mandalijev

Uus kasutaja, liitus Tripiga 10 aastat tagasi

2 meeldimist
1 postitust
16 kommentaari
Viimased kommentaarid

Eelmine nädal tulin maršruudilt Tallinn- Elk (PL)- Katowice(PL)- Krakow(PL)- Zakopane(PL)- Karlova Sudanka(CZ)- Sassnitz(DE)- Stralsund(DE)- Druskininkai(LT)- Tallinn. Nagu ikka, kui puhkusele lähen, ei broneeri endale midagi ette. Nii ka seekord. Nii leiab uskumatult mõnusaid kohti, mida ei leia kuskilt bookingutest vmt.-st. Kokku olime 11 ööd erinevates hotellides ja ma kinnitan- ööbimisega Poolas, nagu ka varasematele reisikogemustele tuginedes mujal Euroopas, pole küll probleemi! Vähemasti siis, kui ei ole mingeid erinõudeid (a la väikeste lastega reisides vmt.). Endal oli küll ka telk varuvariandina kaasa võetud, kuid kordagi ei läinud seda vaja (nagu ka mitte ükski kord varem sarnastel reisidel). Võib- olla esimese korraga igal pool ei õnnestu vaba kohta leida. Zakopanes näiteks saime alles kolmandal katsel nõks enne keskööd ulualuse aga ega me ei otsinud kaua, saabusime sinna lihtsalt väga hilja. Kuna polnud Poolas ammu käinud, ehmatas hinna- kvaliteedi suhe. Ikka positiivselt- meil siin on inflatsioon euro tulles nii tõsise töö ära teinud, et ei oskagi enam ette kujutada, et öö igati normaalses hotellis vaikses kohas vaatega rõdult kaunile järvele koos tip-top hommikusöögiga kolmele inimesele kokku võib maksta 30 eurot (!). Suuremates kohtades on muidugi kallim aga Eesti inimest need hinnad küll ei kohuta:).

Endal ka plaan sinnakanti minna. Kuidas seal mobiilileviga lood on?

Praegu just naasin Lux Express Specialiga. Väga mõnus! Hetkel ei teagi, kas rikun reegleid, kui kiidan seda bussiliini opereerivat firmat:). Olen väga rahul- kümne päevaga korraldavad nad sulle ära kõik Venemaale sõiduks tarviliku selmet ise ajada välja kutset, viisat, pileteid, ööbimist. Minnes kasutasin nende bussi tavavarianti e. Lux Expressi, mis on vähe mõistlikuma hinnaga ja samuti väga OK aga Special on tõesti Special (ja siis ei peagi olema väga odav:)). Ja Peterburgi ei jõua ära kiita. Aga see on teise jutu teema.

Kaks kõvemat tegijat Euroopas: www.bupa.com ja meilgi esindatud ERGO. Võib- olla on teisigi pakkujaid, tasub kohalikust peakontorist (!- mitte reisibüroost või müügipunktist!) küsida. Hea Kurimooril on 100 % õigus- kirjelduse järgi ei ole kindlasti tegu standardse teenusega. Pole ka õige väita et Eestis polegi võimalik teistsugust teenust saada. Reisibüroost küsimise välistasin mitte seetõttu et nad ei oska leida lahendusi vaid pigem seetõttu et enamasti pakutakse seal kindlustuse poole pealt standardteenust. See umbes sama kui lähen ostan ülikonna kaubamajast või lähen rätsepa juurde... Viimasel juhul- kuna tegu on erilahendusega- tuleb ilmselt ka paksem rahakott kaasa võtta ...

Teekond oli edasi- tagasi Šveitsi ots- pidasin kiiruse mõttes sobivaimaks Berliini kaudu ja nii palju kui võimalik läbi Ida- Saksamaa minna. Asi õigustas end minu puhul täielikult- pääsesin Saksas ummikuvabalt mõlemal suunal, teed vägagi korralikud. Algse küsimuse püstitaja on küll ilmselt juba oma sõidu ära teinud aga kui just väga idas pole sõit seal Austrias siis vb. on teistele abiks.

Saabusin. Lääne pool Varssavit on tasulised, ida pool tasuta. GPS kiiruskaamera hoiatused, millest siin varem on foorumis Poola transiit jms juttu olnud, ei ole üldse abiks- oli kaasas Garmin Nüvi äsja laetud kaartidega- ei näidanud neid kaameraid mis vastutulevale liiklusele oli suunatud vaid pigem need mis juba lahkuvale suunale olid üles pandud e. mitte need mis teoreetiliselt mõõdavad . Abi on kahest asjast: 1) juba eelpool kirjeldatud pikkade antennidega vennad (tihti ka mitte- Poola numbritega) aga neile ei pruugi järgi jõuda; 2) tavalised Poola rekkad- külast külla mõned kütavad nii mis kole ja neil sama inf ilmselt seose kaamerate jms.-ga. Aga liiklusega sealmail ka sedaviisi et mina küll aru ei saa, kuidas nad õnnetuste statistikas meist tagapool on? Nii karmi kogemust pole mul veel olnud aga kindlasti on hullemaidki kohti. Ei hakka siin üksikasju kirjeldama (vb. mingis reisikirja laadses asjas pikemalt?) aga kahe päeva jooksul mis mul kulus poola teedel nägin pealt nelja tõsist suht äsja toimunud matsu, millest üks tundus küll kabelimats olevat- ühesõnaga ettevaatus pole liiast sest seal, nagu rahvast üldse, nii ka hulle on liikluses ikka kõvasti .

aAa olen "kriipsukesega" sarnaselt "mures": ise olen 5 a. elanud võõras kultuuri-/ keelekeskkonnas. Ma toetan täiega mõtet minna laia maailma aga siis kindlasti konkreetsel eesmärgil ning kindlusega et see mis seal ees ootab ongi see mis eesmärki saavutada aitab (n. studeerimine vms.). Kui tööpakkumine pole akadeemilises liinis, Euroliidu bürokraatiasüsteemis või globaalses ettevõttes, tuleb olla väga- väga valvas- igas paigas on küllalt kohapealset kaadrit ja välismaalased saavad rämedalt kotti. Ise ei ole saanud kuna mul vedas- välismaine ettevõte korjas Eestis omad kodinad kokku ja võttis mõned töötajad peakorterisse kaasa, nii et mul oli elu tipp- topp aga mu proual on sellest ajast väga valusad kogemused. Töövõtu korral tuleb arvestada veel sellega riskiga et kui ei liigu akadeemilises või globaalse ettevõtte liinis või siis euroametnikuna, võib Eestis saadud haridus olla sisuliselt väärtusetuks tunnistatud (ehkki formaaljuriidiliselt vist see enam euroliidus probleem ei tohiks olla?). Ehk vabalt võib juhtuda et akadeemilise kraadiga inimesel ei jää muud üle kui võtta vastu n. koristaja koht et elus püsida....

Äkki on mõtet üleüldse avada mingi a la riski-, pettuste rubriik/ teema kus on võimalik vastastikku kogemusi jagada, k.a. konkreetsed libapakkujate kontaktid vms.? Veebimajandusest muidugi minu ülalpakutud viite osas saan küll ainult positiivset öelda- see asi toimib küll.
.
.
.
Trip.ee lisas suured algustähed!

Zürichis pakutakse päise päeva ajal tänaval mitmesugust kaifimaterjali alates kanepist ja on ka kangemat värki. Ise olen vana kooli mees juba ja Eestis pole minusugusele kunagi miskit sellist pakutud. Aga paanikaase küll sattuda ei maksa- tegemist ikkagi väga rahuliku ja ilusa linnaga kus ka öösel ringi jõlkuda pole mingit muud probleemi kui et varguse riski suhtes tuleb valvas olla. Ja seal puuduvad klassikalises mõttes getod, ehkki kohalikud peavad selleks tihti Region 4 e. multikultuursuse aspektist ja ööelu poolest vast kõige huvitavamat kanti. Aga miskit hullu pole ja Region 4 selline põnev koht kus mina iga kord läbi käima pean kui seda linna jälle külastan.

et Sveitsis asi hull. Aga seda küll et ka seal võib asju juhtuda. Webipettus muidugi globaalne äri. Aga Sveitsi suurlinnades, eelkõige Genfis ja Zürichis juhtub kah asju nagu igas teiseski suurlinnas. Möödas on ajad (kui neid üldse on olnud?) kus neis linnades võis muretult toimetada. Kallale vast keegi ei kipu aga mul on šveitslasest tuttavaid, eks- kolleege, kes on sattunud varguse ohvriks. Ja üks mu proua tuttav Eesti tüdruk tehti sealsamas Genfis nii paljaks et isegi passi ei jäetud alles, kõik läks... Maal ja mägedes muidugi teine lugu, nagu igalpool. Ega need pätid ka kohalikud pole vaid meie omad poisid kes seal priskema noosi nimel oma tööd teevad :-).

Selles süsteemis peaks minu teada olema mingi garantii ehk niimoodi tänavale ja rahata ei saa jääda kuidagi. Teisalt jälle, tuleb olla valvas et lahkumisel mitte sea kombel ära minna, võib saada kopsaka koristusarve ja blacklisti sisse süsteemis.

Jah tehakse kahjuks ka Šveitsis (aga seda õnneks siiski juhtub harva, ise olen seni igasugu sigadustest pääsenud, kuulnud ainult et toimub ja eriti just Šveitsi prantsuse osas miskipärast). Öömaja osas olen ise kasutanud puhkekorterite portaali www.interhome.ch. Viimati maksin 2 nädala eest 2-toalises 1000 chf aga on ka odavamaid. Koht ise asus muidugi Genfist parasjagu kaugel- Engelberg/ Titlis www.titlis.ch. Aga Genfis ja eriti selle ümbruses (kui olete autoga, pole vast probleemi), peaks sealt interhome-ist midagi leidma küll. Iseasi kas kohe midagi vaba on. Proovige.

Kord viibis mu proua kõrgetasemelisel konverentsil Chicagos kus talt ka küsiti päritolu kohta. Proua siis vastas et "... from Estonia". Selle peale küsis ameeriklane et "... o my God, you are from that ferry...?". Aga minu proua ei ole suu peale kukkunud ja vastas " yes, am a cook there ...".

Kui vaadata wifi levikut ja kaardimakse võimalusi siis Lääne- Euroopa on Eestiga võrreldes ikka kiviajas. Kuna kavas lähiajal Poolat läbida, siis kuidas see olukord Poolas võrreldes Eesti või Lääne- Euroopaga paistab? Kas peab kogu aeg karman zlotte täis olema, et ellu jääda? Tanklates ja hotellides ikka kaardimaksed toimivad?

Veel see küsimus, et kustkaudu oleks mõistlik Poolat läbida? Nad vist ka viimasel ajal kõvasti tee-ehitusse investeerinud. Poola läbime laupäevasel päeval.