sanchopancho

Uus kasutaja, liitus Tripiga 9 aastat tagasi

7 meeldimist
0 postitust
24 kommentaari
Viimased kommentaarid

Mul pidi 15.03 olema lend Washingtoni Lufthansaga, õnneks canceldati tagasilennu kõige viimane segment ja pakuti asenduseks paar tundi hilisemat lendu - kohe hea võimalus refundi paluda. Swedi krediitkaardi kindlustus vähemalt üleeile lubas ka tasuda sellise olukorra puhul kulud, aga ehk midagi siis muutunud. Airbnb lubab, et saab tagasi ka teenustasu kui reisile seatakse piirang, aga hetkel  näib teenustasu siiski seile jäävat

Oleneb, mis reisilt ootad. SP on metropol, kus saab nautida suurlinnale omast melu - raju luksust, hipsteri-värki, toredaid parke, põnevaid muuseume. 

Rio kohta ei saa ka öelda, et oleks väikelinn, aga eelkõige orienteeritud rannaelule (vähemalt turistide puhul), mis on samas väga vahva - maailmas pole just palju nii suuri linnu, kus oleks nõnda palju rannaala. 

Kui tahaks mõlemast veidi osa saada, siis ilmselt umbes sama raha eest võimalik ka multi-city: lendad nt SP-sse, sealt lennuki või ööbussiga Riosse ja Riost tagasi Eestisse. Kallimates ööbussides istmed pm täisvoodiks käivad. 

Mõlema linna puhul räägitakse enamasti probleemidest turvalisusega, Rios olla olukord peale olümpiat isegi kehvemaks läinud. Olen 5 reisi käigus kokku umbes 3 kuud neis linnades veetnud ja endal pole ühtegi vahejuhtumit olnud, samas ka siin foorumis leiab omajagu neid, kellel nii hästi pole läinud. Hea ettevaatusabinõu on uhked ehted ja kaamerad koju jätta ning ohtlikemaid piirkondi vältida. Teha tasub omale ka kohalik SIM kaart neti jaoks (nt TIM - aega võtab vähemalt tunnikese ja pass peab kaasas olema) - siis saab mugavalt kasutada Uberit, mis on odav ja turvaline liikumisviis.

Veebruaris jagati Copa lennul Panamast Havanasse turistikaarte küll, aga ei julge kinnitada, et neid ka nüüd veel jagatakse. Ja kuna meil olid Reisieksperdist vms kohast ostetud kaardid juba olemas, siis ka ei proovinud, kas saab Copa omadega riiki sisse või mitte

2019 veebruaris oli Varaderos meil kõige parem rannailm - mujal oli enamasti veidi jahe tuul, sh lõunarannikul. Aga eks see oleneb veidi päevast ka. 

Airbnb-s näeb ka Kuuba majutuste puhul arvustusi, seepärast me sealt kaudu ka bronnisime. Aga nagu eelpool mainisin, siis kohapeal olles USA sanktsioonide tõttu broneerida ei saanud.

Me tegime abikaasaga pm MaeLi kirjeldatud ringi selle aasta veebruaris ja laias laastus samad emotsioonid. Me bronnisime ette vaid esimesed ööd ja kohapeal selgus, et USA boikoti tõttu Kuubal olles nt airbnb kaudu ööbimist bronnida ei saanud. Nii et saatsin soovitud majutuste lingid koos oma Facebooki parooliga sõbrale Eestisse, kes siis meie eest bronnis. 

Wifis käimine on pööraselt tüütu ja nt minu iPhone sageli ei ühendanud (abikaasal samas probleemi polnud). 

Transpordima tasub kindlasti kasutada taksosid - me korra sõitsime turistidele mõeldud kaugliiniga ja see oli paras piin

Kui on ajaloohuvi, siis tasub käia Akkos Põhja-Iisraelis - vana ristirüütlite linn, kus palju kihistusi, sh nt Napoleoni pärand. Samas lähedal on ka maailma esimene holokausti muuseum. 

Surnumere ülemises “basseinis” on vee äärde minek maapinna vajumise tõttu üsna vaevaline ja ligi saab turvaliselt vaid paaris spas. Alumise basseini ääres on Ein Bokek ujumiseks/ päikesevõtuks hea koht, aga ma ise seal üle paari tunni poleks viitsinud olla, nii et piirkonna külastust on hea ühildada nt Masada kindluse või Ein Gedi looduspargi külastusega. 

Jeruusalemmas soovitan jalutada Õlimäele ja Kidroni orgu - viimasesse pääseb nt läbi Taaveti linna atraktsiooni, kui ei taha edasi-tagasi kõndida.

Kohale jõudes saad lennujaamas kohe vahetada - soovitavalt eurosid, USD puhul on 10% teenustasu (väike "karistus" kapitalistidele kommunistide poolt). Kurss on vist enamasti üsna sama, u 1 EUR = 1,1 CUC. Havana lennujaamas on nii mingid veidrad rahavahetusautomaadid (paned sula sisse, skännid oma passi ja saad kohaliku sula vastu) saabumise alal kui ka rahavahetuskiosk uksest väljudes. Kui peaks olema pikk järjekord, siis departure alal on ka kiosk.

Tallinnast vast päris 400-ga Kuubale ei saa, viimasel ajal on KLM/Air France pakkunud 500€ ümber ja väga heade lennuaegadega (kogu reis alla 15h). Teinekord Aeroflotil ka sarnases suurusjärgus hinnad. Helsingist saab sageli u 450ga läbi Kanada (ka mujale kui Havana). Väikeseks boonuseks turistikaardi pealt kokkuhoid 30€, kuna Air Canada annab selle tasuta, miinuseks aga u ööpäeva kestev teekond.
Kuuba kindlasti väga omanäoline. Kui seiklushimu on tagasihoidlik, siis ma sinna minna ei soovitaks - saab küll võtta ka klassikalisi kõigi mugavustega pakette, aga eemalt vaadates tundusid need üsna veidrad, meenutades ehedaid kommunistide tooteid, kus klient on eelkõige rahamasin. Samas kuna ise ei kasutanud neid, sis eks tunne võis petlik ka olla.

Olen käinud sel kümnendil 5 korda Rios ja seni pole mitte midagi hirmutavat olnud, sh ööbides Babilonia favelas Leme ranna kohal. Tasub lihtsalt ise mitte otsida ekstreemsusi ja kui jääda tavapärase turistiteekonna sisse ning muudel juhtudel kasutada taksot/uberit, siis ei juhtu midagi. Kiiskavad ja ülikallid kaelakeed jms tasub ehk ka hotelli jätta, rannas kehtib reegel, et pimedas pole mõtet veepiirile romantilisele jalutuskäigule minna, vaid soovitav on aega veeta promenaadil. Romantiliseks rannapuhkuseks tasub mõneks päevaks võtta ette sõit 4h kaugusel olevale Ilha Grande saarele, kus on kuritegevus 0 lähedane (nt Green Toad Bus'iga, mis võtab majutusest peale ja viib bussi/kiirkaatriga saarele kohale). 

Rita, kas soovid liikuda linnast-linna või bronnida mingiks pikemaks retkeks kindlat masinat/juhti? Esimest varianti pole Eestist mõtet kokku leppida - nt kodumajutustes peatudes aitab soovi korral peremees alati auto tellimisega (jagatud takso ehk taxi collectivo). Maksma peab alles sihtpunkti jõudes otse juhile. Masin võtab majutuse ukse  eest peale ja viib järgmises kohas samuti ukse ette. 


Teise variandiga kogemus puudub.

Ma kasutasin airbnb'd kõigi ööbimiste bronnimiseks - review'd annavad mingi kindluse, mis kohaga tegemist (mulle on see suts oluline, kõigil ei pruugi olla). Jätsin küll osad osad ööbimised bronnimata ja kohapeal selgus, et juba Kuubal olles ei saa seda teha. Lahenes nii, et andsin oma FB koodid sõbrale Eestis koos linkidega soovitud majutusele, kes siis ära bronnis. 

Helsingist on jah 150€ KLMiga aegajalt. Tallinnast alla 200€ leiab väga harva. Lufthansa vahel pakub 200-250€, mis hea hind. 

Eile, st laupäeva õhtul olid Galata torni juurest Taksimi väljakule viival Istiklali tänaval enamik poode 23ni avatud ja enamik peaks ka täna pikalt avatud olema. Eks mõnes teises piirkonnas võib muidugi teisiti olla.


Helsingist 40 km Turu poole on Nuuksio rahvuspark, kus saab telkida, teha lõkke peal toitu ja külasta kuivkäimlat. Nädala sees ilmselt vaiksem, nädala lõpus usutavasti päris palju rahvast. http://www.nationalparks.fi/nuuksionp/services

Käisime veebruaris - siis oli veidi jahe, aga muidu väga tore. Madeira edela osa oli minu meelest vahva kant. Kui kahekesi olla, siis nt see oli päris mõnus majutus: https://www.airbnb.com/rooms/9384646, sh olemas nii küte kui jahutus (kodumajutustes kumbki ülemäära levinud polnud). Vahemaad pole küll pikad, aga samas mägede tõttu võtab sõitmine jube kaua aega. Lisaks on väiksemate teede peal pimedas üsna vastik, nii et me peatusime saare erinevates osades mõne päeva ja vaatasime seal ringi.

Me võtsime auto lennujaamast - 11 päeva oli Sixt'il 90€. Ei soovita võtta mini-klassi masinat - meil oli VW Up ja sellega sai mäest üles vaid 1 käiguga (ja kui ringi sõita, siis mäkke tõusmist on PALJU). Käigukasti valik sõltub täitsa Su oskustest ja viitsimisest kangiga taielda.

Pico Areiro-Pico Ruivo oli äge, meile meeldis ka Levada Nova, Curral das Freiras (Nunnade org), Calhau da Lapa (kõrgelt kaljult laskumine mere äärde läänerannikul. üles-alla saab ka funikulööriga). Turistide seas üks popimaid, 25 Fontes Levada oli meie meelest keskpärane ja ülerahvastatud, aga eks maitse asi.
Igas suuremas kaupluses saab osta levadade raamatu (10-20€) - soovitan osta, sealt saab saare kõigi piirkondade parimate radade kohta infot, sh raskusastmed jne. Seda saab kindlasti ka netist tellida, lisaks enamik radu nt siin leitavad: http://www.walkmeguide.com/en/madeira/trails-list/

Tulin samuti just Riost, mulle isiklikult seal meeldib, seetõttu oli ka neljas kord kuue aasta jooksul Riot külastada. Röövimise ohvriks pole seni sattunud, aga eks võimalus on kindlasti mõnevõrra suurem kui nt Tallinnas. Nii et suured kaamerad-ehted tasub hotelli jätta.

Kui tahad minna vihmametsa ja paradiisirandadesse, siis tasub sõita Ilha Grande saarele, mis on 3-4 h Riost. Mulle väga meeldis seal, küll aga ei toimu mingit suuremat pidu-melu.

Rios endas peaks läheneva olümpia tuules kindlasti üritusi toimuma (tasub googeldada), kultuuriasutustest soovitaksin külastada jaanuaris avatud Museum of Tomorrow-d kesklinnas - väga vinge ja ebatraditsiooniline kogemus. Kuu peaksid juuni algul ka veel Brasiilias olema ja olema huvitatud mitme miljoni osalejaga üritusest, siis 5. juunil on Sao Paulos maailma üks suurimaid gey paraade - 2010 oli 3 milj osalejat, kindlasti ei jäänud alla karnevalile melu poolest.

Kuigi bussiga lennujaamast Copacabanale v Ipanemale sõitmises midagi keerulist pole (odav ja turvaline), siis esimesel korral soovitaks ehk tõesti taksot kasutada - buss peatub vaid soovi korral, aga kui ei tea täpselt, kus õige koht on, siis võib mitu km mööda kihutada (Copacabana on oma 4km pikk). Ja ega palavas Rios pole raskete kottidega ülemäära mõnus ka ringi siblida hotelli jahtides.

Linnas liikumiseks on liinibussid üsna ebamugavad - nagu eelpool öeldud, on raske peale saada, kui juhtub ummik olema (mida tuleb väga tihti ette), siis on palav ja üsna ebameeldiv. Soovitaksin kasutada hoopis metrood - kesklinna saab kiirelt, mugavalt ja turvaliselt. Kuhu metroo ei vii, sinna mine taksoga - lühikest puhkust pole mõtet ummikus raisata.

Kui Kristuse kuju juurde on soov minna rongiga, siis peaks ehk väga vara kohale minema või siis ette ära ostma - nt Copacabanal Leme poolses otsas Av Atlantica ääres on kontor, kust peaks saama seda teha. Ma läksin ~11 ajal ja siis sai rongipileti kella 14 reisile osta, väikebussiga mäkke ronides pidi aga vahepeatuses 1,5h kõrvetava päikese käes järjekorras ootama.

Favela tuuri asemel soovitan minna niisama favelasse jalutama - elasin viimane kord Lemes Babilonia favela (http://en.wikipedia.org/wiki/Morro_da_Babil%C3%B4nia) üleval otsas ja seal polnud midagi ohtlikku - narkoärile on ots peale tehtud, favela keskel asub politseijaoskond. Mööda peatänavat jalutada on igati ok, maitse saab täitsa suhu. Soovi korral võib favela alt võtta mototakso mäkke, 3 reaali sõit.

Lisaks saab nädalavahetustel ronida Leme mäe otsa, kust avaneb äge vaade Copacabanale. Tunnine jalutuskäik läbi vihmametsa, teepeal väikesed vahvad ahvid, kellele võib nt banaani anda. Turvaline koht - asub sõjaväebaasis (http://www.rio-de-janeiro-travel-information.com/morro-do-leme.html)

Copacabana ja Ipanema rannapromenaadil õhtuti jalutamine väga ohtlik ei tundunud, kuna palju on nii kohalikke kui turiste liikumas. Samas promenaadilt randa ei tasu pimedas minna, vältida tasub ka Rio kesklinnas väljaspool tööaega liikumist ja väiksemaid kõrvaltänavaid.
Korterite üürimisel tasuks ehk vaadata, mida soovitab Lonely Planet - mingi garantii peaks nende soovitus andma.
Rahavahetamine on väiksemates linnades küllalt keeruline ja tüütu - pangad minu meelest sellega ei tegele, otsida tuleb "cambio"-t. Rios ja Sao Paulos neid ikka siin-seal leidus. Pangaautomaadid võivad olla "tuunitud" ka suuremates kontorites, nii et see on omamoodi õnnemäng

Ma mäletan 2010. aastast, et lennufirmade port. keelsel kodulehel oli hind u kaks korda madalam kui ing. keelsel. Odavamaid ehk ilmselt kohalikele mõeldud pileteid sai osta aga vaid mingit kohalikku maksunumbrit omades (seal on üldse mingi omapärane süsteem sellega - isegi hotellist ei tahetud tööandjale esitamiseks arvet anda, kui seda nr ei ole).

Mulle meenub ebameeldivustest, kuidas keegi kõrvalistujatest suurema enamuse 8h kestnud lennust oma kõhutuult kaasreisijatele nautlemiseks jagas. Teine väheke häiriv sõit oli koos briti poissmeestega, kes lisaks joomisele ja räuskamisele otsustasid äsja jalast võetud mustade sokkidega üksteist loopima hakata... (stjuuardile sellekohast märkust tehes imestas too, et ka see segab mind :D) Aga õnneks on need pigem erandid kui reeglid. Olles ise küllaltki suur mees, härib mind tavaliselt see, kui minu kõrval istub teine samasugune - siis on tõsine karpi pressitud kilu tunne.

Kui reis peaks Rooma (või mujale Itaaliasse) viima vahemikus 14-22. aprill, siis on kõik riiklikud muuseumid tasuta, kuna käimas on kultuurinädal. Annab kena kokkuhoiu, kui sel ajal Itaaliasse sattuda...

Mina niisama küll ei riskiks kahe kotiga väravasse minna - olen korduvalt näinud, kuidas nõutakse asjade ühte kotti paigutamist võis siis 40£/euro maksmist. Kui tahad aga kindlasti osta, siis võta kaasa suurem kilekott, mille sisse saad paigutada oma pagasi ja lennujaamast ostetud joogid (kui Sul on kohver, siis ei jää muud üle, kui asjad sinna sisse toppida).