putkavaht

Uus kasutaja, liitus Tripiga 13 aastat tagasi

3 meeldimist
1 postitust
6 kommentaari
Viimased kommentaarid

Speedy - jalka MM keerab ehk veidi vinti juurde, aga see tööraamatu saamine ongi selline jorutamine. Käisin ise eelmise aasta juunis nime kirja panemas ja siis oli umbes 60-päevane järjekord. Aga tegelikult on selle taga ilmselt suur hüpe välismaalastele antud tööviisade hulgas. Tavalised brasiillased teevad tööraamatut "Poupatempos" ja seal on asi veidi kiirem. Igasugu mittekodanikud peavad käima seal tööministeeriumis jändamas ja nende hulk on viimaste aastatega minu teada lausa mitmekordistunud (viimase kümne aasta jooksul lausa kümnekordistunud). Tööministeeriumis aga töötab ilmselt täpselt sama palju asjast mittehuvitunud ametninkke kui varem.

http://s2.glbimg.com/GM_seeUGPT9XJKkkHO75XEcJHXY=/s.glbimg.com/jo/g1/f/original/2014/01/29/carteriadetrabalho_haiti_2.jpg

Minu kogemused siis São Paulost:

  1. Tööraamatut lubati siin isegi samal päeval, aga juulis oli taotlemise järjekord näiteks ligi 60 päeva pikk. Tööraamatut sai tol hetkel ainult eelnevalt kinni pandud ajaga. Kas tegelikult ka samal päeval saab, ei tea. Ei viitsinud nii pikalt oodata, tegin oma FIE (30-minuti värk ja jube odav kah) ja pakun hoopis teenust.
  2. Enamus organeid siin São Paulos mingit omatehtud tõlget ei tunnista. Eesti-Portugali notariaalset tõlki siin minu teada pole, aga Eestis saab enamus dokumentidest välja võtta ametliku inglisekeelse versiooni ja sellest saab siin inglise-portugali tõlke teha.
  3. Elukoha tõend - kui pole elektri- või mõnda muud arvet enda nimel, siis võib abikaasa või korterikaaslane (või korteri omanik) kirjutada tõendi, et elad sel ja sel aadressil ja kaasa panna oma elektriarve.
  4. Kui abielluma hakkad, uuri välja mis on su elukohajärgne "cartõrio" (n.ö. perekonnseisuamet). Igal pool abielu sõlmida ei saa (pruudi või peigmehe elukohajärgses ainult) ja minu kogemusel oli igas cartõrios kergel erinevad nõuded.

Ametnikud ei oska kahjuks õiget infot anda jah. Palu kõik nimekirjad ja protseduurid kirjalikult. Mul on õnnestunud immigratsioonipolitseist kolm korda järjest vale infot saada ja oma viga tunnistasid nad alles siis, kui ma neile nende kirjutatud veaga nimekirja ette näitasin. Siis ka puiklesid.

Plaani kõik käigud pikelt ette. Vahel nõutakse üsna ajuvabasid asju, mid ajad kuu või kaks taga. Vahel öeldakse sulle valesid tähtaegu kah. Parem liiga vara kui sekund liiga hilja.

Tööviisa küsijale- Ma pole ise tööviisat teinud, aga üldiselt on nii, et mida absurdsem nõue, seda tõenäolisem ta on. See on neil ametlik poliitika, et eelistatakse kohalikku tööjõudu. Täpseid nõudeid ei oska kirja panna, aga nii palju olen tuttavatelt väljsmaalastelt kuulnud, et tööministeeriumi luba peab olema enne konsulaati minekut ja kogu protseduur võib võtta kuni 6 kuud. Sul oleks kergem teha oma neiuga "união estavel" (ametlik kooselu, teisisõnu...veidi kergem kui abielu). Sellega saad elamisloa ja tööloa ja ei pea selle tööviisaga jamama.

Speedy - kui sul abielutunnistus käes, lähed otsejoones Policia Federal'i ja annad elamisloa avalduse sisse (vaata juba varem järgi, mis dokumente veel vaja läheb, mis lõivud maksta, as on vaja aeg kinni panna jne). Kui avalduse sisse annad, saad vastu kviitungi. Selle kviitungiga saad juba tööraamatu taodelda ning võid täiesti legaalselt töötada siin. CPF'i saad ka iga kell teha. Nagu eeskommenteerija ütles - seda võib isegi turist teha. Juhilube ma ei viitsinud ajada, seega selle kohta ei oska kommenteerida. Anna teada, kui veel küsimusi on ja küll me aitame.

Pikaajalist turistiviisat pole siin jah olemas. Õpilasviisa on teoreetiliselt võimalik, aga selle saamina on hirmus bürokraatia ja pead riigist väljuma. Ülejäänud viisakategooriad võtavad jälle kuude või isegi aastate kaupa aega.

Ilmselt pole eriti kena soovitada siin foorumis kellelegi illegaalseid tegusid, aga lihtsalt infoks: kui turist jääb riiki pikemalt kui 90+90 päeva, siis tagajärjeks on rahatrahv. See on hetkel vist veidi üle 3eur üleoldud päeva kohta ja trahvi kogusumma ülempiir oli eelmisel aasta umbes 320 euri ringis (seega, kui oled 3 aastat üle, siis trahv sellet piirist mööda ei lähe). Muid sanktsioone ei ole. Keegi sind taga otsima või kinni panema ei hakka. Trahvi maksmiseks on ka kaks varianti - a) maksta riigist lahkudes (üldjuhul saad puhta passiga minema), või b) riigist välja saad ka niisama, aga kui on soov tulevikus Brasiiliasse tagasi pöörduda, siis hiljemalt riiki sisenedes tuleb trahv ära maksta.

Disclaimer: Ise olin korra nädalakese üle ja trahvisumma oli nii väike, et nad ei viitninud sellega jamada. Sain puhta passiga minema. Mujal reisifoorumites ja ka ise reisides olen kohanud inimesi, kes on kuude kaupa üle olnud ja kinnitavad trahviinfot.

Ametlikult tööle pole siin eriti lootust saada. Välismaalase legaalselt töölevõtmise protsess on siin nii keeruline, et keegi ei viitsi seda ajada. Siin kasutatakse muuhulgas veel kohustuslikku tööraamatut ja selle tegemine võtab ka veel omajagu aega ja paberimajandust. Keeltekoolidesse ümbrikupalgale saab kergelt. Suured keeltekoolide ketid on keerulisemad (ja maksavad vähem), väiksemad "independent" koolid on keeleõpetajate puuduses ja maksavad sellevõrra paremini.

Suur tänu, Naabrimees (ja teised ka). Paistab, et ühest vastust siis ei eksisteerigi. Sihtkohariigi seadus ütleb muide, et kui lähteriigi kodanik sai lapsega omalt maalt välja, siis eeldatakse et mõlema vanema luba on kusagil teekonna alguses juba nähtud ja sihtkohariiki sisenemisel seda seetõttu ei küsita. Välisministeerium ütleb, et notariaalselt kinnitatud luba peaks kaasas olema ("peaks", mitte "peab") ja viitab jällegi sihtkohariigi seadustele. Seega paistab, et keegi tegelikult ise midagi näha ei taha ja tee peaks vaba olema. Tänu veelkord kõigile.

Alla 16-aastane saab üksi ja ilma vanemate loata reisida väljaspoole Euroopa Liitu? Seda ma küll hästi uskuda ei tahaks.

Meie puhul pole muidugi tegu ka naaberriigi Venemaaga. Reis ise on Lõuna-Ameerikasse. Sealsete riikide seadused kipuvad nõudma mõlema vanema kohalolekut ja/või kirjalikku luba lapsega reisimiseks, aga erand tehakse neile, kelle lähteriik lubab ühe vanema seltsis (ja teise kirjaliku loata) koduriigist lahkumist. Enda loogika muidugi ütleb, et ei tohiks probleeme olla, aga pidasin paremaks siit foorumist üle küsida.