Väike drink Mumbais? Tee seda omal riisikol!

Kas teadsid, et kui sind tabatakse India finantspealinnas Mumbais alkoholi tarbimas ilma vastavat litsentsi omamata, riskid sa kopsaka trahvi või isegi vanglakaristusega? Põhjuse selleks annab Maharashtra osariigis (mille pealinn Mumbai on) kehtiv 63 aastat vana seadus, mis nõuab, et kõik vähemalt 25-aastased inimesed peavad soetama vastava litsentsi. Vaatamata taolise seaduse kehtimisele pole seda kunagi liiga tõsiselt võetud – kuni hiljutise peoni ühes Mumbai peenes linnaosas, mida seostatakse illegaalse alkoholiga ning mis tekitas kohalikus meedias kõvasti kõneainet.

Vastavalt 1949. aastal kehtestatud Bombay Keeluseadusele vajavad alkoholi eriluba kõik, kes tarbivad, omavad või transpordivad alkohoolseid jooke. Luba üheks päevaks maksab 5 ruupiat (7,2 eurosenti), 100 ruupiat (1,45 eurot) aastaks või 1000 ruupiat (14,5 eurot) terveks eluks. Ühepäevased litsentsid on saadaval alkoholimüüjate juures, eluagse loa saamiseks tuleb pöörduda aktsiisidega tegelevasse osakonda. Lisaks kehtestab Keeluseadus ka nädalas müüdava alkoholi piirmäärad. Maksimaalselt tohib nädalas osta 1,5 liitrit kanget alkoholi, 8 liitrit õlut või 3,4 liitrit veini inimese kohta.

Juhul, kui kedagi tabatakse alkoholi tarbimas ilma vastavat luba omamata, ulatub trahv 50 000 ruupia (u. 725 eurot) või kuni 5-aastase vanglakaristuseni. Mumbai politseijuhid on öelnud, et politseid pole mõtet süüdistada – kui selline seadus eksisteerib, siis pole varianti, et politsei seda ei täida. Samas kardetakse, et taoline seadus suunab politseid patustajatelt altkäemaksu küsima. Kuna seni pole alkoholilitsentsi kontrolli rakendatud, siis vaevalt kannavad isegi need, kel taoline luba olemas on, seda pidevalt kaasas.

Kõigele lisaks on Mumbais India kohta küllaltki elav ööelu, mida on reklaamitud ka välisturistide ligimeelitamiseks. Pole teada, kuidas peaksid välisturistid sellisest arhailisest seadusest teadlikuks saama. Ka kohalikud pole tolmunud seaduse reanimeerimisest vaimustunud ja leiavad, et see piirab inimeste vabadust. Tüüpiline küsimus on näiteks see, et mida tuleb ette võtta juhul, kui peaks tekkima plaan sõpradega eksprompt paar õlut võtta.

Peamine allikas: Reuters