Paari aastaga võivad elevandid olla Tansaanias hävinenud

Kui rääkida klassikalisest safarist, siis tuleb paljudele esimesena silme ette Ida-Aafrika savann. Just sealsetel tasandikel asuvad mitmed Aafrika kõige kuulsamad rahvuspargid - Serengeti Tansaanias ja Masai Mara Keenias. Serengetis leiab aset maailma suurim igaastane maismaaimetajate migratsioon, seal on suur lõvide populatsioon, mis teeb Serengetist maailma ühe parima koha, kus neid saab vaadelda nende loomulikus elukeskkonnas.

Elevandid Krügeri rahvuspargis Lõuna-Aafrika Vabariigis

Nüüd on aga Tansaania looduskaitse avaldanud murettekitava statistika, mille kohaselt Tansaania savannide üks kõige suuremaid imetajaid - elevant - võib praeguste trendide jätkudes olla Tansaaniast kadunud juba 7. aasta pärast. Kui 2009. aastal loendati Tansaanias 109 000 elevanti, siis eelmisel, 2012. aastal oli elevantide arvukus langenud 70 000 isendini. Kui elevantide arvukus jätkab kahanemist samas trendis, siis juba aastal 2020 pole Tansaanias enam ühtegi elevanti.

Elevantide populatsioon Tansaanias (2009) - suurendamiseks kliki kaardil!

Elevantide populatsiooni kahanemise eest tuleb "tänada" plahvatuslikult kasvanud salaküttimist. Kuna elevandiluu hind rahvusvahelisel mustal turul on tänu eelkõige Aasiast lähtuvale nõudlusele kasvanud, meelitab see kohalikke elanikke paratamatult kasutama lihtsamaid võimalusi elatise teenimiseks.

Elevant Queen Elizabethi rahvuspargis Ugandas

Elevantide arvukuse vähenemine pole Tansaanias päris tundmatu teema. 1980-ndatel langes elevantide arvukus seal tänu hoogsale salaküttimisele 55 000 isendini. Tänu salaküttimist puudutavate seaduste karmistamisele ja parematele kaitsemeetmetele õnnestus elevantide populatsioon aastatega taastada. Nüüd on väga reaalne oht, et kogu nähtud vaev on olnud asjata.

Kes aga soovib kindlasti elevante vabas looduses näha, siis selleks on ilmselt parim koht maailmas Chobe rahvuspark Botswanas. Seejuures pole probleemi näha elevanti vaid paari meetri kauguselt.

Elevandid Chobe rahvuspargis Botswanas Elevant Chobe rahvuspargis Botswanas Elevandid Chobe rahvuspargis Botswanas

Kõik pildid on omaniku loal võetud isiklikust fotoalbumist, kaart pärineb sellest raportist.