seppo

Uus kasutaja, liitus Tripiga 7 aastat tagasi

1 meeldimist
0 postitust
6 kommentaari
Viimased kommentaarid

Pansodan galerii (286 Pansodan, first floor (upper block), Kyauktada, Yangon peaks olema ametlik aadress, aga teda annab otsida, ega seal erilisi märke pole).

Väga mõnus oleng oli seal, hommikuni sai viskit tarbitud. Nance Cunningham, kes seda abikaasaga peab, siis see, kelle vanaisa eestlane.

Olukord momendil just selline, nagu kirjeldasin. Ma ise pikemalt rändamas, nii et tegin seal kõvasti tööd, et leida midagi mõistuspäraste hindadega. Inimesed vahetavad äralendu varasemaks, Bangkokis kohatud Soome tüdrukul sai raha koha peal otsa, õnneks leidis head inimesed, kes teda viimase nädala majutasid. Ma eeldan, et nüüdseks võiksid mingid pangaautomaadid seal töötada (aga kontrollige kindlasti üle!), ehk kui läheb kehvasti, saab juurde raha.

Inimesed, kel polnud asju broneeritud (selle peale Kagu-Aasias ei tule lihtsalt tavaliselt) olid korralikult mures ja helistasid pool päeva läbi hotelle, et midagigi leida. Ööbussi järgselt pingile maandumine oli täiesti tavaline.

Õnnestus Yangoni expat-seltskonnas kaks nädalat veeta, nad kinnitasid seda üldist pilti. Teisipäeviti on muuseas väga tore läbu ühes pisikeses kunstigaleriis, mille kaasomaniku vanaisa oli eestlane, õlu ka tasuta. Vaatan, kas leian visiitkaardi üles. Kahe nädala tagant toimub expatide networkimisüritus, kus õnnestus ka kaks korda käia - kui kellelgi huvi seal äri tegemise võimaluste üle uurida, või niisama Lääne inimese pilgu läbi muutustest kuulda, võib sinna kohale minna.

Aga jah - asi ongi momendil täpselt nii hull, uurige muu maailma foorumitest (ok, arvestatav osa mu reisidest olid jõulude ja aastavahetuse paiku, mis muidugi see kõige karmim aeg). Detsember-jaanuar on high season, ilmselt seejärel taas normaliseerub mingil määral.

Raha oli mul värsketes dollarites (Bangkoki lennujaamas küsiti ekstra, kuhu sõit, vastavalt sellele anti sobivad uhiuued kupüürid), eurosid vahetada ei proovinud.

Võimalik, et Vietnami poole pealt asi parem (seda olen kuulnud ka - vähemalt ei ürita Vietnami bussifirmad tüüpiliselt petta), Tai poolt tulles püüdsid reisisaatjad meile ka viisasid teha ~35$ eest. Aitas ühel hetkel ainult kaamera väljavõtmine ja palve kogu see jura, mida kuulsin ("piiri peal viisat ei saa", "kui saabi, siis ooteaeg kolm päeva" jne jne jne) mulle kaamerasse üle rääkida (see muuseas töötab üldse hämmastavalt hästi igasuguste scammide korral).

Ainus probleem, et ka ametlik koht võtab 25, mitte 20$ ja ma ei viitsinud nendega maid jagama jääda (kuulda on, et väga viisakalt ja kannatlikult suheldes, kõrgematest ametnikest rääkides jne võivat heal juhul 20$ peale saada, või paari lisadollariga piirduda).

Neil, kel oli online viisa tehtud, läks kõik libedalt.

Kogemus siis viimasest oktoobrist.

teelet, kui oled praegu teel Birmasse, siis ürita igal juhul öömaju broneerida. Hetkel on sisuliselt võimatu midagi leida (alla 50-60$ öö, aga ka sellega võib raskusi tekkida - seal oli inimesi, kes olid sunnitud 150$ maksma, ja oli neid, kes vahetasid oma tagasisõidupiletid varasemaks).

Yangonis saad suure tõenäosusega midagi YMCA-st (ilma wc ja ac-ta tuba 18$, wc ja dushiga, ilma ac-ta 30$; sooja vett ei ole, see-eest on ööpäevane elekter ja ajuti mingil kujul internet), Mandalayst AD1-st (20$ ühes wc-ga, elekter ja soe vesi hommikuti ja õhtuti). Enne vii igasugused ootused kvaliteedile allapoole põrandat. [Nii palju lisaks, et need olid siis hinnad kahele - Birmas maksavad nad riigile maksu minuteada inimese pealt, nii et üksinda võib olla odavam.]

Ise kasutasime omajagu ööbusse, kuid need jõuavad tavaliselt sihtkohta eriti jaburalt vara (3-5 hommikul), ehk tuleb kombineerida pargipingiga (ja sel kellaajal võib temperatuur olla alla 10C). Viimane võimalus on alati mungaklooster (põrand, põhud, paarkümmend kohalikku, 5-10$ annetust; jäi küll endal proovimata), kohalike peale ei saa loota - kodumajutus on keelatud (väiksemates külades saab külavanem loa anda, kui matkata tahad).

Võimalik, et jaanuari lõpp hakkab lõdvemaks minema, aga praegu (lahkusime sealt mõni päev tagasi peale nelja nädalat koha peal) oli olukord selline.

Viisa tegime Phnom Penhis ühe päevaga, aga see teadmine sind ilmselt ei aita :)

Lahkumismaksu ei olnud (Air Asiaga lendasime Kuala Lumpurisse, aga seda ei tohiks enam kuskil olla).

Raha veel rahvusvahelise pangakaardiga välja võtta ei saanud pangaautomaadist, kuid nägin kohalikes lehtedes reklaame, et kohe varsti saab, samuti olid üles pandud esimesed Visa ja Mastercardi logodega ATMid. Dollaritel ei tohi olla kriimugi - osad kupüürid ei sobinud ikka päris arusaamatutel põhjustel.

Naaberriikidest Vietnami viisat tehes ei küsitud mingeid pileteid - Kambodžas Sihanoukville's läks mõned kuud tagasi 15 minutit (aga vbla Helsingi saatkond küsib, ei tea). Kui Kambodžast läbi lähed, tee enne online-viisa ära (kontrolli, et see kehtib sisenemispunktis), väldid omapäraseid seiklusi (Kambodžas ole üldse kõigi asjadega ettevaatlikum kui mujal, ta on üks üsna õnnetu riik).

Ise tegin reisikindlustuse mingis Läti firmas - http://www.ban.ee/eraklient/reisikindlustus/
ei tea, kui kehvad nad täpselt on, aga tol momendil oli odavaim, ja ega mind muu peale katastroofikindlustuse huvita. Pikaajalise reisi kindlustused on jah erinevad pikaajalisest reisikindlustusest, mis kehtib paljude lühikeste reiside jaoks. Meie kindlustusseltsid pakuvad seda pikaajalise reisi oma ka (pead määrama ära, kui kaua reis kestab). Pagasikindlustuses tuleb tähele panna, et see ei kehti üldjuhul ei elektroonika (läpakas, fotokas etc) ega väärtasjade kohta. Ehk pead mõtlema, kas muu kaasasolev ikka tasub hüvitise tagaajamise vaeva.

See muidugi mu küsimus ka, et kas on mõtet Vietnami tagasi sõita ainult tagasilennu pärast - kui otsaga Malaisiasse jõuad, on Kuala Lumpur (või Bangkok) nagu loogilisem valik (teine variant planeerida mõni Air Asia lend selliselt, et Vietnamis ainult ümberistumine oleks).

Kambodža viisa tee enne ära. Seda saab online teha, maksab küll näiliselt 5$ rohkem, kuid piiri pealt ei ole võimalik viisat ametliku hinnaga niikuinii saada, küll aga on võimalik kõvasti üle maksta (küll on seal liba-piiripunkte, kuhu su bussijuht sind viib ja kus küsitakse 40$ jne jne - päris lõbus oli). Onlineviisa kehtib ainult osades piiriületuskohtades, kuid üldjuhul satud niikuinii mõnda neist.

Kambodža on paras pommiauk jah (eriti kui Kagu-Aasia kogemus mõne päevaga piirdub), aga Angkor Wat on iseenesest seda väärt (üks vingemaid senise poole aasta jooksul Kagu-Aasias). Siem Reapis soovitan odavama otsa öömajadest Prohm Roth Guesthouse'i - mu helgeim kogemus Kambodžast (arvesta, et elektrit ei ole tihti, internet on ajuti; see-eest on odav, faniga tuba oli vist 7$, paar minutit põhitänavast).