Eil

Uus kasutaja, liitus Tripiga 12 aastat tagasi

1 meeldimist
2 postitust
81 kommentaari
Viimased kommentaarid

Kuna tunnen, et Golden Monkeyle on ilmselgelt liiga tehtud, siis kommenteerin eelmist postitust.

Ma pole küll luksusreisija, aga päris budget tüüpi ka mitte. Peamisel on valikus 3-4 tärni hotellid ning kogemustepagas Aasias on piisavalt suur, kuid nende bungalow'ga sai igati rahule jääda. Tuleb teadvustada, et see on ikkagi bungalow, mitte hotell.

Samuti usun, et suhtlus on kahepoolne. Ka meile omanik mainis, et hambaid ahvidele näidata ei tohi, aga me võtsime selle lihtsalt teatavaks ega lasknud sellest edasist suhtlust mõjutada. Saime nendega hästi läbi ja nad olid igati abivalmid. Nad lõpus ei soovinud meilt isegi joogiveepaagi eest tasu. Pigem muretsesid ega nende seltsiv koer meid ei sega. Hommikusöögiga polnud ka mingit probleemi. Küsisid ise mis kellaks soovime ja kui ärkasime, oli verandal laud kaetud.

Ma pole küll ahviekspert, et sõna võtta kuidas neid peaks kasvatama, aga nt Google annab, et väiksemad ahvid saavad täiskasvanuks 4,5 - 6,5 aastaselt ja suuremad ahvid 2,5 - 4,5 aastaselt.

Merelaine kohin aga on küll selline, et kui see ei meeldi, siis mereäärset bungalowt ei tohiks küll valida. Ehkki toona kui me seal viibisime, oli meri rahulik ning laineloksu praktiliselt ei mäletagi. Seda kus diiselmootor asus, ei tea, meie seda ei kuulnud. Moskiitosid me ka ei näinud, kuigi ma olen täielik moskiitomagnet.

Minu jaoks oli just pluss, et bungalow ei asunud kusagil kära keskel, vaid 10-minutilise jalutuskäigu kaugusel melust. Taskulampi me ei vajanud, teed valgustas kuuvalgus. Surnuaedu, erinevalt kohalikest me ka ei karda. Sellest igal ööl mööda kõndimine oli just omapärane kogemus kuidas sajad ritsikad öös siristasid ja kakulised kusagil huikasid. Aga kui on soovi just restoranide ja baaride kõrval ööbida, siis tulebki linna südamesse hotell võtta.

Suurt pagasit, mida ise tassida ei jaksa, me ka kunagi reisile kaasa ei võta. Reisime mugavalt ja kergelt. Kui oleksid hotellis ja soovid oma pagasiga nt bussijaama sõita, siis ilmselt pead loomulikuks transpordi eest maksmist. Mis siis seal transporditeenuse eest tasu küsimises teistmoodi on.

Mina läheks iga kell just sinna tagasi. See aura öös ja vaade verandalt on midagi just minule. Melu ja korteris elu saan Eestis ka tunda. Sinna lähengi eksootikat kogema.

Ise tegin 21 päevaga läbi ringreisi:

Beijing -> Huangshan (Yellow Mountain) -> Guilin (Li jõe kruiis Yangshuo'sse) -> Guiyang (Huangguoshu Waterfall) -> Xian -> Beijing (Mutianyu Great Wall)

Kes "vana" ilma sõrmejälgedeta biomeetrilise passiga USAs käinud, siis kuidas piiriületus kulges? Kas sai ESTA reisiloaga üle või nõuti viisat? Kas piiri ületus käis samamoodi nagu uue passi omanikel või tuli mingeid täiendavaid protseduure läbida?

Mul endal biomeetriline pass ajast 01.2009 kui veel sõrmejälgi ei võetud ning ei tea kas peaks uue passi tegema.

Golden Monkey hüti broneerisime veebilehelt mitu kuud ette ära. Hind oli 2010 aasta alguses 2200 PHP/öö. See aeg kui seal olime, olid kõik hütid kogu aeg täis. Jälgisin enne minekut ka nende broneeringukalendrit (sportlikust huvist, et kas tegin õigesti ette broneerides) ning veendusin, et keset hooaega oli see ikka väga täis. Kohapealt seda hütti küll enam saanud poleks.

Olen Agodast u 15 erinevat hotelli erinevatest Aasia riikidest broneerinud ning alati on kõik kulgenud probleemideta. Kuna Agoda võtab kohe raha maha, on reisida palju mugavam ja muretum. Ei pea sularaha tassima ega muretsema krediitkaardi limiidi/kopeerimise pärast. Lihtsalt jalutad hotelli ja esitad voucheri. Kõige eest on juba makstud.

Ma soovitan El Nidos ööbimiseks http://www.goldenmonkeyelnido.com/ Super mõnus koht - bungalo otse rannas. Bungalo verandal (cottage 2) oli palmide küljes kaks võrkkiike ning nendes oli ööpimeduses väga lahe kiikuda ning kekode ja linnuliste ööhääli kuulata. Hommikul jällegi nautida hommikusööki koos vapustava vaatega. El Nido keskusest on see u 10 minutit jalutamist, mistõttu oli ööbimine mõnusalt vaikne ja privaatne. Samas isegi öösel oli seda maad täiesti turvaline jalutada. Omanik oli ka hästi tore ning sõbralik.

Minu jaoks palju mugavam käed vabalt reisida. Kuna seljakott pole liiga suur ega ülemäära raske, siis on mugavam kraami seljas, mitte käe järgi vedada.

Pealegi kuna kannan seljakotis raha, kaamerat, passi jne, siis olen liiga paranoiline, et kotti endast nii kaugele lasta ja seda käepidet pidi järgi vedada. Asjad peavad ikka vastu ihu olema (kott seljas) ja paelad ees tugevalt peos, siis on kindel tunne :)

Olen kaks korda lennanud Aasiasse Finnairiga ning korra Air Asia X-iga. Nüüd juba täitsa teadlikult ootasin Finnairi lennupakkumisi. Reisiajas tuleb päris tuntav vahe sisse kas lennata Helsingist otse Aasia või lennata algul Londoni ja siis sealt Aasia. Väiksem lennuaeg on mugavam ning Helsingi puhul on ümberistumine tavaliselt vaid 1 h. Mujal aga kulub ainuüksi ümberistumisele mitu tundi.

Lisaks on Finnairil igaühel oma kinosüsteem eesoleva seljatoe sees, mis aitab aega veeta. AirAsia X-il neid polnud. Mulle meeldib selline mugavus kus pagas, toit-jook, padi-tekk jne on kõik hinna sees. Mitte ei pea iga lisateenuse eest eraldi pappi välja hakkama käima. Pikamaalennu puhul niikuinii tarbiks neid teenuseid.

Samuti on Finnairil 2+4+2 istmed. Ehk siis kui kahekesi reisida, on väga hea 2-sele istmele kohad broneerida ja keegi võõras ei ela seljas. AirAsia X-il on 3+3+3 istmed.

Mulle meeldib käsipagasiga reisida. Korra on see olnud päästjaks ka - lend hilines 3 h ja järgmise lennu check-in oli juba lõpetatud, aga kuna meil oli vaid käsipagas, siis tuldi vastu ja tehti ikkagi check-in ära ning saime uuele lennule joosta.

Minu seljakott on 25 liitrine ja mu reisikaaslase oma 30 liitrine ning kõik vajalik on alati ära mahtunud. Kedagi ei tohiks ju härida kui mul vaid 1 kott ja see on isegi alla lubatud mõõtudele suur. 3 nädalase reisi jaoks on need seljakotid täiesti paraja suurusega. Pole kunagi mõistnud neid, kes suuri ja raskeid kohvreid kaasa veavad, nii pole ju üldse mugav reisida. Tagasitulles ostame tavaliselt lisakoti, millega shopatud kraami äraantavasse anname.

Kaasa võtan:

 • passi (digtaalne koopia on maili peal, sest kui kaotan koti, kaotan ka paberkoopia);
 • pangakaartid ja sularaha;
 • igaks juhuks valuvaigisteid, söetablette, plaastreid, silmatilku, malaariaravimeid kui vaja jms;
 • niisked salvrätikud, taskurätikud, vatitikud, juuksehari;
 • peegelkaamera ja väikene kaamera ning akulaadijad;
 • mobiil ja akude laadija;
 • elektriline hambahari, hambaniit ja hambapasta ning hambaharja laadija;
 • 100 ml minipakendites šampoonid, palsamid, puhastusvahendid, kosmeetika jm 3-ks nädalaks (mul on poolde selga pikad paksud juuksed ja kõik mahuvad minigripi ära);
 • paar pikki pükse ja jakk;
 • lühikesed püksid, seelik, mõned t-särgd, pesu ja sokid;
 • enamasti jalga pandud plätudest piisab. kui on ette teada mägedes turnimist, siis on kinnised jalanõud lennureiside ajal jalas ja plätud kotis, et ruumi kokku hoida.

Kogu see pikk nimekiri mahub mu 25-liitrisse seljakotti ära ning vastab ilusti lennufirmade nõuetele käsipagasi kohta. Väikse seljakoti eelis on see, et saab hästi kompaktselt ja tihedalt pakkida. Suuremas seljakotis valgub kraam laiali ja eks sa siis pressi lennujaamas sobivatesse mõõtmetesse kui see kontrolliks kuhugi mahtuma peab.

Olen KL-ist läbi käinud kolmel korral ja saabudes mingeid lennupileteid väljalennu kohta pole küsitud.

Küll aga ühel väljalennul korraldati massikontroll ja kõiki inimesi, sõltumata nende vanusest ja rahvusest, küsitleti põhjalikult enne väravasse laskmist, et kust nad pärit, mis nimi, sünnipäev (passist kontrolliti kas vastus klapib), kus nad on reisinud ja kaua (passist kontrolliti viisade järgi vastuste õigsust), kuhu lähevad, mis eesmärkidel, kauaks, kuna koju jõuavad, kas lennupiletid olemas jne.

Hoa Lu ja Tam Coc on tõesti väärt külastamist paigad. Me sõitsime Hoa Lu-st Tam Coc-i mööda väiksemat teed pidi jalgratastega. Kusjuures meil olid isegi täitsa korralikud käikudega maanteejalgrattad. Teekond oli kusagil 12 km pikk. Vaated mis avanesid, olid lummavalt ilusad - heleroheliste riisipõldude vahelt kerkisid suured karstikaljud.

Tam Coc-is käisime veel paadisõidul jõe peal, mis samuti karstikaljude vahel lookles. Ühes kohas lookles jõgi karstikalju sisse uuristunud koopast läbi. Sealt sai samuti paadiga läbi sõidetud. Väga ilus loodus on seal.

Kui Kambodžas käia, siis Siem Reap on minu arust must-be. Angkori templid on midagi nii unikaalset ja harukordset, et seda riiki külastades lihtsalt ei saa neid vahele jätta. Pealegi mulle meeldis Siem Reap, kuidagi nii mõnus ja hubane väikelinn oli, kus aeg maha võtta.

Hanoi on jällegi oluline transiitpunkt, et liikuda Ha Long Baysse ja Sapasse, mis on samuti väärt külastamist. Lõunas meeldisid mulle Mekong Delta lopsaka loodusega pisikesed jõeharud ja sealne rikkalik värksete puuviljade valik. Vietnamis on kindlasti rohkem kohti, mida külastada. Mille suhtes tasub Vitenamis ettevaatlik olla, on taksod. Taksojuhtidel on igasugused pettusskeemid kasutusel (tripadvisorist võib päris hulle lugusid lugeda). Kui võimalik, võtke ettemakstud/-tellitud takso ja kui see pole võimalik, siis eelistada Mai Linhi taksosid (rohelise-valged), kuna need on kõige usaldusväärsemad.

Reisieelarvet ei oska soovitada, sest olen pigem selline mugav reisija - ööbimised hotellides 37 - 65 USD ööd. Sõime seda mis meeldis, ei ajanud odavat hinda taga. Peamiselt sõime värskeid mereande ja hind jäi 50 000 - 150 000 dongi nägu. Hinnatase oli suhtliselt sarnane mõlemas riigis. Kuna pikki vahemaid reisisime lennukitega, siis olid mõlema riigi jaoks tehtud e-viisad ning nendega kulges kõik kiirelt ja probleemivabalt.

Mul oli Finnairilt ostetud lendude vahe Helsingis 1 h 5 min. Lend hilines lumetormi tõttu 40 minutit ja ikkagi jõudsin Helsingis kõigeks ajaks Hong Kongi väljuva lennu väravasse.

Kui lend ei hiline, siis 1 h on Vantaa lennujaamas täiesti piisav vahe, jõuab veel passides igavgi hakata.

Ma sain oma probleemi põhjuse ka teada - kaardi kasutuslimiit. Ehk sis iga kuu lubab vaid teatud summa ulatuses tehinguid teha, sõltumata sellest, et raha arvel võib olemas olla. Õnneks sai internetipangas seda limiiti muuta.

Kas keegi on kokku puutunud, kui maksmise järel tuleb ette teade: "Sorry - Your payment has declined and the transaction is not confirmed"

Kaart on MasterCard. Raha arvel on olemas. Mõned kuud tagasi sain Ryanairi kodulehel sama kaardiga ilusti pileteid osta. Nüüd juba mitmendal katsel annab sama veateadet. Vaatasin igaks juhuks ega siiski raha pole broneeritud - ei olnud.

El Nidos soovitan ööbida Golden Monkey Cottages. http://www.goldenmonkeyelnido.com Kindlasti valida seal merevaatega majake. Kuigi El Nido keskusest sinna on 10 min jalutada, siis on see igat sammu väärt. Ka öösel sinna tagasi jalutada on täiesti turvaline. Verandal võrkkiiges lesides avaneb hingemattev vaade. Väga mõnus on ka öösiti seal kiiges keset loodusehääli olla, eemal linnamürast.

Mina kui korraarmastaja inimene pean Tripi plussiks just selle organiseeritust. Mulle meeldib, et igasugust läbu siia ei lasta ja et läbi nämmutatud küsimustega uued teemad maha võetakse ning vanematesse teemadesse suunatakse. Mina näiteks ei viitsi kunagi riikide alt vaid paari kommentaariga teemat avada, ikka vaatan vaid hulgaliste kommentaaridega sisukaid teemasid. Käin Tripis lugemas peaaegu iga päev, sisse login vaid kirjutamiseks. Minu arust ei norita siin ülemäära. Õigekirja seisukohalt eeldatakse vaid elementaarseid oskuseid, väikeste vigade pärast tegelikult ei norita.

Olen samuti mõelnud, et "Kogume reisiblogid kokku" teema võiks olla paremini lahendatud. Täiesti eraldi menüüpunkt ja igaüks enda reisiblogi jagades peaks määrama mis riikide kohta see käib, selle URL ja vabatahtlik lühikirjeldus. Sedasi oleks palju lihtsam huvitatud riikide blogisid otsida.

Ma käin Aasias 3-nädalastel reisidel 25-liitrise Lafuma seljakotiga. Kõik vajalik mahub mul sinna ära - peegelkaamera, üleõlakott kaamera tassimiseks kui seljakott on hotellis, riided (pikad ja mitu paari lühikesi), vahel ka topeltjalanõud, šampoonid-palsamid (4x 100 ml ümber valatud), kosmeetika, juuksehari jne. Naisterahvana tassin niigi kaasa rohkem asju kui vaja. Tagasiteel olen ka kuhja shopatuid riideid sisse pressinud.

Muidu olen näinud kuidas suuremate seljakottidega inimesed on pidanud kaalumised-mõõtmised läbi tegema (AirAsial nt lubatud 56 x 36 x 23 ja 7 kg). Minu kott reeglina kedagi ei huvitagi. Korra on kaalutud (näitas 8kg), aga ikkagi pardale lastud (lubatud oli 5 kg).

Kuna mina olen seda tüüpi, kellele ei meeldi niisama passida ega peesitada ja niipea kui tegevus otsa saab, tahan edasi liikuda, siis Palawanile kuluski 7 päeva.

 1. päev Puerto Princesasse jõudmine ja Krokodillifarm
 2. päev El Nidosse sõit
 3. päev El Nidos tuur A
 4. päev El Nidos tuur B
 5. päev El Nidos tuur C
 6. päev tagasi Puerto Princesasse sõit
 7. päeval järgmisele saarele edasi lendamine Kõike oli täiesti parajalt ja see teekond oli seda täielikult väärt. 600 PHP (160 EEK) ots El Nido ilu nägemiseks ei ole kallis. Tuurid A, B ja C võtsin: http://www.elnidoboutiqueandartcafe.com/island.html

Maa-alust jõge vaatamas ei käinud, sest koopad mulle eriti ei lähe peale. Raha vahetasin Hong Kongi lennujaamas. El Nidos rahaautomaate pole.

Palawanil saab Puerto Princesast El Nidosse nii shuttle vani kui ka tavalise bussiga. Soovitan eelistada vani, mis on mugavam variant. Niivõrd kuivõrd seda kolgata teed mugavaks saab nimetada muidugi. Puerto Princesast Roxaseni (u 160 km) on ilus tee, aga Roxasest El Nidosse (u 110 km) on ebaühtlane mullatee, kus raputab masinaid päris kõvasti.

Vanid sõidavad kokku 5-6 h, maksavad 600-700 PHP nägu ja sõidukis on kuni 10 inimest. Bussid on äärmisel ülerahvastatud, nendega sõidavad kohalikud 8 h ja lisaks kaubale, veetaks nendes ka loomi ja linde ning ülerahvastatuse tõttu sõidab osa rahvast suisa bussi katusel (palav ja tolmune).

Üldiselt lahkuvad vanid ja bussid Puerto Princesast kell 7 hommikul. Seetõttu sisustasin ma aega Krokodillifarmi külastusega ja veetsin öö Puerto Princesas ning lasin hotellil mulle koha järgmiseks hommikuks vanis ära broneerida. Van korjas hommikul hotelli eest peale.

Kuid olin valmis ka selleks, et ma pean ise broneeringu tegema ja selleks oli mul välja otsitud selline info: Shuttle Van Daily RESERVATION REQUIRED! Departures at 7.00, in Puerto at San Jose Terminal and El Nido 7.00h. Fort wally Shuttle Tel. 0917-2762875, +63-920-981 5702 - 600 PHP, 6 h. Savior Shuttle Company Tel. 0920-5025797.

Port Bartonisse peaks saama samuti vaniga ja see jääb poolele teele El Nido poole. http://palawanmap.org/wp-content/uploads/2010/06/palawanmap1.jpg

Mina veetsin 2 ööd sellises hotellis nagu B P International Hotel. http://www.agoda.com/asia/hong_kong/hong_kong/b_p_international_hotel.html

Asus Kowloonis Nathan Roadi lähedal. Kahene tuba maksis 90 USD/öö. Jäin rahule nii toaga (polnud üldse väike) kui ka asukohaga. Nii õhtune tulede show kui ka Temple Streeti ööturg olid jala minna.

Hotelli sain lennujaamast bussiga A21 33 HKD ja tagasi lennujaama hotellist tellitud supermugava bussiga 75 HKD, mis oli palju soodam kui selleks metrood (165 HKD) kasutada.

Ise manustasin igaks juhuks Malaronet. Sääsetõrjevahendit ei kasutanud. Samas mitte ühtegi sääske selle aja (veebruari lõpp) jooksul ei näinud.

Mõte on minna märts 2011 Vietnami üle Hong Kongi (mitmed põhjused miks just Hong Kongi uuesti minna soovin). Olen uuringud viise kuidas saada Hong Kongist Hanoisse ja hiljem Ho Chi Minh Cityst Hong Kongi tagasi ning tulemused on olnud üllatavalt kallid. Kas mul on mõni variant kahe silma vahele jäänud või ongi Hong Kongist Vietnami minek nii kallis?

Dragon Air Hong Kong (HKG) - Hanoi (HAN) Ho Chi Minh City (Saigon) (SGN) - Hong Kong (HKG) 2-le inimesele kokku 18 359 EEK

Vietnam Airlines Hong Kong (HKG) - Hanoi (HAN) Ho Chi Minh City (Saigon) (SGN) - Hong Kong (HKG) 2-le inimesele kokku 11 377 EEK

Air Asia Hong Kong (HKG) - Bangkok (BKK) - Hanoi (HAN) Ho Chi Minh City (Saigon) (SGN) - Bangkok (BKK) - Hong Kong (HKG) 2-le inimesele kokku 7586 EEK