Oasis - odavlennundus pikamaalendudele

[[img 23095]]Kuigi odavlennundus on nüüdseks hästi kodunenud nii Euroopas kui mujal maailmas ning tuttav ka paljudele eestimaalastele, ei võta sama kontseptsioon kuidagi vedu pikamaalendudel. Vähemalt paar korda aastas saab lugeda uutest üritamistest, aga seni pole uudiste pealkirjadest palju kaugemale jõutud. Nüüd tundub, et ehk on midagi tõsisemat tekkimas Hongkongi ja Euroopa vahel. Nii Financial Times kui paljud internetiportaalid vahendavad uudist, et Hongkongis 2005. aastal asutatud odavlennuliin Oasis Hong Kong Airlines on alustanud broneeringute vastuvõtmist oktoobri lõpus käivituvale Hongkong - London Gatwick liinile.
Londoniga Oasis Hong Kong Airlines’i plaanid ei piirdu. Euroopas on sihikul teisedki odavlendude teenindatavad lennujaamad – Berliin Schönefeld, Milaano (Malpensa), Köln/Bonn. USA-s võetakse sihikule Oakland ja Chicago. Lendama hakatakse endiste Singapore Airlines’i Boeing 747-400 tüüpi lennukitega.
Loomulikult pakub huvi, mis hindadega siis välja tullakse. 25. oktoobril 2006 startivale Hongkong - Londoni liinile pakutakse ühe suuna pileteid (ilma maksudeta) alates HK$1000 (US$130 ehk 1570 krooni). Selle hinnaga lubatakse müüki vähemalt 10% kohtadest. Ülejäänud piletid jäävad hinnavahemikku HK$1000-4200 (ehk 6600 krooni), mille ülemine ots ei tundu just väga ahvatlev, arvestades, et neli samal liinil konkureerivat lennufirmat (s.h. üks maailma parimaid lennufirmasid Cathay Pacific) pakuvad edasi-tagasi lende hinnaga alates 7850-st kroonist (pluss maksud). Positiivne on see, et Oasise pilet sisaldab nii toitlustust kui meelelahutust.
Oasis alustab tegevust kahe lennukiga, plaanides jõuda viie lennukini 2007 ja 25. lennukini aastal 2010. Peamine äriidee on lennukite efektiivsem kasutamine. Ärimudel näeb ette ööpäevas saavutada 16-17 lennutundi võrreldes Cathay Pacificu 12-13-ga. Teiseks rõhutakse neile reisjatele, kes lendavad Euroopasse jätkulendudega. Hinnanguliselt moodustab nende hulk 20% Hongkongi ja Euroopa vahelisest liiklusest. Elame-näeme. Hea hinnaga TLL-SXF-HKG tundub päris põnev variant.