trip-krainetrip-ukraine-dark

mc

Reisisell, liitus Tripiga 14 aastat tagasi

0 meeldimist
0 postitust
14 kommentaari

1 külastatud riiki, 1% maailma 195st riigist

Viimased kommentaarid

Viimased paar aastat on Eesti-teemaliste kingitustena end hästi õigustanud SUVA rahvuslike mustritega sokid-põlvikud. Ja pakendiks kas nendele samadele sukkadele-sokkidele, shokolaaditahvlile või millelelgi muule sobib hästi rahvusliku mustriga riidest kandekott. Viimati oli neid päris hea hea valik nt Rahvusraamatukogu all olevas Lugemisvara poes (seal oli lai valik ka eesti-teemalisi postkaarte ja muud suveniirinänni, hinnad väga mõistlikud).

NuNordik on hea, aga KUMU poest leiab veelgi rohkem mõistliku hinnaga originaalseid kingitusi, mis Eesti mõtet kannavad.

Paikseke kirjeldas kohalikke olusid päris hästi, banaanide osas tahaks aga täpsustada, et jah, kohalikud söövad neid peamiselt rohelistena, aga sel juhul kindlasti keedetult, mitte toorelt. Maitseb umbes nagu keedukartul, sugugi mitte magus. Keetmiseks tuleb roheline banaan jooksva külma vee all ära koorida (muidu on hirmus kleepuv ja ei saa pärast käsi puhtaks) ja siis lihtsalt 10-15 minutiks soolvette keema panna. Samasugune valmistamisviis on nn jahubanaanil (näeb välja nagu banaani suurem vend, i.k. plantain) ja dasheenil - meie mõistes on siis tegu justkui kartuli aseainega.

Lohesurfi mõttes on St Lucia igati õnnestunud valik, eriti just saare lõunaosa, kohe Vieux Fort lähedal olev The Reef (vt www.slucia.com/kitesurf/). Meie lohetajatel olid enda lohed kaasas, aga kohapeal on ka varustuse rent + oma kraami saab sealoleku ajaks sinna hoiule jätta. Pean paluma mõnel meie seltskonna lohesurfajal siin siis asjast veidi täpsemalt rääkida kui mahti saab.

Tagasisõidu osas tasub veel vast märkida, et nn maalt lahkumise tasu 22 USD on antud kampaania puhul arvestatud lennupileti hinna sisse, eraldi midagi maksma ei pea. Check-in käib lennujaamas küll käsitsi, sestap tasub piisavalt aega varuda ja kui olete suurema seltskonnaga ja tahate kõrvuti kohti saada, siis ka veidi enne kl 18 juba kohale minna. Enamus reisijaid tuleb Condori lennule juba Barbadoselt, nii et istekohtade valikuga võib olla kitsas. Lennujaamas on olemas poekesed (juveelid, kellad, kohalikud suveniirid) ja II korrusel ka söögikohad, nii et ooteaja surnukslöömine pole väga keeruline.

Kuigi pagasi saab kenasti otse Tallinnasse saata (seda tuleks igaks juhuks eraldi mainida, sest nad ei pruugi tähele panna, et FRA polegi lõppsiht), hoidke kindlasti alles pagasilipik, sest Frankfurdis jätkupileti vormistamisel tuleb pagasikood uuesti kinnitada. Meil õnnestus see kuskile lennukisse vms unustada, igatahes pagas meiega koos Tallinna ei jõudnud, eks täna paistab, kas leiti üles või peame külakostiks toodud rummist suu puhtaks pühkima (alkoholi saab välja viia max 1.5 l inimese kohta).

Well, prussakavaba pole ka St Lucia - paaril esimesel ööl ärkasime selle peale, et pöidlasuurune prussakas ronis mööda jalga. Eile tabasime ühe hiidprussaka aga köögist. Ütleme siis, et suhteliselt ebameeldiv, kuid mis teha, nende kodu on siin.

Veel üks asi - St Lucial kaardiga maksmisel ja pangas raha vahetades on siiani alati küsitud ID-kaarti näha, kuigi praktika näitab, et ka autojuhiload ajavad asja ära.

Pistikutega on siiamaani saanud kenasti hakkama, kuna majutustes kõiksugu variandid olemas. Riiete osas on tagantjärele tarkus, et piisaks vaid kahest-kolmest paarist lühikestest pükstest ja mõnest T-särgist, pikki pükse jms pole üldse vaja. Erilisi promenaade siin ka pole, et naisterahvad peaksid uhkemaid riidetükke kaasa võtma, ning kuna ööpäevaringselt on temperatuur praktiliselt sama, siis pidzhaamad-öösärgid ka tarbetud:) Jalatsitest piisab plätudest ja mingitest kinnistest jalatsitest, millega matkal mugav.

Mainima peaks aga sääseprobleemi - need elukad on siin salakavalad, sest oma imepisikeste mõõtude tõttu ei panegi nagu tähele, et keegi kallal käiks, aga kuplad on punased ja sügelevad koledasti. Rannas on näha päris palju plekiliste keredega sääseohverid. Sääsetõrje osas on igaühe maitseküsimus, kas ja mida kasutada, aga kuplade ravitsemiseks võiks küll midagi võtta, mis sügelust leevendaks, nt teepuuõli vms.

Vooditel on reeglina peal ka võrgud, saare põhjaosas kasutasime neid öösel, lõunapool peatudes aga mitte, sest siin on sääsed tigedad just enne vihma ja päevasel ajal.

Kindlustuse pakkumised võtsime IIZIst, 5-liikmelisele perele läks 3 nädalat maksma suurusjärgus 2500 krooni, ei mäletagi, kes konkreetne valik oli.

Netiühendusest - võtsime läpaka kaasa, esimeses majutuskohas oli Wifi, teises juhtmega nett, kiiruse üle ei saa kurta, saab kõik asjad aetud. Helistamised teeme Skypes, käisin uurimas kohaliku suurima operaatori Digicel esinduses, toimiva sim-kaardi saaks 15 EC eest, kõneaja hind lisaks. Kui satute normaalsesse eramajutusse, annab peremees kasutada kohaliku sim-kaardi, vähemalt meil on mõlemas majutuses see võimalus olnud.

Vahemaad on siin lühikesed, aga nende läbimine võtab päris kaua aega, kuna teed on mägised ja käänulised: 50-60 km võtab 1.5 tundi. Kasutame 8-kohalist väikebussi, bensukulu on keskmiselt 20 l/100km, nii et peame ikka üle päeva tankima. 40 liitrine täispaak maksab ca 110 EC (500 EEK). Bussi broneerisime läbi neti, kuna majutusepakkujal oli antud rendifirmas 15% ale, siis väga palju ringi ei shoppanud. Väikebussi rent kaheks nädalaks koos kindlustuse, ühe lisajuhi ja 1 turvatooliga maksis ca 1100 USD (teise turvatooli võtsime ise kaasa ja meil osutus see lennukis väga heaks abimeheks). Meie autorendi link on www.drivestlucia.com, toodi kenasti majutuskohta kohale (tõsi, esialgu aeti ette küll 7-kohaline käru, aga peale pisukest klaarimist saime ikka tellitud 8-kohalise).

Vaatamisväärsustest: kuna meie seltskonna põhihuviks on lohesurf ja 2 pere peale 4 väikest last, neist kaks 1-aastased, siis me pole vaatamisväärsustele just kõige suuremat rõhku pannud, aga midagi siiski.
Läksime vaatama Anse La Raye lähedal olevat koske (River Rock Waterfall), aga kuna vihm oli osa teest minema pühkinud, siis pidime auto jätma ca 1 km kaugusele. Suhteliselt porisel pinnal sumbates jõudsime siiski pärale, aga äkki juhtusime valel ajal, sest see paistis küll selline pigem Treppoja mõõtu kosk.

Pigeon Islandi rahvuspark saare põhjaosas oli päris tore. Sissepääs täiskasvanule 13 EC, lapsed alla 5a tasuta. Saab ronida kahele kõrgendikule, kust kenad vaated + väike infokeskus koos ajaloo selgitusega. Territooriumil sissepääsust paremal on päris hubane kohvik, toit oli täitsa OK ja hinnad mõistlikud. Meie sealoleku ajal hakkas kõvasti vihma sadama ja kui siis kohvikusse varjusime, avastasime, et külastajaskond koosnes ainult eestlastest:)

Pitoni vallutamisest rääkisin juba eelmises postituses, aga kui on huvi ühendada vaatamisväärsused sportlikuma tegevusega, siis igati asjakohane käik.

Üldiselt saab kohapeal otsustada, kuhu minna ja mida teha, eelbroneerimist pole väga vaja. Kõige paremat infot saab oma majutusest. vähemalt meil on pererahvas alati väga sõbralik ja informeeritud olnud.

Kuna meil suurem seltskond ja lapsed ka, siis valisime elamiseks kohad, kus oleks ise võimalik süüa teha. Esmalt olime nädalakese saare lõunaosas Vieux Fort'is (www.caribdreams.net), nüüd oleme keskosas Marigot Bays (www.broganvilla.com). Reeglina on nii, et majutuse hind peegeldab üsna adekvaatselt kvaliteeti. Mõlemas kohas tuli broneeringu kinnitamiseks tasuda ettemaks (neljandik kogusummast).

Üks väike märkus: peale orkaani on siin sõltuvalt piirkonnast veevarustusega suhteliselt kitsas, kuna mitmes kohas on veevärk kahjustada saanud, eriti just saare lõunaosas. Vieux Fort'is manitses perenaine meid pidevalt veega säästlikud olema kuni sinnamaani, et soovitas dushi all pigem rannas käia. Oletame, et ehk asi siiski nii hull polnud, taheti lihtsalt koonerdada. Kõrvalkülas Labories (kus linnumees vist ööbis), ei olevat üle-eelmisel nädalal aga kolm päeva vett olnud. Praeguses majutuspaigas saare keskosas aga veega probleemi ei tundu olevat.

6-tunnise ajavahega harjub tegelikult paari päevaga, aga meil annab see siiani tunda selles, et lapsed ärkavad järjekindlalt hommikul 5-6 vahel, kuidagi ei õnnestu seda hilisemaks nihutada.

Rendiauto jaoks on kohalikud load möödapääsmatud, aga nende tegemiseks piisab rendi vormistamisel vaid 22 USDi (ca 58 EC) maksmisest, vastu saad väikese paberilipaka. Ühesõnaga, lihtsalt üks turistidelt raha äravõtmise ettekääne, aga sellest hoiduda pole nagu ka võimalik.

Siin on küsitud hindade kohta. Joogid, nii mahlad, karastusjoogid kui ka alkohol, on suht samas suurusjärgus Eestiga, pudel Pitoni õlu (275 ml) poes 2.7 EC, puhvetis 4-5 EC (u 18-20 EEK), pooleliitrine Coca-cola sama palju, Fruta mahlajook ka sama. Salati saab puhvetist 15-20 EC eest (65-80 EEK), barbecue chicken, roti, curry jms praevärk (liha-kala tükk, salat, riis ja muud kohalikud kartulilised) 20-30 EC (85-130 EEK). Supi koos kukliga saab 10 EC eest (45 EEK). Nii et üldiselt söök nagu tiba kallim kui Eestis.

Üllatav oli see, et ka turul on puuviljad jms värske kraam suhteliselt kallis. 5 greipi või 5 apelsini (veidi üle kilo) maksab 5 EC (21 EEK), banaanikilo 3 EC (13 EEK), kilo tomateid 10-12 EC (ca 50 EEK). Castries's saab pärastlõunal kalameestelt silla juures värsket kala, võtsime ühe kollauim tuuna, lasime ära fileerida ja grillisime 4-le, hinnaks oli 36 EC (u 150 EEK).

Katamaraane on sõitmas näha siin iga ilmaga, ise pole proovinud. Soovitatakse väga võtta üks päev water-taxiga, järgmisel nädalal proovime, eks siis saab muljetada.

Eile käisime Gros Pitoni vallutamas, oli füüsiliselt päris raske ronimine, rada oli küll korralik ja lihtsalt astutav aga tõus päris järsk - 1t 40 minutit üles, tund ja veerand alla tagasi. Sinna saab ainult giidiga, tuleb lihtsalt kohale minna enne kl 14, maksta 80 EC või 30 USD (ca 350 EEK) inimese kohta mäemaksu. Kindlasti võtta kaasa vett ning midagi kerget näksida, praktiline on ka rätik higi pühkimiseks:). Autoga Castriesi poolt Pitonidele lähenedes tuleb peateelt maha keerata mitte esimeset kohast, kus Gros Piton Nature Trail teeviit, sest sel teel on vihm silla ära viinud (NO THROUGH ROAD silt on tegelikult ka olemas, kui hoolega vaadata), vaid mõni kilomeeter edasi lõunasse, kust näitab ka viit Gros Pitonile.

Kui midagi konkreetset veel huvi pakub, siis jagame meeldeldi oma kogemusi.

Aa, ja seda ka veel, et TELE2 klientidel pole oma telefoniga St Lucial suurt midagi teha...

Oleme hetkel teist nädalat St Lucial ja ilma kohta ütleks küll, et soe, kuid heitlik. Kahe nädala jooksul on olnud 3-4 päeva, kui pole üldse sadanud, üldiselt ikka tuleb iga päev suurem või väiksem vihmasabin, öösiti sajab aga pea alati. Samas on õhk püsivalt ca 27-28 kraadi ja vihmahood mööduvad reeglina 10-20 minutiga. Keepe ja jopesid pole kindlasti vaja võtta, nendega hakkaks palav, kui, siis ehk vihmavari.

Oleme liikumiseks kasutanud nii taksot kui rendiautot ja ära on siin eksida küll raske. Üks asi tuli veidike üllatuseks - kui muidu saab nii deebet kui krediitkaardiga üsna kenasti arveldada, siis bensujaamades tuleb sageli sulas maksta. Samas on bensiin ca poole odavam kui Eestis, kuigi mägiste teede tõttu kulub teda jälle keskmisest rohkem.

Ekstra USD kaasa pole vaja vahetada, et neid siis jälle siin ümber vahetada. Igast ATMist saab hõlpsalt vajaliku hulga EC-sid (hääldatakse ii-sii) ehk kohalikke dollareid võtta. Ainsana on sula väljavõtmisel tõrge tekkinud supermarketites asuvate 1st St Lucian National Bank ATM-idega, kust millegipärast raha ei saa, kõik muud ATMid on tavapäraselt lahked.

Kui vahetada raha kohalikus pangas (E-N avatud kuni kl 14, reedeti kuni 17, L-P suletud), siis on USD ja EC kurss 1 USD/ 2.67 ECD.

Juuni on väga hea aeg, siis on ka hinnad veidi soodsamad, juulis-augustis on Horvaatia täis austerlasi, sakslasi, tshehhe, poolakaid, itaallasi ning majutuse hinnad kallimad.

Eelarve koostamisel tuleb silmas pidada ka seda, et Horvaatias on kiirteed maksulised ja sealjuures päris krõbedate hindadega. Näiteks mullu kulus meil Zagreb-Korcula-Zagreb otsal ainuüksi sõidukuludeks ca 6000 EEKi (sh teemaksud, Split-Korcula-Split praamipilet ja bensiin, sõiduautos 2 täisk ja 2 alla 7a last). Bensiin on Horvaatias umbes sama kallis kui Eestis.

Istrias ja ranniku põhjapooles osas (Zadarist ülespoole) on tegelikult väga kena - olge parem pikemalt ühes kohas ja tehke väljasõite, muidu on liiga palju uhamist. Edaspidi jõuab ka pikemaid sõite ette võtta.

Majutuse hindu vaadates tasub märgata ka seda, et antud 180 USD-le lisandub 18% makse ehk et siis veel u 35 dollarit. Aga jah, teise perega jagamine oleks mõistlik, meil juba küll kompanjonid olemas, kuigi tagasi tuleme vist sama lennuga kui teiegi, 28.01 - eks siis saab muljeid vahetada:)

Ma ei tea, kas see Eesti mobiiliga toimib, aga sellest aastast on Naantali, Turu ja sealse saarestiku piirkonnas käivitatud väga mugav hotelliotsingu teenus, kus on võimalik reaalajas leida vabu hotellikohti. Selleks tuleb saata SMS kujul: room linn (näiteks room naantali või room turku) numbrile 16200 ja mõne hetke pärast saadetakse mobiilile sõnum selles linnas saadaolevate hotellide kohta.

Ööbisime juuni lõpus peredega Muumimaad külastades Naantalis www.harriethomes.com, asukoht tõesti priima, vanalinnas ja Muumimaa jalutuskäigu kaugusel, kuid hinna-kvaliteedi suhte osas oleks veidi nurisenud. Olime hoovipealses majakeses nimega Fammo, kus oli küll köök ja kaks magamistuba, kuid köögis vett ei olnud ja sooja vett majas üldse ei olnud, kogu maja peale vaid üks külmaveekraan, mis asus WCs ja WC-sse tuli minna läbi ühe magamistoa, mis tegi lastega olemise veidi ebamugavaks, liiati kui ühes peres oli meil ka väike beebi kaasas. Ja kogu köögimajandus oli ka veidi keeruline, sest vesi ja kraanikauss asusid hoopis ju mujal, õnneks oli köögi nõudepesumasin.

Pesemisvõimalus oli majast u 30 m kaugusel kuuri all päevinäinud hämaras saunas, kus seal oldud 2 õhtu jooksul sauna küll ei köetud, kuid kraanist tuli siiski sooja vett. Sauna kasutamiseks oli meie majal igal õhtul 1 tund, nõnda, et teoreetiliselt oleks olnud päris keeruline selle ajaga kaks peret koos lastega pestud saada, aga kuna sauna ei köetud ja teiste majade elanikke sauna kasutamas polnud, saime veidi pikemalt seal sooja veega solistada.

Ühe öö eest maksime majakese eest 170 eurot ehk siis 2650 krooni (mis pere kohta teeb 1325 krooni) pluss hoovis parkimise eest iga auto 5 eurot öö kohta. Selle raha eest oleks veidi enamat oodanud, just pesemistingimuste osas. Köögivarustus oli OK, pliit, külmik, mikrolaineahi ja nõudepesumasin toimisid kenasti.

Kaks aastat tagasi olid hinnad võrreldavad Eesti omadega, kuid kardan, et nüüd on juba veidi kallim kui siin. Ööbimine kahele ca 300-800 krooni öö, lõunasöök jookidega ca 120-150 krooni inimese kohta.

Majutuse osas soovitan väga www.safarinow.com - meie broneerisime kõik oma majutused sealt, on väga mugav, näeb kohe pildid-hinnad ära ja BBde puhul saab otse peremeestega suhelda ning diilida teha, kui on näiteks pikemaks plaan jääda.