trip-krainetrip-ukraine-dark

Kertttu

Uus kasutaja, liitus Tripiga 14 aastat tagasi

4 meeldimist
0 postitust
13 kommentaari
Viimased kommentaarid

Mul on laps, kellel vee joomine (neelatamine), kommi imemine, nätsu närimine, haigutamine, nina kinni hoides kõrvade lahti puhumine jne ei aidanud lennul. Iga kord vinge peavalu ja kõrvad lukus mitmeks päevaks. Lennata siiski vaja ja kui Eestis ei osatud apteekides midagi soovitada siis Rootsis saime ear planes kõrvatropid, lastele mõeldud (magus ja maitsestatud) aspiriini ning soovituse kasutada enne lendu käsimüügis olevaid allergia ning nohurohte. Esimesed korrad saigi siis täislaks - Zyrtec, Otrivin v Sudafed lennujaamas sisse-ninna ning lennuksis tropid kõrva ja kui midagi tundma hakkas siis valuvaigisti otsa. Edasi hakkas juba ära jääma Otrivin enne maandumist, siis valuvaigisti ning nüüd piisab lendamiseks sellest, et lennujaamas Zyrtec või Sinupret sisse ja lennukis tropid kõrva.

Tellisin läbi Booking.com-i transfeeri Ercolanosse, et öösel kohe kiiresti minema saada ja hommikul varakult Vesuuvile minna. Algul oli plaan Napolis raudteejaama lähedal ööbida ja hommikul rongiga Ercolanosse sõita. Paljud kohad aga, (mis mulle silma jäid) olid sellised, kus check in jäi vahemikku 16-20 ehk siesta lõpu ja õhtusöögi vahele ning hilisema check in-i eest küsiti 15-25 EUR ekstra kui üldse võimalik oli.  Otsisin siis otse Ercolanosse 24 h check in-iga koha ja võtsin transfeeri läbi Bookingu kuna majutused inglisekeelsetele päringutele kiired vastama polnud, tuli soodsam ka.

Edasi liikusime rongi, bussi ja laevaga. Bussi võetakse algpeatuses nii palju rahvast kui mahub ja järgmistes peatuses ootajatele lehvitatakse ning sõidetakse peatumata edasi kui just keegi nuppu ei vajuta ja maha ei taha minna. Seega on bussisõitu hea alustada Salernost, Amalfist või Sorrentost. Vaated bussiaknast on imelised. Rendiautoga tiheda liiklusega serpentiinidel nikerdamine ei ole minu teetassike. Amalfi ranniku linnad on väikesed, va läbisõitev tee ja peatänav on ülejäänud tänavad enamasti trepid. 

Vesuuvi ja Pompei olid meeldejäävad. Samuti paberivalmistamise muuseum Amalfis, köisliftiga Solaro mäe otsa sõit Capril, Hispaania linnaosa Napolis ning vaated linnale Sant Elmo kindluse juurest. Samuti Sufi di Nerone termid ja Napoli vanima pitsakoha pitsa :)

Tulime reedel Napolist. Aegunud greenpassiga täiskasvanu sai 20 euro eest teha kiirtesti Napoli lennujaama apteegis. (Mõnikümmend meetrit enne kontrolli.) Aega kulus 10 min. Apteeker oma käega võtab proovi, teeb tavalise kiirtesti ning prindib andmed ja tulemuse A4 paberile. Tempel-allkiri ka otsa. Paber sobib, et siseneda lennujaama turvakontrolli ja väljalendude poolele. Sealt edasi ja väravates enam ei küsitud. 

Lapse tõendit samas ei kontrollitud kuigi tal oli olemas. 

Nädalasel reisil Napolis ja lähiümbruses oli lisaks lennujaamale ainult 3 kohta, kus greenpassi küsiti, kõik viimasel kahel päeval. Üks oli termides ja teised Napoli pizzeriates. Kõik rongi, bussi, laeva ja gondlisõidud ning vaatamisväärsused said ilma tehtud.

Söögi-joogiga seotud piirangud ei olnud nii segavad kui see, et muuseumid jms olid suletud või lühemat aega avatud ning ühistranspordi graafik muudetud ja oluliselt hõredam.  Seega tuli kohapeal jooksvalt reisiplaane kohandada.

Õhtune melu oli mõnus kui kohalikud suurte peredega loojanguks randa kogunesid, tekid, toidud, potid-pannid, grillitarbed ja muusika ühes.

Nii, tagasi nüüd reisilt. Kella 01.20 Nicosia ja 01.20 Larnaka shuttle bussid  olid ilusasti peatuses olemas mõne sammu kaugusel lennujaama välisuksest. Saab kasutada pühapäevase lennuga minnes, reedel sõidavad ainult õhtuti vt sõidugraafikuid kodulehel.  Iseasi muidugi, et lennuk võib hilineda (meil hilines 45 min, jõudsime 01.00) nii, et tasub mõelda ka plaan B peale. Linnadevahelised Intercity bussid sõitsid samuti graafikujärgselt. Paphoses väljuvad Karavella bussijaamast, pileti saab osta bussijuhi käest. Hinnad nt Paphos-Limassol 4 eur, Paphos-Larnaca 7 eur. Paphose linnaliinibussid sõidavad, olenevalt liinist, küllalti tihti. 1.50 maksva pileti saab osta bussijuhi käest. Kato Paphosest lennujaama sõitval nr 612 bussil on tihedam graafik kui Karavellast väljuval 613 bussil. Takso eest Paphose lennujaamast Paphose kesklinna küsiti öösel 40 eur (väike takso, 4 in). Ootamas oli paar taksot ja taksoleti taga kauplevad  mehed tellisid neid siis vastavalt vajadusele juurde. Ise sain hinna 35-le, rohkem ei viitsinud kaubelda aga noh taksojuht võttis pärast juba selle soodustuse peale tigeda kõne vahendajatele.  Soodsam ja mugavam on ette tellida, ootavad nimesilt käes kuni lennukilt jõuad, ka siis kui lend hilineb. Ise jätsin alles selle taksojuhi visiitkaardi, kes päeval 20 euroga kesklinnast lennujaama viis (4 in). Kohalik mees, suhtlesime inglise keeles, hinnakiri ja kontaktid kodulehel www.alfataxicyprus.com, nt ette tellides öösel takso lennujaamast kesklinna 27 eur 4 in või 35 eur 6 in.Ilm oli üldiselt soojem kui ootasin (rannapuhkuseks seda reisi ei planeerinud). Turistid käisid päeval ringi plätudes, paljaste säärte ja T-särgiga, kohalikud aga jopedes ja kandsid talvesaapaid. Päeval oli tavaliselt pluss 16-18 kraadi, lisaks päike küttis soojemalt kui meil suvel. Arvestada tuleb aga jaheda tuulega ning vihma võimalusega. Öine tp on ca 10 kraadi ringis. Hinnad olid üldiselt samad või veidi soodsamad kui meil. 

Vaadates lehte cyprusbybus.com saab  Paphose lennujaamast esmaspäeviti kl 01.20 bussiga Larnacasse ja kl 01.30 Limassoli. Plaan emba- kumba kasutada aga samuti alles jaanuaris minek, seega reaalset kogemust veel pole. 

Just möödunud suvel käisime Norras autoreisil koos oma koeraga, marsruut oli Tallinn-Stockholm-Oslo-Bergen ja sama tee tagasi. Koer on vana reisilõvi, seega kiip, europass, vaktsineerimised ja antikehade test on tal varasemast olemas. Vahetult enne minekut käsime arsti juures ussirohtu andmas ning seda passi kandmas. Tallinki laevas, Tallinn- Stockholm võtsime lemmiklooma kajuti kuna ei tahtnud koera kenneliga stressata. Veider oli see, et lemmiklooma kajutid ja kennel asusid nii, et koera kennelisse pissitama viimiseks tuli minna läbi allergikute kajutite koridori?! Kennelisse saamiseks tuleb minna infolauda, kus kutsutakse spets töötaja. Stockholmis, laevalt tulles, sõitsime koera pildiga e tollitava kauba järjekorda ning see oli reisi esimene ja viimane kord, kui koera kiipi ja dokumente kontrolliti. Rootsi-Norra piiril vaadati meid nii nagu me oleksime nende arvel nalja tegema tulnud oma koera ja tema paberitega ning saadeti meid pärast põgusat peni passi lehitsemist minema. Norrakad üldiselt on suured koerasõbrad ja kipuvad neid tänaval nunnutama nagu võõraid lapsi. Vaatamisväärsuste külastamine on väga mugav, sest koerad on enamasti igal pool lubatud ka nt vabaõhumuuseumis. Samas, igasse hüttasse koertega ei lubata nii, et majutus tasub ette ära uurida. Kaasa kindlasti esmaabivahendid sest veterinaarid nädalavahetusel enamasti ei tööta, ka reede võib olla poolik päev. Meil läks korra veterinaari abi vaja ja see oli puhas õnn, et lähim vet asus 50 km kaugusel ning ei olnud veel oma pärastlõunasele visiitide-ringile läinud. Vastuvõtu, prednisoloni süsti ning antibakt. tabl eest saime 600 nokise arve.

www.booking.com vahendab hea hinnaga pakkumisi, ettemaksu ja vahendustasuta.

Suurus ja kaugus on suhtelised mõisted. Soovitan osta 10se paki metroopileteid e carneti, maksab 10.40 euri, (e siis pileti hind põhimõtteliselt sama, mis Tallinnas) saab mugavalt liigeldud.

Soovitan öömaja otsimiseks kasutada www.booking.com -i. Leiab häid pakkumisi ka vahetult enne reisi. Erinevalt Hostelworldist ei ole seal teenustasu ega sissemakset. Hostelworld arvutab hinda inimeste arvu järgi ning võib seetõttu tulla kallim kui sama asi läbi bookingu. Broneeringut saab tühistada.

http://www.tgv-europe.com/en/home/ on nt hea leht rongipileti ostmiseks võib leida soodsaid pakkumisi nt 15 eur Milanost-Monacosse. Sõit kestab u 4 h. Monaco-Nice vahet sõidavad bussid nii ekspress kui tavalised 1 eur ots. Roniga sama ots u 6.50 eur.

Pole mõtet jagada puudulikke hindeid kodutöö eest kuna vahendatud kogemus on hoopis midagi muud kui vahetu kogemus ja inimesed kogevad asju erinevalt. Ausalt, ma ju läksin lihtsale rannapuhkusele, poleks osanud arvatagi, et kohalikust elust kultuursemat igatsema hakkan. Nüüd tean ja järgmise sihtkoha valikul targem.

Lisaks veel selline asi, et hetke võiks mõelda need, kes oma esivanemaid Egiptusesse puhkama lennutavad, et kas tegu on ikka kõige parema kingitusega. Reisil oli üsna mitu vanapaari, kes reisikaaslaste tuge vajasid kuna said kohapealsest elust sellise šhoki, et nautimise asemel nädal aega rahusteid neelasid. Lastele pärast loomulikult öeldi, et kõik tore ja kena, sest kuidas sa oma lastele ikka halvasti ütled.

Enne reisi sai maaga tutvutud küll, et räpane ja vaene jne kuid sealset tegelikku olukorda siin õdusal eestimaal ikkagi ette ei kujuta. Sellepärast olin esimene päev kaunikesti pettunud, et kogu see bardakk nõnda halva tunde nahavahele tekitas. Ausalt, lõputu tolm, maha loobitud prügi, mustad toidunõud(restoranides ja kauplemisel kui poeomanik tassi teed tuli pakkuma), hoolimatu ehituskvaliteet, kipsist kultuurijäljendused, kullakarrased kaubamärkide koopiad, oeh! Kõik see mõjus lihtsalt väsitavalt. Saan aru küll, et Egiptus on vanim turismimaa ja eesmärk on neil kultuuri nautima tulnud turistidele oma 5000 a taguse tsivilisatsiooni, võimalikult odavaid jäljendusi, võimalikult kallilt maha parseldada. Õnneks on nad ise seal juures väga hea huumorimeelega. Igatahes ise ma sellisesse kohta järgmist rannapuhkust ei planeeri, tahaks ikka rahu ja silmailu ja kultuuri, millel ei ole ainult ajalugu vaid ka tänapäev st muuseumide kõrval on ka kunstisaalid, ooperimajad ja odavate ajaloojäljenduste kõrvale osatakse pakkuda ka kaasaegset disaini. Kahe inimese peale kulus nädalas veidi alla 5000 krooni. Seal hulgas Luxori trip, klaaspõhjaga paadiga merel käik, akvaariumis käik, El Gounas käik. Üsna palju kulutasime traspordile sest igavusest kammisime Hurghada risti põiki läbi, palju sai ka jalgsi liigutud. Üle 25 naela taksojuhile ei maksnud, tavaliselt küsiti 50 ja kauplesime 10ni. 50 piastri trikki taheti ka teha aga siis pead ise endale kindlaks jääma ja kurja häält tegema. Kaasa ostsime fix hindadega poest moose(mango, viigimarja, roosi, papaia, datli), teed(aniisi, kaneeli) ja halvaad. Tänavalt puuvilju ei ostnud kuna olid räpased, päikese käes kuivanud ja mädad, peale maasikate ja mandariinide, esimesed olid maitsetud ja teised olid seemneid täis. Sidruni ja tsilliga kohalik kartulikrõpsupakk pandi pagasist tuuri. Puuvilla ja sünt segused rätikud mida kazmiiri pähe 260 naela eest müüdi kauplesime 30 naelale. Hõbedast(?) ripatsi eest taheti algul 175 aga lepiti ka 25ga. Kus me ohtu ei osanud aimata olid postmargid, kohe esimene päev lasime kaardid posti ega olnud veel infokaustast vaadanud, et postmargi hind eestisse on 1.50, abivalmis kaupmees oli need meile müünud hinnaga 4.50. Egiptuse postituvi kiirustamise märke ei näita sest kaartide postitamisest saab varsti kolm nädalat ja seni pole need veel kohale jõudnud.

Ära nüüd Simferopolisse küll puhkust veetma jää, seal lihtsalt Krimmi poolsaare ainus lennujaam. Hüpake trollile ja sõitke maailma pikimat trolliliini pidi Aluštasse, Jaltasse, Gurzufi või mõnda muusse suvituslinna. Ühistrantspordi piletid on odavad. Lühemaid vahemaid saab edukalt marsadega katta kui rahast kahju pole siis võib taksoga ringi lasta.

Hotellidest rohkem soovitan kodumajutust aga minu teada ei ole seal eestlasi kes kortereid välja üürivad, üks Eesti tädi peab seal küll võõrastemaja. See pigem ikka kohalike bisness. Suuremates linnades on kodumajutus soodsam kui väiksemates ja armsamates. Vahendajad ootavad maantee ääres ja linnades. Ise kaupled nendega või omanikega. Vene keele oskus vajalik, ainult inglise keelega võib hätta jääda sest seda tönkavad vähesed. Aga alati on võimalus end käte-jalgadega arusaadavaks teha. Võib ka neti teel endale kodumajutuse broneerida.

Hinnad ei ole enam palju odavamad kui meil. Samuti ole valmis maksma asjades eest, mida sa eestist sellise raha eest ei ostaks kuna kvaliteet ei rahulda sind nt teeninduse, hotellitubade, söökla ja restoranitoidu hinna-kvaliteedi suhe. Üldiselt selline nõukaaja mentaliteet on ikka veel õhus.

September on minemiseks väga hea aeg, kuumus enam ei tapa ja suuremad turistide massid on läinud.