trip-krainetrip-ukraine-dark

fafafa

Uus kasutaja, liitus Tripiga 14 aastat tagasi

68 meeldimist
9 postitust
211 kommentaari
Viimased kommentaarid

Lennujaam on linnale päris lähedal ja taksodele on fix hinnad. Nt rongijaama 20 eurot - see on sama, mis nelja inimese bussipiletid oleksid läinud.

Linnade vahel liikumiseks soovitaks praamisid. Bussid on küll ahvatlevalt odavad, aga tegelikult võivad need väga palju hilineda ning nii puupüsti täis olla, et peale ei mahugi.

Universaalse soovitusena sellises olukorras - olen kohas X ja sooviks kusagil ringi jalutada - võib uurida mõnda kaarti, kuhu erinevad matkarajad kokku koondatud. Ise olen jäänud mapy.cz-i juurde, tasuta mobiiliapp ning veebis https://en.mapy.cz/turisticka?x=-3.1330368&y=55.9237301&z=12 (oluline on "Outdoor" nupp sisse lülitada). Leides mõne huvipakkuva raja, saab seda nime alusel edasi googeldada.

Barcelona kohta on mitu eestikeelset raamatut

https://www.raamatuvahetus.ee/hispaania-dk-silmaringi-reisijuht/9789985025918 - Barcelona kohta pikk peatükk. DK sari on üldiselt täielik kräpp, aga suurlinnade osa julgen soovitada.  

https://www.apollo.ee/berlitzi-reisijuht-barcelona.html

Mõlemad on vähemalt Tartus raamatukogust vabalt saadaval, lisaks paar õhemat raamatut.

Lisaks arvesta sellega, et tagasi sõites võid karantiini sattuda.

Leidsin bookmarkidest eelmise aasta blogipostituse sellel teemal: http://panipaik.voog.com/reisid/rattatiir-umber-eesti/narva-joesuu-gorodenka

Nagu selgub, siis võtmekohaks olev kaevanduse tee on nüüd kaugjuhitava värava taga. Valitud rattureid sealt läbi lastakse, aga endiselt jääb selgusetuks, mida selleks vaja on - tutvusi, altkäemaksu, miniseelikut või imelist läbirääkimisoskust. Alustuseks võiks otse Eesti Energiast küsida.

(Siinkirjutaja on samuti hetkel rattamatka mõtteid veeretamas, tõsi, mitte antud rajajupil).

Hetkel ühtegi käesolevat reisi ei tea, kuid väga palju lugemismõnu pakkus https://sites.google.com/site/inspiratsiooniring/ajaveeb ning see on kindlasti ka tagantjärele lugedes nauditav. Lisaks jõudis loetud nädalad tagasi lõpule üks peaaegu et ümber palli rännak: https://reisile.postimees.ee/term/552950/maailmaranduri-paevik

Amalfi ranniku liiklusest soovitatakse tõesti hoiduda - ummikud ja parkimisprobleemid. Seda ma ei oska öelda, kas võrreldes suvise tipphooajaga on septembris asi paremaks läinud. Kõige kiirem ja mugavam on seal liikuda praamidega, Napoli - Pompeii - Sorrento vahel ka rongiga. Bussiliiklus on tihe, kuid ummikute tõttu võib seal teadmata hulk aega kuluda ning pole kindel, et bussi peale üldse mahub.Teise päeva kava tundub päris tihe (aga jooksvalt saab Ravello vahele jätta). Mulle endale see piirkond väga meeldis, just kusagil mägede vahel jalutamine, ja oleksin seal hea meelega mitu päeva olnud. Capri pileteid pole küll mõtet pikalt ette osta, peaks vabalt kohapealt sadamast saama. Kus te Napolis ööbite? Raudteejaama juurest on taksodel fix hinnad lennujaama 19.50. Kõige varasem lennujaama buss läheb kuuest, ehk siis sellega 7.10-ks ei jõua.

Galdhöppigenile minnakse tavaliselt Juvasshytta'st, kust minnes on kõrguste vahe väiksem ja ilmselt ka autoga ligipääs lihtsam; kuid teekond viib üle liustiku, ehk siis kassid-köied ja giid. Ma ei ole seal ise käinud, seega täpsemalt kommenteerida ei oska.Teine variant on minna Spiterstulenist, sealt saab ise kenast ära käia, kõrguste vahe ~1500 m, ca 6-8 tunniga tehtav. Eelnevalt tuleks välja uurida, mida sinna minev autotee endast kujutab.

Ave pajatusi saab kuulata viimasest Reispassist: https://r2.err.ee/941378/reispass-meie-kula-eided-la-gomeral - otseseid reisinippe seal küll väga ei ole, pigem niisama huvitav kuulamine.Ning kui matkamine plaanis, siis soovitan Mapy.cz'i, kus on suur hulk radasid kenasti kaardil olemas (oluline on kaart Outdooriks vahetada): https://en.mapy.cz/turisticka?x=-17.2067242&y=28.0976161&z=13 Saadaval ka offline toega app'ina.

1 Jah, kabelisse eraldi ei saa - ainus variant on muuseumi külastada2 Samuti õige - katedraal ise on tasuta, maksab vaid üles ronimine.Mõned kiired mõtted lisaks:- kabelist (või kusagilt sealt lähedalt) on otsetee katedraali, teoorias mõeldud vaid gruppidele, kuid ka üksiküritajatel pidi sealt läbilipsamine õnnestuma.- et turistide masse vältida, soovitaks katedraali minna kohe varahommikul, see avatakse seitsmest. Ise läksime 9-10 vahel, ja see oli ikka väga nadi kellaaeg. Pärastlõunal olid sabad juba märgatavalt lühemad (aga see võis ka lihtsalt juhus olla).- mälu järgi kolmapäeviti on katedraal jutluse tõttu kinni (ei mäleta, kas terve päeva või mingi aja). Ja mingi teooria kohaselt on neljapäeviti rohkem rahvast, sest kohale tulevad ka need, kes eelmisel päeval pika ninaga jäid.- katedraalis üles minemisega on nii ja naa... ennekõike on see parajalt ajakulukas ekstreemsportlik ettevõtmine, just ruumikitsikuse ja rahvahulga tõttu. Kellel on ajaga kitsas käes, siis ilmselt ei juhtu midagi, kui see vahele jätta ja muule huvitavale keskenduda. Katedraal ise on muidugi hunnitu. 

Edinburghis on augustis ohtralt festivale ning majutus võib olla välja müüdud, mõistlik on pikalt ette broneerida.

Kas näiteks kõige esimene Google vastus ei anna piisavalt infot? https://www.rometoolkit.com/airport/ciampino_airport_bus.htm

Ega elu mõistagi seisma ei jää, sihtkohaks Itaalia ja aegajalt TA vaatamiseks Internetti kasutada jaksab ka Eesti SIM kaardiga.

Tänud, tuhnisin veel postitustes, ning tundub, et Offline võimalus ongi hiljuti rakendusest maha võetud (ning ma pole ainus nördinu). 

"Leiab keegi DHL või DPD .ee pealt lehe, mis ütleks, kui palju maksab 10 kg raua saatmine Itaaliasse?"Nende kodulehtedelt selle hinna leidmine võttis esimesel juhul 5 ja teisel 2 minutit; nõustun, et Omniva lehelt postmargi hinna leidmine on veidi lihtsam. Hinnad aga üllatasid, DHLi hinnad jäid 350-420 vahemikku, DPD küsib minu arust mõistliku 50.Lisaks saab saata ka Omnivaga, hind veelgi soodsam 30, aga kättetoimetamise aja osas pole aimugi.

Matkaradasid otsides oleks universaalne soovitus http://mapy.cz (olemas on ka samanimeline mobiiliapp) ning aluskaardiks valida "Base" asemel "Outdoor". Seal on muljetavaldav kogus radasid kaardil ning vajadusel saab leitud radade nimede järgi edasi googeldada.Rannikul kulgeb GR92, aga hoiatus, et Lloreti ja Tossa vaheline lõik kulgeb valdavalt merest kaugel, mööda suuremaid teid ning sinna pole mingit mõtet minna (v.a. esimesed paar kilomeetrit Lloretist, mis on väga kenad). Äkki mööda GR92-te Tossast põhja suunas; või lihtsalt kaardi järgi, võimalikult mere äärest, lõunasse (vt Cami de Ronda Mapy.cz-is).Lloreti ja Blanesi vahel on mitu tuntud aeda (Marimurtra, Sanda Clotilde), nende vahel saab liikuda nii jalgsi kui bussiga.Kõige selle kohta endal info puudub - oli plaanis, aga lapsed väsisid esimestel tundidel ning nii ta jäi.

Montserrati saab tõesti rongiga Placa d'Espanya'lt. Soovitan piisavalt vara enne rongi väljumist kohale minna, sest see maa-alune peatuste kompleks on päris suur ja õiget kohta andis otsida - otsi "Montserrat" siltisid. Eraldi kassast saab osta kombineeritud pileti, kus on nii rong (peatusesse Montserrat-Aeri) kui köisraudtee sees.Enim köitsid Montserratis just mäed. Kaart näiteks siit: https://en.mapy.cz/turisticka?x=1.8360385&y=41.5927311&z=15&source=osm&id=94144 Lihtsaim variant on kloostri juurest sõita funikulööriga edasi üles, Pla de les Tarantules, ja sealt jalutada loode suunas Sant Jeroni tippu. Tagasi saab tulla näiteks mööda sama teed ja funikulööri juures otsustada, kas sõita sellega tagasi alla või kõndida mööda kaardil olevat kollast rada. Teine variant on tulla tipust alla mööda raja teist haru, läbi Pla dels Ocells, kuid see kulgeb suures osas metsas ning vaateid seal pole. 

Kevadine Barcelona on ilma poolest õnnemäng, võib tõmmata jackpoti, aga võib saada ka lausvihma ja külma. Ise käisime eelmise aasta aprilli lõpus (kevadine koolivaheaeg), kõik ideaalne - ilmad 20 ringis, ühel pärastlõunal läks talutavuse piires palavakski, ei mingit vihma. Ilmaennustust vaadates tundus, et täpselt meie sealoleku ajaks tekkis vihma sisse auk :) Buldooza kirjeldust lugedest oleks Barcelona ka esimese kevadvaheaja jaoks super sihtkoht.Tedee, kas mõtled rongiga Barcelonast Montserrati minekut või kohapeal funikulööriga liikumist?

Rongiga peaks olema kiirem ja mugavam, aga rongihinnad on ikka päris korralikud; minu minimaalse kogemuse põhjal leiab soodsamaid pileteid pikalt ette ostes. Hindasid-aegasid saad vaadata nationalrail.co.uk-st; kuupäevadega mängides saab ka ettekujutuse, kuidas hinnad aja jooksul muutuvad.Bussihindasid kunagi uurisin, ostmiseni ei jõudnud, mulje jäi, et tihti kasutatakse levinud varianti, et kõige esimesed müüki pandavad piletid on odavamad, ning need rabati päris ruttu ära.

Algne küsimus - kuhu võiks Roomast daytripi teha - on praeguseks päevakorrast maas ning seisan silmitsi aja puudu- mitte ülejäägiga. Roomas oleme neli täispäeva, neist ühel käiks ilmselt Tivolis. Järgmisel päeval otserongiga Salernosse.Algne mõte oli sealt mööda rannikut, vahepeal ööbides, Sorrentosse liikuda, mis oleks baasiks Capril käimise ajaks. Selle plaani puuduseks on see, et kogu aeg tuleks endaga pagasit kaasas tassida. Ilmselt jääme hoopis kaheks ööks Amalfisse. Logistika poolest sobiks see suurepäraselt ja minu väga suureks üllatuseks leidsin sealt ka täiesti mõistliku hinnaga öömaja. Teadupoolest on Amalfi üks selle piirkonna kallimaid linnasid ning suuremat sorti turistilõks ja mitmeski mõttes oleksid lähedalasuvad väiksemad linnad parem valik, kuid kavasolev marsruut pani asja paika.Järgmisel hommikul saaks Amalfist praamiga Caprile, kotid jääksid sadamasse pakihoidu, ning õhtul teise praamiga Sorrentosse (ning võimalik, et kohe rongiga edasi Pompeii'sse ööbima). Väike miinus on see, et Caprile jõuab alles kl 11. Kokku 8 täispäeva, ja tundub näiteks 2 lisapäeva oleksid täitsa abiks.

Sorrentos ööbimine oli plaanis küll. Üks mõte oli selline, et Roomast rongiga otse Salernosse ööbima, järgmisel päeval bussi ja praamiga mööda rannikut, peatusi tehes, Sorrentosse. Päev Capril, veel üks öö Sorrentos, ning seejärel viimaseks ööks enne tagasilendu Napolisse, tee peal peatusi tehes. Aitäh Paestumi vihje eest, guugeldan.Capri osas on ootused muidu päris kõrged, panustaks matkatiirule, koopa jätaks vahele (kuigi lapsepõlves oli see üks mällu sööbinud imeasi, mille pilti sai ENEst või ENEKEsest imetletud).Hbert: Rooma osas ma väga loodan, et sellel linnal on ikkagi rohkem pakkuda kui päeva jagu, aga eks ma tajusin selles soovituses ka väikest irooniat :)

Konkreetse tõstukiga küll sõitnud pole, aga vaevalt, et seal midagi teistmoodi on kui mujal - lähed kohale ja sõidad. Broneerida pole seal midagi, kui hetkel juhtub järjekord olema, siis lihtsalt ootad paar minutit. Seurata's ümberistumine käib pileti alusel - on ta siis seal elektrooniline või paberkujul. Kaardi järgi on ümberistumine samas kohas, lihtsalt lähed teise tõstuki peale edasi.Kaarti vaata näiteks Google mapsist: https://www.google.com/maps/place/Malga+Ciapela/@46.4359153,11.8707814,2460m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x477845cc4c9db581:0x4645ef89003bcaf7!8m2!3d46.4224669!4d11.8939008

Mõned mõtted veel. Dolomiitides keerleb matkamine suuresti Via Ferratade ümber ning need ongi paljudel eesmärgiks. Muidugi saab ka lihtsalt niisama, ilma ronimata, matkata, kuid siis peab hoolega marsruuti planeerima, et tee peale mõni lõik ei satuks, mida ei suuda läbida. Seega soovitaks esimese asjana välja mõelda, kas ja kui palju tahate ronida. Ferratade jaoks on mõistagi varustus vajalik.Kaartidele on kantud vaid ferratade nimed, mitte raskusastmed - hea oleks enne kohale minekut Internetist või kusagilt mujalt järele vaadata, mida see rada endast täpsemalt kujutab. Muidu kohapeal selgub, et tegemist on mingi eriti lihtsa lõiguga, kuhu poleks olnud mõtet tullagi; või vastupidi, rada on liiga keeruline.Kirjutasin, et "üles" ära minnes saab ööbida mägionnides (Rifugio). Tegemist on hotellidega, saab süüa ja hädapäraselt pesta; soe dush on juba selline luksus, mida igalt poolt ei leia. Hinnad ootuspäraselt kallid. Tipphooajal võib olla vajalik voodikoha garanteerimiseks koha broneerimine, võib lihtsalt poole päeva pealt hotelli ette helistada. Minu teada öömajata kedagi ei jäeta ning siis, kui voodikohad otsas, saab kusagil põrandal ööbida. Vajalik on enda voodilina kaasa võtmine (kergest sünteetiliselt materjalist õhuke lina, mis on magamiskoti moodi kokku õmmeldud).Lisaks on mägedes tasuta lihtsaid ööbimiskohtasid (bivacchi, bivacco). Reeglina on need jubedad metallkuudid, mis eriti ööbima ei kutsu. Plusspoolel on see, et neid on mägedes tihedamalt kui Rifugiosid ning nii saab marsruudi valikul olla palju paindlikum. Mõistagi tuleb kaasa võtta magamiskott ja matt ning ka midagi süüa ning raskem seljakott võtab matkanaudingut vähemaks.Nüüd läksid ka endal mõtted matka peale.. On veel huvilisi?