trip-krainetrip-ukraine-dark

seitseteist

Uus kasutaja, liitus Tripiga 1 aasta tagasi

4 meeldimist
2 postitust
7 kommentaari
Viimased kommentaarid

Mõned mõtted veel, ise käisin detsembris:

* Täitsin immigratsioonikaardi ka varem netis ja printisin välja - aga lõpuks seda ikka ei aktsepteeritud -> piirivalve saatis kohe kõrvale laua juurde pliiatsiga "päris" vormi täitma (ja mõnel teisel grupiliikmel samamoodi). Nii et ei näe pointi sellega Eestis tõmmelda, vorme jagatakse lennukis, seal täidad.

* Siis läksin tagasi piirivalvuri juurde (mitte selle eelmise). Ja võibolla äratasin liigselt kahtlust (üksik keskealine eesti heteromees). Hakkas küsima, kuhu lähen, kus liigun, kus ööbin, kellena töötan - näitasin ööbimiste bronne, päevade lõikes ajakava, tagasilennu bronni. (läksin organiseeritud matkagrupiga)

* Ja ma teadsin, et seal võib tulla selline kamm (sõltub ilmselt piirivalvuri suvast), nii et mul olid kõik asjad välja prinditud. Elektrooniliselt võib ilmselt ka, aga netiühendus ei pruugi seal kohas olla eriti töötav. Ja eelmine kord kui käisin (2a tagasi), siis üks grupiliige (noor naine) oleks peaaegu tagasi saadetud, sest tal polnud tagasilennupiletit ette näidata ja grupijuhile ka helistada ei saanud, sest levi/netti polnud.

* Siis veel, et mehhiklastel on üks online tervisevorm https://www.vuelaseguro.com/login - teoreetiliselt peaks seda täitma ka rahvusvahelisel lennul, aga seda saab täita ainult kohale saabudes ja seda meilt keegi ei küsinud (rahvusvahelistel lendudel pidigi vist nii olema). Siselennul peab ka olema ja seal mul isegi seda küsiti. Aga point on see, et Tallinna lennujaamas taheti mult seda ikkagi näha (sest nende süsteemis on see kirjas, et selline vorm peab olema) - nii et pidin veidike seletama, et on küll selline vorm, aga teile ma ei saa seda näidata, vaid seda saab täita alles kohale jõudes. Jäädi uskuma. (Kohapeal netti muidugi ei olnud, nii et ma ei saanud proovida ka seal seda vormi täita ja õnneks ei küsitud ka).

- Kokkuvõte, prindi kõik välja, mis sul on. Ja ole valmis mingit usutavat juttu oma reisi kohta rääkima.

Mul oli nii, et grupis 1 inimene vaktsineerimata, temaga käisin enne ärasõitu PCR testi kohas Marrakechis, lihtne asjaajamine, 40 EUR, testi tulemused saime järgmise päeva õhtuks 17:00 e-mailile. Hotell aitas jah, nad teavad, tasub kindlasti sealt küsida, et kuhu minna jne.

*

Ülejäänud grupiliikmed olid vaktsineeritud, läksid enne lendu lennujaama, said teada, et Itaalia nõuded on karmid, tuleb kõigil test (vist siis kiirtest) teha. Sõitsid taksoga testi tegema, 19 eur nägu, jõudsid enam-vähem ilusti lennule tagasi ka (nii et tasub igaks-juhuks aega varuda lennujaama saabumisel, 2+ tundi). Isolatsiooni teemat ei tekkinud. Itaalia netivormis panid kirja, et transiit oma transaga (mis tegelt oli ka nii,  Ryanair Napolisse, seal pagas välja, ja mõni tund hiljem Napolist Tallnnasse).

Kui lähed läbi Itaalia:

- Sinnaminnes on 1 lihtne netiankeet, tagasitulles on 14x korda vingem ankeet vaja täita, soovitan kohe Eestis selle täitmine ette võtta (seal täitmisel ajapiirangut vist ei ole)

- Hea nipp, aga Maroko lennujaamas tuleb boarding-passid printida PABERILE! Ise nägin ka lennujaamas, kuidas järjest inimesi maha võeti ja kuhugi printima saadeti... Isegi kui checkitud pagasit ei ole, siis tuleb check-inist läbi käia ja TEMPEL saada! :)

- Tagasiminnes Itaaliasse pidid KÕIK (ka vaktsineeritud) grupiliikmed testi tegema minema! Meie seda muidugi ei teadnud, nii et viimased tunnid lennujaamas möödusid närviliselt :(

Üks näide elust. 

- Käisime hiljuti grupiga Marokos, saabusime 30.10, lahkusime 6.11.

- 1 liige oli läbipõdenud + 1 süst, tegi igaks juhuks PCR testi enne Eestis, sest kuskilt netist ei leidnud jah, et muudmoodi võiks arvestada. Reealsus oli see, et seda PCR-testi keegi kuskil ei küsinud.

- Lendasime Wizzairiga/Ryanairiga läbi Itaalia (st ei olnud "puhas" transiit-tsoon, vaid pidime transiitriiki sisenema, nagu odavlendudega ikka). Tagasitulles Itaaliasse olid karmid nõuded, kõik pidid Marokos kiirtesti veel tegema, enne kui lennuki peale said. Ise tulin Marokost tagasi läbi Hispaania, siis piisas Marokost äralennuks vaktsiinipassist (2x süst) + netivorm.

- Seal on jah A ja B riigid, tasub tutvuda süsteemiga. Eesti (mingil imelikul kombel) ja ka meie transiitriik Itaalia on A-riigid - seega nii lihtsam riiki siseneda (PS: aga mitte väljuda! Kolmandatest riikidest Itaaliasse sisenemisega kaasneb peavalu!).

- Kanaari saartest olen käinud ainult Tenerifel 1x, Marokos aga 3x - kui tahta, siis Marokos saab kindlasti odavamalt hakkama

Igaks juhuks väike (paljudele ebaoluline) lisatäpsustus, et vaktsineerituna ei pea PCR testi tegema, kui saabud Gruusiasse lennukiga. 

Kui saabud nt mõnest naaberriigist maad või merd mööda, siis peab lisaks vaktsineerimisele ikkagi ka eelnev test olema. 

Vähemalt niimoodi Gruusia välismin on kunagi hiljuti oma kodukale lisanud:

https://mfa.gov.ge/MainNav/CoVID-19-sakitkhebi/sazgvris-kvetis-regulaciebi.aspx

Oleneb osaliselt ka sellest, kas on alpinism ja erivarustuse kasutamine jms või mitte. 5047m viitaks Kazbekile, see on juba alpinism (köied-kassid jms).

Alpinism on üldiselt välistus igal pool (ohtlik tegevus) - ehk siis kui pakkumist kuskilt küsid, siis pead ütlema, et selline teema. Viimati kui uurisin, siis alpinism on Eesti kindlustusfirmades pea alati välistatud.

Ainuke erand on Swedbank kindlustus, mis katab mägimatkamise kuni 4500m kõrgusel ja kui ostad ohtliku tegevuse lisakaitse juurde, siis ka kuni 5500m kõrgusel. Vaata siit - nt lõpust ohtlike tegevusalade tabelit:

https://www.swedbank.ee/static/pdf/private/insurance/travel/cond_travelins_2019_02_01_est.pdf

Ainuke häda Swediga on see, et nad on sinna tabelisse pannud ka välistused, milleks on "Poolkinniste ja kinniste liustike ületamine". Ja noh, Kazbekil seda on küll. Nii et võibolla kindlustus justkui sobiks, aga kui pärast vaidlema hakkate, siis enam ei tea... (Kuigi see kindlustus võib toimida ka, sest nt lõpus väikses kirjas on Swed näiteid toonud ja nt Mont Blanci kaks marsruuti see justkui kataks, kuigi seal liustikku ja liustikupragusid on tegelt küll).

Mul endal (ja tean, et mitmetel teistel Eesti alpinistidel ka) on Austria Alpiklubi liikmelisus, millega kaasneb automaatselt alpikindlustus kuni 6000m mägedele. Seda saab teha lihtsasti netis, kalendriaasta põhine, minul maksis viimati 65 eur. Ja tean, et sealt on eestlased kindlustusjuhtumite korral ilusti hüvitust ka saanud. Nii et soovitan.

https://www.alpenverein.at/portal/service/mitgliedschaft/mitgliedervorteile/membership-english-version/0100_insured-worldwide.php

või selle UK haru:

https://aacuk.org.uk/p-mountain-rescue-search-insurance

Septembris toimuvaid lende mujalt maailmast (ehk siis praegusel hetkel ainult Euroopast) Gruusiasse saab vaadata ka nende välisministeeriumi kodukalt (seal ei ole kõik tavapärased liinilennud, kusjuures, mõned on näiteks kodanikele või üliõpilastele mõeldud tšarterlennud jms):

https://mfa.gov.ge/MainNav/CoVID-19-sakitkhebi/flights.aspx

Nagu ülalpool siin juba öeldud, siis RIX, MUC ja CDG ainsad kohad hetkel, kust liinilennuga tavainimene Tbilisisse lennata saab (ilma karantiinipiiranguteta). Ja ainult nende riikide kodanikud. Ja ainult kindlad lennufirmad - AirBaltic, Lufthansa, Air France (LOTile ja Wizzairile ja muudele pole mõtet osta). See kehtib kuni 1.oktoobrini. Aga seda on juba mitu kuud pikendatud, nii et ega see 1.oktoobergi kivisse raiutud pole.

Seal välisministeeriumi kodukal ka ametlik piiriületuse info- vt paremal üleval Covid-19 menüüst (ise pole viimasel ajal käinud, kuidas reaalne seis on, ei tea) - selle järgi tuleb enne täita paberil vorm ja kohapeal mõõdetakse kehatemperatuuri

https://mfa.gov.ge/News/As-per-the-decision-of-the-Coordination-Council-Ge.aspx?lang=en-US