pepers

Uus kasutaja, liitus Tripiga 9 aastat tagasi

7 meeldimist
8 postitust
35 kommentaari
Viimased kommentaarid

Vabandust, nüüd peaks youtube link avalik olema.

Tere. Sai käidud selle aasta veebruaris Palawanil ja panin kokku väikese video El Nido piirkonna randadest kus sai käidud,Island hopingust ja Port Bartoni lähedal (1h paadiga) asuvast Secret Paradise Resordist.

Meie tegime valiku kohapeal. Ehk siis kõigepealt maabusime Kecilil kaheks päevaks ja käisime veetaksoga (mootorpaadiga) Besaril ja kuna Besaril olev majutus meeldis rohkem, siis kolisimegi edasiseks Besarile. Need saared on väga kõrvuti, nii et kui ööbite Besaril siis pole mingi probleem paadiga Kecilile sõita ja sela ringi kolada.

Nagu oma eelmise postituse lõpus kirjutanud olen, siis Gallest sõitis buss väikebuss (n.ö marsa) 3,5 tundi ja Mirissast Gallesse sõidab bussiga u.1 h, nii et u 5 h arvesta kindlasti. Sellepeale ei tasu loota, et liiklus hõredam. Taksoga saab kindlasti natukene kiiremini, aga see ka maksab u 10 x rohkem. Kui ma õieti mäletan, siis taksot pakuti u €70.- aga bussiga läks 2 inimest kokku u €6.- Meie sõitsime igaks juhuks ikka eelmise päeva õhtuks Negombosse ja sealt läksime hommikul lennujaama.

Tere, kas keegi oskab öelda kui rangelt Air China käsipagasi kaalust(5kg )kinni peab ja käsipagasit kaalub? Meil jääks käsipagas u 6-7 kilogrammi vahele.

Küsisin El Nido majutusest nimega Stunnung Vistas sama küsimust transpordi kohta PP-st El Nidosse ja vastus oli selline: Depending on the kind of van regular fare is P700. and P800. for deluxe per person.The regular van seats 12-14 people and the very little leg room. The deluxe van seats only 10 people and very luxurious in terms of leg room. Van travel time is 4,5 to 5 hours and you will be picked up at the airport or your hotel. There is 1 or 2 short stops for the van to gas up and restroom break. Rorobus is P497. per person. Rorobus travel time is 6-8 hours because it picks up passengers along the way and it has 2 stops for 30 min. each stop. You will have to go to the terminal and pay a tricycle for P200.-P250. from the airport or your hotel. Rorobus is comfortable in terms of leg room and space. BE CAREFUL WITH YOUR LUGGAGE.

Aga kas keegi on sõitnud El Nidost paadi-laevaga Port Bartoni või Sabangi? Oskab keegi selle otsa kohta midagi soovitada?

Soojakraadide pärast ei maksa seal piirkonnas üldse muretseda. Malaisia asub ekvatoriaalses kliimas kus temperatuur aastaringselt alla 23-24 kraadi ei langegi (väjaarvatud mägede piirkonnas) ja keskmine temperatur veebruaris on 25-28 kraadi. Samuti on vihmasajud sellises kliimavöötmes üsna tavalised. Vahest sajab vähe ja nõrgemalt, vahest rohkem ja tugevamalt. Väike sadu ei häiri üldse, sest sealne õhuniiskus on niivõrd kõrge, et isegi kui ei saja on riided ikka seljas niisked. Olime 2011 veebruari algul idarannikul (Kuantan ja Kuala Terangganu) u 10 päeva ja enamus päevi paistis päike ning sadas vaid mõned korrad.

To ludovic: jõuame (kahekesi) El Nidosse 31 jaanuar ja meil oli just plaan sõita 6 veebruar El Nidost laevaga Port Bartoni. Palju teil selline paadisõit ka maksma läheb?

Tahan mainida, et kui on soov läbida ühistranspordiga päevas suhteliselt pikki vahemaid (sri lanka mõistes näiteks juba 150 km), siis peab arvestama päris suure ajakuluga .Sri lankal kahjuks ei sõida näiteka 180 kilomeetrist vahemaad mitte kuidagi ära 2,5-3 tunniga (nagu eestis), vaid seal läheb aega u 5 tundi. Nagu ka Kilbu eelmises postituses kirjutas (Ella-Mirissa 180 km umbes 5 h). Kiirtee moodi tee on ainult Galle ja Colombo vahel. Küsisime kohalikult taksojuhilt samuti, et kumba linna ta soovitaks. Vastas, et varemed üsna sarnased ja Polonnaruwas nägevat põhilise ära. Selle iidse linna Polonnaruwa varemete vahel kõndides sain enda jaoks aru, et kui ajaloolist tausta pole uurinud ja giidi ka pole kes sulle nede varemete ajalugu tutvustaks, siis jäid nad mulle suhteliselt "tavalisteks" varemeteks ja seepärst jätsime Anuradhapura vahele. Kui juba käid omal käel kohaliku transpordiga ja soovid näha-kogeda kohalikku kultuuri ja elu, siis julgen soovitada Mirissas peremajutust nimega Ancient Tree Guesthouse http://ancienttreemirissa.wordpress.com mida peab noor kohalik abielupaar kellel väike u 4-5 aastane tütar. Perenaine teeb väga maitsavid karrisid ja oli lahkelt nõus toiduvalmistamist ka näitama-jagama. Siin ka tripadvisori link http://www.tripadvisor.co.uk/Hotel_Review-g1407334-d2561650-Reviews-Ancient_Tree_Guesthouse-Mirissa_Southern_Province.html

Sai käidud Mirissast vaalavaatlusel selle aasta veebruari algul. Nagu ikka selliste asjade juures sõltub palju ilmast. Paat väljus vara hommikul u. 6.30 ja ilm oli nii enam-vähem, ehk siis keskmiselt tuuline (u 6-7 m/s). Kõigepealt tuli sõita u 1,5 h avamerele (delfiine nägi selle sõidu jooksul ikka kohe päris palju)ja siis hakkas n.ö vaalade otsimine mis kestis u 1h. Alguses polnud paadijuhi prognoos vaalasid näha just kõige parem ja seda just tuule pärast. Seal avamerel olles tekkis küll selline tunne nagu otsiks nõela heinaküünist :) , aga lõpuks ikka õnnestus meil selle tunnikese jooksul näha nelja vaala või õigemini väikest osa nede seljast. Ja siis jälle u 1.5 h sõitu tagasi randa. Meie isiklikult läksime väikese mootorpaadig mis võttis peale ainult 6 inimest, samas kui enamus lähevad suuremate alustega kuhu peale mahub ikka u 40-50 inimest. Algul oli selle väikse paadiga natuke kõhe avamerel olla, aga võrreldes suure paadiga olid plussideks hea ja kiire manööverdamis võime, sest seda ei tea kunagi kus kohast täpselt vaal pinnale tuleb ja tänu oma väiksusele on ta vaiksem kui suured paadid ja pääseb vaaladele lähemale.

To AavoP: Oi neid küsimusi oleks mul palju-palju :) Oleks vist mõtekam sulle privaat sõnum saata, aga küsin mõne küsimuse ikka siin ka. Kas sellised rannad põhja- ja idarannikul asuvad El Nidost n.ö sama päeva tee kaugusel (hommikul sõidad randasid avastama ja õhtul El Nidos tagasi) või peab ööbima erinevates kohtades? Kahjuks nii minul kui kaaslasel puudub mootorratta juhtimis oskus. Ma saan aru, et mootorrataga on seal ringi liikuda kõige mugavam ja odavam, aga mis oleks alternatiiviks? Kas autot rentida oleks mõtekas? Kas autoga üldse mööda neid metsikuid teid sellistesse kohtadesse ligi pääseb? Kuna saar ise on üsna suur ja aega seal kohapeal olla 11 päeva, siis milliseid piirkondi sa isiklikult soovitaksid?

2011 jaan. lõpp ja veebruar algus sai käidud ja oldud Perhentianidel. Saaretel oli just algamas turismi kõrghooaeg ja kuna majutus kohti on üsna palju on ka erinevaid hindasid, aga 2011 oli keskmiseks hinnaks 2 inimese bungalo-majakese eest (kondikaga) u 175-250 MYR (€45-65). Minul endal on hinnataseme võrdlus India ja Sri lankaga ja nende maadega võrreldes on Malaisia ikka kallim ja palju arenenum küll. Kui ma ei eksi siis Malaisia on oma elatustasemega seal piirkonnas ikka esimeste hulgas. Ühe kohaliku söögikoha omanikuga vesteldes imestas mees, et mida me küll siia Malaisiasse tulime kui Vietnamis või Kamodzas on palju odavam puhata, et nemad käivad just seal puhkamas :)

Nagu lamantiini postitusest lugeda võib pole härra Donald, vähemalt nede kohtade pileti hindadele kus ise sai käidud, mingeid lisa tasusid otsa pannud (Polonnaruwa $25=€19 jne). Nii et mul on kahtlus kas härra/proua kuukivi ikka teab täpselt asjast kui ta kirjutab, et igasugused vahendajad tahavad ju ka või leivale saada ja sellepärast on piletid kallid????? Yala dziibisafaril on kaks eraldi tasu. Üks on fikseeritud sissepäsu pilet u €21.- nägu ja teine on džiibi rentimis tasu umbes €40.- auto. Praegused hinnad saad teada siit http://wikitravel.org/en/Yala_National_Park Nii et küsi järgi kas see hind mis ta pakub sisaldab mõlemat tasu (sissepääs+auto) või ainult sissepääsu tasu.

Tere, kirjutan vastukaaluks kuukivi postitustele. Esiteks on vaatamisväärsuste ja rahvusparkide piletid fikseeritud hindadega (kuigi näiteks riiklikul pühal võib pilet mõnisada ruupiat rohkem maksta) . Selle aasta veebruaris maksid piletid ühele inimesele Sigirya $30, Polonnaruwa $25, Hambatempel $10,Dambulla $10, Kandy botaanikaaed $9. Nii et vahet pole kas sa sõidad vaatamisväärsuste juurde autojuht-giidiga või lähed omalkäel bussi-rongi-jalgrattaga või millega iganes, lihtsalt need piletite hinnad on seal sellised. Meie võtsime seal oldud 20 päeva jooksul nädalaks autojuhi Jaga (leppisime meili teel u kuu ette) mis ei takistanud meil kuidagi moodi kogeda seda teistmoodi tegelikkust ja suhelda kohalikega. Pulma just ei kutsutud, aga meie autojuht Jaga kutsus meid ühel õhtul enda koju õhtust sööma. Ja autoga ringi sõites on vabadust rohkem kui ühistranspodiga. Kui näed ilusat-huvitavat kohta saad kohe peatuda või sisse keerata või valid jooksvalt mingi teise tee jne. Loomulikult oli ülejäänud 13 päeva jooksul väga lahe sõita ringi ka kohaliku transpodiga. Meie ringreis autojuhiga hakkas meie Sri Lankasse jõudmise teisel päeval, nii et esimesel päeval küsisime hinnavõrdluseks ka kohapealt paar pakkumist ja selgus, et meie eelnevalt meili teel autojuhiga kokkulepitud hind ei olnud küll märkimisväärselt suurem kohapeal pakutavatest hindadest. Võibolla meil lihtsalt vedas oma autojuht Jagaga kui inimesega kes elas küll n.ö euroopalikus mõistes vaeselt ja kelle väikeses osmik-majakeses polnud elektrit, aga kes iial ei luninud meilt lisaraha või ei kurtnud enda "rasket saatust" . Tema rääkis lootusrikkast tulevikust, et loodab ja soovib asutada oma väikefirma ja lapsed koolitada jne. Jagaga suheldes ja pärast nädala Mirissa rannas ühe perejuures ööbides meie küll ennast valgete kõndivate rahakottidena ei tudnud. Pigem vastupidi, kuna nad oskasid soovitada soodsamaid või paremaid kohti kuhu minna-osta-süüa. Ühel õhtul Kandys olles hakkasime jalutama keskusest hotelli ( vahemaa u 2 km) ja põikasime korraks sisse veinipoodi kust me tahtsime kaasa osta kohalikku jooki. Kuna müüja ei osanud hästi inglise keelt, siis tuli järjekorrst appi üks noor mees kes aitas tõlkida ja pärast seda kui oli kuulnud kus hotellis me ööbime, pakkus et võib meid enda kolmerattalisega hotelli sõidutada kuna see jäävat tema koduteele. Me küll pakkusime sõidu eest ka 150 ruupiat kuid ta ei võtnud tasu. Kindlasti võib sattuda ka ebameeldivate öömajade, juhtide või kaupmeeste otsa kes proovivad igal võimalikul juhul sinult võimalikult palju raha kätte saada kuid vähemalt üldine mulje srilanka inimstest jäi meile väga meeldiv.

Tere, meil esmakordselt Filipiinidele reis 29.01-12.02. Kuigi see Palawani saar tundub pindalalt üsna suur ja ruumi jätkub seal nähtavasti kõigile, siis selles hoolimata paistab olema Palawan just viimastel aastatel väga populaarne sihtkoht. Sellest tulenevalt küsimus (eriti nendele kes seal hiljuti käinud), et millised rannad on rahulikumad ja milised rohkem ülerahvastatud? Kui kellegi on äkki võrdlus momenti, siis selle aasta algul sai käidud Sri Lankal ja sealsetest Tangalle (Medaketiya beach), Mirissa, Unawatuna ja Hikkaduwa randadest olid Medaketiya ja Mirissa meile sobivad, aga Unawatuna ja Hikkaduwa olid liiga turistide rohked.

Sai ka 2011 veebruari esimestel nädalatel nii Perhentian Besaril kui Perhentian Kecilil kuna mõlemad on kõrvuti. Kuala Lumpuris olles öeldi meile kohalikust reisibüroost, et saared on veel n.ö kinni kuna mussoon pole veel läbi ehk siis saartel turismi hooeag pole veel alanud. Õnneks mõned päevad hiljem saime kohlikult kalurilt teada, et saartele juba saab. Ka minu mäletamist mööda ei väljunud neid paate just iga kell. Paadisõit (kiirpaat vms) saartele oli meil üsna tugeva tuulega nii et saime korralikult raputada u 30 minti, aga 8 päeva jooksul ei sadanud seal vihma kordagi. Meile isiklikult meeldis Perhentian Besar oma randadega rohkem kui Perhentian Kecil. Etriti meeldis Perhentian Besaril väike laguuni moodi rand mis asub Perhentian Island Resorti ees.

Meie nüüd tervet saart ühistranspordiga läbi ei sõitnud. Põhjapoolsema ja keskosa sõitsime autojuhiga, aga lõuna rannik Tangallest kuni Negomboni sai küll bussidega läbi sõidetud. Rongide kohta ma midagi öelda ei oska una nendega ei liigelnud. Eks see sõltub kui erinevates kohtades sa selle 10-ne päevaga ära tahad käia. Kui aega on ja kiiret väga kuhugi pole, siis bussisõit toimib küll. Neid sõidab asulate vahel tihedalt, kuigi vahest võivad nad olla väga rahvarohked ja aeglased. Ja loomulikult saad sa palgata autojuhi kui vaja peaks minema.

To Tii: Nagu eelnevalt kirjutasin, siis Nuwara Eliya on linnake mis meile mingit erilist muljet ei jätnud, aga linnast välja Ella suunas sõites oli loodus ikka väga ilus oma mägede ja mõnede koskedega. Kindlasti on selles piirkonnas võimalik peatuda-ööbida ka n.ö looduskaunis kohas, mitte tavalises linna hostelis. Me küll ise seal elevantide orbudekodus ei käinud, aga kui olime lugenud foorumitest seal käinute arvustusi,siis otsustasime ikka looduses vabalt ringi liikuvate elevantide kasuks. No jah rahvuspargis sa muidugi elevandile selga ei roni ja lonti ka silitada ei saa, aga see eest saad neid vaadelda loomulikus keskkonnas. Uda Walawe ja Yala rahvuspark on selles mõttes sarnased, et mõlemas sõidutatakse sind maasturi kastis mööda rahvuspargi ala ringi. Yalas läks hommikul vara korraga u 30 maasturitäit turiste ringi sõitma, Uda Walawes olime õhtuses väljasõidus ja seal sõitis välja 4 maasturit. Seda on raske öelda kui sarnased või erinevad need rahvuspargid on. Kui sa siin eestis lähed matkama metsa näiteks Aegviidus või Rõuges, siis kindlasti on palju sarnast, aga ka midagi erinevat. Kui õieti mäletan siis Jaga elab Girithale kandis. Sigiryat soovitaks ka. Piletid vaatamisväärsustele olid 9 kuud tagasi üsna kallid($20-30 nägu).

Kui rääkida lainete suurusest, siis see sõltub paljustki ilmast ja tuule suunast. Nii et ühel päeval võivad olla rannas (näiteks Hikkaduwas) suured lained, aga järgmisel päeval peaaegu leined puuduvad. Meie peatusime Mirissa rannas ja selle ranna ühes otsas oli väike laguun kus sai ka suurema tuulega väiksemates lainetes mõnuleda. http://www.flickr.com/photos/dariawadsworth/4600616036/ sellel pildil jääb see laguun paremale poole ja põhirand vasakule poole. Rand ise oli ka rahulikum ja mitte nii ülerahvastatud (kui näiteks oli Unawatuna), kuigi rannarestorane ja hotelle on seal kümneid. Ööbisime seal 5 ööd ühe noore pere poolt peetavas B&B-s nimega Ancient Tree Guesthouse. Nende kodukas http://ancienttreemirissa.wordpress.com See on peaaegu nagu kodumajutus, ehk siis pere on ehitanud endale hoovi veel ühe kahe toaga (mõlemal eraldi wc- dušširuum) majakese mida nad siis välja üürivad. Perenaine teeb ise väga maitsvaid kohalikke toite ja kui me palusime, et kas ta näitaks ka meile kuidas ta neid valmistab, siis oli ta lahkelt nõus. Pere elab n.ö külas sees, ehk siis põhimõtteliselt dzunglis, aga rannast ainult u 300 m kaugusel (jalutada 3-4 minti) Maksime 2500 ruupiat öö + hommiku ja õhtusöögid. Seal kõrval oli ka koht nimega Rose Blossom Guesthouse Mõlemad kohad on TripAdvisoris Mirissa B&B-dest kõrgetel kohtadel. Kuna mõlemad on väiksed kohad, siis on kindlam tuba ette bronnida.

To Tii: vähemalt 8 kuud tagasi oli Jaga puhul tegemist empaatilise, ausa ja siira inimesega, kes oli turvaline ja paindlik reisijuht. Meile pakkus ta huvitavaid kogemusi nii kõrvalisi mägiteid valides kui ka oma koju õhtusöögile kutsudes. Millist marsruuti ta sulle täpsemalt pakkus - ehk oskan soovitusi jagada. Ega endalgi sinna minnes vahemaadest ja kohtadest täpset ülevaadet polnud. Nüüd aga teaks küll valida :) - oleme ka ise rohkem looduse nautlejad ja hea meelega jagan oma kogemusi. Näiteks Polonnaruva oli meil Jaga poolt pakutud ringreisis sees, aga ilma giidita ja ajalugu teadmata ei kõnetanud need varemeid eriti. Samas Kandy Buda Hamba templis võtsime inglise keelse giidi (Jaga soovitusel u 1000.-) ja siis saime ikka asjast paremini aru küll, et mis seal toimub ja mis mida tähendab. Samuti meeldis Kandy botaanikaaed (suure " hiid-nahkhiirte" kolooniaga) Patusime ühe öö Nuwara Eliyas (mitte erilist muljet jättev linnakene), aga sõites pärast läbi seal lähedal asuvast looduskaunist külast nimega Ella tundus, et oleks võinud ööbida hoopis Ellas. World Endi asemel soovitas Jagga hoopis Lipton's Seati ja see oli tõesti hea soovitus. Sõit sinna oli mööd kitsenevaid mägiteid, ümbritsetud teeväljadest ja teekorjajatest. Vaade oli sealt tõesti ilus ja samuti oli seal väga vähe turiste. Käisime ka kahes rahvuspargis: Uda Walawe ja Yala. Elevantide orbudekodu asemel valisimegi Uda Walawe kuna seal näeb elevante ikka vabas looduses. Ja veelkord tuleb tunnistada, et kui suhelda inimesega avatult, ausalt ja sõbralikult on koostöö väga hea ja meeldiv.

To Tiit- leidsin selle Jaga algse meiliaadressi ka millele ma esmalt kirjutasin: nalinamarasingha@ymail.com ja giidi teadmisi (ajaloost jne) tal nagu ikka väga ei olnud. Kuid samas on ta kohalik kes teab kohti ja tavasid jne. Autojuhti hakkasin otsima u 2-3 nädalat enne reisi. Otsisin algselt välja u 5-6 kontakti (nii TripAdvisorist, Sri Lanka turismifirmadest, kui ka Trip.ee-st) ja küsisin pakkumisi ühenädalasek ringreisiks. Neid pakkumisi tuli vahemikus €800-€2000 (kaks inimest). Nii et eks nad enamus proovivad algul ikka max hinda saada. To pipikass: kui sa kirjutad , et puhkuse aeg on lühike, siis lihtsalt teadmiseks, et ehk küll bussi sõit on seal väga odav, võtab see seal ka aega. Näiteks sai sõidetud seal üks elu aeglasemaid bussisõite Matarst Tangallasse (u 36 km) natuke üle 2 tunni. Gallest Colombosse (u 160 km) kestis sõit n.ö express bussiga üle 3 tunni.

Kui elad Tallinnas, siis soovitan Reisinõustamise kabinetti mis asub Lääne-Tallinna Keskhaigla Merimetsa Nakkuskeskuses (Paldiski maanteel). Seal saad täpselt teada millised on need haigused mille vastu oleks vaktsineerimine kindlasti vajalik ja mille vastu vaktsiini polegi (nagu näiteks malaaria) vaid on ainult n.ö ennetavad tabletid. Seal küsitakse ka sinu/teie varasemaid vaktsineerimisi, nii et äkki mõni vaktsiin veel toimib ja pole uut/uusi vaja teha. Käisime seal ka selle aasta jaanuaris enne Sri Lankale minekut ja tuli välja, et meil kehtisid veel kõik 3 aasta tagused (kui käisime Indias) vaktsiinid. Aga niinagu eelnev pamukamu kirjutas, siis olen nõus: hepatiit A ja kõhutüüfuse, difteeria-teetanus ei tee kah paha. Meie malaaria tablette ei võtnud ja ka reisikabinetis öeldi, et seda pole ka väga tarvis, aga eks see sõltub ka rohkem piirkonnast kuhu soovite minna. Veebruaris olid seal küll sääsed, aga mitte nüüd väga kohutavalt ja nad ilmuvad päikeseloojangu ja -tõusu ajal paariks tunniks. Kasutasime kohalikku sääsekaitse kreemi ja toimis väga hästi. See suvi oli eestis sääski küll tunduvalt rohkem. Pealegi on enamus majutus kohtades voodid kaetud sääsevastaste võrkudega.

Bussiga sõit ei ole seal mitte ainult küllaltki odav vaid väga odav. Seal sai käidud selle aasta veebruaris. Lugesin just enda reisikirjast, et sõitsime Gallest Colombosse väikebussiga (nagu marsad u. 15 kohta) milles oli ka konditsioneer ning me maksime 275Rs nägu (u €1,6.-). Nedes väikebuss/marsades on ka klapiga istmed mis siis alla lastakse kui tavalised kohad täis. Nii et kui sa paned oma seljakotid- kohvrid vahekäiku kus iste alla käib, siis pead maksma ka selle allaklapitva istekoha eest. Kuna bussisõit on seal tõesti odav, siis on bussid loomulikult ka rahvast täis ja nii oli ka meie väikebussiga. Kuna me ei tahtnud hoida oma seljakotte u 3 tundi süles, siis maksime 275 Rs lisaks ja saime panna oma kotid vahekäiku. Takso läheks u 12 000 Rs ( u 75 Rs kilomeeter). Bussiliiklus on tõesti tihe ja olemas on ka expressliinid mis võivad teha natuke vähem peatusi, aga ei pruugi. Mingit broneerimist või ette ostmist (kui seda on üldse võimalik teha) tegema ei pea, sest suuremate linnade -asulate vahel sõidab neid tihedalt. Taksoga saaks sa kindlasti mugavamalt ukse eest ukse ette.