Phuketis protestitakse Vene äride vastu

Tai ajalehtedes (Bangkok Post ja The Phuket News) on viimasel ajal teravalt päevakorda tõusnud Venemaa reisifirmade tegevus Phuketis. Tai seadused nimelt keelavad välismaalastel omada või tegutseda turismiteenuseid pakkuvates firmades. Seaduse eesmärgiks on kaitsta kohalikke reisioperaatoreid.

Phuketi reisifirmad väidavad, et suur hulk Venemaa kodanikke pakub Phuketis reisiteenuseid mõne Tai varifirma kaudu. Nagu Venemaal kombeks, on sellistel äridel haaret. Vene turistidele pakutakse kõike – alates lennupiletite müügist (loomulikult korraliku vaheltkasuga) kuni suveniirikaubanduseni välja. Tai äriomanike hinnangul kolib aina rohkem Vene ärisid Pattayast Phuketti. Venelased opereerivad hotelle, restorane, suveniiripoode ja korraldavad eksursioone. Lisaks rendivad Vene reisikorraldajad oma klientidele tipphooajal kuueks kuuks kogu täiega umbes 20 hotelli. Kohalikud allikad väidavad, et Venemaalt toodakse puhkusesaarele isegi taksojuhte, kes takistavad kohalikke taksosid Phuketi lennujaama jõudmisel.

Suhted kohalike ja venelaste vahel kasvasid jaanuari lõpul üle protestideks, kus sajad inimesed protestisid Phuketis Bang Tao piirkonnas tänaval, kuhu on sisse seadnud mitmed reisibürood, mida arvatakse olevat venelaste omanduses. Kõige enam proteste on suunatud Alex Touri nimelise reisibüroo vastu, mida kajastasid muuhulgas ka Phuketi venekeelne väljaanne Novosti Phuketa, aga ka venekeelne Forbes. Meeleavaldusel võis näha loosungeid "Alex Tour get out", "Russian business get out" ja "Bang Tao Russian mafia free".

Milles Phuketi kohalikud venelasi süüdistavad?

  • Vene reisioperaatorid kasutavad oma transporti, jättes kohalikud takso- ja tuki-juhid leivata.
  • Venelased rendivad tänavaäärse büroo ja müüvad reise ilma vastava loata.
  • Kannatavad ka kohalikud massažiärid. Kui kohalikud küsivad ühe tunni eest 300 bahti, siis venelased 250 bahti. Hinnavahe teenitakse tagasi agressiivse käekoti- või suveniirimüügiga.
  • Poeomanikud kurdavad, et kui eurooplased näevad poes venelasi, hoiduvad nad sisse astumast.

Tegelikult pole Phuketis turismiäris tegutsevad välisfirmad kaugeltki uus nähtus. Vene firmade kõrval tegutseb seal ka reisifirmasid Hiinast ja Lõuna-Koreast. Tai ametnikud on selle peale tavaliselt silma kinni pigistanud. Ja arvata on, et mitte põhjuseta. Bangkok Post kirjutas eelmisel aastal, et Phuket on Vene maffia kontrolli all, kasutades hasartmängudest, rahapesust ja kinnisvaraarendusest saadud tulusid politsei ja riigiametnike äraostmiseks.

Venemaalt saabuvad turistide arv on Tais viimastel aastatel väga kiiresti kasvanud. Kui 2009. aastal külastas Taid ligi 337.000 Vene kodanikku, siis 2010 juba 645.000 ning eelmisel, 2012. aastal saabus Venemaalt Taisse üle 1.317.000 külalise. Teataval määral võib Phuketis toimuvatel protsessidel näha sarnasust sellega, mis toimub Goas.

Fotod: The Phuket News