okram

Uus kasutaja, liitus Tripiga 8 aastat tagasi

1 meeldimist
0 postitust
2 kommentaari
Viimased kommentaarid

Mõne mõtte võibolla lisaksin veel juurde:

- Kazbekil on liustikud. Liustikes on praod. Näide Kazbeki praost SIIN. Osad praod on näha, osad ei ole näha. Ka suvel on osad praod lume all, ei ole näha. Kui on lumega kaetud liustikul käimine, siis on vajalik köiskonnas käimine.

- Ülemine ots ehk lõpu tipupüramiid on järsem nõlv. Kui seal on palju lund, siis piisab lumme astmete tegemisest. Kui on vähe lund, siis on jäine. Mina käisin 2017 juulis, oli jäine, grupis oli mitmeid algajaid, nii et panime jääpuuridega tugiköie, mida mööda siis igaüks paarkümmend meetrit allapoole kõige järsemast kohast ohutult alla sai laskuda.

- Mu meelest elementaarne varustus Kazbeki-suguse mäe jaoks on kassid, kirka, ronimisvöö, köies käimine. Ja arusaam, kuidas kirkaga ennast pidurdada, kui alla libised. Lisaks võiks grupil olla varustus juhuks, kui keegi prakku kukub või tugiköis vaja kinnitada ja arusaam, mida sellisel juhul üldse teha.

- On kuulda olnud, et mõned käivad ilma köieta ka. Osadest neist pannakse pärast järjekordne pilt Meteo seinale  (olen neid seal näinud küll) tekstiga "Have you seen this man?" ja kirjeldusega umbes nii, et matkas siin üksi ja oli muidu tubli, aga mingist ajast pole keegi enam teda näinud.

- 5000m mäel tuleb juba aklimatiseerumine teemaks ja kõrgushaigus võib olla probleem.

- Muidu Kazbekil käib päris palju algajaid ka (grupis võiks muidugi kogenumaid ka olla), peale köies käimise ronimistehniliselt midagi eriti keerukat pole. Tipupäev on pikk, vähemalt 10-12 tundi (sest kõrguste vahe nt Meteost tippu on suur) ja seega füüsiliselt päris raske, aga ei midagi väga hullu.

- Seega tundub, et "kergemaid" mägesid võiks ka ronida enne, aga eelkõige võiks enne natuke proovida kasside-kirkaga-köiega liikumist ja julgestamist.

Näiteks võib lugeda seda artiklit vabatahtlike poolakate päästekomando kohta Meteos, seal ka natuke õnnetustest juttu.

Disclaimer:

Olen käinud Kazbekil 3 korda, esimene kord pöördusime 4500 pealt halva ilma tõttu tagasi, teine kord (2017) tõusime mööda tavarada tippu ja viimasel korral (2019) tõusime Meteost otse tippu (kagunõlva pidi) ja laskusime tavarada mööda.

Mina olen küll tasunud Ryanairi turvamaksu netist krediitkaardiga makstes (juhtus see 2013 jaanuari alguses). Kasutasin sedasama ülaltoodud Riia kodulehe linki: http://www.riga-airport.com/en/main/passengers/useful-information/aviation-security-requirements/security-charge (sealt alla kerides on lehekülje lõpus paremal pool "pay the security charge" (sama tekst vasakul käib mobiilimakse kohta)).

Voucherid sai vist kohe välja printida, aga vaatan praegu, et meilile saadeti ka (pdf). Kuna sõitsime kolmekesi, siis ostsin 3tk, printisin kõik eraldi lehtedel välja, igaühel mingid ID ja PIN koodid ja see skännitav kujutis ka peal. Paberid näitasin lennujaamas ette kohe alguses turvakontrollile, pärast mu meelest enam vaja ei olnud. Kogu seda jama on vaja, jah, ainult Ryanairi väljuvate lendude jaoks, ülejäänud lennufirmadel on see hinda sisse juba arvestatud.