Kõik-hinnas paketid kallimad kui majutus ja söök eraldi ostes

Briti postiettevõtte Post Office, kes pakub muuhulgas ka reisimisega seotud teenuseid nagu valuutavahetus ja reisikindlustus, viis läbi küsitluse, milles uuriti reisijate kogemusi kõik-hinnas (AI – all inclusive) puhkuste kohta. Selgub, et nii mõnelgi juhul osutub kõik-hinnas puhkusepakett kallimaks, kui osta majutus ja söögid-joogid eraldi, sest paljude puhkajate ootusi kõik-hinnas pakett ei rahulda.

Nii väitis tervelt üheksa inimest kümnest (kokku küsitleti 798 inimest), et välja reklaamitud sööke puudutav info oli nende jaoks eksitav. Paljud ei olnud rahul, et hinnas sisalduvad toidud tähendavad buffee-tüüpi toitlustamist kindlatel kellaaegadel. Iga kuues küsitletu maksiski lisaks, et tellida midagi a la carte menüüst. Sageli küsiti lisaraha ka vee eest või ei leitud joogikaardilt ühtegi tuttavat jooki. Kokkuvõttes maksid neli puhkajat viiest kõik-hinnas paketile midagi lisaks.

Kõige rohkem kurdavad briti puhkajad järgmiste asjade üle:

  • Toitlustus on buffee ja mitte a la carte menüüst;
  • Suupisteid pakutakse ainult kindlatel kellaaegadel;
  • Alkohol ja karastusjoogid on küll saadaval, kuid need on „kohalikud“, s.t. puhkajatele tundmatud margid.
  • Söögi kõrvale pakutakse ainult majaveini, mis paljudele ei maitse.

Kui vaadata trende, siis aja jooksul on kõik-hinnas puhkusepakettide hulk pidevalt kasvanud, kuid sellega koos on muutunud ka nende tähendus. Praegu reisib juba iga kolmas britt AI-paketiga, järgmisel suvel võib kõik-hinnas pakettide arv kasvada ligi pooleni kõikidest saareriigis müüdavatest reisipakettidest. Samas tähendab see trend ka allakäiku reisipakettide kvaliteedis. Kõik-hinnas paketid, mis kunagi kuulusid reisituru luksuslikku tippklassi, elavad praegu läbi võrreldavat protsessi, mida tõi kaasa odavlennuliinide ilmumine lennunduses. Näiteks Mallorcal on juba märgatud „kõik-hinnas“ reisipakette, mis ei sisaldagi enam toitlustamist ega jooke.

AI vohamine tähendab tihti ka seda, et meie reisikogemus muutub vaesemaks, sest paljud kohalikud söögikohad suletakse, kuna kohalike maitseelamuste nautimise asemel meelitatakse reisijaid sööma suurtes puhkusekomplekssides. Niisiis tasub enne kõik-hinnas puhkusepaketi soetamist mõelda, kas seal pakutav ikka tõesti rahuldab mind ning kas majutust ja toitlustust poleks mõttekam soetada eraldi.