caipira

Uus kasutaja, liitus Tripiga 12 aastat tagasi

1 meeldimist
0 postitust
16 kommentaari
Viimased kommentaarid

Relvadele ja võitluskunstidele lootmise asemel on tavalise tänavaröövi puhul kõige kindlam soovitus asjad loovutada ja mitte vastu hakata. Paljudes Lõuna-Ameerika riikides on see ka ametlik politsei soovitus. Rahuliku käitumise puhul on kaotuseks vaid raha/asjad, vastuhakkamise korral võivad kaotused aga palju suuremad olla. Paljud turistide ründajad on närvilised, neil on vähe kannatust/kiire ja vastuhakkamise korral võivad nad sattuda paanikasse ja teie elu ja tervise kallale kippuda (olukorras, kus nende esialgseks eesmärgiks on vaid mõnede asjade rööv). Küllalt kuuldud selliseid lugusid, kus paanikas pätid puikleva turisti rahmeldades maha lasevad. Kui sa pole 100% kindel, et pätt on relvastamata, sinust nõrgem ning üksi, ära hakka nendega maid jagama.

miinam - väike detailide selgitus sulle. Kui tuleb viisavabadus, siis sinu olukorda see oluliselt ei paranda. Ka viisavabaduse puhul on eestlastel Brasiilias viibimise ülempiir (tõenäoliselt 90 päeva aastas, nagu praegugi, koos 90-päevase pikendusvõimalusega). Vahe on vaid selles, et turistina Brasiiliasse minnes pole vaja eelnevalt konsulaadis asju ajada. Kui sa oled viimase 12 kuu jooksul juba omad 90+90 päeva Brasiilias ära olnud, siis ka viisavabaduse puhul saadetaks sind lihtsalt lennujaamast tagasi. Viisavabadus ei tähenda riigis viibimise piirangute täielikku puudumist. Seega variantideks on sul ikkagi a) oodata novembrini ja taodelda uut turistiviisat, või b) uurida Londoni saatkonnast, kas abielluda soovijatele on mingisugust viisavarianti.

Kas on keegi ka tõesti mingeid jõuluaegseid allahindlusi sellisesse sihtkohta kohanud? Detsembri keskpaik - veebruari lõpp on Brasiilias absoluutne turismi kõrghooaeg. Ka kallimad lennupiletid ja hotellibroneeringud lähevad nagu soojad saiad (aastavahetus ja karneval, kaks suurt turismimagnetit, raamivad selle hooaja). Milleks keegi veel allahindlusi hakkaks tegema. Ise ei lenda sinna küll Euroopast, kuid üldiselt kipuvad Brasiilia soodukad jääma ikka märts-november vahemikku. Kui on soov odavalt kohale saada, soovitaks kaaluda madalhooajal lendamist.

Oi kui hea on teistele ära panna, eksole...

10 naela on hetkel 168 eek. Lennud algavad erinevatest alguspunktidest.

Oleneb sellest, kus Lõuna-Ameerikas sa asud ja millisel hooajal reisid. Argentiina on hetkel superodav; seal leiad ilmselt 6-eur hinnaklassis hosteleid üsna kerge vaevaga. Brasiilias olen siiani näinud vaid ühte hostelit sellises hinnaklassis (Belém'i linnas, 5 euri öö... aga seal polnud tubadel isegi uksi ees ja vannituba asus keldris. Muidu puhas ja vahva koht, mingeid pretensioone mul polnud). Keskmine hinnaklass kollektiivsetes hostelitubades kipub jääma sinna 8-10 euri kanti. Madalhooajal on muidugi ka erandeid...

Parema ülevaate saamiseks vaata hostelbookers.com või hostelworld.com lehekülgedele. Need annavad kiire info eurides kõigi suuremate linnade hostelite kohta.

15 euriga päevas saaksid hakkama juhul, kui peatud odavaimas hostelis, sööd õige tagasihoidlikult (ja tead, kust leida odavaimat toitu) ja mitte millegi muu peale ei kuluta.

Mul endal saab kiirnuudlitest, suppidest ja putrudest isu kiiresti täis ja neelud käivad just värskete toitude järgi. Paljusid puu- ja aedvilju on mõneks päevaks üsna kerge kaasa võtta: õunad - mahlased ja seisavad kaua banaanid - toitvad (ja võivad seista minu päeva, oleneb, mis olukorras nad osta). Kirsstomatid on ka head, nagu keegi enne mainis

Endal kogemusi ei ole, aga sõbrannal on käsivars metalli täis ja tema reisib alati arstitõendi ja röntgenipildiga.

Pangaautomaatide limiit kipub tõesti R$600-1000 kanti jääma, aga see pole mitte päeva vaid kasutuskorra limiit. Olen ise endale niiviisi sulas lennupileti raha pangaautomaadist välja võtnud - R$3600. Seisingi lihtsalt pangaautomaadi ees, võtsin kuus korda R$600 kaupa välja. Aega ta võttis, aga sain tehtud.

Ja kõik pangaautomaadid Brasiilias tõesti välisriikide kaarte vastu ei võta. HSBC on hea. Aga enamikes teistes pankades on ka tavaliselt üks automaat, mis välismaa kaartidega suhtleb. Mul on siiani ikka õnneks läinud, kuigi vahel on tarvis ühes pangas mitu automaati läbi proovida (Banco do Brasil ja Bradesco on siiani ka üsna hästi sobinud).

Mitu kaarti on tõesti hea mõte (kuigi SEB saatis mulle asenduskaardi 50 eegu eest ja ilma eriliste küsimusteta, tuli ainult netipangas vastavat nuppu vajutada). Ja kordan igaks juhuks korra veel - soovita lapsel panka raha välja võtma minnes keegi seltsiks kaasa võtta. Vahel mõned nolgid passivad pangaautomaatide ümbruses ja jälgivad neid, kes korraga suuremaid summasid välja võtavad ja siis üksi edasi jalutavad.

Aga keegi ei käse teil neid freeloadereid enda juurde võtta. Selleks ongi couchsurfingus olemas soovituste süsteem - kui oli vilets kogemus mõne freeloaderiga, pane see sinna kirja. Ja enne kellegi enda juurde öömajale võtmist, loe nende profiili ja vaata, mis eelmised host'id on öelnud. Maja reeglid saab ka juba meili teel kokku leppida (viisakalt reeglite või eelistuste arutamine ei ole üldse mitte halb asi). Ise ma ka päris iga inimest enda juurde vastu ei võta - profiil ja eelnevad soovitused ütlevad paljutki... Aga olen kohanud liiga palju ülilahedaid inimesi, et mõne tüütuse tõttu asi lihtsalt katki jätta. :)

Ehk on hotellis olemas ka pesukuivati?

Suuremates linnades, supermarketites ja suuremates poodides ikka saab. Väiksemates poodides/kohvikutes tänavanurgakesel ja väiksemates linnades alati ei saa. Viimastel juhtudel on parem valmis vaadata, millised pangaautomaadid Eestist pärit pangakaarte vastu võtavad (kõik ei võta, aga tavaliselt on igas pangas vähemalt üks automaat, mis funkab. Kui vaja, siis sellest võin hiljem rohkem kirjutada).

Kaasa anda on kõige mõtekam justnimelt pangakaart. Las uurib välja, milline automaat läheduses Eesti kaardiga funkab ja võtab sealt kord kuus terve kuu raha välja (vahetuspere turvamisel). Pangaautomaadiga on vahetuskurss soodsam kui valuutavahetuses. Kui on soov sularaha kaasa anda, siis kõlbavad nii eurod kui dollarid. Lisaks odavamale kursile on pangakaart tihti parem, kuna suuri rahasummasid sulas kaasas kanda pole seal üldjuhul eriti hea mõte. Parem hoida mingi summa sula kodus ja iga päev vaid päeva jooksul vaja minev kaasa võtta.

Taskuraha suurus oleneb kõvasti sellest, millises Brasiilia osas laps elab ja millised on tema tarbimisharjumused. São Paulo on näiteks ülimalt kallis linn ja elatustase seal (neis linnaosades, kuhu tavaliselt vahetusõpilasi majutatakse) vahest isegi Eestist veidi kallim. Väiksemates linnades, sisemaal ja Brasiilia põhjaosas on jälle kohti, kus elatustase vaat' et kordi madalam on.

Kui lapsel vaja põhiliselt kulutada lõunasöögi, bussipileti, limonaadi ja mõne kinopileti peale, siis pakuks umbes 1200-1500eek/kuu. See teeb siis umbes R$200-250 kuu taskurahaks. See summa tundub mõistlik arvestades, et õpilase kinopilet on umbes R$8-15 olenevalt osariigist ja kinost, lõuna tagasihoidlikumas restos R$5-10. Pirukas ja limonaad umbes R$2-4. Bussipilet, olenevalt linnast, kipub olema R$1-2.50.

Kui laps on harjunud ostma riideid, vidinaid, CD plaate või tahab kasutada mobiiltelefoni, siis võib summat muidugi suurendada. Eks Brasiilia puhul kehtib sama mis Eestiski - ühe lapse tagasihoidlik taskuraha on teise jaoks varandus. Lisan siia veel mõned üldised hinnad, et sa ise oma arvamuse võiksid kujundada.

Mobiiltelefon (uus) lepinguta - R$200 minutikaart - R$1-2/min (hind sõltub, kas helistada võrgusiseselt, mobiilile või tavatelefonile; palju soodukaid on ka, seega tihti saab odavamalt). Keskmise suurusega pizza - R$10-30 shampoon supermarketis - R$6-10 CD plaadid - R$12-25 (originaalid) odavamad riided - kohaliku odavtoodangu hulka kuuluvaid pluuse-kleite-pükse saab alates R$5-10/tk, firmapoodides ja klantsimates ostukeskustes kipuvad hinnad algama R$30-50 kandis. suveplätud on R$10-25, kingad R$10-50 pesupulber 1kg - R$4-5

Ei tea, ei oskagi mingeid erilisi hinnavõrdlusi välja mõelda. Ehk eeltoodud näited aitavad võrrelda üldist hinnataset ja selle järgi otsustada taskuraha suuruse üle.

Kui on täpsustavaid küsimusi, räägi detailidest ja küsi julgesti.

USAs on rongiga reisimine teiste transpordivahenditega võrreldes üldiselt üsna kallis. Tihtilugu on rongipiletite hinnad võrreldavad lennupileti hindadega, või isegi kallimad. Tegin just otsingu - 5. juunil on Boston-Los Angeles ots rongiga $243 ja lennukiga $120. Greyhound bussiga on sama ots $231.

Bussiga reisides soovitan olla ülimalt ettevaatlik, millise firmaga minna. Kõige suurema haardega bussifirma siin kandis on Greyhound... ja kõige jubedam kah. Greyhound müüb pileteid suvalisel arvul (mitte spetsiifilistele istekohtadele). Bussi peale saamine käib "first come, first serve" süsteemil, ehk kes enne kohale jõuab, see saab bussile. Kui on palju pileteid müüdud, siis toob Greyhound välja lisabussid. Aga kui on ainult paar reisijat üle, siis mahutatakse neid suvalises järjekorras järgmistele väljumistele. Bussid on sin üldiselt kõige madalamale ühiskonnakihile ja tihti täis üsna kahtlasi kujusid. Olen ise bussiga USA-le mitu tiiru peale teinud - nägin eksvange, hullumeelseid, haigeid, jäin korra pagasist ilma, ei saanud paar korda bussi peale rahva rohkuse tõttu, veetsin öö mingis kahtlases bensujaamas ümberistumist oodates (kõikides kohtades ei ole bussijaama) jne. Aga samas, kui sul on kõva närvi ja tahtmist näha, mis väljaspool suurlinnu toimub, siis bussiga võib reisida küll. Siin-seal on olemas kohalikke väikefirmasid, mis Greyhoundist osavamad ja puhtamad on (Boston-New York-DC on kohaliku hiinalinna bussiliiniga tunduvalt parem).

Pikemad otsad soovitan igal juhul lennukiga teha - kiirem, mugavam ja tihtilugu ka odavam kui rong või buss.

Eesti ja Brasiilia vahel alustati viisavabaduse kohta kõnelusi juba aastal 2000. Teoreetiliselt jõustus "turismialase koostöö lepe" kahe riigi vahel aastal 2006 (seesamune, mille kohta alustati kõnelusi aastal 2000). Seni pole see lepe veel erilisi tulemusi andnud. Nii palju kui mul on õnnestunud Välisministeeriumilt välja pinnida, on teemat möödaminnes puudutatud paaril kohtumisel nii möödunud aastal kui ka sel aastal, aga mingit kindlat otsust või tegevusplaani (või vähemalt mingit ajakava) veel ei ole. Ja kui isegi umbes hinnangut ega ajakava ei ole...