Reisiidee: Tiébélé kaunistatud majad Burkina Fasos

Burkina Faso on merepiirita riik Lääne-Aafrikas. Selle lõunaosas, üsna Ghana piiri lähedal asub küla nimega Tiébélé, kus elavad Kassena hõimu kuuluvad inimesed. Kassenad on üks vanimaid Burkina Fasot asustavaid etnilisi gruppe. Suurem osa neist elab aga hoopiski Põhja-Ghanas.

Tiébélé on tuntud traditsioonilise Gourounsi arhitektuuri ja hoolikalt kaunistatud majade poolest. Seinte dekoreerimine on osa Burkina Faso selle piirkonna kultuuripärandist.

2009-01-18 Burkina Faso, Tiebele Village, the palace compound of the chief's family

Kaunistamine on naiste töö, kuid seda ei nokitseta üksi teha, vaid see on alati kogukonna projekt. Sellise kunsti juured ulatuvad kuueteistkümnendasse sajandisse välja (kassenad ise elavad sealkandis umbes 15 sajandist).

Cour Royale à Tiébélé

Nagu Aafrika paljudes piirkondades, ehitatavad kassenad oma majad materjalidest, mida loodus pakub: savi, puit ja õled. Tänaseks on juba kasutusele võetud savitellised ja isegi tsement. Kassena naised on aga õppinud ka tsementi katma mudakihiga ja kaunistavad maju täpselt samal viisil, nagu traditsioonilisel viisil ehitatud maju.

Cour Royale à Tiébélé

Tiébélé majade ehitamisel on silmas peetud kaitse-eesmärke - olgu selleks siis kuumus või võimalikud vaenlased. Seinad on üsna paksud ja ilma akendeta. Valgus pääseb sisse ühe-kahe väikese ava kaudu. Uksed on madalad, et päike ligi ei pääseks ja vaenlasel oleks raskem rünnata.

2009-01-18 Burkina Faso,Tiebele Village, this is the chief's house and his small door for protection

Kui maja on valmis, kaunistavad naised seinad värvilise muda ja valge kriidiga. Maalimisel kasutatavad sümbolid on pärit igapäevaelust, uskumustest ja religioonist. Kui kaunistused on valmis, hõõrutakse need kividega läikima, iga värv eraldi, et värvid ei seguneks. Kõige lõpuks kaetakse pinnad loodusliku lakiga, mida valmistatakse robiinia viljadest.

Majade kaunistused täidavad lisaks ilule ka praktilisemat eesmärki. Tavaliselt dekoreeritakse maju vahetult enne vihmaperioodi, et kaitsta niimoodi maju vihma eest. Muuhulgas lisatakse savile ka lehmasõnnikut, et seinad saaksid vastupidavamad.

Nii täidavadki kaunistatud majad mitmeid funktsioone. Võõrale on need lihtsalt ilusad vaadata, kogukonna liikmete jaoks on neil oma tähendus ja kaitse vaimude eest. Ja muidugi praktiline kaitse vihmaperioodil.

Ilmselt kõige lihtsam ja odavam viis Burkina Fasosse lennata on Turkish Airlines'iga, kuid võib kaaluda minekut ka Ghanast, sest Accras peaks Burkina Faso viisa saama kätte samal päeval. Päris esimeseks Aafrika-reisiks Burkina Fasot soovitada ei julgeks.