taaja

Uus kasutaja, liitus Tripiga 11 aastat tagasi

11 meeldimist
6 postitust
51 kommentaari
Viimased kommentaarid

Just käidud Bohemian Traveliga Poola reisil. Buss oli väga korralik, vist lausa päris uus, väga puhas ja jalgadel oli piisavalt ruumi. Hotellid olid nii ja naa, Gdanski lähedal hotell Gregor meeldis väga, kuid Lomza lähedane hotell (tanki juures) on ikka jube läbuhotell. Torunis oli ööbimine vanalinnas. Kokku oli ööbimisi 4 erinevas hotellis.Reisikava on ülitihe, päeva kohta oli tavaliselt mõned tunnid sõitu ja 2-3 linna/lossi, mistõttu vaba aega anti linnades vaid 45 kuni 90 minutit, mille sisse pidi mahtuma ka söömine. See tähendas seda, et kappasime aga giidi järel ja ise linnas ringi mõnulemiseks ei jäänud üldjuhul midagi. Pisut pikemalt sai vaba aega Varssavis ja Torunis. Kuna Poolas on kaubad palju paremate hindadega kui Eestis, siis oleks oodanud, et ka kaubanduskeskuses oleks saanud käia kauem kui 1,5 h. Riiete, jalanõude ja maiustuste ostmiseks on seda ilmselgelt liiga vähe. Augustis ja septembris Põhja-Poola minnes tuleb arvestada, et ilm võib olla ka vihmane ja pilves. Meie reisil (augusti lõpus) õnnustus saada 3 päikselist +30 kraadist päeva ja 4 sombust ja vihmast päeva, mil Poola kergelt ligadi-logadi elu ei tundu vabameelselt armas, vaid täiesti masendav.  Mõlema laevasõidu ajal ladistas vihma sadada. Pärast reisi sain teada, et mul üks sõbrants käis samal ajal Bohemianiga hoopiski Sloveenias ja tema reisimuljed olid kõik ülivõrdes. Nii et augusti lõpus oleks siiski parem minna rohkem lõuna suunas. 

Tere, just tulime Palangalt. Enne seda oleme seal käinud kaheksa aastat tagasi (2010) ja ütleks, et hinnad on kõvasti tõusnud. Palanga peatänaval oli sel suvel palju vähem karuselle ja nende asemel kõvasti rohkem kohvikuid. Nii et lastele ja noortele on igavamaks läinud.Aga hindadest. Palanga peatänaval suhkruvatt 1.50, mullivahvel 2-3 eurot, karusellisõit 2-4 eurot, papagoi või boamaoga pildistamine 5 eurot, paarisjalgratta laenutus 8 eurot/tund. Toidud olid odavamad kui Tallinnas, praed 6-8 eurot. Õlled pidid ka odavad olema :)Neringale sõit (edasi-tagasi) 12.30, delfinaarium + meremuuseum 10 + 10 eurot, poolsaare keskkonnamaks 20 eurot/auto. Nii et raha muudkui läks. Nii et meie tegime järelduse, et kui soodsalt tahad perega puhata, tuleks minna Poola. :)

Lätis oli kõige soodsam, vahe oli ca 8 senti liitri kohta. Tasub osta ka kohe piirilt, see on isegi soodsam kui järgmistes tanklates. Cirkle K kliendikaart kehtib ka Lätis.

Viimasel kolmel aastal on kogu aeg olnud Riia ringteel remont. Sel aastal küll õnneks ummikuid ei olnud, kuid Klaipeda/Palanga/Jelgava suunas tuli läbi linna sõit kiirem. 

Käisime märtsi lõpus Paphosel. Kuna Ryanair jõuab kohale alles öösel, siis linna saime taksoga (40 eurot). Kuna Coral Bay asub kaugemal, tähendab seal ööbimine ka kallimat taksosõitu. Päeval läheb sadamast sinna iga 10 min tagant buss (nr 610) ja päevapilet on väga soodne (5 eurot). Rannad olid tasuta ja märtsi lõpus vesi nauditavalt ujutav. :)

Meile meeldis seigelda Saukrasti, Turaida, Sigulda ja Valmiera kandis. Jäime ka ööseks ja täiesti suurepärase toa saime 40 euro eest (Guest House Mazais Ansis).Riiast edasi soovitavad tuttavad külastada Rundale lossi, meie aga käisime Tervete rahvuspargis, mis oli nii meile kui lastele väga tore elamus. Metsa alla oli puitskulptuuridega tehtud terve päkapikumaa, lisaks teised tegelased. 

Soodsalt saab sinna, kuhu sõidavad odavlennufirmad. Soovitan ka Küprost. Imeilus loodus, palju on vaadata, head toidud, hinnad taskukohased ja ühistransport on hästi korraldatud.Samuti oleme soodsalt käinud Itaalias. Siit kohale lennukiga, kohapeal saab igale poole rongiga (www.trenitalia.com).Linnareisidest on mulle kõige enam meeldinud Budapest. Buda poole peal on lossid ja ilusad vaated, kuid põhivõlu on Pesti poolel :) Uuesti läheks Kangelaste väljaku lähedal termaalvee spaasse, turule, kohvikutesse, Doonau kruiisile ning jalutaks bulvaritel. Sel korral tahaks näha ka kommunismi muuseumit.Kui aga sobib ka autoga minna, siis Poolas on lõputult avastada. Ilus maa, kaunis loodus, sõbralikud inimesed, head toidud ja hinnad sellised, et osa reisirahast teenib end tagasi :) Vaatamist väärt on nii Põhja-Poola künklik maastik kui ka Lõuna-Poola mäed, kaunid väikesed linnakesed ning hästi restaureeritud lossid ja kindlused.Veelgi lähemal on Palanga. Autoga vaid 8-10 h sõitu ja oledki kuurordis - jalakäiate tee ääres on lõputult karuselle, elava muusikaga kohvikuid, tänavakunstnikke, miime, õnnemänge, jäätist ja suhkruvatti. Väikese praamisõidu kaugusel saab näha delfiinide shõud ja nautida Neringa poolsaare ainulaadset loodust ning üliarmast Nida linnakest.

Just tulime Paphoselt. Märtsi viimasel nädalal oli sooja +23...25 kraadi ja vesi oli ujutav (ca 20 kraadi). Ringi liikusime ühistranspordiga. Üksikpilet maksis 1,50 eur ja päevapilet 5 eurot. Sadama bussijaamast läksid liinid nii Aphrodite sünnikohta (631), Coral Bay randa (615), vanalinna (610) kui ka lennujaama (612). Kui on abiks, siis jagan siinkohal märtsis 2018 kehtinud bussiinfot:Liin nr 612: sadam-lennujaam (01/04-30/11)Sadamast: 07.00, 08.10, 09.20, 10.30, 11.40, 12.50, 14.00, 15.10, 16.20, 17.30, 18.40, 19.50, 21.00, 22.10, 23.20, 00.30.Lennujaamast:07.35, 08.45, 09.55, 11.05, 12.15, 13.25, 14.35, 15.45, 16.55, 18.05, 19.15, 20.25, 21.35, 22.45, 23.55, 01.05.  Liin 631: sadam-Rock of AphroditeSadamast (E-L):07.25, 09.10, 10.40, 14.10, 16.00, 18.40, 22.30.Aphrodite kivi juurest (E-L):08.15, 10.05, 11.35, 15.05, 16.55, 19.30, 23.15.Sadamast (P):06.30, 09.10, 10.40, 14.10, 16.00, 18.40, 22.30.Aphrodite kivi juurest (P):08.15, 10.05, 11.35, 15.05, 16.55, 19.30, 23.15.Liin 615 sõitis Coral Bay randa iga 10-15 min järel ja liin 610 vanalinna umbes sama sagedasti. Ka Paphoses kohapeal oli palju vaadata - linna sees on nii kaunite mosaiikpõrandatega antiiklinna ja nekropolises (Tombs of the Kings) sammastega hauakambrite varemed.

Teooriad on toredad, kuid täiesti vales suunas. :) Ei tööta Viru Reisides, vaid olen sarireisija. Aastas tahaks nii 3-4 korda Eestist välja saada, kuid rahakott ei võimalda 500 euroseid paketireise. Bussi- ja autoreisid on toredad, näeb väga palju ning on soodsad.

Mina ei paneks Viru Reiside teemat kinni. Eks ajas kõik areneb. Uued reisikavad, uued giidid ja võibolla ka uued bussijuhid. :) Alustasin oma bussireisimist Bohemianiga Ungarisse ja Carinthiaga Austriasse ja need kogemused olid super-super. Siis oli veidi kõhe virukate peale üle minna, kuid uuemad foorumimuljetused aitasid vaimu valmis panna. :)

Olen Viru Reisidega kaks korda reisinud. 2016 detsembris Lapimaale ja 2017 suvel Legolandi. Lapimaa reis oli super. :) Korralik hotell (3*), kus sai igal õhtul külastada sauna- ja basseinikompleksi, reisikava mõõduka tempoga ning suurepärane giid Eve. :)

Legolandi reis oli samuti vahva, kuid magada sai liiga vähe ning liiga palju oli kiirustamist. Ööbimine Taanis oli vanemas, kuid renoveeritud kämpingumajas. Tualetid ja duširuumid olid ca 100 m eemal, ümberringi pimedus ja karavanid. Nagu giid ütles, tualett on seal põõsa taga. :) Mul oli küll päris kõhe, seda enam, et kämpingmajal oli palju aknaid, kust nägi väga hästi sisse, kuid augustiöö oli kottpime. Seevastu Rootsi kämping oli väga mugav ja õdus. :) Buss oli tellitud Lätist ja bussijuhid ei tea viisakusest vist midagi. Lõugasid inimeste peale, ironiseerisid ja loopisid pagasit lausa vihaga. Lisaks ei tundnud nad ka teed ega kasutanud gps-i, mistõttu oli uneaja arvelt tiirutamist. Kogu meeleolu päästis giid Sirje, kes oli tõesti tore ja hoolitses inimeste eest. Isegi laeval käis ta lastele pakkumas põgenemistoa mängu ja hoolitses, et sünnipäevalapsed saaksid Tallinkilt kingituse. :)

Minu jaoks on Viru Reisid väga hea võimalus soodsalt reisimas käia. Kohale viiakse, tagasi tuuakse ja ulualune antakse ka, selle raha eest ei saa rohkemat nõudagi.

2017 juulis olid Varssavi-Gdanski teel pikad (40 km) ummikud, sest ehitatakse kiirteed. See-eest sai valmissaanud teel 130-ga sõita. :)

Sel suvel käisime ka ise Põhja-Poolas. Esimene ööpeatus Augustów´is, mis on väga armas kuurortlinn, kuid meie reisil jäi see vaid vahepeatuseks. Kohe läksime poodi endale õhtuks süüa ostma ja sattusime hindadest vaimustusse. :) Järgmisel hommikul avastasime Warmia-Masuuria maastikku, suunaga Hitleri Hundikoopa poole. Maastik oli armsalt künklik, nagu teletupsumaa. :) Põldudel õitsesid moonid ja mingid sinised lilled, tee on kitsas ja kurviline, läks küladest läbi, kahel pool teed veel vanad pärnad. Hundikoobas oli enam-vähem, kuid teist korda sinna minna ei viitsiks. Päeva naelaks oli Święta Lipka kloostri vastas olnud suveniiride laat. Imeodavad puidust viled, mängu- ja nipsasjakesed, vitstest korvid, linikud jm käsitöö. Me olime seal pühapäeval. Õhtuks jõudsime Sopotisse. Warsaw-Gdansk vahel olid pikad ummikud (ca 40km), sest nad ehitavad sinna kiirteed. Enne reisi arvasin, et Sopot on midagi meie Pärnu, lätlaste Jurmala või leedukate Palanga sarnast, kuid tegelikult on tegemist hiigelsuure kolmiklinnaga Gdansk-Sopot-Gdynia, milles elab üle miljoni inimese. Sopoti keskuses on jäänud küll alles vana kuurortpiirkond, kuid selle ümber on meie Lasnamäe sarnased magalad.

Sopotist läksime edasi Heli poolsaart avastama. Jälle saime ummikutes passida, sest Hel on ka poolakate seas populaarne ning poolsaarele viib vaid üks tee. Hel oli väga tuuline ja lohesurfareid oli palju. Käisime ka sõjamuuseumis ja fokaariumis (hülgemaailm), mis erilist muljet ei jätnud. Hülged olid vaid 2-3 basseinis ja rohkem ei miskit. Pilet oli õnneks odav, vaid 5 zlotti. Tuul puhus kohu aeg väga tugevalt ja kuigi paistis päike, tundus olevat väga külm. Teist korda ei läheks. Küll aga meeldis tagasiteel minna kaubanduskeskusesse. 12 euroga saime täitsa toredad teksad, 8 euroga õueketsid ja 20 euroga ehtsast nahast sandaalid. :)

Kahel õhtul käisime Sopoti kuurortpiirkonnas ning õhtutuledes oli see väga kaunis ja meeldejääv oma muuli, meenelaada ja kohvikutega. Kõver maja ja Grand Hotel oli väga meeldejäävad. Kui oleks rohkem aega olnud, siis oleks tahtnud piraadilaevaga merele õhtusööki nautima minna. Hinnad olid üllatavalt taskukohased ja laev päris ehtne piraadikas. :)

Viimasel Poolas kohapeal veedetud päeval käisime Kaszubski miniatuuride, gigantide ja autode pargis. See oli alles elamus. :) Imeilus Poola maastik, miniatuurid kuulsatest ehitistest, metsa all hiigelputukad ja päkapikud ning eraldi aias multikatest ja filmidest tuttavad autod. Pool päeva läks ära ja me nautisime täiega. Koht oli poolakate hulgas populaarne, kuid välisturiste ei märganud üldse. Kel huvi, siis kodulehekülg http://www.kaszubskiparkminiatur.pl Kui meie käisime, siis kolme parki sissepääs täiskasvanule oli 7 eurot (30 zlotti) ja lapsele 5 eurot (20 zlotti). Suhkruvatt maksis vaid 0,7 eurot (3 zlotti). Toidu hindu ei mäleta.

Meie reisi viimaseks vaatamisväärsuseks jäi Szymbark tagurpidi maja, mis oli täielik turistilõks, sest lisaks majale oli seal vaid üks punker ning hulgaliselt kohvikuid ja restorane. Ning raha küsiti umbes sama palju, kui eelmises pargis. Tagurpidi maja oli tagurpidi vaid esimesel korrusel, trepp oli tehtud õiget pidi ja ülemine korrus oli sisustamata, käia sai vaid mööda laudteed. Arvan, et Tartus on asi ehtsam. :) Igatahes mõlemad kohad jäid maastikukaitsealale, kus oli palju metsa-põlluseid künkaid, väikseid külakesi ja järvekesi. Magasime veel viimase öö Sopotis ning kütsime siis ühe jutiga Eestisse (17h), tehes vaid tanklates peatusi.

Märts-aprill võib veel külm olla. Aprilli lõpus käisin Genova lähedal Rapallos. Päeval oli soe, kuid tuul oli külm. Õhtuti käisime jopega.

Eile tulin just sügisese koolivaheaja reisilt Bergamo piirkonnast ja sooja oli +12..+16 kraadi, pilvine, sadas vihma, lehed langesid... Oktoober nagu oktoober, võibolla pisut meie septembri nägu, kuid suvesooja sealt ei leidnud.

Sihtkohana soovitan Varennat. copy-paste mu enda kommentaarist:

Läksime Bergamost rongiga Leccosse ja sealt edasi Varennasse. Pilet ca 5,5 eurot, aega läks ca 1,5 h. Varenna on hästi armsa vanalinna, ankrus paadikeste ja ilusate vaadetega linnake, mis on massturismist veel rikkumata (erinevalt Bellagiost). Samuti ei olnud seal paneelelamuid ja tihedat liiklust nagu Leccos. Praamiliiklus on Varennas tihe ja nõnda sai käidud ka teistes järveäärsetes linnakestes. Varennas kohapeal nautisime õhtuti kohvikus head toitu, gelatot ja vaadet tuledesäras linnakestele üle järve. Samuti oli külastamist väärt mäetipus asuvad kindluse varemed (Castillo di Vezio), millelt sai kõrgelt ümbruskonda näha.

Läksime Bergamost rongiga Leccosse ja sealt edasi Varennasse. Pilet ca 5,5 eurot, aega läks ca 1,5 h. Varenna on hästi armsa vanalinna, ankrus paadikeste ja ilusate vaadetega linnake, mis on massturismist veel rikkumata (erinevalt Bellagiost). Samuti ei olnud seal paneelelamuid ja tihedat liiklust nagu Leccos. Praamiliiklus on Varennas tihe ja nõnda sai käidud ka teistes järveäärsetes linnakestes. Varennas kohapeal nautisime õhtuti kohvikus head toitu, gelatot ja vaadet tuledesäras linnakestele üle järve. Samuti oli külastamist väärt mäetipus asuvad kindluse varemed (Castillo di Vezio), millelt sai kõrgelt ümbruskonda näha.

Ostsime praami päevapileti (15.-) ja käisime piirkonna linnad läbi - Varenna, Bellagio, Menaggio, Tremezzo. Väga meeldis Varennas asuv Castillo de Vezio - väga ilusad vaated mäe otsast üle järve. Samuti oli vahva istuda õhtupimeduses Varenna vanalinna kohvikus ja nautida vaateid tuledesäras linnadest vastaskaldal. Bellagio ja villa Carlotta ei jätnud erilist muljet - Bellagio oli massturismist ära rikutud ning villa Carlotta oli nagu meie Kadrioru kunstimuuseum. Võibolla oli asi ka kehvas ilmas.

Tulin just eile Bergamost. Sooja +12...+16, pilvine, sadas vihma. Täitsa nagu meie oktoober. :D Roomas olevat samal ajal +22...+24 kraadi.

Bergamo lennujaama esine on Milanosse minevaid busse täis. Pileteid saab lennujaamast. Jama on vaid selles, et Tallinnast jõuab lennuk Bergamosse enne ööd. Me jäime lennujaama lähedal asuvasse hotelli, sest Itaalias tuleb 24/7 check-in hotelle tikutulega otsida. Admin tädid tahavad ju ka koju minna. :D

Peatusime Rapallos. See on mõnus väike linnake, ilusa sadama ja promenaadiga. Väikese laevaga (ferry) saad seigelda kõrvallinnakestes. Nt meie käisime väga ehedas sadamalinnakeses Portofinos 11,5 euro eest. 30 min oli sõitu, mille jooksul nägime väga kauneid vaateid ja linnake ise oli ilus. Samuti on Cinque Terre rongiga vähem kui 1 h kaugusel. Rapallosse saab otse rongiga Milano Centralest ja majutuse hinnad algavad 45 eurost.

Lisan veel, et majutusime Rapallos, kuhu sai mõnusasti Milano Centrale jaamast otse rongiga (2,5 h) ja kust läheb rong edasi La Speziasse (ca 40 min). Majutuse hinnad olid soodsamad kui Cinque Terre lähiümbruses ja kuurort ise väga kaunis.

Külastasime Cinque Terre radasid aprilli keskel. Läksime rongiga La Speziasse ja edasi Riomaggioresse. Kahjuks olid esimesed kaks lõiku varinguohu tõttu suletud ja me pidime alustama Cornigliast. Rada oli väga mõnus, mõõdukas võhmatrenn noorele inimesele, kuid päris palju matkajaid olid vanemaealised, kes võtsid rahulikumalt. Sooja oli nii 20-22 kraadi ning vaated üle mägede ja külade väga ilusad. Kõige enam meeldis Vernazza. Soovitan proovida seal müüdavaid värskeid grillitud mereande.

Hinnad: rongipiletid La Speziast kohale ja külade vahel olid ca 2 eurot, rajapilet 7,5 eurot (Corniglia-Monterosso).

Käisime 2013 aasta oktoobri lõpus ja siis oli päeval Eestimaiselt soe, kui kohe pärast päikeseloojangut tuli hakata jopesid otsima. Basseini enne kl 14 ei tahtnud, sest vesi oli ööga külmaks läinud, kuid päike suutis selle päeva jooksul soojemaks kütta.

Raekoda ja Alberti väljak olid öösel väga ilusad. Soovitan külastada raamatukogusid. Väiksem keskaegne raamatukogu on Chethami muusikakoolis, suurem gooti stiilis raamatukogu on John Rylandsi raamatukogu. Teadus- ja tehnikamuuseum oli ka huvitav. Sai näha esimesi autosid, lennumasinat jm.