Tiibet turistidele jälle suletud

Mitmete riikide reisikorraldajad on teada andnud, et Hiina võimud on järjekordselt sulgenud Tiibeti välisturistidele. Selle ajendiks on hiljutine vahejuhtum, kui kaks tiibetlast süütasid protestiks Hiina tegevuse vastu regioonis ennast põlema.

Tiibeti sulgemine kattub ajaliselt aktiivse turismihooajaga, kui paljud välismaalased siirduvad Himaalajasse vaatama kuu aega kestvaid budistlikke pidustusi. Võimalik, et hiinlasi ärritas pidustuste alguse kokkulangevus 4. juunile, mil toimus ka Tianmeni väljaku demonstratsiooni mahasurumine aastal 1989.

Lääne reisikorraldajatele on teada antud, et nad lõpetaksid välisgruppide viimise Tiibetisse. Piirangu kestvuse pikkust pole teada antud. Välja on öeldud, et see kestab vähemalt juuni lõpuni, kuid arvestades viimaste aastate kogemusi, tuleb ilmselt arvestada pikema perioodiga. Ka ametliiku põhjust, miks Tiibet suleti, pole Hiina võimud esitanud. Mõned arvavad, et see on seotud hoopis Saga Dawa festivaliga, millega Tiibeti kalendris tähistatakse Buddha sündi.

Ligipääsu Tiibetisse on korduvalt katkestatud peale Hiina-vastast ülestõusu Tiibeti pealinnas Lhasas märtsis 2008. Alates eelmise aasta märtsist on protestiks Hiina repressivse poliitika vastu ennast põlema pannud 37 inimest.

Viimati piirati välismaalaste juurdepääsu Tiibetisse 2008. aastal, kui Lhasas alguse saanud protestilaine levis üle Tiibeti. Siis kestis piirang üle aasta. Hiina seisukohast pole välisturism Tiibetisse eriti oluline, sest lõviosa külastajaid saabub Tiibetisse niikuinii Hiinast.

Välismaalaste liikumisvõimalused on Tiibetis piiratud isegi „normaalsetel aegadel“. Üksikuid seljakotireisijaid seal omapäi ringi vaatama ei lubata. Kõik mitte-Hiina turismibürood peavad oma Tiibeti-reiside kokkulepped tegema läbi Hiina turismifirmade ning reise peab saatma Hiina giid. Tiibetisse minekuks on lisaks Hiina viisale vaja Tiibeti külastamise eriluba.