Turvalisusest Indias ja Goas

Järgnevat postitust polnud just lihtne teha. See on emotsionaalne teema, mida alles hiljuti justkui veel ei eksisteerinudki, kuid hetkel pole teada, kuhu arengud veel edasi võivad viia. Jutt puudutab naiste turvalisust Indias.

Indiat, nagu suuremat osa Aasiat üldse, on harjutud pidama reisijatele küllalt turvaliseks kandiks. Alates 2012. aasta detsembrist on aga meediasse jõudnud mitmeid juhtumeid, kus naised, sealhulgas välismaalased, on langenud brutaalse seksuaalvägivalla ohvriks. Ja viimaseks ohvriks oli kõigest kõigest 5-aastane tüdruk.

India juhtumid on leidnud kajastamist pea kõikjal maailmas ja India kuvand turvalise turismiriigina on kõvasti kannatada saanud. Selle aasta esimese kuuga vähenes Indiat külastavate välisturistide arv veerandi võrra, naisturistide osakaal isegi 35%. Emotsionaalses plaanis on see täiesti mõistetav – kes ikka soovib reisida riiki, kus uudised vägistamistest tuleb juba sedavõrd sageli.

Kui kõiges selles üldse midagi positiivset saab leida, siis on see India ühiskonnas käivitunud arutelu soorollide ja naiste õiguste üle laiemalt. Turistina Indiasse reisides me ilmselt ei mõtle selle üle, et India kultuuris on naiste nägemine teise sordi inimestena üsnagi levinud. Paljudele meestele tundub nende domineeriv (et mitte öelda matšolik) roll täiesti normaalne ja selles ei nähta midagi imelikku. See tähendab, et Indiasse reisivad naised võiks teadvustada, et nii mõnegi mehe loogikas pole austusel naiste vastu mitte mingit kohta.

Foto: Andrew Caballero-Reynolds/Agence France-Presse/Getty Images

Wall Street Journali kommentaarides kirjutas üks korduvalt Indias käinud, seal palju reisinud ja aasta seal elanud mees, et India on fantastiline riik, kuid seal elavad kõige perverssemad mehed maailmas. Koos oma naispartneriga Indias reisides kogesid nad ahistamist igas rongi- ja bussijaamas. Ta kirjeldab muuhulgas juhtumit ühes Kesk-India raudteejaamas, kus meestekari piiras neid sisse, et naise rindasid käperdada. Paar pääses tänu politsei abile, põgenedes jaamaülema kabinetti.

Lisaks matšokultuurile on India turvalisust kahandanud ka kokkuhoiumeetmed. Indias on pikk traditsioon koguda valijate toetust erinevate populistlike programmidega. Paraku ei nähta siseturvalisust häältemagnetina ja kombineerituna korruptsiooniga on sellel küllalt ettearvatavad tagajärjed. Oma osa probleemile lisavad maapiirkondadest suurlinnadesse paremat elu otsima läinud noored mehed. Tihti elavad nad viie-kuuekesi koos ühes väikses toas, teenimaks raha mõnes vabrikus. Veri aga vemmeldab.

Kas Indiasse reisimist tuleks nüüd vältida?

Ei, eelnev jutt ei olnud üleskutse Indiat boikoteerida. India on oma kontrastides endiselt üks kõige põnevamaid riike maailmas, seal on meeletult vaadata ning hullumeelselt hea köök. Kuid väikesed korrektiivid Indiat puudutavas ohuhinnangus võiks siiski teha. Indiat ei tasuks võtta üheselt mõistatavalt kõrge turvalisusega riiki, vaid nentida, et see vajab reisimisel samasuguseid ettevaatusabinõusid, kui näiteks Ladina-Ameerikas. Samuti ei arva ma, et naistel oleks Indias üksinda võimatu reisida. Paljud on ju seda edukalt teinud ja teevad ka edaspidi. Kuid potentsiaalseid ohte tasub teadvustada ning samuti on mõistlik hoiduda liiga paljastavast riietusest. See paratamatult tõmbab ebasoovitavat tähelepanu.

Aga Goa?

Paljude arvates Goa ei ole päris India ja nendega tuleb nõustuda. Kuid turismi kiire kasv Goas on kahjuks kasvatanud kuritegevust ka seal. Pisikuritegevus nagu baarides jookide sisse uinuti panemine, raha ja krediitkartide vargused, kottide kaasahaaramine mööduvalt mootorrattalt ei ole Goas enam uudis. Uudis on ehk see, et äsja teatasid Goa võimud uutest sammudest kuritegevust ja naisturistide ründamise ennetamiseks.

Goas plaanitakse turismipolitsei koosseisus luua uus üksus, mis koosneb kokku 200-250 inimesest, kellest umbes 50 on naised. Õhtusel ajal plaanitaksegi Goa turvalisuse suurendamiseks kasutada muuhulgas ka ainult naispolitseinikest koosnevate patrullsalkasid. Lisaks suurendatakse politseipatrulle nii Põhja- kui Lõuna-Goas päikeseloojangust keskööni. Politseinikele on antud täiendavad õigused jälgida ja kahtluse korral kontrollida kõiki turistidega seotud kohti (hotelle, restorane jm).

Goa politsei on kaalunud ka mõtet jaotada rand eraldi tsoonideks – üks meestele, teine naistele, paaridele ja peredele. Randadesse ehitatakse ka vetelpäästetornid, kus hoitakse valvet kuni keskööni. See kõik võiks tunduda normaalne, kuid vetelpäästetorn Goa rannas on kohalikus kontekstis ikkagi midagi sellist, mida kunagi sinna oma küla rajanud hipid poleks ilmselt ka oma kõige elavamas unenäos ette kujutanud.