ikkateel

Uus kasutaja, liitus Tripiga 11 aastat tagasi

6 meeldimist
7 postitust
42 kommentaari
Viimased kommentaarid

1. Jõudsime detsembri lõpust veebruari lõpuni teoks teha ühe oma unistuste reisidest - Argentiina ja Tšiili+ Rapa Nui. Iga kell läheks tagasi. Rõhk oli küll rohkem Tšiili peal, aga Iguazu kosed nägime ära:). Ühelt maalt teise läksime kruiisiga - tänu millele sai ka Falklandile põigatud, kahjuks Antarktikasse ei jõudnud:).

Tööga seoses sai veel veebruari viimased päevad Budapestis veeta.

Suvel jäi hing haigeks sooja mere ja molluskite ihaluses. Ja nii kui auk tekkis viiruselevikus startisime kaheks nädalaks Sloveeniasse Portoroži. Plaan oli küll Horvaatia, aga see hakkas lappama minema, nii et muutsime päev enne väljasõitu sihtpunkti.  Mõnus oli.

Ära jäid USA ja Soome aprillis.

2. Pileteid ostnud ei ole, pole isegi süvenenud veel. Tuleb vaadata õunte pealt kuhu ja kuidas saab. 

3. Uus-Meremaa+ Singapur, midagi Kariibidest, Šotimaa - see on ammu juba plaanis, aga ikka veel käimata ja nüüd siis see Brexit, eks näis, kuidas saab.

Isegi mõtlesin seda. Siis vaatasin Horvaatia nakatumiste arvu - 96 täna ja enam ei ole nii kindel. Mitte ei taha see arv neil väheneda...

Meil sai teeremontidest ja ummikutest kõrini:) ning koju tulles valisin Varssavist tee, mille noppisin soovitustest kokku: Varssav - Rozan-Ostroleka-Lomza (seal lapiti küll teeaukusid, aga see toimus vast ainult paar päeva) - Augustow-Kaunas-Kelme-Jelgava - Riia uus sild (Dienvidu Tilts) -Tallinn. Sai täitsa mõnuga sõita, soovitan. Kaunas-Jelgava teel rekkaid mõned üksikud, Riia äärelinna läbisin kolmapäeva õhtul kella seitsme paiku, ei mingit jama. Kilomeetreid tuleb ca 50 peale, aga närvikulu puudub ja suure tõenäosusega tekib ka ajavõit.

Tulime eile Splitist Eesti poole, praegu Varssavis. Kui saate, hoidke eemale Zagrebist - lõigake nurk maha, minge enne ringi A1-lt maha ja tulge pärast juba A2-le tagasi . Kaotasime eile seal üle tunni, ummikud tekivad tänu teemaksuputkadele, mis ei suuda kogu massi kiirelt läbi lasta. Tegelikult jagunes enne ummikut tee kaheks - sulaga maksmine ja kaardid/elektrooniline. Enamus läks sula osasse, mina samuti, aga jäin mõtlema, mida tähendab kaart - kas tavalist pangakaardiga maksmist või on neil mingi spets kaart, kas keegi teab? Hea oleks edaspidiseks teada:). Piiridel ei kulunud kusagil aega, vaevu visati pilk ID peale. Küll oli meie üllatuseks paras ummik BH piiril Dubrovniku poole liikudes - arvasime, et pühapäeval on ummik just põhja poole liikudes. Eestlaste jaoks on Horvaatias ilm mõnus nii või teisiti ja abajates leiab alati supersooja merevett. Peame pöialt, et nad saaksid ka tulekahjudest jagu. Tulime autoga ühest suitsuvallist läbi, päris karm, õnneks rohkem ei näinud.

Me tulime 3 päeva tagasi Trogirist Durovnikusse - ütleks, et siin pool on tunduvalt lahedam liiklus, kui üleval pool. Mingeid kolonne ei tekkinud, aeglasematest oli ka võimalik mööda sõita. Kiirtee oli Splitist lõuna poole praktiliselt tühi. Me sisenesime Horvaatiasse läbi Ljubljana, sihiks oli Opatija. Ei peetud üheski piiripunktis kinni, oli üsna kiire tulek., ei olnud ka ühtegi ummikut. Tagasi plaan läbi Zagrebi minna, eks siis näeb. Tuul on muuseas ka Dubrovnikusse jõudnud:)). Meri on ka jahedam, üleval on tunduvalt soojem. See viimane on infoks neile, kel väikesed lapsed kaasas.

Kuidas Bauska piiripunktis olukord nüüd on? 2 nädalat tagasi kaotasime seal üle poole tunni teeremondi tõttu, mõtlesin, et tagasi peaks Jelgava kaudu tulema. Meil polnud sinna minnes piiridel mingeid takistusi ega sabasid, keegi ei kontrollinud, aga ilmselt kõik on asunud põgenema külma ilma eest::). Oleme hetkel Dubrovnikus (tuult pole ollagi, kuumakraadid kõiguvad 30-36 vahel, telkida on ilmselt päris karm) ja homme hakkame tagasi liikuma. Kas Eesti poole sõites on olukord sama hull, kui praegu siia tulles?

Huvitav, mina sain küll eelmine aasta veebruaris ESTA, mis kehtis ainult ühe aasta. Nüüd tuli just teade, et hakkab kehtivus lõppema. Kas on siis erineva pikkusega ESTA-d?

Tulin just USA ja Kanada reisilt ning heaks juhuks lisan. et aktiveerige kaardi magnetriba USA jaoks. Saab teha netipangas, vähemalt SEBis ja kaheks nädalaks, siis tuleb taas aktiveerida. Liikusin ringi Seattle'st Californiani, sealt Yellowstone'i ja edasi Kanada Banffi ning Jasperi rahvuspargid. 95% sai kasutada ainult magnetriba, kiibilugejaid kas polnud või ei toiminud need veel. Nagu üle Kanada piiri sain, toimis ainult kiip. 1 kord oli juhus, kus ei toiminud ükski kaartidest (6), nii et heaks juhuks natuke sularaha võiks olla.

Tulin enne jaani Portugalist tagasi läbi Poola ja oma üllatuseks leidsin pühapäeval rekkaid täis maantee pärast Varssavit. Eriti hull oli Augustowi uus ringtee (kaherealine ja vastu tuli sama tihe autode jada) - ilmselt on vist mõistlikum ja kiirem läbi linna sõita? Kas nädalavahetusel rekkate liikumise keeld enam ei kehti või on neil piiri lähedal lubatud liikuda? Läksin laupäev ja siis oli ka neid üsna palju liikvel võrreldes eelmise suve reisidega.

Tänud vastuste eest. Lähme ikkagi broneerimise peale, ei viitsi peale pikka sõitu lennujaamas kauplema hakata. Tunduvad täitsa mõistlikud hinnad. Lähme 4. veebruar.

Jagan Top Geari soovitust - üks parimaid teid Euroopas: Livigno - Bormio - Stelvio mäekuru. Olen mitu korda seda teed sõitnud ja ikka vaimustun. Ei maksa unustada ka Livigno tax-free tsooni:) - paak igal juhul kütust täis. Äge on ka Euroopa kõrgeim kuru Col de la Bonette (2802 m), aga peab vaatama, et see avatud oleks. Kolmandaks pakuks Timmelsjochi kuru Austriast itaaliasse (Passo del Rombo). See on rahvuspark, mille eest peab maksma - nii nagu ka Glossglockneri eest.

Meie reisime ratastooliga, aga kõrvalt olen vaadanud, et lapsekärudega on põhimõtteliselt sama asi. Check-in' i tehes tuleb öelda, et tahame oma käruga lennukini minna ja vaepeatustes kätte saada. Enamus firmadel on olemas silt "delivery at aircraft", mis tuleks käru külge panna, lisaks ka oma andmed heaks juhuks. Siis sõita käruga lennukini ja seal lennusaatjatele veel üle kinnitada, et tahame kindlasti käru lennukiukse juures taas kätte saada ja ärgu unustagu seda ka alla toimetamast. Meil on kehvad kogemused BA-ga, kes on 2 korda olenemata rääkimistest ja siltidest ratastooli lennukiukse taha olevasse koridori maha unustanud.

Tänud. Mõtlesin, et tulen tagasi vahelduseks Berliini kaudu, plaanis ka Münchenist läbi käia. Häid pühi kõigile!

Tere! Kuidas Poola teede olukord praegu on, palju suvel edasi remonditi? Lähen aasta lõpus autoga läbi Bialystoki, Varssavi, Katowice Innsbrucki lähistele.

Blanketid saab piiri peal. Soomes asuva saatkonna lehelt välja prinditud blanketid VOA jaoks ei kõlba. Meilt küll keegi raha ega krediitkaarte ei küsinud. Tagasisõidupiletit taheti küll näha.

KLM-i soodust niipea ilmselt enam ei tule, sest aastavahetusel oli, lõppes 2. jaanuar. Lääneranniku piletid olid alla 600. Ise lähen mai lõpus New Yorki ja tagasi Las Vegasest juuli algul - hind 599 eurot. LA oli natuke odavam. Lufhansa oli ka kuni 2. jaanuar, jäi 650 ümber. Äkki Finnairilt tuleb veel midagi head?

Kas keegi on viimasel ajal KLM-iga New Yorki sõitnud - kas ikka võetakse enne väravat vesi ära ja peab tükk aega ilma olema? Mu reisikaaslasel on astma ja seoses sellega aeg-ajalt köhahood, mille ära hoidmiseks peab ta vett jooma.

Novembris on mõnus ka Florida (Key West on minu lemmik) või Kariibid. Tsunamioht on praktiliselt möödas ja ilm on mõnus. Või Miami + kruiis Kariibidele või Bahamale.

Oleneb, kus süüa. Üldiselt saab odavamalt, kui meil. Suveniiride kohta ei oska suurt midagi öelda, pole neid kunagi toonud. Ja eks see taas sõltub, mida suveniiri all mõelda. Kremli ümber müüakse igasugust träni, seal annab ka kaubelda. Kremli sees on suveniiride pood, seal üsna kallid asjad, aga korralikud.

Tänan, hinnad selged. Kuna asja hästi ei jaga, siis küsin heaks juhuks ikkagi, kas meie telefonid töötavad? USA-s olen selle otsa sattunud, et telefon ei olnud nn. kahesüsteemne. Jaapanis pole meie telefoniga ka midagi peale hakata. Sellepärast siis uurin:).

Monterey Bay's on vahva akvaarium - http://www.montereybayaquarium.org/. 17-miili tee koos Üksiku küpressiga - http://en.wikipedia.org/wiki/17-Mile_Drive Aga pean ütlema, et rikkurite villade vaated hakkasid ka tüütama - osaliselt tiirutab tee majade vahel. Ja see on tasuline tee. Yosemite kodulehelt saab vaadata, kuidas teed üle mägede avatud on, aga karta on, et novembris on ülesõit kinni. Avatakse alles mai lõpus.

Ilmastik kipub Alpides sel ajal küllaltki muutlik olema. Siit saab mingit aimu: http://www.mountain-forecast.com/peaks/Grossglockner/forecasts/3798 Läksin eelmine aasta oktoobri algul autoga Itaaliasse ja tegin Livignos vahepeatuse. Õhtul oli 20 kraadi sooja, hommikul ärkasin, maa oli valge ja sadas laia lund. Eks esimene mõte oli, et sinna ma oma suvekummidega jään, oli mul vaja seda tax-free'd hiilima minna:). Tegelikult ei olnud hullu - sahad töötasid, tee oli puhtaks lükatud, mingit asja oli raputatud, et ei jäätuks. Igatahes vaikselt uisutasin kurust välja. Ja see tee on karmim kui Grossglockner. Jälgige ilma - kui ei saja, päike paistab, minge kindlasti. Te saate ka parki sisse sõites küsida, kuidas tee on, ärge enne piletit ostke.

GC-s ja Yosemite's on mõtet ööd veeta siis, kui on plaan matkama minna, muidu piisab päevast. Rannikuäärne tee on kena, tasub sõita, aga peab arvestama, et võtab aega (nagu tee Dubrovikusse mere äärt pidi Horvaatias). Novembris Yosemite'st üle mägede Nevadasse minnes peab uurima, kas tee on ikka avatud. Läksin mai lõpus üle, siis oli tee päev tagasi avatud. Lumehanged olid mägedes ca meetrised, aga all pargis oli mõnus suvi. Novembris pidi sama lugu olema, et ei või kindlalt teada. Kui ma õigesti mäletan, siis oli vist Yosemite kodulehel kirjas, mis teed millal avatud on. Aga üleminek oli suurepärane - sequoiade juurest läbi lume kõrbesse - vapustav!