Horvaatia on suveks välja müüdud

Kuigi praegu on alles veebruari algus, on paljudes Horvaataia hotellides ja kuurortites raske leida vabu tube isegi septembrikuus. Horvaatia meedia andmetel on pea kõik Dubrovniku, Hvari ja Makarska hotellid juuliks ja augustiks välja müüdud, paljud hotellid on broneeringute vastuvõtmise üldse katkestanud.

Põhjuseid, miks horvaadid ootavad 2013. aastal turismisektoris rekordsuve, on mitmeid. Esiteks on Horvaatia valitsus turismi arendamise tõsiselt käsile võtnud. Eesmärk on ambitsioonikas – Horvaatiast peab saama tõsine konkurent sellistele tuntud turismiriikidele nagu Hispaania ja Türgi ning jõuda maailma top 20 sihtkoha hulka.

Selle saavutamiseks plaanitakse kuni aastani 2020 sektorisse investeerida 7 miljardit eurot. Investeeringud on mõeldud nii uute hotellide ja kuurortite ehitamiseks kui turismi infrastruktuuri (nagu sadamad) arendamiseks. Sihiks on seatud turismitulud aastaks 2020 kahekordistada. Preagu teenib Horvaatia turismist aastas 14,3 miljardit eurot. See moodustab ligi viiendiku riigi majandusest, kuid võrreldes Hispaaniaga on seda siiski poole vähem.

Lisaks ehitamisele-arendamisele jätkatakse Horvaatias riiklike turismifirmade erastamisega. Meile võib erastamine olla peaaegu unustatud asi, kuid Horvaatias ootab senini 13 riikliku turismiettevõtet üleminekut erakätesse. Erastamisega loodetakse ühele poole saada selle aasta jooksul ning järgmine aasta peaks uute omanike valduses olevatesse turismifirmadesse tooma täiendavaid investeeringuid.

Kuid erastamisest hoopis suurema tõuke turismi kasvuks annab 2013. a. jaanuaris jõustunud 15% suurune maksualandus turismiteenustele. Senise 25% asemel on turismiteenuste käibemaks nüüd 10%.

Horvaatia turismisuve aitavad tagant tõugata ka uued lennuliinid nii Spliti kui Dubrovniku lennuväljale. Kõige rohkem uusi ühendusi tuleb Saksamaalt ja Suurbritanniast, kuid mitu uut liini avatakse ka meie põhjanaabrite juurest. Helsingist saab otselennuga alates 13. aprillist Dubrovnikusse (Norwegian) ja alates 4. maist Splitti (SAS). Perioodil 25. märtsist kuni 26. oktoobrini 2013 lendab Dubrovnikusse ka Finnair.

Niisiis, kes sel suvel plaanib Horvaatiasse reisida, peab arvestama, et hotellitoa leidmisega võib esineda raskusi. Õnneks on Horvaatias saadaval palju ka kodu- ja B&B majutust. Lageda taeva alla ei tohiks keegi jääda, kuid rannikul pole rahu ja vaikust ilmselt enam sama kerge leida, kui veel mõned aastad tagasi.

Trip.ee-s leiab Horvaatia kohta palju lisainfot siin. Piltide autoriteks on Trip.ee kasutajad Eestlane02, Kõrvits ja Olar.