mairis

Uus kasutaja, liitus Tripiga 10 aastat tagasi


0 meeldimist
1 postitust
1 kommentaari

Viimased kommentaarid

Nüüd on siis Šveitsis käidud ja nädal umbes ka juba Eestis viibitud.
Mõtlesin, et panen kirja mõned soovitused või tähelepanekud, millest reisi planeerides kasu võiks olla, endal küll oleks olnud.
= Läksime Air Balticu lennuga läbi Riia Zürichisse. Leidsime, et 30 min on täiesti piisav aeg ümberistumiseks, antud lennufirma lennukid olid täpselt graafikus.
= Kohapeal kasutasime ainult ronge. Šveits on suuruselt täiesti Eestiga võrreldav, ainult elanikke on 7x rohkem. Seega jõuab rongiga vajadusel paari kolme tunniga riigi ühest otsast teise (inter city ronge kasutades, regionaalsetega läheb märksa kauem; võid paarikümmend km ka mitu tundi sõita - peatub nimelt pikalt iga paari km tagant, samas võid maha minna ka väga väikestes maakohtades ja pärast jälle edasi sõita).
Suur elanike arv + lisaks turistid, võimaldab üleval pidada väga efektiivset rongisüsteemi, suuremate linnade vahel on ühendus vähemalt iga poole tunni tagant, väiksemate vahel üks kord tunnis ikka. Rongid on eeskujulikult korras.
Olime seal 8 p ja ostsime Swiss saver passi. Vähemalt kahekesi reisides on selle hind ühele 320 franki (~3200 krooni), üksinda oleks vist olnud 370 või 380 franki (midagi sinna suunda, väga täpselt ei ole meeles). See võmaldab selle raha eest piiramatut sõitu rongide, busside, laevadega ning paljude linnade ühistranspordisüsteemiga. Lisaks tasuta sissepääsu enamikesse muuseumidesse. Juurde tuleb maksta ainult Berina ja Glacier ekspressis (spetsiaalselt turistidele mõeldud rongid, sõidavad üliaeglaselt üle ja piki Alpide) ning mäkke viivates tõstukites. Jäime selle piletisüsteemiga väga rahule. Lihtsalt ostad reisi alguses rongijaamast spetsiaalsest SBB (Schweizerischen Bundesbahnen) büroost pileti ja siis lihtsalt astud, kuhu rongi tahad ja sõidad niipalju, kui tahad, seal kohanumbreid ei ole.
= Poes on hinnad täpselt samas hinnaklassis kui meil, väljas söömine aga kallis - võrreldav Norraga.
= Zermatis soovitaks hotelli Matterhorn Focus, väga omapärase disainiga nii väljast kui seest. Võtke kindlasti ujumisriided kaasa, ujula kasutamine on hinnas sees, seal on ka väike välibassein. Sissepääsu on raske leida - see on Matterhornile viivate tõstukite alguspunkti juures, tuleb minna läbi tunneli ja siis lift viib läbi kalju mäe otsa, otse hotelli retseptsiooni.
= Linnadest soovitaks külastada Zermatti, Murtenit, Stein am Rheine´t. Kahjuks ei jõudnudki soovitatud Emmentali orgu ja Appenzelli külla. Just väikesed linnad olid huvitavad, suuremad linnad (Bern, Genf, Zürich mingit erilist muljet ei jätnudki, muidugi tasub ikka ära vaadata). Rheinefall oli ka huvitav ära näha, aga kes nt. Norras juba käinud, see on suuremaid ja väiksemaid jugasid näinud küll ja küll ja neile ausalt öeldes ei soovitakski. Tavaline juga, ei midagi nii erilist. Pigem vaadata veel väiksemates linnades/külades ringi ja kindlasti võtta aega mägedes matkamiseks. Seal on müügil väga head matkaradade raamatud.
Toredaid reisielamusi kõigile!