il Sung on tehtud, loodetavasti Leninit veel maha ei maeta. Ho Chi Minh vast püsib ka. Ehk varsti tuleb Castrogi juurde.

Mul üks selline müüa, praktiliselt kasutamata. Ei sattunud lapsega matkale. Kirjutage jansag@hot.ee kui huvi on.

Üksi on igavam kindlasti. Öömajaks pead siis mingi telgi kaasas tassima. Minuga ühel ajal töllas seal üks inglane, kelle eesmärk oligi 0 ruupiaga 2 nädalat matka teha. Magas teiste telkide varjus, ostis matkal teemajadest maggie 3 minuti makarone (see raha tal ikka kulus) ja kogu moos. 4700m peal 0 kraadiga ja lumesajus oli tal ööbimine muidugi erakordselt ebamugav. Seal pole niipalju trekinguradadel külasid ka, kuhu öömaja paluda... Lisaks ei ole 4-kilomeetri kõrgusel elamine seljas matkamine eriline mõnu. Lase eeslitel see töö ära teha. 1 kaaslane, kes on koka ja giidi eest + 1 eesel ja igavesti fun. Kuuled kohaliku käest palju huvitavat

Kolmeks kuuks? Kadedus tuleb peale. Saad tõeliselt vahvas kohas elada. Kolme kuu kohta ei oska vist eriti keegi nõu anda, indianmike'i foorumis müra ringi. Sularaha on seal ikka kunn, sularaha automaate ei näinud. Pangatubasid oli küll. Kaardimaksest nägi mõne poe ukse peal VISA ja Mastercardi logo, ise ei proovinud nende toimimist. Mägedes saab teha süüa ka edukalt vedela kütusega. Kuna kohapeal on üle saja matkakorraldaja, siis neid tarbeid (priimused,telgid,kütus jms) saad kohapealt. Võta siis juba kokk ka kaasa, teeb kohalikke põnevaid asju sulle. Vooluvõrgu pistik on meie mõõdus. Elekter on nagu kuuvarjutus see eest. Isegi Leh'is, rääkimata ümbruskonnast. Kui kolmeks kuuks minek, siis tee ikka mitu trekki ka. Põnevad ongi sellised kolme päeva kaugused kurude taga asuvad orukülad. Ei ole seal elektrit ega telefoni, lahe. Haagi ennast mõnda matkaseltskonda, kellele on kokad ja hobused kaasas, see maksab väga vähe. Saad ise väikse seljakotiga käia ja nautida. Ega seal 5 km kõrguseid kurusid võttes suure raske kotiga mõnus just pole. Riided. Ole valmis -10st kraadist öösel +35 kraadini päeval. Vihma sajab ainult mägedes, Leh tolmab nigu kruusakarjäär. Vaatamisväärsustest saad kloostrimürgituse. Leh's hakkab nädalaga ilmselt igav.

Leh on umbes sama kõva turismikeskus kui meil Sindi. Aastas käib seal ca 30 tuhat võõrast nägu. Ses mõttes annab ikka vähem turismimagnetit ausalt-öedles leida. Ja sealsed nö turistid on valdavalt maailmanäinud matkasõbrad, mitte rannapuhkuselised. Kohalikud ei ole ka veel turismile väga pihta saanud, tüütavaid kaupmehi ei ole ja hinnad mõistlikud. Avatus teeb aastatega muidugi oma töö, sellist Ladakhi nagu täna, ilmselt 10 aasta pärast enam tõesti ei ole. Areng on seal kiire küll.

Kui mingit matkaplaani pole kohapeal, siis vast jõuaks enamvähem. Aga sealne rahu ja mõnus meeleolu sinuni ei jõua. Võta üks neist kahest ja naudi seda. 10 päeva on paras kohapeal ringi vaadata. Leh's juba harjud kõrgusega terve päeva.

Viibisin Leh's ja selle ümbruses septembris 2007 kaks nädalat. Nüüd embachi programmi nähes võib öelda, et kui just padu budismihuviline ei ole, siis selle programmi järgi saab kloostritest mürgituse. Gompad (kloostrid) on muidugi vahvad, eriti kui mõne maskitantsu etenduse peale satud, siis võtad külmavärinad peale küll. Hemis, Thiksey, Shey, kindlasti Lamayuru tasuvad käimist. Siis oled küll valdava osa ära näinud. Leh'i kõrval Spituk on ka vahva künka otsas kloostriga küla. See Leh on selline kant, mis soosib omalkäel tegutsemist. Leidke soodne lend Delhisse, ostke siselend Leh'i ja siis kohapealt elamine leida, saja matkafirma seast omale giid ja auto ning saate läbi 20000 krooniga ning näete palju. Khardung La kurule tasub minna, Leh's saab kahe päevaga enamus käidud - loss, gompad, shanti stupa, polo väljak. Kindlasti tasub kohvikutes käia ja käsitööturgudel. Need viimased on küll üsna kallid kohad pidades silmas turiste. Kui trekkeri iseloomu on, võtke giid ja kokk ja käige nädalasel matkal ümberkaudsetes orgudes, saab pildi ette kuidas 2 sajandit tagasi elu oli. PS. Esimene päev kohale jõudes lahutage maha, siis maadlete kõrgushaiguse ilmingutega, aga see on personaalne muidugi.

5130m, Ladakh, Põhja-India. Lihtsalt nädalane mägimatk ilma ühegi tiputa, aga kahest 5km kurust tuleb ikka üle ronida. Mõnus mägihaiguse feeling.