BBC müüb Lonely Planeti

BBC Worldwide (mis on Briti ringhäälingu BBC kommertsharu), on teada andnud, et nad on otsustanud müüa populaarse reisijuhtide sarja Lonely Planet USA firmale NC2 Media ligi 80 miljoni naelase (93 miljonit eurot) kahjumiga. BBC ostis 2007. aastal 75 % Lonely Planetist 88,1 miljoni naelaga, ülejäänud 25 % soetati 2011. a. 42,17 miljoni naela eest. Kokku kulutas BBC Lonely Planeti ostuks üle 130 miljoni naela ehk 151,85 miljonit eurot. Nüüd läheb Lonely Planet müüki 75 miljoni dollari ehk 58 miljoni euroga. Sellest 60 miljonit dollarit tasutakse tehingu sõlmimisel, ülejäänud 15 miljonit ühe aasta jooksul.

BBC juhtivtegelased on nentinud, et kuigi tollases kontekstis tundus Lonely Planeti ost strateegiliselt mõistlik otsus, laieneti sellega valdkonda, kus BBC huvid on suhteliselt tagasihoidlikud. Hoolimata Lonely Planeti ostu ebaõnnestumisest on BBC Worldwide iseenesest olnud väga edukas. Lähemal ajal aga lakutakse tehingust saadud haavu ning järgmisi samalaadseid tehinguid lähitulevikus kindlasti oodata ei ole.

<img src=http://images.travelerstoday.com/data/images/full/4090/lonely-planet.jpg?w=600 />

Miks Lonely Planeti reisijuhtide äri kahjumit tootis? BBC on välja toonud kaks põhjust: hiljutine majanduskriis ning Austraalia dollari märgatav tugevnemine Suurbritannia naela suhtes. Teatavasti on Lonely Planeti asutajad Tony ja Maureen Wheeler pärit Austraaliast ning suur osa tegevusest toimub senini seal. Samas tuli 80% Lonely Planeti käibest mujalt. Mida BBC millegipärast ei märgi, on digitaalinfo pealetung ja reisijuhtide üldine läbimüügi kahanemine. Trip.ee kirjutas sellest jaanuaris siin. Spekuleerida võib ka selle üle, kui palju mõjutas BBC otsust hiljuti Lonely Planeti Thorn Tree foorumitesse ilmunud ebasobiv sisu, mille tõttu oli TT päris pikalt kasutajatele suletud.

Kes on ostja ja mida edasi oodata?

Lonely Planeti ostjaks on Kentucki sigaretimiljardär Brad Kelley, kelle rikkusele pani aluse odavate sigarettide (Bill Durham, USA Gold, Malibu) müük. Tegemist on USA ühe suurima maaomaniku, aga ka looduskaitsjaga. Mida tema meediafirma reisijuhtidega plaanib peale hakata, pole teada. BBC ametlik pressijutt räägib midagi paremast sobivusest, täpsustamata, milles see seisneb.

Üsna tõenäoline, et Lonely Planet jätkab lähemal ajal oma tegevust endisel kujul. Prognoosida võib, et uus omanik tahab reisijuhte teiste meedialiikidega kuidagi integreerida (nagu tegelikult ka BBC). Kas Lonely Planet keskendub senisest rohkem USA turule? Raske öelda, kuid seal ootab ees päris tugev konkurents. Ka pole Lonely Planet USA-s ehk nii tugev kaubamärk, kui mujal maailmas. Huvitav on ka see, kuidas ja kas muutub BBC sisu. Kas praegune üli-peavoolu lähenemine muutub? Eks aeg näitab.

Lõpetuseks väike iroonia Briti ajalehest The Independent. Seal küsiti üsna irooniliselt, kas Lonely Planeti ostust lõikab suurima kasu tõepoolest mees, kes on aidanud nii paljusid ameeriklasi loobuda sellest, mida propageerib seesama Lonely Planet – füüsilisest liigutamisest, looduses liikumisest ja matkamisest.

Täiendus:

LP on teada andnud, et praeguse plaani kohaselt reisijuhtide kirjastamine jätkub, olemasolevad kontorid üle maailma säilitatakse, kuid senisest rohkem rõhku pööratakse digitaalstrateegiale.