olaviv

Uus kasutaja, liitus Tripiga 13 aastat tagasi

0 meeldimist
0 postitust
8 kommentaari
Viimased kommentaarid

Kas keegi reaalselt ka mõnes sealses suusakeskuses ära käis? Jagate ehk mingeid muljeid.

See suvi olime Bishkeki lähedal mägedes 2 nädalat, ei registreerinud endid kusagil ja keegi selle vastu ka huvi ei tundnud. Loodus oli muidugi võrratu ja linn jättis parema mulje, kui olin oodanud.

Nii ta on, mäed vigu ei andesta...

LA on nii suur piirkond, et seal võib aastaid ringi rännata, ilma ei tüütuks läheks :) Samas võid selle Venetsueela-Argentiina reisi ka 2 kuuga ära teha. Kõik sõltub sellest, kuskohast läbi lähed, kui kiirelt liigud ja kus ja kaua peatud. Variante on lõputult. Raha kulub just nii palju, kui kaasa võtad. Võid poole aastaga 100t kr kulutada ja võid ka 10t hakkama saada. Kui alla 10t raha siis võib reisitoit liialt ühekülgseks kujuneda ning ainuld hääletamisele seal lootma jääda ei saa. Mägede kandis pole liiklus nii tihe. Uuri ka sealse ilma perioode, kuiv ja niiske. Ning mõlemal pool ahelikku, need võivad erinevad olla. Malaariat mägedes ei tohiks olla kuid konsulteeri asjalikuma arstiga, perearst ei pruugi detaile teada.

Aklimatsiseerumine on puhtalt funktsioon ajas :) Mida kauem kõrgustes viibid, seda paremaks enesetunne läheb. Mingil kõrgusel tuleb siiski füsioloogiline piir ette (6000-7000m kandis), kus enam hästi ei kohane ja pikema aja jooksul tekib kurnatus. Kui joonelt lennuki või muu sõidukiga merepinnalt 3700m peale tõusta, siis pea kõigil võtab pea valutama, kui pole just eelnevat aklimatti. 5000m peal on aga enamikel rohkem või vähem paha olla. Niiet kui naisel seal probleeme polnud, siis on suht head eeldused kõrgalpinismiga tegelemiseks :) Sportimine aklimatiseerumisele kuidagi kaasa ei aita. Kui kiiresti ja hästi keegi kõrgusega harjub on pigem isikuomadus ja tavatrennist abi pole. Küll aga mõjub hästi varasem mägedes käimine. Seda nimetatakse jääkaklimatsiooniks. Järgmisel korral on kõrgustes veidi kergem kohaneda. Kuid see on siiski tagasihoidlik mõju ja aja jooksul kaob. Aklimatiseerumist võiks alustada 3km peal, 2km on liialt madal ja eriti effekti ei anna. Kahju muidugi ka ei tee. Peale aklimatiseerumisperioodi 3-6 päeva tuleks laskuda üsna madalale taastuma, 2-3km kanti. Siis võib jälle tõusta.

Ecuadoris on ilmselt üsna vähe käidud. Kui L-ameerikasse minnakse siis peamiselt ikka Aconcagua otsa. Väiksemad mäed niipalju pinget ei paku ja on kodule lähemalgi valikut palju. Niiet eestlasena oled ilmselt pioneeri rollis nii mõneski tipus :)

Auto, rongi või tõstukiga 4000m minna ei ole mingi probleem. Enesetunne kehva ja pea valutab aga tõsist häda ei ole. Ok, mõned siiski ei kannata hästi ja oksendavad. Kui liigud siis muidugi võtab kiirelt hingeldama. Ohtlikuks hakkab asi minema kusagil 6000m kandis, tundlikel persoonidel ka madalamal. Nn. surmatsoon algab 8000m pealt. Mõned päevad harjumist ja siis on 4000m kandis päris mõnus olla, kerge hingata :) Ette aklimatiseeruda on siiski võimalik, teatud tingimustel ja ajaks.

Suuri ja häid seljakotte leiab ilmselt ainuld matkapoodidest - Matkasport, Nõmme matkapood, Red Fox. Spordipoodides matkakotte pole, sealne toodang sobib dresside ja lõunasöögi vedamiseks.