euroskleroos

Uus kasutaja, liitus Tripiga 12 aastat tagasi

0 meeldimist
0 postitust
5 kommentaari
Viimased kommentaarid

Sarandest Korfule läheb juuli andmete järgi tiibur hommikul kella 10 paiku ja suurem/aeglasem laev kell 16. Kas ja kui palju selle suurema peale autosid võetakse, seda ei tea täpselt öelda. Aga liiklus toimib ja iga päev.

Need betoonist punkrid, mida leiab igal sammul, pidavat olema rajatud tuumapommiplahvatuse kaitseks - iga elaniku kohta üks punker :D Täiesti mõttetud punkrid, täiesti mõttetus koguses. Kusjuures suur osa neist on kasutusel välikäimlana.

Jala liikuja jaoks on ilmselt kõige huvitavam kogemus loomapabulate rohkus teedel (ka kõnniteedel, üldse igal pool). Nende vältimiseks peab üsna palju vaeva nägema.

Jala riiki sisenedes ei pidanud juunis mingit maksu maksma. Aga olen kuulnud, et see oleneb täiesti piiripunktist ja piiritöötajast, ning et kõva vaidlemise peale on isegi võimalik sellest kõrvale hiilida.

Aa ja nii palju veel, et see pilt, mis peaks olema vlore-sarande vahelisel teelõigul tehtud, on ilmselt vana - sellist asja seal paar nädalat tagasi küll ei olnud. Ainuke nokitsemine käis korralike piirete ja valgustuse püstitamise kallal.

Albaanias on peaaegu kõik hinnad poole odavamad kui Eestis. Kohalikku raha peab kindlasti olema, sest eurodega makstes võtavad nad päris palju vaheltkasu. Paljudes väiksemates poodides ei saa 5000 lekisega maksta (umbes 610 krooni), sest neil pole raha tagasi anda. Seega peaks sellised rahanumbrid mõnes suuremas ettevõttes väiksemaks vahetama. Mina käisin Albaanias telgiga ja seetõttu kulus raha põhiliselt vaid toidule - 8 päeva peale kulus 1500 eesti krooni (12 270 leki). Arvestasin suurema kuluga ja seetõttu jäi leke üle.

Teekonna Durres-Vlore-Dhermi läibisin ühe päevaga, suurema osa bussiga. Sealt edasi veetsin kõik 8 päeva mööda rannakülasid edasi liikudes Sarande suunas. Juunil ja augustil on Albaanias väga suur vahe. Põhiosa turistidest tuleb just augustis ja kohalikud hotellipidajad rääkisid, et kui juunis kõik võitlevad linna saabuvate turistide pärast, siis augustis on kohad juba ette väljaostetud. Nii palju kui mina nägin, siis käis väga intensiivne turistide värbamine. Peatatakse auto kinni ja küsitakse, kas ööbimiskoht juba olemas. Palju on selliseid kodumajutusi, kus üüritakse välja ainult pool maja või mõned toad (nagu Horvaatias). Kuna omavaheline konkurents on suur, siis võib hinna suhtes julgelt kaubelda või lihtsalt järgmisesse majja astuda ja öelda, et "eelmises pakuti nii palju eest, kas pakute vähem?". Kämpasid nägin väga vähe. Sellest Llorgara turistide külast kõndisin mööda jah, see on väga korralik koht, tegelikult ainuke kämping, mida teel kohtasin. Asukoht on väga ilus, üksildase männimetsa keskel mägedes. Jalutada on seal väga mõnus. Selle koha miinuseks on võib-olla hind, sest internetis olid mingi hetk andmed 30 euro kohta öö, mis Albaania mõistes on üsna kallis. Aga kui raha pole probleem, siis seda kohta kindlasti soovitan. Autoga minnes piisab distantsi durres-kakavi mõnusaks läbimiseks ilmselt ühest ööbimisest. Aga kui on huvi mere ääres kauem aega veeta, siis soovitan Dhermid ja Borshi. Käpmasid seal ei kohanud, aga mere ääres oli hotellikesi piisavalt ja muidugi laialt ruumi telgi jaoks, kui seda varianti peaksid kaaluma. Himare on suurem koht ja rand pisem, seega mitte nii hea.

Kui aga tahta mõnes suuremas kohas öö veeta, siis Sarande on kindlasti edukaim kuurort. Rand ei ole enam privaatne, kuid seal on rohkem võimalusi poodide mõttes (et vajalikku toidukraami ja päiksekreemi osta). Sarande oli nii täis ehitatud, et pidin ka ise seal hotellis ööbima. Valisin sellise koha nagu "Gjika", kesklinna lähedal, aga samas mõnusalt eemal, teiste majade vahele peidetud, aga rõdult avanes kena vaade kogu sarandele, merele, rannale ja mägedele. Hotell on minimalistlik, üks pere seda peab ja nemad vastutavad kõige eest, mistõttu on meeldiv isiklik lähenemine. Hommikusöök on ööbimise hinna sees ja mega hea! Suur taldrikutäis moosi ja värsked saiad, nii kohvi kui tee, munad, jne. Ja see tuuakse soovi korral privaatsele rõdule(pärast kõva matkamist jättis igal juhul sügava mulje). Kui huvi on, annan telefoni numbri ja aadressi. Kaheinimese voodiga tuba maksis 2400 leki öö (290 krooni). Kohaliku taksojuhi sõnul oli see keskmine hind, saab ka odavamalt, kui otsida.

Juttu jätkuks muidugi veel pikemalt. Sarandest edasi sõitsin juba bussiga Ateenasse. Teede kohta veel nii palju, et seda distantsi läbisid edukalt ka suured veoautod ja ühtegi kruusateed ei kohanud. Tee-ehitust ka polnud, liiklust segasid vaid lehmakarjad. Pilte võin saata meilile.

Käisin tänavu juunis-juulis Albaanias matkamas, küll ilma autota, aga läibisin pmst kogu marsruudi durres-vlore-sarande-kakavi kas jala või bussiga. Väga hea tee on minu hinnangul, täiesti korralik asfalt ja vlore-sarande vaheline lõik on suuremalt jaolt ka piiretega. liiklus on hästi viisakas, vabalt võis mööda autoteed seljakotiga marssida, ühtegi ohtlikku olukorda ei tekkinud, sest sõidukiirus on mõistlik. Kurviline on küll ja kõrguskartlikele ilmselt mittesoovitatav, aga kui elamusi otsid, siis see tee on tõesti äärmiselt ilus. Kannatust peab varuma, sest nt Llorgara pass enne Dhermit on kilomeetrite viisi mööda mäekülge edasi-tagasi sõitmine. Mina läbisin selle jala, lootes, et saab äkki kuskilt lõigata, aga mäekülg on nii järsk, et alla sealt ei roni. Pimedas kohalikud ei sõida. Punkt kell 9 läks kottpimedaks, sellega tuleb kindlasti arvestada. Aga jah, soovitan mereäärseid teid nii palju kui võimalik, sest sisemaa lõigud durres-vlore ja sarande-kakavi pole üldse nii põnevad, et mitte öelda lausa igavad. Kui tahad vahepeal teha mereäärseid peatusi, siis kõige ilusam rand oli Borshis, sest seal ei olnud veel kuni mereni diskoteeke ehitatud. Muuseas kõik rannad dhermist piqeraseni olid veel juuli alguses inimtühjad. sarande on suurem kuurort ja seal on turiste rohkem. aga kokkuvõttes võib öelda, et hätta päris kindlasti ei jää, sest kohalikud on VÄGA abivalmis ja kuigi nad tõesti ühtegi võõrkeelt ei räägi (mõnikord saksa keelt küll, sest on seal tööl käinud kunagi), siis turiste hoiavad nad au sees ja aitavad nii palju kui vähegi suudavad.

Minul on aga selline mure, et mulle jäi pärast reisi kätte Albaania leke umbes 3000 krooni väärtuses ja tahaksin neid tagasi vahetada. Kas kellelgi oleks huvi?