Reisiidee: James Bondi Skyfalli saar (pildid+video)

Kes on näinud viimast James Bondi filmi Skyfall, see mäletab kindlasti ühte omapärast mahajäetud saart, kus Javier Bardemi kehastatud küberkurjam Raoul Silva pidas Bondile maha pika ja õpetliku loeng sellest, kui kasulik on kurja teha. Filmistsenaariumi järgi jätsid saare elanikud selle maha mürgituse kartuses. Jaapanis asuva Hashima saare tegelik ajalugu polegi seal filmitud Skyfalli loost liiga palju erinev.

Hashima saar, mida Jaapanis kutsutakse ka Gunkanjima ehk Sõjalaeva saareks, on üks 505-st Nagasaki prefektuuris asuvast asustamata saarest. Ta on Nagasakile üsna lähedal, asudes sellest vaid 15 kilomeetrit eemal.

Hashima saar oli asustatud 1887 - 1974, kui saarel kaevandati kivisütt. 1890. aastal ostis saare Mitsubishi, kes kasutas seda veealuste kivisöelademete hõivamiseks.

Aastal 1916 ehitas Mitsubishi saarele Jaapani esimese suure betoonehitise, milleks oli 9-korruseline kortermaja. Seal majutati kasvavat hulka töölisi. Kuna saart räsisisd pidevalt taifuunid, andis just betoon kaitset muutlike ilmaolude eest. Tipphetkel, milleks oli aasta 1959, elas saarel kokku 5259 inimest, mis tegi sellest maailma ühe kõige tihedamini asustatud paiga - elukvartali asustustiheduseks tuli müstiline 139 100 inimest ruutkilomeetri kohta.

Saare allakäik algas 1960-ndatel aastatel, kui nafta hakkas kivisütt välja tõrjuma. Kivisöekaevandused langesid sulgemise ohvriks terves Jaapanis ja Hashima polnud erand. Hashima kaevandus suleti Mitsubishi poolt ametlikult 1974.

Teise Maailmasõja alguses muutsid jaapanlased Hashima töölaagriks, kus kasutati Hiina ja Korea vangide tööjõudu.