trip-krainetrip-ukraine-dark

improved

Uus kasutaja, liitus Tripiga 14 aastat tagasi

474 meeldimist
4 postitust
982 kommentaari
Viimased kommentaarid

Asja nimi on üldiselt panoraamivabadus.

Kel huvi, võib lugeda

https://et.wikipedia.org/wiki/Panoraamivabadus

Eestis pole keegi asjast kuulnudki, aga Euroopas on riike (Itaalia, Kreeka), kus avalike hoonete fotode avaldamine ja levitamine on teoreetiliselt keelatud. Eiffel ja Prantsusmaa pole sugugi halvim juhus.

Eiffeli torni copyrighti-omanik Eiffel suri 1923 ja tema autoriõigused aegusid 70 aastat hiljem, 1993. Sellest aastast on Eiffel olnud public domanis ja seda tohib kellegi loata igatpidi kujutada ja kasutada - näiteks ehitati Las Vegasesse Eiffeli torni kopeeriv kasiino 1999.

Ainsaks erandiks on nüüd see öine valgus, mis paigaldati 1985 ja mille autoril Pierre Bideaul on autoriõigus selle avalikule kasutamisele. Bideau suri 2021 ja kui see valgustus sinna jääb, siis aastast 2091 võib ka tuledes Eiffelit igaüks vabalt kopeerida, jäljendada ja kuidas iganes kasutada.

Mask on sul ikka kaasas? On.

Eks väravas lennukisse minnes küsid, kas peab maski kandma.

Kui vastus on jah - paned maski ette.

Kui vastus on ei - ei pane maski ette.

Probleem lahendatud, ette mõtlema ei pea.

Maskireegleid kehtestavad ka lennufirmad iseseisvalt, mitte ainult riigid, seega ühest vastust nagunii pole.

Eks see linnalegend elab oma elu.

Eiffeli torni kodulehelt

https://www.toureiffel.paris/en/news/history-and-culture/everything-you-need-know-about-eiffel-tower-night

Lühikokkuvõte - igaüks võib pilti teha ja seda ükskõik kus jagada ja näidata. Kuna öine valgustus on autoriõigustega kaitstud kunstiteos, siis professionaalne kasutus vajab eelnevat litsentseerimist ja autoritasude maksmist. 

Ehk siis - pildista, riputa Facebooki, Instagrami, Twitterisse, reisiblogisse. Pole probleemi. 

Aga kui reisiblogist "Minu Pariis" raamatu teed ja oma öise Eiffeli foto kaanele (või raamatu sisse) paned, siis pead maksma autoritasu valgustuse autorile.

Is it illegal to photograph the Tower at night? 
Photographing the Eiffel Tower at night is not illegal at all. Any individual can take photos and share them on social networks.

But the situation is different for professionals. The Eiffel Tower’s lighting and sparkling lights are protected by copyright, so professional use of images of the Eiffel Tower at night require prior authorization and may be subject to a fee. Professionals should therefore contact the Eiffel Tower's management company to learn about conditions for using the images depending on the case.

Internet on nimekirju täis, nende abil aknast saab kindlasti vaate, kas toal ka rõdu on...

Igatahes tasub hoolega uurida, et pettuma ei pea. Näiteks nimekirja nr 1 hotell Regina müüb igasuguseid vaateta double ja deluxe tube kõigest 500-600 euroga öö, sisehoovi vaatega juunior sviiti 800-ga ja Eiffeli vaatega pisisviiti 900-ga (korralik vaatega sviit on 1300 eurot öö).

Nii on ka iga saja toaga hotell, mille ülemise korruse kolmest tuhandeeurosest toast kaela käänates silmanurgast Eiffelit näeb, kahtlemata "Eiffeli vaatega", kuid 97 toa broneerijad ei näe kunagi midagi, ehkki ilmselt maksavad nemadki selle kirjelduse eest mõnisada eurot öö eest rohkem kui igasuguse vaateta hotellis kolm maja edasi.

Lohutuseks võib vaadata mõnda Ameerika filmi, seal paistab Eiffel absoluutselt iga hotelli ja korteri aknasse, kui tegevus Pariisis toimub.

Ei maksa unustada, et Tai on suur riik, ulatub ekvaatori lähedalt päris kõrgele põhja ja seega on ilm suhteliselt mitmekesine, eriti just vihma poolest.

Samui on tuntud teistsuguse kliima poolest, sest asub ainsa saarestikuna teisel pool. Vihmahooaeg on seal septembrist novembrini. Kui hilineb, siis on suured üleujutused alles detsembris-jaanuaris.

Phuketi vihmahooaeg pole veel alanud, ametlikult on see mai teisest poolest või juunist septembrini. Tipphooaeg on käes siis, kui Samuil alles sadama hakkab.

Lisaks on vihmaprofiilid väga erinevad.

Kui näiteks Ko Samui on pidevalt vihmane

https://en.climate-data.org/asia/thailand/ko-samui-10243/

siis Phuketil on päris kuiva aega rohkem

https://en.climate-data.org/asia/thailand/phuket-province-2309/

ja põhjas Chiang Mais on väga tuntav kuiv aeg, kui peaaegu üldse ei saja

https://en.climate-data.org/asia/thailand/chiang-mai-province-2330/

Noh, kuidas võtta. Minu tuttav ohib, et 38 kraadi ja sureb palavusse. Samas on mangohooaeg alanud. 

Konditsioneeritud hotellitoas muidugi vahet pole. Mõistlik inimene päevasel ajal nagunii välja ei astu, videvikus võib nina välja pista.

Tais pole levik turistides kinni, vaid pigem kohalike kaudu levib praegu. Vaktsineeritus Moderna/Pfizeriga on väga madal, enamjaolt tuleb selle eest ise maksta. Enamasti on saadud Hiina/India vaktsiine, mis pole nii hea toimega, tõhustusdoosid väga levinud pole.

Lisaks maskid siseruumides, mida loetakse iga viisaka inimese tunnuseks, aga eurooplastel on tõrge maske kanda. Taid ei pea maske sunduseks, vaid enamik neist siiralt usub neisse ja peab neid ise hädavajalikuks.

Lihtne, Sunexpress 2.-11. juuli, 304 euri koos pagasiga.

11. juuli lend on Antalyast kell 23.40, hakkate lihtsalt õhtul üheksa paiku lennujaama poole sättima.

Aitäh, uurin :) 

Augustow ja Bialystok konkureerivad rohkem Kaunasega peatumiseks ja ka seal on oldud korduvalt - häda küll selles, et normaalne päevane aeg kulub siiski sellele 5-tunnisele sõidule ja heal juhul jõuab pärastlõunaks-õhtuks kohale, nii et mingid kruiisid sel ajal reeglina ei toimi enam.

Kohalikke juuste on Poolas mitmel pool, aga kipuvad pealtnäha olema sellised tüüpilised suitsujuustud, patsid või Atleet-tüüpi lauajuustud ehk siis selline kraam, mida ka mõni Balti riik samamoodi valmistab.

 Kas Poolas on siis kuskil mingeid erilisemaid eht-poolalikke juustusid ka?

Ca 300 dollarit öö need normaalsed hotellid seal jälle on. 150 võis olla siis, kui USA-sse veel turiste ei lubatud.

Ise olen olnud Hampton Inn Manhattan (51. tänaval). Hiltoni kett, hinnas hommikusöök (Ameerika mõistes ilmselt normaalne) ja fuajees tasuta kohvikapslite masin, mis kohvisõbral aitab kokku hoida nii 20-30 dollarit päevas per nina. Võimalik küll, et koroona ajal on midagi koomale tõmmatud, võib Tripadvisori arvustusi lugeda viimasest aastast.

Mina olen viimasel ajal väga vähe Bookingut kasutanud, viimati 2019. aastal lausa, seega mingist Walletist pole mul aimugi olnud. Küll aga viimasel broneeringul praegu oli märgitud kallis hind, siis "Booking.com pays" mingid eurod (7-8%) ja siis makstud hind. 

Makstud hind oli minu arust see, mida otsides kogu aeg näitas. 

Ma ei tea, mis see "Booking.com pays" seal on? Teoreetiline Geniuse allahindlus? Kuigi absoluutselt kõik on seal ju Geniused.

Nädala-paari eest oli Berliin veel igal pool siseruumides maskiga. Kui poes nina nuuskasin, tehti märkus, et mask peab ees olema, umbes sekundiga. 

Muidu reeglid on ikka sellised, millest mujal on juba loobutud. Restorani sisened vaktsineerimistõendiga ja maskiga, lauda istudes võtad maski ära, vetsu minnes paned ette ja kogu see muu ringmäng.

Mina kogesin kõikjal väga ranget kinnipidamist ringmängureeglitest.

Ainus häda, et Wizz hakkab juulis-augustis mõtlema, kas ta lendab seda liini, mis päeval ja mis kell ta lendab. Kui majutus on paigas ja Wizz hakkab päevade kaupa nihutama või tühistama lende, siis mis saab?

Wizzi pileteid sobib varakult osta maksujõulistel klientidel, kellel pole probleemi käigu pealt teha mõnesaja euroseid ümbervangerdusi ning kes lihtsalt naudivad mängu ilu, kui õnnestubki probleemideta mõne euro eest lennata. Aga põhimõtteliselt pole vahet, kas see pilet oli 10 eurot või 210, ega reis seepärast ära ei jää.

Kui hind on väga oluline, tasuks vaadata mõne kindlama lennufirma odavpakkumisi, mida kindlasti veel tuleb - siis on ka julgem majutust pikemalt ette broneerida.

Üldiselt kõik, mis on alla 200 euro, peaks niigi olema säästukas, seega 170 euri (42 euri per nägu + 1 kaotatud puhkusepäev) tundub päris mõistlik.

Pigem võiks uurida, kas on Rootsis mingeid Bolt Drive teenuse moodi asju, aga ei tea, mis garanteeriks auto olemasolu Arlandas just sel kellaajal.

Kiirpilk näiteks Antalya lennujaama statistikale näitas, et sinna saabus/saabub täna Venemaalt ca 10-12 lendu (Red Wings, Pobeda, Turkish Airlines etc) Moskvast, Peterburist ja Sotšist.

Vaevalt need lennud tühjalt toimusid, nii et paar tuhat turisti vast ikka päevas tuleb otselendudega ka praegu.

Pigem oli kasutajaid nii vähe, et polnud viitsimist mõelda ja lihtsam oli nad ära kustutada koos Venemaa kasutajatega, kes tuli nagunii kustutada.

Ilmselt pandi kontod kustuma enne teate avaldamist. Kes iganes hakkas pärast seda riiki vahetama ja manööverdama - vahet polnud, kell juba tiksus taustal, ehkki sulgemisähvardus pealtnäha kadus ära.

Vene turult lahkumisega olid nad ajast mitu nädalat ees, see oleks nagunii juhtunud.

Et ühtlasi lahkuti Ukrainast  (ilmselt ei pööratud tagasi?) muidugi mainekujunduslikult nii tore pole, aga vaevalt praegu kellelgi on mahti iriseda selle üle ja ebameeldivate küsimustega torkida.

Et ühtlasi loobuti puntrast mõttetutest turgudest nagu Eesti, on rahaliselt arusaadav (peamiselt on jutt siiski eesti keelde tõlkimise lõpetamisest), küll oli aga inetu ja vaimuvaene teha seda samas laastus Vene turuga ehk kontode kustutamise teel.

Kui arvuti ütles, et sellist accounti pole enam, siis proovisingi äppi järgmisena (Iirimaal registreeritud algusest peale). Seal oli ka sekundiks logini aken ees (mida tavaliselt kunagi pole), aga siis logis automaatselt sisse ilmselt Google accounti või millegi abil tühjale kontole.

Seejärel hakkas ka arvutis seda tühja kontot näitama, uus membership number on sama, nii et see konto on siis nüüd nii arvutis kui äpis seotud minu Gmailiga (mis tähendab, et varasemat sama Gmailiga registreeritud kontot ei ole enam).

Kuna Gmail riigi infot ei sisalda, siis peab ta minu koduriigiks nüüd kas Afganistani või siis uue konto registreerimise riiki ehk IP-aadressi järgi Eestit ikkagi (mis tähendab, et mingi hetk võidakse see jälle lambist ära kustutada, ükskõik, kui palju või milleks ma seda riiki ei muuda tagantjärele).

Jah, uus membership number tekitatakse sama e-maili jaoks. Tundub, et nad suutsid vanad kontod süsteemist nii põhjalikult kustutada, et mingit konflikti ei teki sama e-maili aadressi (või Facebooki kaudu sisenemist) kasutades.

Jep arvutist on konto kustunud (Gmailiga regatud). 

Sama Gmailiga sai ühe klõpsuga regada uue konto, mis pakub lahkesti ka Estoniat riikide valikuks. Hetkel pole hakanud riiki ega muud infot valima sinna, automaatvalikuna on konto riigiks Afganistan ehk nimekirja esimene. 

Ei viitsi väga mõelda hetkel, kas peaks igaks juhuks füüsiliselt (või VPN-iliselt) teises riigis viibima uue konto regamisel (või kas saab selle ühe klõpsuga tehtud uue konto kustutada). 

Igatahes vana konto on ilmselt kustutatud, ehkki veel märtsi lõpus bronnisin ja kasutasin sealtkaudu ja mingeid tegevuse lõpetamise hoiatusi ei näidanud enam veebruarist saadik pärast riigivahetust.

Circa 100-130 eurot ööpäevas kahele (pluss kolmanda inimese lisatasu) ongi normaalne hind Hollandi kohta. Otsida tuleks just hinda kahele ja vaadata tingimustest, kas saab kolmandale lisavoodi osta mingi mõistliku hinna eest (25-50 eurot ööpäev). Kohe kolmele otsides ei tarvitse näidata võimalusi.

Ja loomulikult on võimalik vaadata airBNB kaudu eraldi korterit (äärelinna putkasid ja "talumajutust" on seal piisavalt sutsu odavamalt kui 100 eurot öö). Aga kokku kolme öö eest ca 300-400 eurot ongi ülimalt mõistlik hind, ulme ma liigitaks 600+ eurot juurde.

Eks venelased ka heameelega maksaksid vaktsiini eest, lihtsalt Eesti (ega üldse ükski Euroopa riik) pole loonud mingit hinnakirja ega võimalust raha eest süsti saada, seega nad on sunnitud tasuta saama.

Raviturism oma raha eest on levinud nagunii, käiakse ka insuliini mujalt ostmas (Venemaal on mingi oma insuliin riigi raha eest, aga iga korralik venelane tahab muidugi head Lääne kraami), seega on mitu varianti:

  1. makstakse kellelegi kinni nädalane puhkus Türgis (või mõnes Euroopa riigis, kus saab apteegist ise osta insuliini ilma retseptita, neid on üksikuid) - puhkuse jooksul osatab puhkaja muuhulgas läkitaja aastase insuliinivaru ja toimetab selle Venemaale

  2. diabeetik sõidab Eestisse, ostab tasulise aja endokrinoloogi juures (kes oskab pealegi ju vene keelt), vajadusel maksab analüüside eest ja saab retsepti,  millega läheb apteeki ja ostab aastase insuliinivaru. Aasta pärast jälle. Insuliin on muidu 100% kompenseeritav toode, mille eest Eestis kindlustatud inimene ei saa maksta ka parima tahtmise juures (umbes nagu vaktsiini eest), kuid sellele on siiski määratud hind, mida kindlustamata isikud saavad maksta.

  3. muidugi võib ka ühildada enda nädalase puhkuse Türgis ja insuliini ostmise, aga väga levinud olevat just saata mõni noorem sugulane-tuttav insuliinikulleriks. Eestis käimise eelis on, et saab ka isiklikult otsest arstiteenust vene keelt oskava arsti käest.

Ja venelastel polnud probleemi maksta selle eest, nad ei tahtnudki tasuta. Oleks vaktsiinidele ja ELi tõendile hind määratud, oleks Narvas sama pikad vaktsiinisabad huvitatud venelastest ametlikul vaktsiinitripil. Oleks ehk rohkem Sputniku-huvilisi narvalasigi süstima meelitatud, kui nähakse, et venelased on valmis maksma, et tasuta Sputniku asemel Pfizerit saada.

Heitsin siis kiire pilgu Šeremetjevole (esialgsete ennustuste järgi on kõik varuosad juba otsas ja lennukid hooldamata ja mis kõik veel) - siseriiklikult paistis eile 12 lendu Peterburi ja 10 Sotši, kokku vast üle saja siselennu eilse päeva jooksul. Väga hull vast veel pole, kui 4-tunnise rongisõidu asemel siiski Peterburi-Moskvat tosin korda päevas lennukitega küntakse (+ teised lennujaamad ju ka veel).

Rahvusvaheliselt on muidugi vaikelu.

Minul äppi My Bookingute alla piletit ega pardakaarti ei tekkinud lõpuni välja. Aga iga kord booking code'i ja e-maili abil otsides ta selle pileti leidis koos pardakaardiga. Pärast äpi sulgemist tuli iga kord uuesti otsida.