terjekas

Uus kasutaja, liitus Tripiga 13 aastat tagasi

24 meeldimist
3 postitust
151 kommentaari
Viimased kommentaarid

Mu mees sai kuu aega tagasi Itaaliast tähitud kirja, kusjuures Itaalia reisist ja probleemsest auto rentimisest oli kohe möödumas 5 aastat. Jättis kirja igaks juhuks välja võtmata. Muud põhjust ka ei tea, et Itaaliast tähitud kirja saada.

Meil ei olnud tegu mitte liiklustrahviga, vaid rendifirma arvas, et me võiksime nende autoremondi kinni maksta. Kuigi oli võetud 0 omavastutusega ja auto lagunes lihtsalt loomulikust kulumisest või oli juba enne kannatada saanud. Igal juhul mitte avarii või mingi meie poolse tegevuse tagajärjel. Vaidlesime sel teemal nendega aasta jagu ja arvasime, et ju siis nad leppisid olukorraga. Ja nüüd siis nii.

Ei kujuta ette, kas meil üldse Itaalias veel autot rentida on võimalikki  :(

Meie käisime seal selle suve jaanipäeval ja jõuluvana oli puhkuse võtnud. Niisugune silt oli väljas. Jõuluküla ise oli avatud ja paar turisti tuias isegi ringi. Aga vähemalt sel suvel oli ikka väga palju kohti lapimaal suletud, seal hulgas hotelle.

Autorongiga oleme lapimaale 2 x sõitnud. Pilet on kallis, kuid kui on võimalik nii palju kulutada, tasub see end ära. Väga mugav on. Peab arvestama, et suuremate buss tüüpi autodega ei pruugi rongile pääseda. Kui meie seal talvel lastega käisime, võtsime ka ise majutuse. Olime 4 või 5 ööd. See jõuluküla ei olnud just mingi mega elamus, isegi lastele mitte. Aga käisime seal kõik muud kohad ka läbi. Käisime Spas, suusatamas, mootorsaaniga sõitmas, loomaaias.

Meie käisime oma reisil umbes 7a tagasi nii Pilvices kui KRKas. Aeg oli juuli lõpp, augusti algus. Olime ka valmis väga suureks rahvamassiks, aga no nii palju seda rahvast ka polnud, et see oleks jätnud tunde, et ilmaasjata tulime. Igal juhul meile meeldisid küll mõlemad pargid. Keegi otseselt seljas ei elanud, saime ringi vaadata, laevaga sõita, koskedes ujuda. Koskedes vesi oli soe ja meie olime seal ikka pikalt. Nii mõnus oli peale soolaseid ujumisi lõpuks magevees solberdada. Meil olid kaasas lapsed 11a ja 13a. Koskedesse sisse minnes oli jah niisugune "huvitav maastik" kuid no meil küll sellega probleemi polnud. Aga võimalik et vahepealsete aastatega on ka midagi muutunud.

80-ndate keskel, kusagil eelteimelisena, käisime perega bussireisidel, Karpaatides ja Karjalas. Reisid olid vanemate töökoha poolt korraldatud oma asutuse inimestele. Arvan, et kas tasuta või siis tõesti väga väikese raha eest. Praeguste reisimistega võrreldes oli imelik see, et kogu suur bussitäis rahvast oli telkidega ja ööbimiseks peatatigi suvalises kohas buss kinni ja kõik panid oma telgid üles. 1 korda mäletan, kui mingi karjus tuli ja teatas, et kui me kohe ei kao, laseb ta oma lehmad meile telkide vahele. Siis kolisime laagri vist ikka ümber. Kui telgid üleval hakkas söögi tegemine. Suured panged olid ja leeklampidega siis kuumutati neid. Mis toit seal oli, seda ei mäleta. Aga meeles on seik, et peatati buss ja võeti põllult mõned kapsad õhtusöögi tegemiseks. Ja see tundus sel ajal täiesti normaalne olevat, mida ei peetud varguseks. Aga igal juhul olid niisugused ühissöömised õhtul ja hommikul. Hügieenist oli vist ainus asi, et hambaid ikka pesime. Üht korda mäletan ka, et otsiti mingi linnasaun üles, et saaks pesta, see oli sel pikemal Karpaatide reisil.80-ndate lõpus käisime veel perereisil Bulgaarias Varnas. Tuusikud saadi töökoha ametühingu kaudu ja terve grupp oli siis samas süsteemis töötajatest ja nende peredest. Kõigepealt sõitsime rongiga Leningradi ja sealt siis lennukiga Varnasse. Niimoodi, nagu praegu grupireisidel, et on mingi transfeer rautejaamast lennujaama jõudmiseks, polnud. Ikka oma asi, et õigeks ajaks lennukile jõuad. Varnas paigutati kogu grupp eramajutustesse mööda linna. Meie elasime paneelikas 3-toalises korteris, kus siis kohalik pere ennas suveks 1 tuppa ja rõdule kokku pakkis ja 2 ülejäänud tuba suvitajate jaoks välja üüris. Meil vennaga oli tore, sest paneelikate vahel kogunesid kohalikud noored ja saime nendega päris sõpradeks selle 2 nädalaga. Grupil oli organiseeritud ka toitlustamine 3x päevas ja selleks pidime minema teatud kellaaegadeks rannarajooni ühe hotelli restorani. Kindel menüü oli ette nähtud, ise midagi valida ei saanud ja lauad olid kaetud meile õues. Söömas oligi ainuke aeg, kus oma grupi inimestega kohtusime. 2 nädalasest puhkusest enamuse vedelesimegi rannas, sest ega midagi väga ette võtta ei saanud, kuna raha oli väga vähe. Iga inimese kohta sai vahetada mingi väikese summa valuutat ja kuna meie vennaga olime veel lapsed, siis meie saime veel eriti vähe raha vahetada. Arvati, et kuna söök ja elamine on olemas, siis see oligi umbes nii jäätise rahaks. Aga jäätis oli hea, palju parem kui Eestis. Ja poed olid kaubast ikka väga tühjad, hullemad kui meil kodus. Korra käisin üksi poes ja tahtsin midagi osta, ja kui olin järjekorra ära seisnud, siis müüa lihtsalt ignoreeris mind kui küsisin vene keeles.

Selle istmete teema puhul tuli mul ka kohe tahtmine kaasa rääkida. Oleme ka perega päris mitu matkabussireisi teinud, kasutanud 2 erinevat bussi. Kõik on tore, see seiklus ja vabadus jne. Aga no need istmed. On ainult 2 normaalset kohta tõesti ja need on juhi ja kõrvalistuja omad. Lapsed oma toolidega võid tõesti kõrvuti laua taha istuma panna, sest lasteiste toetab neid. Aga 2 täiskasvanut kõrvuti ja siis sõita sadu või tuhandet kilomeetrit. Päris hull. Kahjuks on ka meil lahenenud asi kusagil pikutades või suvalises kohas istudes, mis tegelikult on väga ebaturvaline. Ma tõesti ootan, et matkabusside disainerid mõtleksid välja istmete lahendused, millel on võimalik ka viis inimest bussis 1000km maha sõita. Ja et neil istmetel istudes oleks võimalik ka aknast vaateid nautida.Üks nendest bussidest, millega oleme sõitnud, on ka selle viienda teisaldatava kohaga mis siis asub seljaga sõidusuunas ja televiisori vastas. No sellelt kohalt pole üldse võimalik aknast välja näha. Õnneks me pole viiekesi matkanud ja selle istme jätsime tagurpidi keeramata ning kasutasime lihtsalt pikisuunas pingina. Millel tegelikult on sõidu ajal üliohtlik istuda.

Käisime Auschwitzis selle aasta märtsis. Ette midagi ei broneerinud, sõitsime lihtsalt kohale (mingil ennelõunasel ajal jõudsime). Parkisime auto ära (tasuline) ja jalutasime sissepääsu juurde. Seal oli klaasist putka, kus registreeriti dokumendi alusel sissepääsu soovijad (tasuta), edasi seisime veidi pikema järjekorra sissepääsuks. Oli nagu lennujaama turvakontroll. Kaasas võis olla ainult väike käekott. Edasi olimegi sees ja võisime kompleksi läbi jalutada. Giidiga tuurid olid tasulised. Märtsi kuus oli rahvast parasjagu, ei seganud samas tühi ka polnud.

Oleme oktoobrikuisel koolivaheajal (ktoobri lõpp) käinud Türgis ja 2x Itaalias. Lennukipiletid on olnud odavad, Itaaliasse Ryanair, Türki paketikaga.Türgis oli saabudes ja esimestel päevadel väga soe. Nädala lõpuks läksid õhtud ikka väga jahedaks, taevas läks lõunast pilve, kuigi meri oli soe, siis isegi lapsed ei kippunud vette. Pea igal õhtul ja ööl oli äike. Peale meie lahkumist muidugi tulid soojad ilmad veel tagasi.Ühel Itaalia reisil sõitsime Milanost Amalfini ja tagasi. Roomas oli väga soe. Edasi läks veidi jahedamaks, kui pikki varrukaid vaja ei olnud. Vesi oli meres ka soe. Jahedaks läks alles viimasel õhtul Firenzes, siis sai õhem jope selga tõmmatud.Järgmisel korral sõitsime päris Lõuna-itaaliasse, Apuuliasse. Siis väga ilmadega ei vedanud. Isegi kui südapäeval  (kell 11-15) oli soe, ja sai rannas olla, siis läks õhtul järsult jahedaks. Tuuline oli ka. Kui päikest ei olnud, siis oli ka päeval jahe (nii 15-18C), 1 päev ka sadas pikalt.

Kui ta just ise ei vali mõnda suurlinna, siis mina ise valiksin mingi rahulikuma kandi. Mõne hotellipuhkuse, hooajavälisel ajal ja siis rendiauto või taksoga saaks mõnes lähemas linnakeses või mujas käia.Suurlinn on ikka väga väsitav, kirev, palju inimesi, müra. Ja seal oleks siis tõesti takso ainus mõeldav transport. Ja reisikava siis minimaalne ja rohkem mingile linnaservale orienteeritud.

Matkbussi üldiselt odavalt välja rentida ei saagi. Omanikul on sellega seoses ikka üksjagu kulusid ka. Ja rentides tahaks ikka, et kasko oleks ja buss ikka tipp-topp töötaks.Kui ametlikel kämpingplatsidel peatuda, pole sel bussi rendil eriti mõtet, sest reis läheb ikka väga kalliks. Meie oleme ikka peatunud seal, kus tasuta saab. Ja üldjuhul kahjuks need pole olnud looduskaunid rannikud. Pigem ikka kohad, kuhu õhtul tulla, öö ära magada ja siis varakult edasi sõita. Kämpinguid oleme kasutanud siis, kui on soov olnud end korralikult pesta. Samas päevased peatumise ja söömise kohad on olnud küll kaunid. Ja söögipausi saab teha just siis kui see vajalikuks osutub.

See ei jää küll üldse mitte soovitud marsruudile kuid sõitsime just Belgiast läbi ja käisime selles loomaaias.https://www.zooantwerpen.be/en/Armas pisikesel territooriumil kesklinnas asetsev loomaaed. Piletihind oli ainult kallis, aga muidu oli väga meeldiv käik.

Mina tellisin sobivad käsipagasi kohvrid siithttps://www.premium-mall.com/Kabinengepaeck/Võtsin 2 kõige odavamat Samsonite  kohvrit, koos saatmiskuluga läks 140eur. Tulid kohale vähem kui nädalaga. Kohvrid on kerged, vastu pidanud nüüdseks juba mitu aastat. Mõõdud ideaalsed, maksimaalse suurusega, millega raami mahub. Kahjuks neid samu enam pakkumises pole.Näiteks selle saaks odavalt: https://www.premium-mall.com/Samsonite-Dynamo-Upright-2-Rollen-Kabinentrolley-55-cm-tangerine-red-74179-6270.html

Meie käisime küll ühe päeva. Jõudsime läbida matkaraja, sõita veidi paadiga ja koskede all ujuda. Radu ja marsruute on seal muidugi erinevaid. Kuid meile küll sellest piisas.

Meie käisime mägedes. Väga meeldis. Lapsed olid tol ajal 4a ja 6a. Käisime http://zugspitze.de/de/sommer , http://www.partnachklamm.eu/ . Kuskil sõitsime veel lihtsalt töstukiga mäele. Käisime Garmisch-Partenkirchenis ja seal on veel niisuguseid ilusaid mägikülasid. Lastele väikest tegevust, mänguväjakuid, basseine, liuradasid leidus ka. Münchenis käisime olümpiastaadionil, loomaaias ja BMW muuseumis. http://www.neuschwanstein.de/ lossis käisime. Tegelikult käisime veel päris mitmes lossis, üks neist oli ka Münchenis.

Seega tegevust leidub küllaga seal läheduses, ei pea üldse kaugele sõitma. Legoland oli juulis väga üle rahvastatud ja järjekorrad pikad. Minu lapsed on kannatamatud ja seetõttu Legoland neile väga muljet ei jätnud. Nad pigem olid valmis loobuma sõidust kui et järjekorras seisma.

Märtsiga võib sama lugu olla mis meil oktoobri lõpus, et ilmad on heitlikud ja kohati päris jahedad. Samuti oli see lõunatipp suhteliselt inimtühi. Aga väga tore reis oli meil siiski. Kuna ma enne reisi korjasin Tripist ja muust internetist kokku hästi palju infot, mille kõik üheks failiks kokku kopeerisin, võin seda jagada, aga siis vist meilile saadetuna. Siia pannes on seda väga palju. Ja kuidagi ilustatud ei ole, hästi palju erinevatei inimeste arvamusi on kokku kopeeritud mingi vaatamisväärse koha kohta. Kõike me ise läbi ei käinud, aga suure osa küll. Läbi käidud linnad olid kõik armsad, kuid hooaja väliselt vöis rahvast vähe olla ja palju kohti ka suletud. Ööbimised brooneerisime booking,com lehelt ja meil oli neid palju erinevaid. Hooaja väliselt olid hinnad soodsad ja valisime ikka ilusad kohad. Aga näiteks vihmase ja jaheda ilmaga võis ka öömaja päris niiske olla. Näiteks olime väga kihvtis villas, mäeveerel vaatega merele, ilusa aia ja basseiniga. Päeval oli soe, kuid õhksoojuspump sai meilt öösel ikka korralikku vatti, sest ega see kütteks mõeldud polnud, ikka suvel jahutamiseks. Aga ilma polnud seal võimalik olla. Ka polnud meile jäätud korraliku paksusega tekke. Auto rendiga tuleks ka ettevaatlik olla. Meie saime esimeseks autoks tehniliselt mitte korras auto, mille remonti meile veel aasta aega prooviti kaela määrida ja selle auto jama peale kulus hulk väärtusliku reisi aega ja hea ei mingit suuremat õnnetust selle autoga ei juhtunud. Kohalikust firmat Sitsily by Car hoidke eemale.

Oleme rentinud mökke Soomes Ylläsel ja Rootsis Ares, küll mitte läbi booking.comi, vaid läbi keskuste kodulehtede ja sellest on nüüd aastaid möödas. Aga oleme kõik korrad ise lahkudes koristanud ja selle võrra odavamalt saanud. Mingeid pretensioone pole meile koristamise kvaliteedi suhtes hiljem esitatud. Vajalikud koristusvahendid on majas olemas olnud.

Käisime 4 suve tagasi matkaautoga Horvaatias. 10 päeva juuli ja augusti kuu vahetuses. 10 päeva oli veidi napp aeg, kohal saime olla 6 päeva ja sinna-tagasi sõidu päevad olid päris intensiivsed. Ilmad olid palavad, alla 28 kraadi ei langenud isegi öösel. 1 korral oli ka äikest. Reis meeldis, palavusega olime arvestanud ja ei olnud sellest probleemi, isegi magada saime normaalselt, kuigi meid veidi hirmutati sellega.

Kogu aja sõitsime ringi, ei olnud kusagil pikalt kohal. Kuigi Horvaatias tohib ööbida vaid kämpingutes, olime me kämpingus vaid korra. Peamiselt selle pärast, et see oli liialt kallis. 3 täiskasvanu, 2 lapse ja matkaauto eest küsiti suuremas kämpingus umbes 70eur. Korra ühes väiksemas ööbisime, seal oli hind umbes 40eur. Kuna matkaauto oli renditud ja kütusekulu oli suur, siis lihtsalt proovisime veidi kulusid kokku hoida ja leida mõni soodsam ööle jäämise koht. Samas ei olnud mingeid takistusi näiteks päevasel ajal mõne suure kämpinguala ranna külastamisel. Kuna seal oli ka täiesti vabalt sisse pääsetavaid dushiruume, siis sai patustatud ja ka sealt paar korda läbi käidud.

Kuhu siis ööbimiseks auto parkisime: Näiteks keerasime just sisemaa poole ja jäime tagasihoidlikult mõnda vösaserva. Õnneks kedagi ei seganud ja silma ei jäänud. Tulime hilja ja lahkusime vara. Sõitsime kiirteele ja jäime suurema tankla parklasse. Tundus täitsa lubatud olevat, seal oli teisigi ööbijaid. Eelis oli veel see, et sai tualetti kasutada ja võis ka midagi poest osta. Maksma läks see mõni eur kiirtee maksu, seal oli kiirteemaks läbi sõidetud kilomeetritest arvestatud. Rovinj linnas suunati me matkaauto linna serva parklasse, sest lähemal matkaautod parkida ei tohtinud. Hiljem selgus, et sinna võis ka ööseks jääda, kuni kella 8-ni oli parkimine lausa tasuta. Parkla oli täiesti jalutustee kaugusel kesklinnast. Tõenäoliselt oli sarnaseid kohti ka mujal.

Mere ääres ja ilusates kohtades nii moodi parkida ei lasta ja politsei tuleb trahvi tegema. Kuid meile polnud probleemiks hilisõhtul veidi autot liigutada ja magamise tunnid veeta mingis suvalises kohas.

Kui kämpingutest ikkagi huvitud, siis mõned olid ikka vägagi suured ja igasuguste lõbustustega. Samas olid need ka väga tihedalt telkide ja matkaautodega asustatud. Telgid olid tihedalt ja suured, pool suguvõsa paistis seal suvitavat. Väike kämping, kus meie oma ainsa kämpinguööbimise tegime ja mis oli odavam, oli ilma lõbustusteta. Tundus väike pereettevõte. Asus körgel kaljusel kaldal ja oli looduse poolest palju ilusam kui need suured. Samas ujuda sai vaid kaljudelt.

Minu jaoks oli veel üllatus väga erinev merevee temperatuur. Kohati sai loodetud südasuvisel ajal soojemat vett. Mõnes rannas oligi väga soe. Mõnes rannas tundus, et merre voolas külm magevesi ja see tegi näiteks kaldaäärse vee üpriski külmaks. Vahest oli vesi kihiline, peal külm, all pool soojem.

Kui päevitamine pole tähtis, siis ringi seikemiseks peaks see aeg ikka sobima. Eestlasele peaks meri ka ujutav olema. Me käisime 2 aastal koolivaheajal Lõuna-Itaalias seiklemas. 1. aastal olime rohkem põhja pool, alates Roomast. Ilmad olid väga head, meri soe. Järgneval aastal sõitsime päris Itaalia lõuna tippu, kuid sel korral ilm nii hea ei olnud, kuid päevitada ja ujuda ikka veidi sai. Põhiliselt siis sõitsimegi lihtsalt ringi. Kõige halvem selle juures oli see, et varakult läks pimedaks ja kohe ka külmaks. Randa ja päikest kõlbas nautida nii 11-st 15ni, seega kõik keskpäevased soojad hetked tuli kohe ära nautida. Ja ega neis pimedates ja jahedates õhtutes väga elu polnud. liikumist oli vaid suuremates keskustes. Ühel aastal olime sügisvaheajal Türgis. Paar esimest päeva ja ka ööd olid vägagi soojad, kuid siis ilm muutus. Igal õhtul oli äike, sadas veidi ka päeval ja oli muidu pilvine. Õhtud läksid jahedaks ja kuigi merevesi oli veel vägagi soe, enam ujuma ei kippunud isegi lapsed. Aasta pärast koolivaheajal käisid seal tuttavad ja neil oli terve see nädal 30kraadi sooja.

Meie käisime parvetamas Slovakia poolel. kui google mapi toksida: Pltníctvo Červený Kláštor siis sealt näeb piletikassat, kust ostsime pileti. Läksime kohe hommikul vara kohale, reserveerinud midagi ei olnud, saime kohe ka kohad parvele, kuid rahvast oli juba ka omajagu. Kuna kaasas olid ka väikesed lapsed, siis neile oli see paras tegevus, muidu suht turisikas jah. Niisugune vaikne aeglane kulgemine. Parvepoiss vestis lugusid kogu sõidu, kuid slovaki keeles, kuid meil oli seda keelt mõistev inimene kaasas. Vahepeal lasti ka turiste mõlaga proovima. Auto jätsime algusesse. Tagasi tulles läbisime osa teekonda hobuse vankris ja mingist kohast laenutasime jalgrattad. Lastele sai laenutusest ka rattatoolid. Bussiga tagasitulekiu võimalus oli vist ka. Ratastega tulek mööda jõekaldal olevat teed oli mõnus.

2014a oktoobri lõpus koolivaheajal käisime Roomas ja sealt edasi Napoli kandis. Sel aastal oli siis ilm super, kuid aasta hiljem oli jahedapoolne. Seega on ilm oktoobri lõpus loterii. Meil oli 20-25 kraadi sooja, Roomas olles olid ka ööd soojad, hiljem Napoli kandis läks jahedamaks. Sai ka meres ujumas käidud. 2015a käisime koolivaheajal oktoobris Lõuna-Itaalias ja seal olid pooled päevad 15-16 kraadi, mõned rannailmad ka, kuid õhtul läks varakult külmaks. 2016 oktoobri keskel käisime Veneetsias. Sooja oli 12-16 kraadi. Jope ja salliga käisime ringi. Soe oli vaid keskpäeval tuulevaikses päiksepaistelises kohas.

Me oleme 2 korral matkabussiga Ungarit läbinud. Budapestist on väga head ja ilusad mälestused. Matkabuss õnnestus meil parkida kesklinna parklasse. Oli nädalavahetus ja öösel oli igal juhul parkimine tasuta ja keegi meid segama ei tulnud. Saime poole ööni linnas ringi jalutada ja kesklinnas magada. Lisaks kesklinnale käisime veidi eemal asuvas koobaskirikus ja ronisime Buda poolel mäkke. Balatoni ääres oli järve ääres parkimine raskem, ööbida seal ei proovinud. Kuid ikkagi õnnestus leida koht, et sai ujumas käia ja järv bussist paistis. Balaton mingi super kogemus polnud, kuid üle võiks ikkagi vaadata. Rahvast oli palju ja ligipääs järvele raske, sest kõik kohad olid autosid täis. Hevize termaaljärv Balatoni lähedal oli huvitav kogemus. Veel käisime termaal spades Bükis ja Sarvaris, millest viimane oli ka päris tore linnake. Sarvari oma oli reklaamitud ka ühe suurimate ja parimatena, vähemalt nii kirjutas reklaam. Büki spa oli linnast eemal ja suurte hotellidega, rohkem niisugune pensionäride keskus minu arust. Spa hinnad olid minu mäletamist mööda väga mõistlikud.

Slovaki paradiis http://www.npslovenskyraj.sk/images/priroda/C_10naj.jpg Sucha Bela rada oli vist see, kus mina mõned aastad tagasi käisin. Väga äge oli. Mõned tunnid täieliku turnimist, samas kõrgusekartlikele vist ei sobi. Ma isegi ei kujuta ette mis saab siis, kui inimene ühel hetkel tunneb, et ta ei julge, sest rahvast oli rajal palju ja tagasi minek tekitaks partaja ummiku ja segaduse.

Päris soovitud teemale mu vastus ei vasta, kuid kuna ka muid soovitusi siin pole, panen meie oktoobrikuise Apuulia reisi kirjelduse siia. Ehk leiab keegi siit inspiratsiooni. Meie olime 9 ööd ja 2 perega, kuid lahendasime asja ringreisina ja ööbisime kokku 5 kohas. Seda selleks, et muidu tundus nagu liialt palju edasi-tagasi sõitmist, kuna vahemaad väga väiksed ei olnud. Majutuse otsisime booking.com kaudu ja vastavalt sellele, mida sobiva hinna ja asukohaga saada oli. Kardan, et samu kohti teile sobival ajal ehk pole, kuid panen siiski lingid siia. Üheski majutuses pettuma ei pidanud, kuid valisime ikkagi ka põhjalikult. Saabusime Ryanairiga Brindisi lennujaama, mis oli üks pisike lennujaamake, kus valitses lõunaamalik kaos ja ükskõiksus turvakontrooli osas.

3 esimest ööd veetsime mere ääres http://www.booking.com/Share-bCKxUj majakeses. Koht oli privaatne, lukustatud tänav, meri kohe aia taga, kuigi rand polnud suurem asi, siis ujuda ja päevitada sai. Asulat kui niisugust seal ei olnud ja liikuma pääses ainult autoga. Pererahva esindaja võttis meid vastu saabudes ja rohkem temaga kontakti meil polnud. Sõitsime enamuse seal lähedal asuvaid linnakesi läbi (Alberobello, Locorotondo,Ostuni, Martina Franca, Cisternino, Monopoli, Polignano A Mare), kõik väärisid külastamist. Maastik on üldiselt tasane, lihtsalt sisemaa pool tõused platoole. Linnad asuvad küngastel. Teed on ääristatud kiviaedadega ja põllud on täis iidvanu oliivipuid.

Edasi sõitsime mööda rannikut põhja suunas. Bari jätsime vahele. Õhtuks sättisime end siia hotelli http://www.booking.com/Share-C3hsF0 . Hotell igati normaalne, mereni natuke jalutada, rõdult meri paistis. Viestes endas oli vanalinn, kus sai õhtul jalutatud ja pimedas oktoobriõhtus mõjus üpriski müstiliselt. Ümbruses peaks olema mitmeid liivarandu ja rannakesi kaljude vahel. Kuna meil rannailm puudus, siis need jäid külastamata. Küll aga sõitsime läbi poolsaarel asetseva Gargano National Parki ja Foresta Umbra mis oli ilus, kurviline tõusude-langustega teekond. Kui muidu oli meie teekond üpris tasasel maal, siis siin käisime ka mägedes asuvas San Giovanni Rotondos ja Santuario di San Michele Arcangelo kirikus, mida jälle soovitan, kuigi meil läks seal oktoobris päris külmaks ilm, nii umbes +10C.

Edasi sõitsime lõuna suunas tagasi, sisemaal asuvasse Matterasse, kus võtsime öömaja kohe ajaloolises keskmes, koobashotellis. http://www.booking.com/Share-Lxj69E . Maksis küll päris palju, kuid oli lahe kogemus. Autole koha leidmisega oli küll tegemist ja see tuli kaugele jätta. Kohvritega tuli pikalt mööda treppe ronida, et hotellitoani jõuda, kuid see oli ka kogemus. Meie toast avanes ka vaade koobaslinnale, kahjuks igal toal seda polnud. Igal juhul oli Matteras käik seda sõitu väärt ja me saime pikkalt mööda uuemat ja vanemat vanalinna kolada.

Matterast edasi sõitsime kontsa tippu, kuhu võtsime 3 ööks villa puhkamiseks. Kõige parema hinna-kvaliteedi suhtega villad olidki just kontsas. Samas oli sealt kauge pikemaid sõite ette võtta. Meie villat enam boking.comis pole, kuid ettekujutuse saab siit https://www.perledipuglia.it/it/Antica-Pajara.html . , kusjuures me maksime oktoobris selle eest vaid 100eur öö (7 inimest). Teel külastasime veel seda kohta http://www.zoosafari.it, meeldis. Aga südasuvel võib liiga rahvarohke olla, meie olime sel päeval pea ainsad ja saime rahulikult autoga selle läbi sõita. Elamusi oli nii lastele kui täiskasvanuile. Tahtsime veel ka Grotte di Castellana külastada, kuid aega jäi puudu. Kontsas olles puhkasime, väga seal vaatamisväärsusi pole, mõned väiksed linnakesed, mis ka läbi käisime (Gallipoli, Leuca), kuid tee mööda rannikut on ilus. Maastik on seal kiviklibune, kõrbenud, kasvavad vaid oliivipuud ja kaktused :). Suvel võivad need väikesed mereäärsed teed väga umbes olla. Meie oma villast avanes väga ilus kõrgelt vaade merele ja ujuma minekuks tuli veidi mäest alla ronida. Rand on üldiselt kaljune, mööda ranna serva läks jalutusrada, kaljudelt redelid merre minemiseks. Meie jalutasime seal veidi ühe kaljudesse sopistunud lahekeseni, kust sai ka liivaselt pinnalt merre minna. Käisime seal samas ka väikest grotti (grotta Zinzulusa) külastamas, päris ilus oli ja ei võtnud palju aega see külastus. Villas oli kõik puhkamiseks vajalik olemas, aias erinevad tasapinnad, päevitustoolid, mitu grillimise kohta, bassein. Oktoobri kuu miinuseks oli see, et koos päikesega läks õhtul ka ilm varakult jahedaks ja ka ümberkaudsed väikesed asulad olid õhtul pimedas välja surnud. Ilma autota eriti liikuma ka ei pääsenud, sest see kitsas käänuline sõidutee ei olnud just jalutamiseks väga sobilik.

Tagasilend toimus uuesti Brindisist ja viimase ööbimise võtsimegi sinna. Otse linna, et oleks võimalikult lühike sõit hommikul lennujaama. http://www.booking.com/hotel/it/l-approdo-brindisi.html See oli meie kõige viletsam majutus, aga õnneks kajastus see ka hinnas ja täitis oma ülesannet hommikusel lühikesel teekonnal lennujaama. Hommikusöök oli küll välja reklaamitud, kuid reaalsuses kajastus see jogurtitopsis ja maisihelvestes. Aga ei kahetse ka seda majutust, sest õhtul sai sealt veel vanalinnas jalutamas käidud ja õhtune vanalinn meeldis väga. Viimasel päeval sõitsime Brindisisse rannikut pidi, külastasime Otrantot ja Grotta della Poesiat ja veel Lecce linna. Jälle kõik kohad olid peatumist väärt.

Mul on kogemus, kus Bergamost sõitsime Amalfini ja tagasi. Aega oli 9 päeva. Nägime palju, kuid tempo oli kogu aeg peal. Palju jäi ka nägemata. Sitsiiliani kindlasti poleks olnud mõtet tormata. Nii kui tahad väikseid teid kasutada ja midagi ka näha, läheb tempo aeglaseks. Meie reis oli 1. õhtuks Bergamost Rooma mööda kiirteed. 1,5 päeva Roomas. Poolikul päeval sõitsime peale lõunat Roomast Vahemere rannikule ja natukene puhkasime. Ööbisime rannikul. Järgmise päeva jooksul sõitsime mööda ranniku väikeseid teid Sorrentosse ja sealt oma öömajadega kaugemale ei läinudki, ööbisime 4 ööd samas kohas. Aega jäi siis 3 päeva millest ühel käisime Vesuuvil, Pompeis ja Herculaneumis, teine kulus Amalfi rannikule ja kolmandal võtsime peale eelnevate päevade tormlemist veidi vabamalt ja uitasime Sorrentos endas ja selle ümbruses. Seejärel hakkasime juba mööda kiirteed tagasi sõitma ja selle päeva õhtupoolik ning järgmine hommikupoolik kuulus Firenzega tutvumisele. Päev mis Firenzest üle jäi, kulus Pisale ja seal lähedal olevale rannale, ning hilisõhtul olime Bergamos tagasi, et hommikul koju lennata. Reis oli väga tempokas. Merre jõudsime 4 korral ja mingit pikka ranna aega ei olnud, nii 1-2h vast. Vahemaad on pikad ja kiirteel sõit tüütu, kuid muidu lihtsalt ei jõua.

Lõuna osa võtsime külastamiseks hoopis järgneval aastal ja sõitsime lennukiga juba lõunasse kohale, mitte ei hakanud Põhja-Itaaliast sõitma. 10 päevaga käisime läbi kannusest kuni kontsa tipuni. Siis oli tempo aeglasem ja rendiautoga jamad võtsid puhkusest oma osa ära. Seega seal oleks selle ajaga olnud võimalik ka rohkem näha.

Me oleme 2 korral renditud väikevussiga Itaaliat avastanud. 6-7 inimese kogu pagasit nagunii istmete alla ei peida ja väikebussil ju pagasnikut ei ole. Seega olid kohvrid lihtsalt taha laotud. Parkisime seal kus meile sobilik oli. Meil midagi ei juhtunud, välja arvatud üks kojamees oli parkides pihta pandud. Pagasikindlustusest ei oleks kasu. Võibolla on ka mingeid muid tooteid, aga see mida mina uurisin ei oleks küll katnud autosse nähtavale jäätava pagasi vargust.