Labajalg

Uus kasutaja, liitus Tripiga 7 aastat tagasi

2 meeldimist
0 postitust
4 kommentaari
Viimased kommentaarid

Ühinen kopsikuga, üldjuhul lumkette vaja pole, mind pole ka kunagi kontrollitud. Samas, esimesel reisul läks neid vaja küll, sest ööbimine oli kõrgel ja esimesel ööl tuli ropult lund ning suvesussidega poleks lootustki olnud hakkama saada. Teed lükatakse siiski üsna käbedalt lahti ja saab edukalt ka ilma kettideta hakkama. Nendega sõitmine on ju parajalt ebameeldiv kui päris lume pealt asfaldile kolid. Ma ise võtsin kohe alt ära kui asfaldil olin. Lisaks ilmale tasub arvestada sellega, kui kõrgel ja kuskohas keskus asub. Näiteks kui see ei ole väga kõrgel ja sinna viib korralik maantee mida hoitakse puhtana, siis kette otseselt vast vaja pole. Ja kui kohapeal suuremat sõitmist üle kõrgemate kurude pole ka plaanis teha. Eelmisel aastal sõitsime lennujaamast mööda maanteed otse keskusesse ja kette vaja polnud. Madonnasse viib enam-vähem korralik maantee, ilmselt kette vaja pole. Ise vaatan ka ilma järgi ja kui paistab, et vaja, siis poest saab tõesti - kui autorendist muidugi odavamalt ei saa. Selle eelnevalt mainitud economycarrentali kohta ei oska öelda, olen ise kasutanud peamiselt rentalcars.com'i kuna muude teenustes pidanud pettuma.

Olen käinud kaks korda Ryaniga Bergamosse ja sealt siis mägedesse. Sel talvel taaskord, samuti veebruari keskel ja ka Madonnasse nagu üks eelmine kommentaator. Omast kogemusest võin öelda, et palju sõltub tõesti Ryani aegadest. Läheme ise seekord hoopis Riiast, sest parem on kohale jõuda normaalsel ajal, et saaks veel auto kätte ja jõuaks viisakal ajal ööbimiskohta. Tallinna väljumine on seekord eriti hilja, seega on koheselt probleem nii auto saamisel kui ööbimisel. Eelistan ise autorenti transfeerile kuna võimaldab ka omal käel ringi liikuda kui tekib tahtmine erinevate keskuste vahel sõita.

Lähimad keskused Bergamole on tõesti muuhulgas Cervinia ja Aosta org, samas just ida poole minnes on korralikest keskustest vist lähim just Madonna Di Campiglio, millega on otseses liftiühenduses Pinzolo ja Folgarida-Marilleva. Cervinia koos Zermattiga on küll pikema lumegarantiiga ja kõrgem, aga samas palju kallim ja sõiduelamuse poolest vast midagi enamat küll ei paku, võrreldes Madonnaga. Pealegi on Madonnas imeline Dolomiitide maastik. Madonnast ainult veidi rohkem ida poole on Val Gardena, mida ka kiidetakse, aga omast kogemusest öeldes ei ole see algajale hea. Veidi eemal on Alta Badia, mis on algajatele kindlasti väga hea, palju laugeid ja mõnusalt pikki siniseid radu. Nii Val Gardena kui Alta Badia on osa Dolomiti Superski piirkonnast, kus on ikka mitmeks nädalaks sõitmist nii, et kordagi ei pea sama laskumist kordama :). Sinna kuulub ka näiteks Cortina D'Ampezzo. Lisaks saab ära käia Marmolada peal, mis on Dolomiitide kõrgeim tipp.

Kui läände sõita, siis üllatavalt mõnus koht on Bardonecchia, seal oli muide osa Tornino olümpiast. Väga soodne mäepilet, üliõpilastele eriti. Lisaks saab enamasti ööbimise otse linnasüdames väga soodsalt, sõltub muidugi, millal bronnida. Miinus on seal see, et algajatele kohati võib-olla keeruline kombineerida rahulikke laskumisi, ilma, et ei peaks korraks mõnest punasest sutsakast alla tulema, mis tundub kohati ka mustana. Lisaks on seal mitmed tiritavad pikad liftid, mis väsitavad. Seega liftisüsteem vajab parandamist. Livigno on tõesti ka väärt koht, aga algajatele soovitaks siiski pigem Madonnat ja selle ümbrust, kus on rohkem radu ja rahulikumaid laskumisi. Hinnataseme kohta ütleks, et see maksuvaba jutt on rohkem reklaamiks - hea võimalus marginali kergitada. Šveitsi või Austria poolele pole mõtet sõita, esimene on jube kallis ja teine liiga kaugel. Itaalias kõik olemas - super mäed, soodne hind ja hea köök.

Ma käisin ka 3.10 reisiga. Meil oli ilm selline, et esimesed 4 päeva oli ca 20-22 kraadi sooja ja üsna tuuline, õhtuti ja öösel lausa tormine ning rannamõnusid nautida ei saanud. Viimased 2 päeva oli ainult kena soe suveilm, aga basseinid olid jahedate päevade-öödega juba täiesti maha jahtunud ning suplema enam ei kiskunud. Merevesi on veel soe, aga kui lained on suured, siis rannavalve ei luba eriti kaugele minna, sest jalad peavad olema põhjas, muidu ei pruugi tagasi enam tulla. Meie reisi ajal oli laine kogu aeg suur just põhjatuule tõttu, seega ei tea, kuidas seal tuulevaikse ilmaga on, kas laine on jätkuvalt kõrge. Ruttu läheb sügavaks, seega võib kaldas olla kõrge laine ka vaikse ilmaga. Snorgeldada peaks saama küll kui ainult meri sile oleks. Meie reisi ajal oli näiteks Karpazi ps Golden Beachil suht rahulik meri kuna jäi põhjatuulte eest varju, seal oleks vast huvitav snorgeldada.

Kohtusin juhuslikult Nicosias kohaliku eestlasega, kes teadis rääkida, et need jahedad ilmad ei ole just tavalised, temalgi oli külm. Aga oktoober pidigi juba heitlik olema, kuid enamasti ikkagi soojem, nii 25-30 kraadi. Seega loterii küsimus. Kindlalt head ilma soovides tuleb minna septembris.

Tasuta Kyrenia ekskursioon viib Kyrenia turule, seal on ca tunnike aega kolada. Meil oli see kolmapäeval, mis väidetavalt pidi olema ainuke turupäev - ei oska öelda, kas see väide ka tõele vastab. Huvitavam on ilmselt kauplusi uurida Lefkosa (Nicosia)vanalinnas, sest seal on rohkem idamaist ja vahemereäärset ehedust ning saab soovi korral minna ka üle piiri uudistama muid ärisid. Me sealpool midagi ei ostnud, liiga euroopalik oli :) Piirdusime Põhja-Küprosega, hinnad soodsamad.

Famagustasse saab Kyreniast bussiga, vist mingi paar euri on üks ots, täpselt ei mäleta kuna ise võtsin auto. Ja hotellist viib buss Kyreniasse ca poole tunniste väljumistega. Hind 1 euri ots. Selle kohta saate täpsema info reede hommikul infotunnis.

Hotellis on rannabaar, kust saab einet a'la friikad kebabiga jms. Ise saad valida, millist liha, millist lisa jne soovid. Lõuna hind tuleb inimese kohta ca 5-10 euri. Ilmselt saab ka hotelli restoranis lõunat süüa, aga hindu ei oska öelda. Ise võtsin kohapeal juurde ainult poolpansioni, ehk siis õhtusöögid juurde. Aga põhimõtteliselt saab vist osta ka täispansioni, aga selle hinda ei tea. Hotellist ca 300-400 m ida poole jääb üks väike teeäärne restoran. Seal saab korraliku kõhutäie ca 10 eur näkku. Koht on suht ok, kena vaatega merele. Menüüs on värske kala. Meie enami päeviei söönudki mingit erilist lõunat, ei olnud isugi arvestades hommikusi ja õhtusi söögiorgiaid. Lõunaks sai niisama nositud restoranist kaasa võtud õunu või saiakesi. Poest sai ka kaasa ostetud veidi näksimist. Ei tea, mida plaanite seal teha kõik need päevad, eriti kui ilm näiteks ei soosi päevitamist või ujumist (ise ei ole ainult rannas vedeleja), aga auto rentimine ei ole üldse paha mõte. Loodus on ilus ja kultuurilis-ajaloolised paigad väärivad avastamist. Autoga on pealegi veel vabadus minna kuhu tahes ja millal tahes ning rahaliselt pigem võidad, võrreldes bussiekskursioonidega. Ise sai käidud kolme päevaga enamus huvitavaid kohti läbi: Lefkosa-Nicosia, Famagusta, Karpazi ps, St. Hilarion, Bellapais. Oleks ka Kyrenias ise käinud, kui oleks teadnud, et see tasuta Kyrenia ekskursioon nii mõttetu on. Ilusat ilma (meil puhus torm sokid jalast ja ilm oli suht jahe)!