birg

Uus kasutaja, liitus Tripiga 7 aastat tagasi

11 meeldimist
0 postitust
22 kommentaari
Viimased kommentaarid

Jooga osas julgen soovitada sellist kohta https://www.facebook.com/kurmayoganwellness/?pnref=lhc Camiguin saarel.
Fantastilised inimesed teevad seda. Lisaks saab ka sukelduda ja free divingut teha. Ja üldse on Camiguin üks tore väike saareke, kuhu turiste tegelt väga palju ei satu.

Väiksematesse kohtadesse reisides tuleks kindlasti piisavalt sularaha kaasa võtta. Nt. minu elukohas ei ole 50 km raadiuses ühtegi sularahaautomaati ega ka kaardimakse võimalust. Suuremates linnades ja turistikohtades saab ilmselt kaardiga hakkama aga raha väljavõtmine on kallis. Enamus kohalikke panku võtab 10 000 peso väljavõtmisel 200 pesot teenustasu + su eesti pank võtab 5-6 euri sama summa eest.

Ma ei ole nõus tsheburashkaga, et Andas (Boholil) midagi teha ei ole. On küll - siin on joad, koopad, kus saab ujuda + eelajalooliste joonistustega koobas Lamanoc Islandil, mitmeid erinavaid (isegi inimtühje) randu, saab snorgelda ja sukelduda, mägedes on imeline loodus jne. Aga ööelu tõesti ei ole :) Anda on inimesele, kes hindab rahulikku ja looduslähedast puhkust. Üks väike probleem on siin see, et infot nende eelpoolnimetatud asjade kohta on raske leida. Keegi ei tule sulle Andas midagi müüma - ei tuure, majutust ega päikeseprille ja muud jama rannas. Siin tuleb lihtsalt kohalikega rääkida ja ise infot otsida.
Minibuss sõidab Tagbilaranist Andasse 2h, suur buss ca 3h.
Anda rannad on kindlalt Boholi parimad :)

Hei, mina olen permanentselt Boholil, peamiselt Andas. Astu läbi :)

Ma soovitaks ka Boholit. Siin on ilusaid randu, mägedes superlahedaid jugasid ja koopaid, nagu eelpool mainitud tarsier-id ja shokolaadimäed, lisaks ka mitmeid seiklusturismi võimalusi (nt. Lobocis) ja väga head sukeldumis-snorgeldamis võimalused.

Ma soovitaks ka Boholit. Siin on ilusaid randu, mägedes superlahedaid jugasid ja koopaid, nagu eelpool mainitud tarsier-id ja shokolaadimäed, lisaks ka mitmeid seiklusturismi võimalusi (nt. Lobocis) ja väga head sukeldumis-snorgeldamis võimalused.

Tere
Mina elan Filipiinidel Boholi saarel. Kui kohalike kombel elada, siis on elu odav – transport on odav, samuti söök kohalike söögikohtades on väga odav. Turistipiirkondades ja suurtes linnades võib muidugi kõike leida. Majutusega samad lood – leidub väga odavaid kohti, aga nende puhul ei tasu ka mingit luksust oodata. Seega oleneb, mida oma reisilt ootad.
Saarte vahel ühiskondliku transpordiga reisides peab arvestama, et väikeste saarte vahel ei pruugi alati otseühendusi olla, st. pead võibolla mõne suurema saare kaudu minema. Samuti võib adekvaatse info saamine praamide graafikute osas osutuda keeruliseks, netis on info tihti aegunud ja kunagi ei saa 100% kindel olla, et välja kuulutatud paat ikka õigeaegselt väljub (oleneb ka ilmastikuoludest). Seega saarte vahel reisimiseks varu piisavalt aega ja püüa olla võimalikult paindlik – kõik ei pruugi alati plaanide kohaselt minna :) Üldse on ringi reisimine Filipiinidel suhteliselt aeglane sh ka maismaatransport. Kui kiirus on oluline, siis tasub lennata – siselende on piisavalt palju.

Inimesed on Filipiinidel väga sõbralikud, püüavad alati aitavad, kui oskavad. Muidugi võib kas keelebarjäärist või kultuurilisest taustast tulenevalt väikseid arusaamatusi ette tulla, neid tasub pigem huumoriga võtta :) Kindlasti soovitan reisikohana – mitmekülgne loodus, ilusad rannad, odav ja super sõbralik.

Kui Boholi osas rohkem infot soovid, kirjuta mulle otse.

JAh, Boholil on alates esmaspäevast elekter enam-vähem olemas. Algul seostati kohalike valimistega (esmapspäeval 25. nov olid kogu Boholil valimised), aga nüüd on siiani elekter olemas. Siin Andas on igapäev mõnetunnised katkestused olnud, aga enamus aega on ok. Lugesin uudistest, et elektrivarustus täielkult taastatud ei ole ja kuni täieliku taastumiseni antakse elektrit ajaliste piirangutega, aga mingit konkreetset graafikut või ajakava pole näinud. Kohalikud ka täpselt ei tea, mis toimub.
Ilmselt turismipiirkonnad nagu Panglao on prioriteet ja sinna jagatakse elektrit eelisjärjekorras.

Tõepoolest, Boholi olukord turistide jaoks ei ole nii hull kui Leytes. Boholi probleem on hetkel ikkagi elektri puudumine (mis tuleb kahjuks Leytelt..). Olen ise hetkel Boholi pealinnas Tagbilaranis, üritasime eile generaatorit osta. Enamus kohtades naerdi meid muidugi kohe välja :) Aga üks suurem ehituspoodide kett ütles, et järgmise nädala algul tulevad neile generaatorid naabersaarelt Negroselt (kus elekter olemas), nii et loodetavasti saame ühe neist endale. Laeva- ja lennuliiklus Boholi ja teiste saarte vahel toimib tõrgeteta, seega söögipuudust siin karta ei ole. Kütuse osas hetkel ka kõik ok. Mõned asjad on võibolla natuke kallimaks läinud aga põhimõteliselt on ikkagi kõik olemas.

Praegu ongi hea aeg "tõelise" filipiini elu nautimiseks - tõused hommikul kl 5-6 koos kukkede ja päikesega ja lähed õhtul kl 8 magama. Päevavalgust on ikkagi üle 12 tunni, sellega jõuab palju korda saata.
Ok, õhtuti on tänavad pimedad, aga mingit kuritegevuse tõusu Boholil ei ole küll märgata ega ka raporteeritud. Elu läheb edasi ja inimesed on endiselt naerusuised ja sõbralikud. Minul "pessimistliku eestlasena" on vahel raske aru saada, kuidas nad suudavad peale sellised katastroofe ja üleelamisi ikka ja jälle naeratada .. ja võimatu on neile mitte vastu naeratada ...

Looder - ja teised ka, kes te tulete Boholile ja tahate aidata, siis kirjutage mulle birgit@andakidz.org. Me oleme just alustamas ühte suuremat sorti projekti, kus kõik osavate kätega inimesed abiks saavad olla.

Priit, mis vabatahtliku tööd sa tahad teha, millised on su oskused? Kui kauaks tuled? Siis oskan paremini soovitada. Ja kas sul on kotis ruumi, et midagi kaasa tuua?

Tere taas :) Bohol taifuunis väga hullusti kahjustada ei saanud, ehitised ja põllumajanduslik saak küll, aga inimohvritest Boholil pole kuulda. Hetkel on suurimaks probleemiks elektri pudumine tervel saarel ja kahjuks ei tea keegi, millal elektrivarustus taastatakse .. Boholi elekter tuleb nimelt Leyte saarelt, mis sai taifuunis kõige hullema löögi. Aga transport toimib ja kõik muu ka toimib, nii palju kui ilma elektrita toimida saab (telefonide, arvutite laadimiseks peab leidama mõne generaatoriga koha). Muidugi paneb elektripuudus suure põntsu tervele majandusele, turismile sh. Aga turistid on endiselt teretulnud, inimesed on endiselt super-sõbralikud ja rannad on endiselt paradiisilised. Abikäed on kohalike seas ka väga teretulnud :)

Terve Boholi saar on juba 3 päeva ilma elektrita (ja mõned teised saared ka). Jutud käivad, et võib võtta terve nädala, enne kui elektriühendused taastatakse. Tõesti, seetõttu pole saanud vastata ... Bohol ei saanud õnneks kõige hullemine kannatada aga kahjustsusi, nii otseseid kui kaudseid, on ka siin piisavalt. Transport kõik toimib jälle, nii et tuleku suhtes takistusi ei ole. Paljudes hotellides on generaatorid ka (ühte neist kasutan praegu isegi :))
Majutuse osas oskan soovitusi anda Anda piirkonnas. Panglao majutuste osas on ilmselt pädevamaid inimesi :) Raha tasub ka vahetada pigem Tagbilaranis.

Manilast Boholile e. Tagbilarani lendab 3 kompaniid:
www.airasia.com
www.cebupacificair.com
www.philippineairlines.com

Esimesed 2 peaksid odavamad olema.
Ikka tasub Eestist ära osta, mida varem ostad, seda soodsamalt peaks teoreetiliselt saama.
Eestikeelne kirjandus/ajalehed/ajakirjad on alati teretulnud :)

Üks soovitus veel, et kes Andasse snorgeldama tahab tulla, võiks mõelda oma varustuse kaasa võtmisele (tean, et võtab kotis palju ruumi ...). Varustust saab küll rentida hotellidest, kes sukeldumist pakuvad. Aga eraldi rendikohta siin ei ole. Või siis eelnevalt hotellist uurida, kas neil on snorgeldamisvarustust pakkuda.

Anda regiooni rannik (ca 10km) Boholil on snorgelamiseks ideaalne. Koralliriif on rannast vaid paarsada meetrit, saab ilma paadita riifini. Näha võib hulganisti erinevaid kalu, meritähti, isegi suuri merekilpkonni!! Kui viitsid vt. 6 min vidot, seal merealuseid kaadreid ka pisut

Panglaol saab ka snorgeldada, aga ma ise pole seda Panglaol teinud, ei oska täpsemalt kommenteerida.

Bohol ja Boracay on hästi erinevad - Boholi saar on minu arvates looduslikult palju mitmekülgsem. Sisemaa on mägine, fantastilise looduse ja maastikuga, palju jugasid (mille alla tekkinud basseinides saab ujuda), koopaid (mõnedes neist saab ka ujuda), erinevaid loomi (nt. üks haruldane elukas - kandlane). Kindlasti on Boholil vähem turiste kui Boracayl. Nii et oleneb, mida oma puhkuselt ootad :)
Vt ka www.boholtourism.com

Jah, Tagbilarani lennujaam ja sadam töötavad jälle vana graafiku kohaselt, saarele saamise ja lahkumisega mingeid probleeme ei ole. Shokolaadimägesid saab põhimõtteliselt külastada ja vaaadata - üle 1200 mäe on üsna suure territoorimu peal. Tean, et kokku varises üks vaateplatvorm Carmenis ja mõned mäed on maalihete tõttu kannatanud. http://newsinfo.inquirer.net/512983/government-eyes-rehab-of-chipped-chocolate-hills.
Samuti on seal mõned teed kinni, aga mitte terve shokolaadimägede ala. Seega on mägesid võimalik näha; transpordi / teede olukorra osas tasub vahetult enne minekut uurida.
Eriti kahju on hispaania koloniaalajast pärit kirikutest, mis kokku kukkusid - neid on võimatu vanal kujul taastada :(
Tundub, et siia lehele postitatakse ka jooksvat infot turistidele http://www.bohol.ph/article377.html
Mulle võib kirjutada ka birgit@andakidz.org :)
Boholi külastamise plaanist ei ole kindlasti põhjust loobuda.

Mina elan Boholi saarel, Anda külas. Kahjustused on tõsised järgmistes piirkondadas - Loon, Loboc, Sagbayan, Carmen (ka shokolaadimägede piirkonnas). Nendes piirkondades on teed ja sillad osaliselt läbimatud. Samuti oli kahjustusi pealinnas Tagbilaranis aga üldiselt nüüd juba kõik toimib - ühiskondlik transport liigub (vajadusel ümber suunatud aga toimib), poed, restoranid jm asutused on (taas)avatud. Panglaol minu teada erilisi kahjustusi ei olnud. Snorgeldamise ja sukedusmise osas on kõik korras. Head snorgeldamiskohad on Panglaol ja Andas.
Turistide jaoks ei tohiks erilisi takistusi Boholil olla. Ja kohalikud tõesti annavad endast parima, et kõik võimalikult kiirelt korda saaks. Seega tasub kindlasti tulla, vaatamist ja nautimist on siin väga palju :)

Boholile on just nüüd turiste väga vaja, seega reisiplaanidest vast loobuda ei tasuks. Usun et aasta lõpuks on olukord märgatavalt paranenud ka. Hoolimata maavärinast on siin palju teha ja vaadata.

Andasse on hetkel toesti keeruline paaseda, voimalik aga keeruline ja aeganoudev. Hetkel ei tea millal teed ja sillad korda saavad, eks nad tegusevad nii kiiresti kui voimalik. President on ka andnud korraldused kiiresti tegutseda.
Anda ise eriti kannatada ei saanud, nii et siin koik funktsioneerib.
Kellel huvi siiakanti tulla, andke marku birgit@andakidz.org.
Andas on kindlalt Boholi parimad rannad :)

Mina olen pidevalt Boholi saarel, Andas. Astuge labi :)
Boholil kindlasti malaariat ei ole, Boracay'l minu teada ka mitte.

Boholi saare kõige ilusamad ja paremad rannad on kindlasti Andas (100km pealinnast Tagbilaranist). Küla keskuses on pikk puhas valge liivaga rand + palju väikseid privaatseid rannakesi mõne kilomeetri raadiuses. Alona jt Panglao randadega ei saa võrreldagi. Anda ise on väga vaikne küla, vähesed valged turistid jõuavad siia. Ööelu ega -melu siin ei ole, lihtsalt ilus loodus ja rannad, sobilik snorgeldamiseks ja sukeldumiseks. Ma ise elan Andas, nii et kui keegi siiakanti satub, võtke ühendust - olen meeleldi teejuhiks :)