Reisiidee: Alberobello Itaalias

Itaalia lõunaosa ja saapakonts kipub võrreldes Põhja-Itaalia, Toskaana, Amalfi ranniku või Sitsiiliaga reisiradaritelt tihti kõrvale jääma, kuid samas on ka seal nii mõndagi näha ja kogeda. Üks koht, mis võiks Apuulia maakonda sattudes kindlasti plaani mahtuda, on Alberobello linnake oma valgete trullidega. Trullid (ainsuses trullo) on kivist kuppelmajad. Kuigi oma sisult on nad pigem sellised korraliku onnid, näevad nad nii seest kui väljast täitsa maja moodi välja.

Alberobello - Puglia

Alberobello #23

Trullide ehitamisel on kasutatud igivana, kiviajast kasutuses olevat tehnikat, kus kive, eriti paekive, laotakse majaks ilma sideaineta nagu mört või tsement. Majasid katab iseloomulik koonusekujuline katus. Selline ehitis tagab hea sisetemperatuuri, hoides trulli sisemuse palaval suvel mõnusalt jahedana, kuid sooja talvisel ajal. Läbilõike trullist annab allolev pilt:

Kuigi trullisid leidub Apuulias ka mujal, on nende vaieldamatu pealinn Alberobello, kus kokku on umbes 1600 trulli. Need asuvad kahes kvartalis, millest suurem on Monti kvartal üle tuhande trulliga kuuel hektaril. Väiksemas, Aja Piccola kvartalis on alla 600 trulli.

Alberobello

Trullide ehitamise tagamaid tuleb lisaks kohalikele traditsioonidele otsida ka keskaegsest maksusüsteemist. Kohalikul krahvil oli maksude vältimiseks kasulik Alberobellot näidata mitte asustatud kohana. Maksuinspektorite saabudes sai sellised majad kiirelt maha lõhkuda ja pärast jälle üles ehitada.

Alberobello

Kes soovib, saab trullides ka ööbida, kahese majutuse hinnad algavad 90. eurost/öö. Vaadata võib näiteks siia. Majutuse leiab ka Alberobello linnast, kuid majutuse piiratuse tõttu on targem see ette broneerida. Igatahes kohe keskväljaku kõrval on päris viisakas hotell. Trullis näeks majutus välja selline:

Samas pole Alberobello väga kaugel ka Barist (mis ilu poolest Alberobelloga ei konkureeri). Baris asub ka lähim lennuväli. Suvel lendab sinna Air Baltic, kuid arvestada tuleb vähemalt 350. eurose piletihinnaga. Barisse lendab ka Ryanair, Tallinnast saaks sinna näiteks Hahni, Weeze ja Bergamo kaudu.

Alberobello

Alberobello ongi vist kõige mõnusam õhtuti, kui suuremad massid on lahkunud (ja maist oktoobrini turiste sinna jagub). Siis võib tõesti tekkida tunne, nagu oleks mingis muinasjutulinnas. Sumedas hämaruses on veini- ja oliivõliostud muidugi kerged tekkima. Veinid ja õli on sealkandis tegelikult ju päris head.

Alberobello

Trip.ee-s leiab natuke lisainfot siin Pildid: Flickr