Marek Mengel

Uus kasutaja, liitus Tripiga 3 aastat tagasi

12 meeldimist
3 postitust
28 kommentaari
Viimased kommentaarid

Vau, rändurid on Lääne-Ukraina  üles leidnud ja jagavad oma kogemusi teistega - endal sellest siiralt hea meel. Plussi panin kirja kohe Lil-4 kommentaarile, need on tõesti väärt väljasõidud Karpaatides. Ja kindlasti vaja suhelda kohalike inimestega, tõesti südamlikud ja sõbralikud, kutsuvad külla samuti. 

https://www.karpaty.info/en/

Lisaks veel mõned suvefestivalid, mida tasuks külastada, see aasta vist nendega keerulisem.  Aga igaljuhul soovitan mõnda folkloori- või pärimusmuusika kontserti. Algul on natuke raske tabada, mis see mõnevõrra keerulise ühiskonnakorraldusega Ukraina on, aga enda jaoks sai Ukraina olemus kohe selgeks kuulates Karpaatide trammis naiste lauldud rahvalaule.

Lviv on tore paik mitmeks päevaks ringiliikumiseks, kus igal tänavanurgal võib tekkida ohoo tunne, endal juhtus see kohe esimesel päeval suvalisel tänavanurgal maha potsatades ja siis avastades, et tänav kannab Šolem Alejchem'i nime - ja kohe tuli meelde Viiuldaja katusel ning Piimamees Tevje ja Jüri Krjukovi meistriroll. Lvivis kindlasti soovitan pool päeva Lõtšakovi kalmistul ringi liikuda, see on midagi mis jääb sügavalt hinge.

https://en.wikipedia.org/wiki/Lychakiv_Cemetery

Kultuuriliselt ja religioosselt on Lvivi üks olulisemaid rajatisi kreeka-katoliku Püha Jüri katedraal. Endal võttis algul ikka suu lahti, kui trolliga mööda sõites, inimesed täiesti teise suunda vaadates alati seal risti vaikselt ette löövad. Keda religioosne teema rohkem huvitab, siis soovitan samuti Metropoliit Andrei Šeptitski keskust (näitused, üritused) külastada. Ta oli üks olulisemaid XX saj. isikuid ukraina kultuuri ja vaimsuse hoidjana.

https://en.wikipedia.org/wiki/St._George%27s_Cathedral,_Lviv

https://center.ucu.edu.ua/en/about-the-center/

Lvivi ligidal Olesko loss - venelaste Kolm musketäri seal filmitud, mitmed paigad Lvivis veel filmistseenidega seotud, tasub googeldada. Näiteks Armeenia kiriku (Virmenskij sobor) juures on filmitud duellistseen. Ja kõige toredam Prantsusmaale sattudes oli, et sealne maastik ja loodus ongi väga sarnane Olesko omale :)

https://en.wikipedia.org/wiki/Olesko_Castle

Enda üks Lääne-Ukraina lemmikvaateid Kremenetsi kõrval mäe otsast (kindluse varemed) ja selle ligidal Püha Anna klooster, kus +4 kuni +6 kraadise allikaveega basseinis saab ennast ravitseda. 

https://en.wikipedia.org/wiki/Kremenets

https://en.wikipedia.org/wiki/Spring_of_St._Anna,_Rivne_region,_Ukraine

Mitte kaugele ei jää ka Potšajevi klooster-kombinaat, aga üldiselt on see üks Ukraina moskoovia patriarhaadi koroonakantsidest, seega see aasta kindlasti ei soovita.

Militaarekspertidel soovitan üles otsida Brodõ - Dubno piirkonnas mitmed kohad, kus peetud ajaloo suurimad tankilahingud. Samuti on Brodõ ligidal Boratinis venelaste ühe legendaarseima luuraja Nikolai Kuznetsovi hukkumispaik. Üldiselt on ajalugu Lääne-Ukrainas väga valus teema, seega ei soovita oma hinnanguid kujundada, tuleb sügavalt teada kogu ajaloo tausta. Bandera ausamba juures võib Lvivis käia ning Kryivka tasub samuti kindlasti külastamist, aga enne kui seda kogu valusat ajalugu ei tea, ei maksa väga rahvuslusega kaasa minna.

Kultuuriliselt tasub külastamist Kolõmija oma unikaalse lihavõttemuna ornamentide "писанка" muuseumiga, aga mõne jaoks võib see ka igavaks jääda.

https://en.wikipedia.org/wiki/Kolomyia

https://en.wikipedia.org/wiki/Pysanka_Museum

Odavat kütust ei soovita püüdma minna, endale läks see väga kalliks maksma. Kindel valik tanklakettidest on Okko ja Shell, võib-olla nüüd veel mõni.

Suveniire on müügil Karpaatides teetrassidel kurudel, kellel sügavam huvi rahvarõivaste/loomingu ning käsitöö osas, siis vast Jaremtše tasub külastamist.

https://www.tripadvisor.com/Attractions-g1816350-Activities-Yaremche_Ivano_Frankivsk_Oblast.html

Ja üks ukrainakeelne sõna veel, mida igal pool kasutada on aitäh/tänan - djakuju

Enda soovitus on jälgida ka Lhv finantsfoorumist, mida ettevõtte käekäigust arvatakse. Ma ise finantsseisundi koha pealt hästi ei arva, aga mõnel võib olla märksa optimistlikum suhtumine.

https://fp.lhv.ee/forum/invest/132014

Mljet vähe kallis, aga üks elu ilusamaid loodusparke ja muidugi "must have" rafting Cetina jõel.

https://en.wikipedia.org/wiki/Mljet

Äge lugemine. WC pott ja saunalina võttis küll muigama.

Üldiselt on Sri Lanka turismifirmade poolt ülehaibitud, seetõttu väga rannapuhkusele ei rõhuks, pigem sisemaa  loodusparkidele /Nuwara Eliya - Haputale/ juures World's End tõesti väärib külastust.https://en.wikipedia.org/wiki/World%27s_End,_Sri_LankaEnda reis siis sellel lingilhttp://karavanserai.bluemoon.ee/Aasia/Srilanka/srilanka_tegevused.php

Üks oluline asi siinjuures on osata suhelda inimestega ja leida kohalike seast mõni hea sõber, kes veab sind vaid bensuraha eest sellistesse kohtadese, kus tavaturist eriti ei satu. Ise olen nii täiesti romu Golfiga palju Horvaatia lõuna osas ja Bosnias ringi sõitnud. Ja kui omal sellist head suhtlemisoskust ei ole (nagu mul), siis kuldaväärt elukaaslane on sel puhul tõesti väärt kiitmist :)

Väga positiivne tagasiside. Kellel Truskavetsi hinnatase vähe kõrgeks jääb, siis soovitan parajalt ligidal teist väikelinna Morshini, mis kuulus oma mineraalvete poolest.https://www.karpaty.info/en/uk/lv/st/morshyn/ 

Piiril on tualett üldjuhul täiesti olemas, seal kus juba kordoni ehitised on. Siis tuleb pass näpus jala sinnapoole kõmpida ja vajadusel asukohta küsida. Arvestama peab, et kuskil kella 7-8 vahel õhtul on Ukraina poolel ametnike vahetuse aeg. Siis võib kogu järjekordade kupatus rahumeeli tund aega seista.Ise ei ole 8 aasta jooksul seda numbrimärkide äri täheldanud, pole kunagi selle peale isegi tulnud, aga suurlinnades pole autot ööseks jätnud, nii et võib-olla tõesti.Kui Hrebenne/ Rava-Ruskas liiga pikk järjekord siis alternatiiv on suhteliselt uus  Chervonogradi juures Dołhobyczów / Uhryniv või Rava-Ruskast allapoole jääv Krakovets, aga mida tihedama liiklustihedusega trassiga tegu on, seda suurem segadus vahelesõitudega seal valitseb.

Ei näe erilist mõtet, ise olen oma 100kg kotte rahulikult ära vedanud, paigutamisega pole probleemi. Vagunites erilist mugavust ei ole, sestap ei maksa väga muretseda.

Paavsti külaskäik Baltikumi, NATO tippkohtumised, USA presidendi ametlikud välisvisiidid siiapoole jms pange kindlasti kalendrisse, kui piiriületus kavas on :)

Prieks Ture kuulutas pankroti välja 29.aug 2018. Palav ilm lõi jalad alt ja hoidis kliendid eemal.

Paljud eestlased on auto lennujaama parklasse jätnud. Päris suur tõenäosus, et saad kellegiga jutuotsale, kes sulle küüti võimaldab.

Kas Medjugorje käidud? Ise sõitsime sinna ja Mostari sel aastal 2 korda horvaadist tuttavaga, kel VW Golf autoloks, julgeks BIH täiesti teistelegi soovitada. Sõit siis Horvaatiast Neretva jõedelta poolt. Endal on soov kogu BIH läbimine kunagi ette võtta.Pühapäeva õhtupoolikul peab arvestama, et Metkovic'i juures olev piiripunkt on rannikult "weekend"-lt tulijate autodest umbes, siis peaks võtma vähe kõrvalisema piiripunkti Vid linnakese juures.Mis  Medjugorjesse puutub, siis soovitan seda vaid tõsiusklikele, Enda hinnangul on kommerts seal üle pea kasvanud ja pühadusega on lood nigelad.

Lähed suvalisse külla ja praktiliselt igas majapidamises on haned, pardid, kalkunid,  kanad, lehmad, sead ja küla peale kari hobuseid ka :)https://www.karpaty.info/en/Soovitus Dovbushi kaljud

ATM soovitan vähe mõelda. Tegelik teenustasu raha väljavõtmisel Ukraina automaadist on kuskil 3,5%. Reaalne summa selgub enda panga väljavõtet uurides, sinna läheb mitu teenustasu kokku.

Küsin üle, millises piiripunktis niimoodi läks, ja kas oli mingi eriline põhjus, miks tollile silma jäite. Endal pole kunagi midagi peale pealmiste kottide vaadatud, kus laste mänguasjad ja riided. See mis allpool oli, oli küll hirmuäratav :)

Enda jaoks piisab üldjuhul panga krediitkaardist, millega kaasneb reisikindlustus.

Tundub et suht äge kõrgetasemeline profi video. Droonivõtteid samuti sees. Vähe norides pole siiski arusaadav, mis oli selle video eesmärk. Teha kommertsiaalse reklaamvideo šnitte kasutades oma puhkusereisist film, või tutvustada kauget maad ja kultuuri. Selline "isiklik puudutus" / "personal touch" jäi enda jaoks vajaka.Aga tase on muidugi väga kõva!Üks enda lemmikutest lingina juurde, kelle videosid ammulisui vaatan :)https://www.rikukarjalainen.com

Käsipagasis Sri-Lankalt oma 6kg mangosid. Eesti poisid küsisid mul Praha lennujaama turvaväravas, mis granaadid mul tollitöötaja ekraanilt paistavad :)

Mitme aasta jooksul läks piiriületus järjest kiiremini ja sujuvamalt, aga eelmine aasta oli seoses viisavabadusega 4h pikkused järjekorrad, sestap soovitaks näiteks uut piiripunkti Uhryniv, sealt sai kiiresti üle. Chervonograd-Brody-Ternopil tee on ka täiesti mõeldav, külades veel auke küllaga, aga trassi peal saab normaalselt sõita.Piiriületusel olen ise üle vedanud praktiliselt kõike üle määra keelatut (salo - suhkur - suitsud - viin - hapukurgid - moosid - pähklid - gorilka), tavaliselt vaadatakse ainult pealmise koti sisse, kuhu võib näiteks mänguasjad ja riided sokutada. Liikluspolitsei passib Ukrainas tavaliselt linnapiiridel, seal ei maksa kiirust ületada. Kui väikelaps kaasas piirdutakse hoiatusega, aga on ka vähe ahnemaid tüüpe, 5-10EUR rahatähed igaks juhuks siis käepärast.https://www.google.com/maps/@50.5781492,24.0904656,3a,75y,314.2h,90t/data=!3m7!1e1!3m5!1szwKjEB6BYB_iHZyiL7Ya-A!2e0!6s%2F%2Fgeo2.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3DzwKjEB6BYB_iHZyiL7Ya-A%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D314.19785%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656