Hiinas Chengdus valmib maailma suurim ehitis

Maailmal tuleb vaikselt harjuma hakata, et neid kõige-kõigemad asju tuleb aina sagedamini otsida maailma rahvarikkaimas riigis – Hiinas. 2006. aastal valmis seal maailma suurima hüdroelektrijaama tamm, 2011. aastal maailma pikim meresild ning 2012. a. lõpus maailma pikim (2300 km) kiirraudteeliin. Nüüd on eelloetletud nimekirja lisandumas maailma suurim ehitis – Sichuani provintsis Chengdus asuv New Century Global Centre.

Uus keskus on 100 meetrit kõrge, 500 meetrit pikk ning 400 meetrit lai. Hoones on kokku 1,7 miljonit ruutmeetrit põrandapinda – piisav, et mahutada 20 Sydney ooperiteatrit. Võrdluseks võib võtta ka Wahsingtonis asuva Pentagoni hoone, mis on samuti üks maailma suurimaid büroohooneid – seal on "kõigest" 600 000 m2 põrandapinda.

Plaanide kohaselt tulevad Clobal Centre'isse büroopinnad, konverentsisaalid, ülikool, kaks kaubanduskeskust, kaks viietärnihotelli, IMAX-i kino, erinevad atraktsioonid nagu „Vahemere küla“, uisurada ja piraadilaev. Kogu kompleksi peakski kujutama endast ookeani äärset linna - seda 1000 kilomeetrit lähemast merest. Nii on sinna plaanitud hiiglaslik veepark koos tehisrannaga. Ranna suurus on kokku 5000 ruutmeetrit. Selle äärde tuleb rannapromenaad, mille ääres võivad mereande nautida 6000 inimest.

Et hiinlastel ambitsiooni jätkub, tõendab ka fakt, et kõigil tuhandel hotellitoal saab olema "merevaade". Lisaks sellele on Jaapanist ostetud tehnikat, mille abil paistab "päike" 24 tundi ööpäevas ning lisaks valgustamisele sama tehnoloogia ka soojendab. Sellega veel ei piirduta. Keskuse juurde püstitatakse ka 40 meetrit kõrge ja 150 meetrit pikk hiigelekraan, kust saab näha "horisondil" tõusvat ja loojuvat päikest – seda kõike mõnusa "merebriisi" saatel.

Chengdu, kus elab 14 miljonit elanikku, on maailma üks kiiremini kasvavaid linnu. Hiinlaste nägemuses peaks sellest saama kohalik Silicon Valley. New Century Global Centre peaks valmis saama juba 2013. aasta aprillis.