trip-krainetrip-ukraine-dark

Falang

Uus kasutaja, liitus Tripiga 14 aastat tagasi

27 meeldimist
2 postitust
123 kommentaari
Viimased kommentaarid

Selle nädala lõpul peaks Tai valitsus otsustama, kas alates oktoobrist muudetakse/pehmendatakse Taisse sisenemise reegleid tavaturistidele, kehtestatakse mujal regioonides (BKK ümbrus, Põhja-Tai jne) mingid oma sandbox piirkonnad vms. Ootan ise ka huviga uut  infot aga arvestades senist olukorda, eriti optimistlik ilmselt ei ole, ....kahjuks.

Sellel lingil on selgelt kirjas, mis on vajalik Ukrainasse reisimiseks, sealt saab otse juhiste järgi ka edasi liikuda ja Ukraina kindlustusfirma kindlustus osta. See käis väga lihtsalt ja maksis vaid mõned eurod. Salvestada või välja printida saab vajadusel kolmes keeles - vene, inglise või ukraina. Nädal tagasi Kiievisse lennates küsiti Tallinnas enne väljumist näha vaktsineerimistõendit, Ukraina piirivalve soovis näha tõendit ja kindlustust mõlemat.

Ostsin nende kaudu ainult lennupiletid, elamise hankisin ise rbnb kaudu. Kõik toimis väga hästi, lennuk korralik, teenindus hea, väljumised õigel ajal, vajalik info liikus meili teel hästi, küsimustele vastati kiirelt ja täpselt. Hindeks kindel 5 kogu korralduse eest. No võib olla kellelgi jäi kõht tühjaks lennu ajal, kui sooviks ikka millegi kallal iriseda ka.....

Gran Canarile saabudes skanneeriti Hispaania terviseameti ankeedilt QR kood ja vaadati PCR testi tulemust, käigu pealt käis vist automaatne kehatemperatuuri mõõtmine ka. Kõik käis nobedalt, rohkem ei uurinud keegi midagi.

Kohapeal oli väga mõnus, ilm päeval soe, meretuul ja õhtuti pisut jahedam, liiklemiskeeld 23-06, poed, restod, välibaarid, terrassid on avatud, rahvast vähe, kõigil ruumi piisavalt. Kõik kannavad 100 % maske, pidevalt, isegi remondimehed maja koridoris olid pidevalt maskiga.

Kõigepealt kummutan totaalsed valeväited - Kiiev ei ole ebaturvaline linn, selle vahetus läheduses ei käi mingit sõjategevust, mingi maffia ei ohusta Kiievis normaalseid inimesi ja samuti ei ole see mingi nakkushaiguste pesa.Nagu igas maailma suurlinnas, tegutsevad ka Kiievis kesklinnas tänavatel igatsugu kelmid, taskuvargad jms ning nagu igalpool mujal maailmas, saab ka Kiievis peksa või võib jääda rahast ilma, kui ise seda väga tahad ja ebameeldivusi otsid.Iseasi on see, kas ikka tasub 15 a alaealisel üksi reisida meist niivõrd erineva kultuuritasemega riiki. Äkki hakkaks näiteks Riiast või Vilniusest pihta ja ootaks veel Venemaa ja Ukrainaga mõned aastad. Muude juriidiliste nüanssidega, mis alaealist puudutavad, pole kursis, seega ei hakka ka sel teemal soovitusi või keeldusid kommenteerima.

Paar päeva tagasi kasutasin SmartLynxi edasi/tagasi charterlendu Egiptusesse. Keegi ei kontrollinud ega kaalunud käsipagasit. Samas, võin oma ca 350 lennureisi baasil öelda, et olukordi võib olla erinevaid ja üsna ootamatuid.Seetõttu ei hakka sama kordama ja soovitan lugeda läbi Dante postitus/soovitus ning lähtuda sellest. Olen sellega 100 % nõus.

Nii Finnairil kui ka TUI`´l on kasutuses korralikud lennukid. Peamine vahe seisneb lennuseltskonnas - TUI teeb charterlende, seega kogu seltskond on turistid. Lapsed jooksevad ja kisavad kogu lennu, vanemad trimpavad ja on ka lõpuks üsna lärmakad. Normaalsed turistid, eks nii peabki olema kui stressis põhjamaalased pääsevad (ajutise) vabaduse suunas. Samasugune seltskond on reeglina ka Finnairi Phuketi otselendudel.Bangkoki suunal Finnairi liinilennul aga on hoopis teistsugune õhkkond. Eks siis igaüks ise valib ja otsustab, mis rohkem meeldib.

10 aastat järjest oli Phuket ja Karon minu lemmikkoht kuid lõpuks sai sellest vene turistide armeest kõrini. Pakun välja, et kõikidest turistidest ca 80 % olid venelased, kohati oli selline tunne nagu oleks Sotshis puhkusel. Ainukesed kohad, kus vene turist kunagi ei käi, on beerbaarid õhtuti. Tunduvalt odavam on ju 7/11`st kaasa ostetud  alkot hotellis või kuskil põõsastes juua. Seepärast olen veetnud 2 viimase aasta puhkused peamiselt HuaHinis. Väga mõnus ja rahulik koht.

Ise küsisid ja andsid endale ka õiged vastused. Mõlemad rannakülad on tunduvalt rahulikumad kui Patong. Beerbaare ja piljardi kohti leidub mõlemas, puuduvad go-go baarid ja ööklubid. Mõlemad suht sarnased kohad ja lõpuks on nende vahe vaid paar kilomeetrit , tukiga 200 B. Ainuke, millest tavaliselt olen Karonil/Katal puudust tundnud, on see et seal on vähe neid nn plastiktoolidega väikseid mõnusaid söögikohti. Kes Taid tunneb, teab millest räägin.

Olen käinud Tais 10 aastat järjest just oktoobris/novembris, peamiselt lõuna pool  - Samui, Phuket, HuaHin, Krabi jm. Ka muud aastaajad on ära testitud kuid sügis on parim aeg, minu jaoks vähemalt - turiste on vähem, hinnad on soodsamad ja ilm pole liiga palav. Üldjuhul pole ilmaga suuri probleeme olnud, oktoobris ikka tiba rohkem sajab kui novembris, samas olen oktoobri algul 2 aastal Phuketis olnud 2 nädalat ilma ühegi tilga vihmata päevasel ajal.Ainuke pikem sajuperiood sattus olema 2007 oktoobris Samuil, siis sadas nädala aega jutti, kogu see nädal sai liigutud põlvini vees olles. Siis sai kõrini, lendasin Phuketile ja seal paistis päike.

Mingite Tai teemade osas tundub olema liigsed eelarvamusi. Õnneks Tais siiski nii pole, et koledat ööelu ja häppiendinguga massazi on praktiliselt võimatu vältida. Turismipiirkondades on massazisalonge piisavalt palju, ühest väljudes paistab kindlasti vähemalt veel 3, seega konkreetne soovitamine on keeruline. Päris keset Bangla roadi või selle vahetus läheduses massazisalongi külastades võib tõesti olla tõenäosus üsna suur, et meesterahvaid üritatakse kallutada massazi käigus ka vallatustele kuid vägisi siiski keegi midagi korda ei saada, ei tasu muretseda. Rusikareegel võiks olla see, et kui salongi ees istuvad tibid/tädid on värvitud ja miniseelikutes, võib olla oht ahistatud saada suurem. Kindlasti ei teki ka mingeid probleeme ühise massazi osas, lihtsalt tuleb minna ja küsida.

Olen aastaid tais käies rolleriga ringi sõitnud kuid viimastel aastatel üha vähem. Pigem käin jala või kasutan tuktukki/taksot. Neid nibin nabin juhtumeid on liiga palju kogunenud ja mingi hoiatuslambike alateadvuses plingib üha tihemini. Minu hinnangul polegi kõige suurem oht liikluse intensiivsus, kihutajad või purjus peaga hullajad, neid on muidugi kuid see näitaja ei domineeri. Kõige ohtlikumad on minu nägemuses kogenematud sõitjad ja ettenägematud asjaolud teel - märg või auklik tee, liivakiht teel või õliloik, teele jooksnud koer, kana vm vahend/olend. Kogenematul juhil läheb hetkega ratas alt ära märjal teel või liival pidurdades või muus ohuolukorras, kus mitu halba asja korraga juhtub ja reageerima peaks kuid ei oska. Ja edasi läheb igaühel nii, nagu veab, mitte nagu ise korraldada suudad.

Talv ja kevad on üldjuhul kuiv aeg, kui vahel sajabki siis väga lühiajaliselt. Aga kui satud Songkrani ajal olema, siis veega muret pole - kastetakse märjaks igal meetril. Algul on muidugi naljakas, pärast enam pole, tänavale astuda ei saa, kohe lendab vett igast möödasõitvast autokastist ja igast uksest, aknast, katuselt jne.

Korra olin Phuketis aprillis, Songkrani ajal. Rohkem pole kevadel käinud ja ei lähe ka. Jube kuumus oli, päeval oli võimatu väljas olla. Aga eks see kuumusetaluvus on individuaalne ja aastad võivad olla ka kliima osas erinevad. Reeglina muidugi on kevad kõige kuumem aeg Tais.

Katsetasin paar nädalat tagasi A350 pardal HEL-BKK lennul. Ühendus oli väga aeglane ja katkes pidevalt.

Kui rannapuhkust soovid, siis oktoober pole tõesti selleks parim aeg Tais. Tõenäosus, et läheb nii nagu ise kirjeldasid, on üsna suur. Samas, olen olnud okt alguses Phuketil nii, et 2 nädala jooksul ei tulnud tilkagi vihma.

Swedbank Gold kaardi puhul kehtib tingimus, et reis ja sellega kasnevad (osad) kulud peavad olema tasutud just selle kaardiga. Platinum kaardi puhul pole oluline, kuidas ja millega on reisikulud tasutud.

Hullult kallis on eriti Patongi Bangla ja selle lähiümbrus. Joogid söögid kõik 2-3 kordse hinnaga. Sama lugu ka teistes suuremates turistikülades Kata, Karon jne - keskustest ja peatänavalt välja jalutades kukuvad hinnad hoogsalt. Mulle meeldis seekord asjaolu, et Tuktuk taksode peamiste marsruutide hinnad olid fikseeritud. Mõne korra üritati ikka suuremat hinda pressida aga väga resoluutne NO lõpetas vaidlused ära. Vanasti küsiti ikka hingehinda kui oli vaja öösel Patongist minema saada. Karonilt on nüüd fixhind näiteks Katale 200 ja Patongi 400 B. Kõik toimis, vähemalt minu puhul.

Mitte üheski rahavahetuse putkas Phuketil ei küsitud mingit dokumenti.

PS. Küll aga läks dokumenti tarvis interneti püsiühenduse kaardi ostmisel. Sama nõue oli ka juba eelmisel aastal kuid siis pääsesin vaid passi numbri ütlemisega. Karon beachil oli ka ainult 1 koht, kus seda SIMi osta sai - mööda peatänavat üles, templist mööda ca 1 km, vasakul pool teed mingi telefonimüügi putka. Tavalisi kõnekaarte müüdi igas toidupoes.

Ilm Phuketis on väga hea,.....hetkel. milline on homme või ülehomme, ei oska öelda keegi. Pealegi võib ilm eri piirkondades saarel olla väga erinev. Tai ilmateadet pole mõtet vaadata, üldse. Kui päevas tuleb tilk vihma, näitabki ilmateade totaalset vihmasadu.

Mihkel, lihtsalt infoks, mitte norimiseks- Tai keeles kasutavad lõpuliidest kaa/khaa naisterahvad, mehed kasutavad lause lõpus khap/kap. Väikesaarte osas kahjuks ei oska nõu anda, neist paljude ümber olen olnud vee all, mitte maal. Ise olen Phuketi fan. Hääd puhkust ! Tsok dii khap !

Usd või eurod sobivad siin vahetamiseks hästi, parem kui on suuremad kupüürid. Rolleri rent alates ca 4 eurost päev, bensiin tanklas alla euro, pudeliga tee äärest ostes 1 euro. Keskmise toiduportsu hind 2-5 eurot. Õlu baaris ligi 2 eurot, kohaliku rummi shot umbes sama. Massaz 10 eurot. Lisan juurde, et need hinnad on nö suhtelised. Alati võib leida odavamalt või kallimalt, igaühel on omad skaalad ja arusaamad hindadest, kvaliteedist jne. Samuti on suur vahe hindadel turistikeskuses peatänaval või kuskil külavaheteel.

No kuhu siis võiks jätta turist oma dokumendid, pangakaardid, sularaha jms ? Ikka seifi, kui see hotellis/toas olemas on. Siin mõned soovitused, mida võiks kaasa võtta ja kasutada oma vara kaitseks, oma isiklikust elu- ja reisipraktikast: Kaablikinnitused ehk nipukad (elektrikute keeles) - Toast ära minnes tõmba nendega kinni kottide/kohvrite lukud, kapiuksed, vms. Pärast võib selle näiteks küünetangidega ise läbi lõigata. Nipukatega saab vajadusel ka midagi parandada/fikseerida. Väiksem koodiga trosslukk - pane raha, dokumendid ja väärisesemed eraldi kotti, näiteks kosmeetikakotti, mille lukul on 2 kelku, või mingid muud aasad, mille külge lukku kinnitada ning see omakorda siis seifi. Head ja turvalist reisi !

Eelmisel aastal suutsin Phuketis guesthouse`s toa seifi unustada 1000B rahatähe. No ei tea isegi, kuidas see juhtus. Koristaja viis selle hotelliomanikule, see kirjutas mulle meili, et kuhu võiksin sulle selle üle kanda. Soovitasin tal selle eest staffile baaris välja teha. Aga üldjuhul muidugi peaks ikka oma asjade turvalisusesse ise ka panustama, olgu siis rannas või hotellis. Hoolimata sellest, et Tai on üldiselt turvaline. Eriti nö turistilõksu piirkondades, näiteks Bangkokis Nana/Patpongi piirkond, Pattayal, Phuketis Patong Beachil jne. Seal on kindlasti kuritegevusev tase kordades kõrgem kui vaiksemates piirkondades. Aga samas, kus siis mujal maailmas teistmoodi oleks ? Kallimaid esemeid rannas päris järelvalveta ja sularaha lahtiselt hotelliseifis ei tasuks ikka hoida.

Auto või rolleri/motika rentimine on Tais väga lihtne, samuti ei ole reeglina probleeme ka liikluses üldiselt. Pisut probleeme võib tekkida nö turistikohtades auto parkimisega, kaherattalisega on lihtsam. Kõik on tore ja väga hästi, kui kõik lähebki hästi. Aga arvestada tuleb, et mingi jama korral on alati süüdi turist, ...sest seda jama poleks ju juhtunud, kui sind seal poleks olnud. Ja kui jama on käes, siis naeratused hanguvad. Minu soovitus - lastega, kogenematuna kohalike olude suhtes, kasutage taksot/tuktukki. Krabi kandis on tuk-tuki hinnad ka inimlikumad, kui näiteks Phuketis.