kaarell

Uus kasutaja, liitus Tripiga 7 aastat tagasi

1 meeldimist
1 postitust
1 kommentaari
Viimased kommentaarid

Tere

Kohalik giid soovitas valiku korral küll kevadet, aga asjaolude kokkulangemisel sai käidud Gruusias 15-28 oktoober. Ilm oli vahelduv – soojematel päevadel sai särgi ja lühikeste pükste väel oldud (20 kraadi sooja varjus) aga kõige jahedam päev oli 6 kraadi sooja ja sadas vihma. Must meri oli umbes 21 kraadi soe ja päeval oli täitsa mõnus ujumas käija, rannas siiski ei vedelenud. Seega, kui minna oktoobris Gruusiasse ei tasu arvata, et päris palmi alla lähete. Siiski ilm võrreldes Eesti sügisega mõnus pehme.

Oktoobri kasuks räägib see, et mäetipud hakkavad kattuma lumega, mis muudab vaated ilusamaks. Lisaks on paljud puuviljad valmimas. Käisime mandariinide raksus, võtsime puu otsast kiivit (mis pidi küll järelküpsema veel 2 nädalat), värsked hurmaad, granaatõunad jne.

Gruusiat tasub kindlasti külastada. Toit on seal väga hea ja 2 korda odavam restoranis kui meil. Kui võimalik, võiks saada ka kohalike juures ööbida – ollakse väga külalislahked ning huvitav on näha, et naine on kodune ning mees hoiab töölkäimisega perekonda üleval (linnades vähem levinud, maapiirkondades enam). Oktoobris minnes ei ole võimalik mägesid külastada, kuna lume sadamise tõenäosus on suur ning seetõttu ei juleta mägedesse minna.

Meie sõitsime ringi Trip.ee soovitatud giid Genadiga (kontakt info@daysingeorgia.ge, +9955 9990 1864), kes suhtleb inglise keeles, pisut räägib ka vene keelt. Genadi on sõbralik ja lahke ning paneb ka külastusprogrammi kokku vastavalt soovidele. Kohati jätab pisut autojuhi mulje, aga see võib olla tingitud ka sellest, et käisime esimest korda niiviisi giidiga reisil. Siiski julgen teda soovitada, sest kohapeal on giidiga elu väga mugav. Järgmine, kes temaga reisib, peaks tagasitee pagasis arvestama sellega, et ta lubas saata mulle koduveini;)

Panen kirja ka loetelu, mida minu arust vaatamisväärsustest tasuks kindlasti külastada:

• Katski Pillar – tasub minna, mäe otsas klooster. Üles küll ei saa, aga kalju otsas asuv klooster on üsna omapärane.
• Khertvisi klooster – väga viisakas ja puhas, pisut eristub kõigest muust.
• Vardzia koobaslinn – koobaslinn, saab ringi jalutada. Seal väga lähedal ka üks maa seest väljatulev veeallikas (vesi on soe), mis purskab.
• Borjomi park ja Borjomi ümbrus – väga ilus maastik.
• Nekresi klooster – tasub minna ka autoga üles, maksis 1 lari (umbes 0,4 euri). Tõusud on korralikud.
• David Gareja – minek kloostrisse maastiku tõttu huvitav, kuna tegemist on „kõrbega“ ehk seal ei kasva puid. Kloostri juures tasub kindlasti mäeotsa ronida, et sealt vaadata Aserbaidžaani.
• Motsameta klooster – ilus ümbrus ja klooster.
• Gelati klooster – Unesco maailmapärandi hulka kuuluv.
• Sataplia looduspark – kohati on pargis kaasaegset arhitektuuri, millest üks on klaaspõrandaga vaateplatvorm. Lisaks koopad, kus on hulgaliselt stalagmiite ja stalaktiite – Euroopas selliste külastamine oluliselt kallim.
• Batumis olles tasub käia ka ühel päeval Türgis, kohe piiri lähistel kaubanduskeksus, kus riided on poole odavamad kui Eestis.
• Batumi purskkaevud, mis purskavad muusikaga ühes rütmis.
• Uplistsikhe koobaslinn – Gori lähistel.

Gruusia lainetelt
Kaarel