Lisaks jõuluvana külale tasub lastega kindlasti külastada ka "koopas" (vanas hiiglaslikus angaaris) asuvat Santa Parki. https://santapark.fi
Ja kui juba Lapimaal, siis Luosto lähedal ametüstikaevandust ei saa küll vahele jätta. Autoga lihtne, aga vajadusel saab sinna ka bussiga.
Keegi eelnevalt küsis, et kust leida ametlikku infot, et Phu Quoc on tõepoolest viisavaba eestlastele, siin on nende välisministeeriumi link, lugeda tuleb lisamärkust nr 3 viisaerisuste lehe allosas ;)
Euroopast otse Phu Quoci lennates ei tohiks küll kuskil probleeme tekkida, kindlasti ei teki neid Phu Quocis. Aga nagu ka siinpool enne toodud ja tripadvisoris igal pool nenditud - kui on jätkulend Vietnami sees, siis on päris närvesööv see viisavaba lend, lihtsam võib olla teha e-viisa :)
Kui tahad turistikat elamust, võta youtube ja toksi sisse mingi norway highlights või must see in norway. Kui tahad matkata, siis mine hoopis ut.no kaardile ja otsi sealt. Jah, see on Norra keeles, aga Google Translate on olemas :)) Seal on ka matkamajakesed täiesti hulludes paikades, kus saab tasu eest ööbida. Nende puhul tasub uurida, mismoodi sisse saab. Osad on ligipääsetavad kõigile, teised ainult kohaliku matkaorganisatsiooni võtmega. Siis tasub enne reisi liikmeks hakata ja võtme saamine planeerida.
Jah, mainisid küll telkimist, aga onnidest kirjutasin seetõttu, et tõenäoliselt leiad mingi huvitava koha, kus telkimine ei ole väga mõistlik tegevus (üsna ohtlik kui kogemusi napib!) ja neis kohtades (kõrgemad mäed) tasub matkaonnis ööbida. Samuti saab neist osta tee peale moona. Hinnad on mõistlikud, aga ka lihtsalt päeval peatudes tuleb lisaks tasuda majakeses peatumise tasu.
Kõige olulisem: võta kohalik(k)e hoiatusi äärmiselt tõsiselt! Eesti sügistormid on nohu selle kõrval, mis sul võib suvalisel ööl Norras juhtuda. Jyski magamiskotid ja telgid on out, peab olema korralik varustus kui mägedes liikuda/telkida (ja eriti ranniku lähedal).
Season/offseason osas on sama soovitus. Juuli lõpus saab ka lihtsama varustusega mõnusalt tsillida ja teha reisi, mis ei vaja investeeringuid. Hooaja lõpus/alguses on aga veel ekstreemsed tingimused ja tuleb varustus väga korralikult läbi mõelda (mitmekihiline riietus, tormimantlid jne). Eelmisel aastal läbisin sama rada kuuajase vahega augusti keskel ja septembri keskel. Üks oli mõnus daytripp edasi-tagasi, teine oli kahepäevane raske matk keerulistes tingimustes. Koht oli tundmatuseni muutunud, mäest tulvas vett ja kruusa, igal pool olid isetekkelised jõekesed, mida oli päris keeruline ületada (ja millest augustis polnud jälgegi) tuuleiilid tahtsid ookeanile kanda :) Mõnel rajal on veel juunikuus lumi. Aga jah, ut.no ja uuri konkreetseid radu, seal on kõik info olemas.
Aitäh info eest, siis tuleb Finnair ots võtta varuga, et jõuab pagasi välja võtta vahepeal :)
PS! Lisaks WC-kraanidele on Helsingi lennujaama non-Schengeni poolel ka seinas veeautomaadid, kus vajadusel saab ka kuuma vett, joogiveekraanide kaart siin.