Uuest aastast Peking transiitreisijatele 72 tundi viisavaba

Alates 1. jaanuarist 2013 juurutab Hiina valitsus võimaluse peatuda Pekingis kuni 72 tundi ilma viisata. Uuest aastast jõustuv uuendus võimaldab 45. riigi kodanikel, sealhulgas ka Eesti kodanikel, Hiinast edasilendimist tõendava pileti olemasolul taotleda Pekingi rahvusvahelisel lennuväljal luba siseneda riiki ilma viisata (inglise keeles transit without visa ehk TWOV).

Bicycles by Tiananmen Gate

Transiitpeatumisel kehtivad mõningad piirangud. Esiteks ei tohi külastajad Pekingist lahkuda, teiseks tuleb ennast politseijaoskonnas 24. tunni jooksul registreerida. Reaalselt puudutab politseis registreerimine vaid neid, kes ei peatu hotellis, sest hotellid registreerivad oma külastajad ise.

  1. tundi hakatakse arvestama hetkest, kui külastaja saab transiitpeatumise loa kätte. Transiitreisijate paremaks teenindamiseks tehakse Pekingi lennujaamas ümberkorraldusi ja avatakse spetsiaalne transiitreisijate teenindustsoon. Hiina ametnikud rõhutavad, et viisavaba külastuse puhul peavad reisijad kindlasti Pekingi lennujaama kaudu ka maalt lahkuma.

Pekingi lennujaam on reisijate arvu poolest Aasia suurim ja kogu maailmas Atlanta lennujaama järel teisel kohal. Eelmisel aastal läbis seda üle 77. miljoni reisija. Kohalikud turismifirmad on juba valmis transiitreisijatele pakkuma spetsiaalseid 1-3 päevaseid reisipakette.

Huvitav küsimus tekib nende reisijatega, kes lendavad Pekingist edasi näiteks Hongkongi või Macausse. Formaalselt on tegemist sama riigiga, kuid tehniliselt loetakse need ilmselt kolmandateks riikideks, kuna mõlemal on oma iseseisev immigratsioonipoliitika.

Viisavaba peatumist ei saa kasutada ka lühiajalisteks reisideks, kus lähte- ja lõppsihtpunkt asuvad samas riigis (näiteks Helsingi-Peking-Helsingi). 72. tunni reegel kehtib ainult transiitreisijatele, see tähendab, et Pekingist tuleb edasi liikuda kolmandasse riiki.

Suurem osa 45. riigist, mille kodanikele Pekingi 72-tunnine viisavaba peatumine laieneb, asub Euroopas. Erandiks on ainult Norra (segamas ilmselt selline pisiasi nagu Nobeli rahupreemia). Kogu nimekirja riikidest, mille kodanikud saavad uutvõimalust kasutada, leiab siit.

Uudise allikas: Business Traveller.