Bali hotelle ootab ees hinnatõus

Aasia turismiinfot jagav TTG Asia teatab, et Bali hotelle ootab järgmisel paaril aastal kiire hinnatõus – ja seda hoolimata uute majutusvõimaluste hoogsast lisandumisest. Hinnatõusu peamine vedaja on Bali aina kasvav populaarsus puhkusekohana. Eriti tugev nõudlus Bali reiside osas on Austraalia, Vietnami, Hiina ja Jaapani turistide seas.

Hinnanguliselt kasvavad hotellide hinnad perioodil 2013-2014 vähemalt 10-20% aastas vaatamata sellele, et 2014. aastaks lisandub Balis rohkem kui 10.000 uut hotellituba. Nendest 37% ehk ligi 4000 on valmis juba 2012. aasta lõpuks. Kokku on Balil ehitamisel 60 uut hotelli. Lõviosa neist on nelja- ja viietärnihotellid.

Kõige rohkem lisandub uusi hotellitube Kutas – kokku 3358, millest pooled on neljatärni hotellides. Valdavalt neljatärni majutust ehitatakse ka Seminyakis, Sanuris ja Legianis. Nusa Dua lisanduvast 924. hotellitoast on ligi kolmveerand aga viietärni hotellides.

Paralleelselt hoogsa kinnisvaraarendusega kaovad tasapisi kunagi Balil domineerinud pisikesed perehotellid. Sellele aitab kaasa ka kohalik maksusüsteem, mille kohaselt eeldatakse hotellides minimaalset täituvust, seda hoolimata sellest, kas külastajaid on või mitte. Kohalikud ajalehed tsiteerivad väikeste peremajutuste omanikke, kes kurdavad, et vahest pole terve nädal ühtegi kundet hoolimata sellest, et toa saaks 100 000 ruupia ehk 11 dollari eest.

Väikestel hotellidel on raske konkureerida linnahotellidega, kus kõigi mugavustega konditsioneeriga toa, milles on ka TV ja wifi, saab kätte umbes 34 dollariga. Peremajutuste omanikud kritiseerivad ka kohalikke võime, kes väljastab uute hotellide ehituslubasid liiga kergekäeliselt ja ignoreerides kohalikke nõudeid hotellitoa miinimumsuurusele, parkimiskohtadele ja keskkonnanõuetele. Näib, et kinnisvara arenduses on midagi sarnast kõikjal maailmas...