MartinABC

Uus kasutaja, liitus Tripiga 1 aasta tagasi

22 meeldimist
2 postitust
61 kommentaari
Viimased kommentaarid

Monese on ka kodumaiste juurtega alternatiiv Revolutile, neil on äpis virtuaalkaart ka, niiet netimakseid ei pea tegema päriskaardiga. Kui lappama läheb, siis saab valutult kinni panna ja uue teha. Ma kasutan seetõttu, et netimakseteks telefoni leida on lihtsam kui rahakotti :)

Välisvaluutas makstes tehingutasud kuni mingi limiidini puuduvad ja kurss on tegelik vahetuskurss.

Aga üldiselt enamik selliseid äppe on prepaid kaartidega, mis osades lennufirmades ei tööta.

Ma ei tea, kuidas asjad olid aastaid tagasi. BTA mahategijad ilmselt pole tähele pannud, et nii Seesam, Compensa kui BTA on tänaseks Vienna Insurance Group tütarfirmad ja mingit nendepoolset  pettust küll ei tasu oodata kui kaitse poliisil märgitud.

Pagas on 60 EUR ja toitlustus 27 EUR edasi-tagasi hinnad (st 2 otsa kokku).  Võib natuke kõikuda sõltuvalt otsa pikkusest.

Meelelahutuse osas tasub tähele panna, et suur osa neist lendudest väljub öösel ja unenäod on tasuta :)

Keegi eelnevalt küsis, et kust leida ametlikku infot, et Phu Quoc on tõepoolest viisavaba eestlastele, siin on nende välisministeeriumi link, lugeda tuleb lisamärkust nr 3 viisaerisuste lehe allosas ;)

Euroopast otse Phu Quoci lennates ei tohiks küll kuskil probleeme tekkida, kindlasti ei teki neid Phu Quocis. Aga nagu ka siinpool enne toodud ja tripadvisoris igal pool nenditud - kui on jätkulend Vietnami sees, siis on päris närvesööv see viisavaba lend, lihtsam võib olla teha e-viisa :)

Kui tahad turistikat elamust, võta youtube ja toksi sisse mingi norway highlights või must see in norway. Kui tahad matkata, siis mine hoopis ut.no kaardile ja otsi sealt. Jah, see on Norra keeles, aga Google Translate on olemas :)) Seal on ka matkamajakesed täiesti hulludes paikades, kus saab tasu eest ööbida. Nende puhul tasub uurida, mismoodi sisse saab. Osad on ligipääsetavad kõigile, teised ainult kohaliku matkaorganisatsiooni võtmega. Siis tasub enne reisi liikmeks hakata ja võtme saamine planeerida.

Jah, mainisid küll telkimist, aga onnidest kirjutasin seetõttu, et tõenäoliselt leiad mingi huvitava koha, kus telkimine ei ole väga mõistlik tegevus (üsna ohtlik kui kogemusi napib!) ja neis kohtades (kõrgemad mäed) tasub matkaonnis ööbida. Samuti saab neist osta tee peale moona. Hinnad on mõistlikud, aga ka lihtsalt päeval peatudes tuleb lisaks tasuda majakeses peatumise tasu.

Kõige olulisem: võta kohalik(k)e hoiatusi äärmiselt tõsiselt! Eesti sügistormid on nohu selle kõrval, mis sul võib suvalisel ööl Norras juhtuda. Jyski magamiskotid ja telgid on out, peab olema korralik varustus kui mägedes liikuda/telkida (ja eriti ranniku lähedal).

Season/offseason osas on sama soovitus. Juuli lõpus saab ka lihtsama varustusega mõnusalt tsillida ja teha reisi, mis ei vaja investeeringuid. Hooaja lõpus/alguses on aga veel ekstreemsed tingimused ja tuleb varustus väga korralikult läbi mõelda (mitmekihiline riietus, tormimantlid jne). Eelmisel aastal läbisin sama rada kuuajase vahega augusti keskel ja septembri keskel. Üks oli mõnus daytripp edasi-tagasi, teine oli kahepäevane raske matk keerulistes tingimustes. Koht oli tundmatuseni muutunud, mäest tulvas vett ja kruusa, igal pool olid isetekkelised jõekesed, mida oli päris keeruline ületada (ja millest augustis polnud jälgegi) tuuleiilid tahtsid ookeanile kanda :) Mõnel rajal on veel juunikuus lumi. Aga jah, ut.no ja uuri konkreetseid radu, seal on kõik info olemas.

Kuivõrd mul oli ka vaja just reisikindlustus osta ja BTA hind oli tõesti megasoodne, siis lugesin tingimused läbi ja siin enne toodud väide, et hüvitatakse ainult 50% kuludest ei ole täiesti õige.

Nimelt reisitõrke piletikulud hüvitatakse kuni 50% kindlustuse summast, mis tähendab, et kui reisitõrke kaitse oli 1000 EUR, siis pilet hüvitatakse max 500 EUR. Nüüd kui tõesti osta 1000 EUR pilet, siis hüvitakse sellest 50% nagu juhtus eelpool postitajal. Aga kui pilet maksab 500 EUR, siis hüvitatakse 100% ehk valitud limiidi ulatuses. Ülejäänud limiiti saab kasutada muudeks kuludeks (hotell, esmatarbekaubad jms).

See tõesti ei ole intuitiivne ja selgub ainult tingimusi lugedes. Sama case on neil pagasi ja vargusega: ühe asja hind ei saa olla rohkem kui 50% pagasikindlustusest, sh väärisasja ei hüvitata rohkem kui 30%. Nt pagasikaitse on 600 EUR ja fotokas varastatakse, siis hüvitatakse max 200EUR. Max hüvitist ei saa ühe asja eest.

Lisaks 

See selgeks tehtud, tuleb õige hinna teadasaamiseks limiidid vastavalt sättida. Nt et saada 750 EUR reisitõrget piletile, tuleb võtta 1500 EUR kaitse ja siis seda hinda võrrelda.

Ilmselt nende äriidee ongi, et tõrge ja vargus on suured kahjude allikad ja enamik ostjaid ei vaevu end tingimustega kurssi viima, mistõttu nende väljamaksed on väiksemad.

PS! Matkamine, sh alla 3000 m kõrgusel, ei ole kindlustatud, v.a. juhul kui kindlustate sporditegevuse.

Aitäh info eest, siis tuleb Finnair ots võtta varuga, et jõuab pagasi välja võtta vahepeal :)

PS! Lisaks WC-kraanidele on Helsingi lennujaama non-Schengeni poolel ka seinas veeautomaadid, kus vajadusel saab ka kuuma vett, joogiveekraanide kaart siin.

Kasutan sama teemat oma TUI küsimuse jaoks :)

Kas kellegi kogemusi - kui TUI-ga Helsingist lennata, aga sinna minna Tallinnast Finnairga, kas checked pagasi saab Tallinnast otse saata (piletid on eraldi) või tuleb vahepeal välja võtta?

Jah, loomulikult kontrollitakse ka saabuvat pagasit. Võite teha katse, pakendage mingit legaalset pulbrit tihkelt kilekottidesse, pange pagasisse ja vaadake, mis saab :-)

Ma ei tea, kas saabuva pagasi kontroll on pisteline või mitte, aga igal juhul mitte ulme.

Need liigid pole vast siiski valitud mitte maitsvuse, vaid võimalike taimehaiguste järgi.  EUs on ju taimekasvatus suur sektor, Hispaanias võib mõni imporditav viirus või seenhaigus miljardite eurode ulatuses kahju teha.

Mango võib olla ohtlik ka Eesti taimekasvatusele, kuid kindlasti on ohtlik soojemas kliimas, sest nendega reisivad kaasa pisikärbseliigid, mida inimene tähelegi ei pane. Need kärbsed pole inimesele ega otse taimelegi ohtlikud, kuid ristsaastavad toitu ja võivad kaasa vedada ca 100 erinevat taimeviirust, sh tomatitele, salatile jms nakkavaid. Nt mango importijatele (kaupmeesrele mitte reisijatele) on ranged nõuded, kuidas kärbestest enne lahti saada. 2014-2015 keelas EU korra nt kogu Indiast mangode impordi mõneks ajaks. Põhimõtteliselt on need kärbsed nagu rotid katku ajal, levitavad haigusi.

Niiet kui miskit siiski kaasa toote, siis peske korralikult puhtaks (parim viis kärbeste vältimiseks).

@Snoop Päris nii see siiski ei ole, sest KLM on Euroopa firma ja tema lend algas samuti EU-s.

Viidatud kohtulahend puudutab olukorda, kus esimese lennu teeb EU regulatsioonile alluv firma ja jätkulennu mittealluv firma. Tõstes tarbija huvid esikohale, võib siis hüvitist nõuda EU firmalt.

Tekst kohtulahendist: "Eelnevalt esitatut arvesse võttes tuleb esitatud küsimusele vastata, et määruse nr 261/2004 artikli 5 lõike 1 punkti c ja artikli 7 lõiget 1 tuleb koostoimes selle määruse artikli 3 lõikega 5 tõlgendada nii, et kui tegemist on ümberistumisega lennuga, mis koosneb kahest lennust ja mille kohta on tehtud üks broneering ning mis väljub mõne liikmesriigi territooriumil asuvast lennujaamast ja suundub sihtkohta kolmandas riigis asuvas lennujaamas muu kolmanda riigi lennujaama kaudu, võib reisija, kes hilines oma lõppsihtkohta kolm tundi või rohkem seetõttu, et hilines teine lend, mida koodijagamise kokkuleppe raames teostas kolmandas riigis asuv lennuettevõtja, esitada selle määruse alusel kahju hüvitamise hagi ühenduse lennuettevõtja vastu, kes teostas esimese lennu."

Ehk siis AirBaltic + KLM siia alla siiski ei lähe.

Pole sügavat mõtet ühe riigi kogemusi teise üle kanda. Suured autorendifirmad on vaid frantsiisi müüjad, tegelikult rendivad autosid välja ikka kohalikud firmad. Näiteks mul oli Jordaanias Sixtiga halb kogemus, aga Norras või Taanis võtan iga kell uuesti Sixti. Praktikas uude kohta minnes vaatan parimat hinda ja siis googeldan konkreetse firma ja lennujaama kohta.

Siin mitu inimest siunas Air Balticut. Samas neil on väga hea ja ilmselt parima hinna-kvaliteedi suhtega ettetellitav pardatoitlustus. Soovitan proovida. Tasuta tõesti ei ole.

Võibolla läheb veidi offtopicuks, aga Eestis nädalalõpuks hotelli otsides saab sageli parima hinna hoopis hotelliveeb.ee, mis tundub olema üsna kohalik firma. Aga seal on ainult paketid, otseselt bookinguga ei konkureeri.

Kui see erakorraline ujutus normaalseks üleujutuseks muutub, siis Veneetsias saab üldiselt ka üleujutuse korral kenasti liikuda - põhitänavatele paigaldatakse laudteed.

Nordica minu teada ei rendi ühtegi lennukit ja pole kunagi ühtegi lendu teostanud, lennukeid rendib ja lendab ikka Regional Jet.

Norsu, 5.4M on konsolideeritud tulemus, mis tähendab, et sisaldab ka tütarfirma Regional Jeti tulemit, kes siis ikkagi neid lennukeid rendib ja lõppkokkuvõttes läbi Regional Jeti osa Nordica piletimüügirahast Transpordi Varahalduse hoovile viiakse.

Kusjuures hästi huvitav on ka see, et 2017. aasta lõpuks oli ettevõttel jaotamata kasumit 1.4 milj krooni, seega jääb arusaamatuks, miks 4 kuud hiljem nimetab nõukogu seisu "väga raskeks" ja vahetab juhi. Samuti kui vaatame, kust kahjum tuli, siis 2017. aasta müügitulud olid grupil 64M ja 2018. aastal 70.8M. Ehk selgelt tõusvad. Küll aga vajaks täpsemat lahtiseletamist, mis juhtus 2018. aastal kui 2017. aasta kulud 57M tõusid järsku 72.4M peale. Teisisõnu, teeniti 6M rohkem, aga kulud suurenesid 15M. 

Kui autorendiga on probleem, siis just krediitkaart aitab. Kui oled rendifirmale vaidlustuse esitanud ja nad keelduvad või ei vasta, siis saad nõude esitada oma pangale tehingu vaidlustamiseks (tagasipööramiseks). Ainuke eeldus on, et oled enne proovinud asja otse firmaga ajada ja mingi kirjalik jälg on (nt saadetud email ja kui on, siis vastus). Seejärel pank annab mingi 30 päeva rendifirmale aega vastulauseks. Kui seda ei tule, siis saad raha kohe tagasi. Kui tuleb, siis sul on võimalik seda kommenteerida ja neil omakorda vastata.


Kui mõlemal argumendid esitatud, siis kaardiorganisatsioon (Mastercard/Visa) teeb otsuse lõpuks. Kui rendifirma ei näita, et nõudel alust on (nt sinu allkiri kuskil vaidlusalust summat kinnitamas), siis saad raha tagasi.

@smallisland Muidugi ajan, ise sõidan kogu aeg Paddingtoni, aga loomulikult St Pancrasest tube'ga :)) Parandan selle postituse ära. Aitäh märkamast!


Shuttlebussi pileti eraldi ostmisega oli vist see, et ainult sularaha võeti vastu (vähemalt siis kui ise viimati uurisin, vb nüüd on muutunud).

Mul oli Lufthansaga korra sarnase ülesehitusega juhtum. Lufthansa maksis niipalju kui arvas heaks ja ülejäänu tasus If (olles siis eelnevalt nõudnud, et ma esitaks esmalt nõude lennufirmale ja nemad maksid ainult selle osa, mis puudu jäi).

Kindlustusse pöördumiseks oli vaja kirjalikku infot nõude esitamise ja vastuse kohta (nt emaili koopia). Tee lennufirmale pöördumine, kus palu neil välja tuua lennu ärajäämise põhjused ja kompenseerida kulud (kui senine suhtlus oli suuline). Kui nad täiskulusid ei hüvita, siis saadud vastus koos kuludokumentidega esita kindlustusele.
Taksole soovitan eelistada rongi, ise kasutan seda kui Lutonisse asja on. Lennujaamast osta pilet algusega "Luton Airport" (mitte "Luton Airport Parkway", sest siis pead ise rongijaama jalutama või lisapileti ostma). Rongijaam on natuke eemal. Kohe terminali ees, busside rea paremal äärel väljub "Luton Airport Parkway" shuttle buss, kuhu saad selle rongipiletiga peale, iga 10 minuti tagant väljub ja viib otse rongijaama ette. Rongid käivad ülitihti (max ootamine ehk 15 minutit) ja rong St Pancras/Kings Cross võtab ca 30 minutit, väljub alati platvorm nr 1. Rongipileti võid osta ka sellise, kus metroo kasutus juba sees on. Kui Londonis navigeerimist kardad, siis sõida lihtsalt St Pancras'esse ja telli Bolt (või Uber või takso).

Bussidest on Lutonist kõige mõistlikum/soodsam 757 Greenline. Pileti saab netist ette osta kuupäeva täpsusega, seega saad aega säästa ja võtta kohe esimese väljumise. National Express müüb ette ostes küll odavamalt, aga need on kellaaja täpsusega, mis lennult tulles pole ehk hea mõte (on ka flex pilet, mis on muudetav, aga kallim ja pead ise muutma siis). Easybus müüb mõlemaid edasi, ka kellaaja täpsusega, seega pole kõige parem variant (vastassuunas on teine lugu). Kuigi lõppjaam on kõigil Victoria, siis enamik rahvast läheb varem maha (Baker street või Marble Arch näiteks head kohad edasi navigeerimiseks).

Pigem jah ei ole mõtet riskida, sest UK lennud ikka tihti hilinevad, palju rohkem kui meil siin Tallinnas. 20 min kuni tund on ikka väga sageli. Õhuruum nii täis. Võib ka vedada muidugi. Ma ei ütleks, et see on lotomäng, pigem nagu kasiino juba, kus panused kõrged ja kaotus suurem :)

Kui kindlustus ei kata, siis minu loogika ütleks, et tõenäoliselt on odavam vaadata uus Tallinn-London lend eelmisele õhtule, ei pea ju piirama ennast Ryanairiga. Ka easyJet ja airBaltic lendavad otse, küll Gatwicku. Aga üks õhtu kohal vs mitu päeva Londonis on ikka vahe sees küll :) Air Balticuga saab lisaks Riia kaudu iga päev Londonisse (või otse Riiga sõites lendab sealt veel Wizz ka).

Sa pole küll konkreetseid kuupäevi toonud, aga arvestades, et Ryanair ei lenda T,N,L ja Air Balticul just neil päevil on otselennud Tallinnast, siis võiksid ju sobituda.

Palju mõnusam lennata kui suurte odavlennufirmadega. Olen lennanud nii üksi, kaksi kui lastega. Niiet lenda julgelt :)

Ette bronnimise mõttekus sõltub nii kohast kui eriti reisi ajast. Tipphooajal võib tõesti valik kesiseks jääda kui ette ei võta. Samas praegu septembri lõpus Lõuna-Euroopasse sõites tee igal pärastlõunal prognoos, kuhu õhtuks jõuad ja leiad kergesti soodsa hinnaga suurepäraseid majutusi.