mõv

Uus kasutaja, liitus Tripiga 8 aastat tagasi

8 meeldimist
0 postitust
22 kommentaari
Viimased kommentaarid

Muahhh, anna palun pärast tagasisidet kuidas see kulges.

4-5 päeva Varssavi ja Põhja-Poola on korralik uhamine, kaotate ainuüksi edasi-tagasi sõidule 2 päeva, kohapeal seega ainult 2-3 päeva. Poola on suur maa ja vahemaad ka vastavad, mistõttu suure ala haaramine nii limiteeritud päevadega tähendaks rohkem roolis istumist. Soovitan sel juhul Varssavi välistada ja keskenduda joonele Masuuria, Hundikoobas ja Marlbork ning juhul, kui olete kiired, siis jooksvalt otsustada kas jõuate mereäärsetesse randadesse või vastupidi. Sõltub muidugi huvidest - prioriteetidest. Kõik, mis eelkirjutajate poolt välja toodud, on külastamisväärt. Lisaksin omalt poolt veel Augustowi, mille olen varasematel kordadel logistika pärast ööbimiseks valinud ja mis on ka poolakate enda seas hinnatud kuurortpiirkond. Gdanskis kasutasin ööbimiseks just hea asukoha ja hinna/kvaliteedina Hostel Filip nimelist majutust, siis sai sinna ka tasuta auto pargitud ja jalgratta- ja jõetrammiga mööda linna ja jõge kuni rannani ja tagasi seigeldud.

1. Märtsis Hollandis.

Juunis pikk nädalavahetus Viinis, kuhu sai tol ajahetkel 3 vedaja konkurentsis väga hea hinnaga lennupiletid. Ilm oli hea ja linn ka igati tore.

Jaanipäeva nädalal autoga Ida-Lätis ringi seigeldud. Mingit paraleeli saab meie Ida-Virumaaga tõmmata. Tavapärasest eestlaste marsruudist eemal, nn. "teine Läti"- massiturismi seal pole, ehe kohalik elu, palju järvi ja ujumiskohti, hinnad odavad- oli keerulise aasta kohta parim sihtkoht ja emotsioon.

Jäi ära maisse planeeritud Andaluusia trip. Pileti raha maksti tagasi.

2. Ei planeeri midagi, sest see oleks mõtetu tegevus sellises kestvas olukorras.

3. Kui sügiseks midagi laheneb, siis ehk Hispaania, Kesk-Ameerika .

GoldCar välista kindlasti, Sixti soovitan, ülejäänud kahte pole kasutanud, aga soovitan vaadata nende tagasiside reitinguid autorendi portalidest.

1. Cervinia-Zermatt Alpides, Montenegro, Berliin, Sardiinia, Iisrael, Jordania, läbisõidul ka Helsingi ja Riia.

Kõik oli huvitav, aga kontrasti mõttes eristus positiivselt enim Jordaania, seda nii looduse kui ka kultuuriruumi tõttu!

2. Andaluusiat tahaks kindlasti väisata, samuti Rumeeniat ja Ukraina lääneosa ja muid sihtkohti sõltuvalt, mida juhus-saatus ette toob.

3.  Tripi info kaasabil sai Easyjetiga Itaalias, Tui-ga Sardiinias ja Wizziga Iisraelis-Jordaanias käidud. Tuleval aastal hoian silma peal Andaluusia pakkumistel, ka Odessal.  Floridat võiks ka taas külastada, viimatisest 1 nädalast jäi selgelt väheks.

2 nädalat tagasi laabus piiriületus Iisrealist Jordaaniasse (Wadi Araba piiripunk) ja tagasi kenasti. Suure üllatuse osaks saime, kui sisenesime tagasitulekul Iisraeli pagasiülavaatuse ruumi ja seal kuulsin äkki kellegi suust eestikeelset fraasi, otsisin pilguga kõnetanud isikut ja selleks ostus Eesti juurtega noor juudist piirivalvur, rinnasildil ka eestipärane eesnimi. Ta mainis veel, et tuleb talvel Eestisse- nii, et sisenemine Iisraeli oli oluliselt sõbralikum-postiivsem!

Kuna ööbisime Jordaanias 3 ööd jutti, siis piiriületusel ( jällegi Wadi Araba) pääsesime igasugu viisatasudeta. Ei mingit viisa jura, tempel passi sisenemise ja lahkumise kohta, muud midagi.

Eelnevalt kasseeriti Iisraeli poolelt sisse maalt lahkumise tasu.

 2 nädalat tagasi oli olukord selline, et nii Iisraelist autot rentides, kui ka Jordaanias seda tehes, sai eesti juhiloaga kenasti hakkama. Piiriületus Iisrealist Jordaaniasse ja tagasi läks libedalt. Suure üllatuse osaks saime, kui sisenesime tagasitulekul Iisraeli pagasiülavaatuse ruumi ja seal kuulsin äkki kellegi suust eestikeelset fraasi, otsisin pilguga kõnetanud isikut ja selleks ostus Eesti juurtega noor juudist piirivalvur, rinnasildil ka eestipärane eesnimi. Ta mainis veel, et tuleb talvel Eestisse- nii, et sisenemine Iisraeli oli oluliselt sõbralikum-postiivsem!

Kuna ööbisime Jordaanias 3 ööd jutti, siis piiriületusel pääsesime igasugu viisatasudeta. Tempel passi sisenemise ja lahkumise kohta, muud midagi.

Teenindus on Jordaanias selgelt parem, auto veidi kulunum, aga kütus odavam ja ühe paagiga sai Aqabast Wadi Rum-Petra ja tagasi sõidetud.  Piirkiirusest kuigi palju kinni ei hoita, kiiremale kohalikule sai sappa haagitud-nii sai ka kihutada ja vahemaad kiiremini läbitud, teed on ok. Jordaania (3 päeva) meeldis Iisrealist (4 päeva) rohkem.

3 päeva tagasi Sardiiniast tulles oli seal stabiilselt 32-35 kraadi, linnavahel ja sisemaal oli seda temperatuuri valus taluda!

Kui ajaloo- ja linnaruumi huviline, siis Rooma jaoks 3 päeva on napp. Rooma lähiümbrusest soovitan kindlasti Tivolit koos Hadrianuse villakompleksiga sellisel kujul, et alguses Hadrianuse villasse ja õhtu poole u. 2 tundi enne sulgemist Villa d`Estess-e, siis on sääl rahvast vähem.

Kreekas pole Alamot kasutanud, küll aga Kataloonias, Itaalias ja Portugalis.Suur firma, millel erinevates kohtades kohalikud koostööpartnerid. Hea hinna ja kvaliteedi suhte pärast olen neid kasutanud ja seni igati rahule jäänud!

Septembris jättis linn ja metroo küll turvalise mulje!

Ühinen korstna arvamusega-Portugal! Aga kui otsid ainult sooja mereranda, siis sel juhul on vast Kreeka mitmekesisem.

Nn. kolmiklinna Gdansk-Sopot-Gdynia vahel liigub rong, see on lihtaim, kiireim ja soodsaim liikumisviis otse kesklinna. Gdanskit läbival Visla jõel tasub kasutada nn linnaliini vesibussi, nii saab jõe poolt kesklinnast teistmoodi mulje ning pea mereni sõites(lõpppeatuses) väljudes on 1,5km korraliku liivarannani. Meie võtsime vesibussi kaasa jalgrattad, nii oli veel mugavam ja ülevaatlikum liigelda.

Eelmisel suvel sai ka Lõuna-Poolat väisatud,  üleeelmisel Põhja-Poolat. Mõlemat tasub külastada. Itaalias kohtutud poolaka sõnul ongi need piirkonnad Poola huvitavaimad.Kui aega napib, siis mägikuurortidest soovitaksin eelistada kohutavalt ülerahvastatud Zakopane asemel Szczawnica`t-on oluliselt rahulikum, kena rahvuspark ja linnake, eurorahadaega rajatud ratta-ja (mägi)matkarajad, Dunajeci jõgi, kus saab sõltuvalt veetasemest kas raftingut, parvetamiste jms. veepordiga kaasnevat viljeleda. Teenuse pakkujad veavad sind oma transpordiga ülesjõge ja siis laskud  sõltuvalt valitud ajale ja distantsile allajõge kuni kohani kust sind peale korjati.Veel soovitan Krakovit 1-2 päeva ja Krakovi lähedal asuvat Wieliczka soolakaevandust( pool päeva), kuhu tasub minna alates lõunast, mil suured rahvamassid on sisse pääsenud ja järjekorda enam pole. Bochnia osas ei oska kommenteerida.Mägedes tasub ka turnida, meie valisime Rysy-st lähemal asuva Giewonti,  mille mäe tipu kõrgeim haru on korralik looklev matkajate saba, parempoolne (madalam tipp) pole nii rahvarohke-sinna saab omas tempos rühkida ning pole kellegi taga vaja tammuda.Kui satub kehv ilm olema, siis saab end soojendada termaal basseinides Zakopanest 14 km ülalpool olevas Termy Gorący Potok-is, seal kandis on termaal spaasid veel, aga meile soovitas kohalik just seda.

Kõik ülaltoodu on õige, lisaksin veel, et kui valida Sopoti kandis nö baaslaagrit väljasõitudeks, siis kolmiklinnast Gdynias on majutus odavam ja lisaks on sealt ka kohe praamiühendus Heliga, autoga ei soovita tõesti sinna trügima minna. Äge kuurortpiirkond on ka Heli sääre jalamil Wladislowowo, oleks sealt isegi edasi piki mere äärt Saksa suunas plaaninud, aga aeg pressis peale.

Kui lennupäevad maha arvata, siis jääb ju ainult 2 nn. puhast päeva, seetõttu ainult Dubrovnik ja selle lähiümbrus. Rohkemaks ei jää sul aega! Rendiautoga mööda kaunist mereäärset kaljust maastiku läbida ja väikestes lahesoppides peatusi teha -ujuda! Juuli on meeletult turiste, sellega pead arvestama kui turistikaid külastad, pigem siis hommiku vara või enne sulgemist!

Olen kahel järjestikus suvel käinud Poolas seiklemas. Üleeelmisel suvel kokku 7 päeva Põhja-Poola kuni Gdynia -Wladyslawowoni! Tallinnast startisin 10.00 ja 20.00 olin Suwalkist veidi edasi Augustowi nimelises väikelinnas, mis on kena Poola siseturismiskeskus kanalite ja järvistu keskel. Seal odavam ööbida kui Leedus. Rihtisin sinnasõidu nädalavahetusse, mil rekkaid vähem ja kiirem sõita, sest Põhja-Poolas mitmerealised kiirteed puuduvad ja tööpäevadel tuleb käänulistel ja kitsamatel maanteedel seetõttu ajakaoga arvestada. Üldiselt soovitan ka päeval sõitu, ükskord jäime liiga kaua munema ja tuli ööbimiskohta pimedas kimada- käänulised kitsad teed, ega kerge polnud! Perega minnes võib Augustowis isegi päeva veeta, seal eurorahadega ranna- promenaadid rajatud, kanalitel ja järvedel saab jõelaevadega sõita ja kajakkide-kanuudega matka marsuudi ette võtta! Kohalikus I-punktis kaardid ja vastavad teenust pakkuvate firmade kontaktis olemas. Kui suund Gdanski poole, siis kohalike soovitusel sõitsin Gizycko ümbrust kaema -see üks Järvistu ala keskusi ja loodus ilus! Teed looklevad kuppelmastiku ja järvede vahel kuni lähedalolevale Hitleri idavallutuste peakorteri Hundikoopani ( Wilczy Szaniec). Soovitan seda kohta kindlasti ajaloohuvilisel külastada ja kindlasti võtta giid, mis ei maksa palju. Jõudsime sinna Hitleri salalinnakusse õhtul 21.00 paiku ja saime endiste saksa ohvitseride kasiinosse rajatud askeetlikusse hotelli öömaja. Miljöö ja atmosfäär oli lahe, ajastus ka, sest hommikul vist 10.00 sai kohe giid võetud ja enne rahvamasside saabumist rahulikult kogu alale tiir peale tehtu. Malborki poole väljudes saime aru, et õigel ajal saime külastuse tehtud, sest päeva I poole sissetulev saksa ja poola turismibusside voorid takistasid parajalt meie väljasõitu. Eelmises postituses nimetatud Marlborki soovitan kindlasti külastada, peaks olema Euroopa (kui mitte maailma suurim) tellistest kindlusloss-jääb kenasti ka marsruudile! Sealt varsti juba kiirtee ja otse Gdanski peale või veel ülespoole Wladyslawowo või Hel´ i maakitsus-poolsaar, soovitan mõlema külastamist. Üldiselt on odavam ööbida Gdynias kui Gdanskis ja Sopotis. Need kolm linna on põhimõtteliselt üheks kasvanud ja rongiga odav ja kiire neid kõiki katta. Auto jätsin Gdynia hotelli parklasse ja liikusin kas rongiga või ratastega, seal kus rattateed rajatud olid. Sopoti jätsin ajapuudusel vahele, Gdanskit soovitan! Kasutage linna avastamiseks ka seda läbivat nn jõetrammi, vist oli 2 liini. Tagasiteel põikasin sisse mere ja Visla jõe vahele jäävasse maastikukaitse alasse, kus puhkerajoon ja laiad liivarannad. Soovitan õhtusel ajal Gdaskist Elblagi suunda vältida, sest see suund garanteerib mitmetunnise ummiku, mistõttu tagasi Augustowisse hilinesime kõvasti! Liikluskultuur ja turvalisus on hea. Hinnad odavamad kui Eestis. Jälgida tasub aga liikluspiiranguid ja asulates asuvaid kiiruskaameraid! Kiiruse ületamisel trahvist pääsu pole, kvaliteetse fotoga ja eesti keelde tõlgitud trahvinõudega ümbriku saate mõne kuu pärast kodusele aadressile !

Oktoobris Tenerifel Oslo kaudu käidud! Tall-Oslo-Tall Ryanair´ga ja Oslo-Tenerife-Oslo Thomas Cook´ga kokku alla 200€/nägu! Tegu oli koolivaheaja kõrghooajaga ning eelnevat kombineerimist ja võrdlust tuli seepärast kõvasti kuni koperdasin internetiavarustest Norra reisibüroo Ving peale ja sealt lennupiletid ostetud! Majutuse otsimisega jäin hiljapeale ja seetõttu ei õnnestunud iseseisvalt midagi soodsat leida, aga tenerifeinfo.eu kaudu sain 4-le inimesele merevaatega 2-toalise apartmendi, mille hinna ja kval.suhtega (7ööd 350€)võis toohetk rahule jääda!

Ise seiklesime oktoobris nädal aega rendiautoga, on sõltumatum ja vabam tunne! Ühe reisi koos hea giidiga võiks ikka võtta, saab saare eluolust ja ajaloost hea ülevaate! Eelpostitaja viidet tenerifeinfo.eu-le soovitan ka ekskursioonide osas! Saare mägisem-ekstreemsem ja looduslikult rohelisem põhjaosa koos vulkaaniga väärib rohkem aega! Lõunaosa on hotelle täis globaliseerunud kõrb- rohkem rannas lebotajatele!

Reisisime 2006 kahe perega Dalmaatsia ranniku pidi Dubrovnikust kuni Splitini ja tagasi. Mandri osa oli väga ilus, aga saared meeldisid veel rohkem. Saartel vähem rahvast(välisturiste)! Pikemalt viibisime Braci saarel ja Mljeti saarel. Braci kohta Stahli poolt kirjutatu vastab tõele. Lisan sellele veel omaltpoolt, et saar võrdlemisi suur ja mitmekesine, tegevust kolmeks päevaks! Kui plaan ka vahelduseks autosõidule ka jalgsi liikuda, siis soovitaks võtta ette paaritunnine matk mööda matkateed beachilt Zlatni Rat(eelnevates postitustes olnud postkaardi rand)otse üles saare kõrgeima kohani, vist oli merepinnast ca 900m- sealt avaneb kogu saarestikule mega vaade. Mööda tserpentiine pääseb vaateplatvormile ka autoga. Mljeti saar on omapärane sellepoolest, et seal väidetavalt kogu Dalmaatsia ainukene liivarand ja selle ümber ka looduskaitseala, mille tõttu sai ka tookord valik tehtud! Turiste ja rahvast veel vähem, 2 päeva paras arvestada.Pole nii mäestikuline, kui Brac, aga piisavalt erinev, et külastada. Saare keskel on järv, mille keskel omakorda saar, kus asub klooster. Kindlasti tasub seda külastada,paadiühendus järvel oleva saarega! Saare lääneosas asuv maastikukaitsela liivarannaga laguuni ümbrus oli shokeeriv-igasugu turistidest maha jäetud olmeprügi vedeles, võib olla on nüüdseks keskkonnataedlikus paranenud! Laguun ise oli väga ilus ja ülisooja veega, peale meid oli seal vaid üks perekond uudistamas! Meie teine reisiseltskond külastas kuulsa Veneetsia maailmaränduri Marco Polo väidetavat sünnisaart Korculat, olevat ka väga OK koht, aga turiste rohkem!