Autoga Bulgaariasse...

Sõidaksime läbi Läti, Leedu, Poola, Slovakkia, Ungari ja Rumeenia. Sihtkohaks Varna kus plaanime sukelduda viis päeva. Tagasi läbi Ukraina ja Valgevene. Ettepanekuid, et mida teepeal külastada ja millest lihtsalt läbi sõita? Kuna esimene nii pikk reis siis kõik mis puudutab sõitmist, transiitviisad, piirid, politsei jne? Kes palju sõitnud teavad, et kas poolteist nädalat oleks piisav aeg või peaks kusagilt kärpima?

Läti-Leedu sõitke lihtsalt läbi.

Poolast algab see huvitav Euroopa. Tee peal külastage Czestochowa linna ja selle kuulsa Jasna Gora kloostrikompleksit. Czestochowas võite ööbima jääda. Varssavis on muidugi palju mida vaadata. Lõuna Poolas tasuks külastada Wadowice linna (Paavst Johannes Paulus II sünnilinn); kui aega on siis ka maagiline Krakow.

Ukraaina ja Valgevene võtavad rohkem aega - teed on halvad.

Meil läks Ungarist Tallinnani sõitmiseks 6 päeva (selle Rumeenia-Bulgaaria otsa asemel oli meil Serbia ots sees). Paras tormamine, aga jõudsime vaadata ka veidi. Eger, Kosice, Slovakkia puukirikud, Bardejov, Tatrad, Krakov (koos soolakaevanduse ja Auschwitziga), Varssav, Kaunas.

Pildid on siin: http://www.pbase.com/jyri/roadtrip

Samas on võimalik tald põhjas 36 tunniga Varna sõita küll. Eks ole ka ise kahekesi 24 tundi järjest kimatud ning üksinda 15 tundi jutti. Sõbrad panid otse Horvaatiasse Tallinnast, lülitades mootori välja vaid tankimiseks. Seega maitse asi, mulle meeldib rahulikult seigelda ja sellise marsruudiga pooleteise nädalasel reisil oleks minu jaoks transpordi suhe reisimisse liiga suur.

Kui soovitada midagi, siis vältida suurlinnu (tund-poolteist sissesõiduks, jama parkimisega, pärast välja vaja sõita) ning pigem külastada väiksemaid asulaid (Tallinna suurused ja väiksemad).

Sõitmisest. Marsruudi visualiseerimiseks soovitan tšehhide veebilehte www.mapy.cz, kus on Ida-Euroopa teed päris hästi esile toodud ning ka lehekülg tänu liigsetele reklaamividinatele päris hõlpsalt navigeeritav. Marsruudi osas on Tallinnast Budapestini üsna standartne valik - esmalt E67 kuni Varssavini, sealt edasi E77 läbi Krakovi Budapesti. Budapestist Varnasse on kaks valikut - kas läbi Rumeenia (Szeged-Arad-Sibiu-Pitesti-Bukarest-Varna) või läbi Serbia (Belgrad-Niš-Sofia-Varna). Esimene neist on pisut otsem ja kultuuriliselt ehk huvitavam (nt Euroopa hiljutine kultuuripealinn Sibiu), samas läheb läbi mägise maastiku, kus tee ei pruugi ka kõige parem olla. Teine variant lubab rohkem kiirteed, mis on nii Ungaris kui ka Serbias korralikult sõidetav, ka Buldgaarias mitmes osas kiirtee ning pakuks võimalust Belgradi ja Sofiat külastada, samas on see kiirtee jällegi tasuline.
Tagasiteeks soovitaksin esmalt E70 kuni Bukarestini, sealt edasi E80 läbi Rumeenia Ukrainani. Ternopilis keerata Lvivi peale, sealt aga üle piiri läbi Lublini ja Bialstoki tagasi. Valgevenet ei soovita - tee pole palju lühem, küll aga tuleb lisada transiitviisa kulu ning ka Poola teed on etemad. Rumeenias teele jäävaid linnu ei oska soovitada, aga nii Cernivci, Ternopil, Lviv, Zamosc ja Lublin on kõik vähemalt kesklinnas väiksest jalgsitiiru väärt.
Piirid. Euroopa Liidu sees läheb piiriületuseks mõni minut (Shengeni maade puhul pole sedagi). Ka Serbia piir on kiirteel üsna kiire, ehk max pooltund, transiitviisat pole vaja. Serbia-Bulgaaria võib pisut raskem olla, ent kui oled EL kodanik, saad lihtsamini läbi. Kõige raskemad võivad olla Ukraina piirid, aga see on õnneasi - võid läbi saada tunniga, võib ka viis kuluda. Samas pole ka seal viisat vaja.
Mis ajasse puutub, siis poolteist nädalat ei ole piisav - teeb see ju ca 500 km ehk 6-7 tundi sõitu päevas. Et vähegi reisist mõnu tunda ja seda nautida, soovitan miinimum kahte nädalat. Balkani võlu ongi tema elurütmis, mida aga autoaknast ei koge.

Czestochowa jääb minu arust juba liiga kõrvale soovitud sihtkoha teest. Kui võimalik on valida, siis sätiks mina Poola läbimise nädalavahetusele. Ideaalis riigipühale.