Kuidas hiilida mööda odavlennufirmade pagasitasudest?

Vanasti oli lendamine lihtsam. Andsid oma pagasi ära – tasuta! - ja lendasid, kuhu vaja. Peale odavlennufirmade ilmumist pole asjad enam kaugeltki sama lihtsad. Enam pole midagi ebatavalist olukorras, kus äraantava pagasi eest tuleb maksta kaks korda sama palju, kui käidi välja lennupileti eest. Ja hoidku selle eest, kui peaks esinema vajadus lennata lisakilodega!

Odavlennufirmad on olnud küllalt nutikad, lammutades ühtse piletihinna erinevateks tükikesteks, jäädes seejuures näiliselt üliodavaks. Krediitkaardi tasu, check-in, pardakaardid, eelbroneeritud istekohad, äraantav pagas, käsipagas, toitlustus lennuki pardal – kõike saab ja peab eraldi maksustama.

Aga nagu viitab Newtoni III seadus, mõjub igasugusele jõule samaväärne, kuid vastupidine jõud. Kui odav lendamine eeldab lendamist ainult käsipagasiga või seatakse piiranguid ka sellele (nagu see toimib ungarlaste Wizz Airi puhul), siis pole imestada, et tööstusharuks on muutunud ka odavlennufirmade seatud piirangutest kõrvalehiilimine.

Nimelt müüvad juba mitmed firmad jakke, mille suurtesse taskutesse saab mahutada päris kõvasti kraami, mida inimesed on muidu harjunud kohvrites-kottides transportima. Näiteks Jaktogo nimeline firma pakub jakke, mida on võimalik kokku panna ka kotiks. Tõsi, sellist jakki kandes ei pruugi igaüks enam iseendale väga meeldida (või vastupidi), aga jakk-koti praktilist poolt ei saa eitada.

Läbivalgustamisel avaneb jaki sisust umbes selline pilt: Jaktogo kodulehelt leiab ka video, mis tutvustab pakkimisvõimalusi, aga ka olukorda, mis võib ette tulla lennujaamas. Teine firma, mis pakub mahukaid reisijakke (või kuidas neid nimetada tulekski?) on brittide Rufus Roo. Selle firma üks reisijakkidest näeb välja selline:

Mainitud tooted maksavad umbes 80 eurot, mahutavad kuni 15 kg reisivarustust umbes samasse hulka taskutesse. Kontrollimata jäi, kas neid Eestisse on võimalik tellida või mitte.

Kuna tegemist on odavlennufirmade reeglitest kõrvalehiilimisega, siis jääb alati küsimus, kuidas nad taolistesse jakkidesse suhtuvad? Tundub, et hetkel pole kellelgi veel probleeme tekkinud. Saksa tabloidlehe Bild ajakirjanik katsetas Jaktogo reisijakki ning lennujaamades sujus kõik probleemideta. Aga jah, ajakirjanik lõpetas reisilt tagasijõudes oma ülevaate nii: "Õlad ja selg valutavad. Kõik riided on kortsus. Järgmine kord võtan reisitriikraua ka kaasa!".