Reisiidee: Key klooster Indias

Key Gompa ehk eesti keeli Key klooster (erinevates allikates esineb sageli ka nimekujusid Ki, Kye või Kee) on Tiibeti budistlik klooster, mis asub Indias, Himachal Pradeshis, Spiti jõe orus Kaza linnakese lähedal. Asudes merepinnast 4166 meetri kõrgusel väikese mäe tipus, on Key klooster Spiti jõe orgu ümbritseva Lahauli ja Spiti administratiivpiirkonna suurim.

DSCN0338_0276_77

Key kloostri täpne asutamisaeg ei ole teada, kuid arvatakse, et see on asutatud umbes 11. sajandil. Aja jooksul on sealt üle käinud erinevad sõjad - kloostrit on rünnanud nii mongolid kui sikhid. Lisaks on seda 19840-tatel räsinud tulekahju ning maavärin 1975. aastal.

Klooster on siiski üsna kenas korras ja tegutseb praegu olulise budistliku väljaõppekeskusena. Kokku saab Key kloostris haridust umbes 300 munka. Aastal 2000 külastas Key kloostrit ka Dalai Laama.

Key kloostril ei ole selget ehitusplaani, see on ruumide ja koridorilabürintide rägastik, mida vastavalt vajadusele laiendatakse.

KeyGompa

Key kloostrit ei saa pidada otseselt omaette sihtpunktiks, sest reeglina külastatatakse seda "Spiti ringi" tehes. Spiti ring tähendab (bussi)reisi mööda Spiti jõe orgu, alustades-lõpetades reisi kas Shimlast või Manalist. Spiti orus ulatuvad kõrgused enamasti pealepoole 3000 meetrit, jäädes tavaliselt 3400-3600 meetri kanti merepinnast. Kõrgustõbi seal siiski eriliseks probleemiks pole, sest sellistele kõrgustele jõudmiseks on vaja päevi reisida ning organism jõuab kõrgusega harjuda. Pikad bussisõidud võivad tunduda tüütuna, kuid pidevalt vahelduvad fantastilised vaated teevad sõidust puhta naudingu.

Kloostrisse sattuva külalise võtab mõni noor munk enda hoole alla, näidates kloostrit ja seletades, mis kuskil toimub. Külalistele mõeldud kommunaalköögis pakutakse teed.

Pildistada võib kloostris peaaegu kõikjal, väljaarvatud palveruumides.

Kaardi peal näeb Spiti ring välja selline. Siin on kloostri nime kirjutatud Kye kujul. Sealsamas lähedal leiab maailma ühe kõrgeima inimasustuse Kibberi külas, mis asub 4205 meetri kõrgusel merepinnast. Samuti väärt külastamist.

Lisainfo: Reisikiri Key kloostist: sellinemaailm.wordpress.com Lahauli ja Spiti veebileht